Kultura

sirien
14.12.2018 13:02
PJ Craft
PJ Craft playlist

YT channel s radami pro DMy ve stylu některých anglických předloh.

(sirienův obsahový průlet: 0-2, 3-6, 7-10, 11)
17.4.2020 11:47 - LokiB
nechceš se smířit s tím, že pro velké procento lidí je online hraní právě to, co je v tom dílu vidět :)
když se podíváš na komentáře pod videem, tak to tak zavádějící lidem nepřišlo.
17.4.2020 12:22 - ShadoWWW
Ono se dost dobře nedá udělat díl o online hraní, aby to uspokojilo všechny. Ta problematika je poměrně komplikovaná a dá se na ni nahlížet z mnoha úhlů. Neexistuje žádná obecně platná rada: "Nemůžete/nechcete hrát živě u stolu? Tady máte potřebné nástroje a hrr na to!" Líbilo se mi povídání na toto téma ve včerejším Backstage.
17.4.2020 12:24 - Jerson
LokiB - pokud tím chceš říct, že jen málo diváků je jako já a tak nenapíšou pod takové video "Tohle není Jim Beam", tedy "tohle není on-line hraní RPG", tak je pak jasné, že pod takovým videem budou jen souhlasné komentáře. :-) Ostatně ani já to tam psát nebudu :-)

Stejně tak je mi jasné, že pro dost lidí je hraní RPG právě taková série (většinou bokových) střetů a jejich on-line hry vypadají právě takto.

Jen když chci zjistit, na jakém portálu či přes jaký komunikátor by se mi dobře hrálo RPG, abych měl k dispozici video, zvuk, poznámky, nějaký sdílený stůl s jednoduchým přístupem, atd, tak to jsem se nedozvěděl vůbec.
17.4.2020 12:49 - Xeth
Souhlasím s Jersonem. Název té epizody neodpovídá obsahu. Jasně, že v tak krátké epizodě se nedá uspokojivě pokrýt vše, ale několik epizod, které by se tomu věnovaly, by to již zvládnout mohlo.
17.4.2020 12:58 - Jerson
ShadoWWW píše:
Ono se dost dobře nedá udělat díl o online hraní, aby to uspokojilo všechny. Ta problematika je poměrně komplikovaná a dá se na ni nahlížet z mnoha úhlů.

No, to je pravda, ale pokud jde o hraní RPG, tak by dost lidí ocenilo obecnější přístup. Osobně mi přijde, že zrovna tahle příprava batleplánů (i když nejde o bojovou situaci) zabírá hodně času a přitom kromě boje není přínos pro hru zase tak zásadní.
17.4.2020 13:17 - sirien
Pro online hry kterých se účastním je to video dokonale irelevantní. Tentokrát má Jerson naprostou pravdu, ten název je mimo.

Lidi co to vidí podobně to nejspíš stejně jako já proklikali a prostě šli bez dalšího pryč (protože zájem většiny těch lidí o ten kanál není takový, aby tam psali nesouhlasné "tohle není Jim Beam"). To neni žádnej bash Gergona teda, je to čistě otázka podílů - pokud ten channel sleduje 1000 lidí, tak tam bude max. 100 ochotných nějak, někdy přispět do diskuse - přičemž někdy a nějak je obvykle "ohledně toho, co je osobně zajímá". Jen 10 pak bude ochotných psát obecně obecně jakkoliv, tedy i obecnější kritiku nebo vyjádření k věcem, co je moc nezajímají.

Ohledně (ne)smysluplnosti battleplanů sem už psal v tématu o online hraní - IMO to je totéž co (ne)užitečnost Fantasy Grounds nebo Roll20 - je to něco co ocení úzká výseč hráčů co hrají hry v nichž záleží na tom, jak natočim krychli efektu proti na mapě exaktně postavenejm nepřátelům. Pro ostatní to nemá prakticky žádnou hodnotu.
17.4.2020 13:41 - ShadoWWW
Sirien: Máš pravdu, že FG i Roll20, jak se běžně prezentují, jsou užitečné hlavně pro hráče DnD, navíc často spíš pro hráče, co jsou zaměřeni na souboje na herních plánech.

Napadá mě: Co kdybychom my dva dnes večer spolu udělali stream, ve kterém bychom se podívali na to, jak hrát Fate Core ve Fantasy Grounds? Mohli bychom udělat Zoom konferenci, kde bych ti ukázal, co a jak tam jde nastavit a udělat, a ty, jako hráč znalý Fate Core, bys mi řekl, co si o tom myslíš? Mohlo by to být užitečné i pro hráče, kteří nehrají DnD, a těch je v ČR asi nejvíc hrajících právě Fate Core. (Mimo DrD II, ale tam sorry jako.)
17.4.2020 14:17 - LokiB
ShadoWWW? ale to není hlavně pro DND ... když pominu PF jakožto klon DND, tak těch systémů, které battleplany využívají je vícero - Savage Worlds jsou na hru na plánku celkem směřovány, Shadowrun to taky podporuje a využije, různé old-skool systémy s vybíjecím podzemím jakbysmet.
Ale není to jen o hraní figurek na plánku. Vícero skupin ocení i to, že tam můžou házet, že tam můžou mít deník postavy přímo napojený na skripty, které usnadňují jinak otravný menežment, jako iniciativu, zásahy, zranění ... a vše viditelné.
Může ti tam jen na pozadí hudba a zvuky, které některým dodají atmosféru, ruch tržiště, dílna, les za deště ...

My jsme si pro včerejší hraní třeba do Discordu doinstalovali bota, který házení také zajišťuje, protože je to s tím klidnější, než když si hází každý kostkou u sebe, nebo kdyby všechno házel jeden.

Tím neříkám, že hraní na battleplanu pro to není ... ale i roll20 nabízí nástroje i pro ty, kteří v něm nebudou krslit plánek a putovat figurkama, ale zjednoduší a ozvláštní si celý průběh hry, i kdyby byl jen v představách hráčů a ne na plánku.
17.4.2020 14:40 - sirien
Loki: já bych to tolik negeneralizoval. My třeba u Discordu naopak od házecího botta ustoupili k tomu, že si hází kostkama každej sám u sebe. Zaprvé si můžeš hodit (a máme ozkoušené, že čím víc fyzických propriet okolo, tím lepší), zadruhý to je rychlejší a pohodlnější (žádný přepínání, žádný psaní - hodíš, vidíš, řekneš, jede se dál).
17.4.2020 14:53 - York
LokiB píše:
My jsme si pro včerejší hraní třeba do Discordu doinstalovali bota, který házení také zajišťuje


Měl bys link?
17.4.2020 14:57 - LokiB
jsem snad ani nijak negeneralizoval. mluvil jsem o naší skupině, kde je klidnější , když se hází takto. i pro hráče. někteří z nich často motají čím hodí, pak jsou takové trapné pomlky, jestli jako hodili správně, mají si hodit znovu ... není to obecně platné, pro nás je to takhle rychlejší a přesnější, méně dohodavání. jiné skupiny to mohou mít přesně naopak.

York:
https://github.com/alessio29/savagebot
17.4.2020 15:00 - York
Díky.
17.4.2020 15:12 - Jerson
Když potřebuju hraní s kamerou, nejlépe aby to fungovalo i na počítači, i na mobilu, mám jinou volbu než Skype nebo Messenger?
A jak nejlépe docílit toho, abych měl společnou plochu, na kterou může každý kreslit?
17.4.2020 15:16 - LokiB
Jerson: to je dotaz na Gergona, nebo je to víc do Online hraní diskuse?

Discord je taky na telefonu i PC, sdílet plochu ale umí až když si server platíš (tuším aspon 5 dolarů měsíčně), nebo jsi byl mezi šťastnými které vylosovali (aktuálně cca 14'% serverů má Go Live funkci pro streamování/sdílení plochy).

Zoom (cloud meetings) je také na PC i telefonu

Teams také.

Webex taky (ale ten asi chtít nebudeš :))

Všechny tyto možnosti umí sdílet plochu (Skype také).

Teams ti myslím dají i společnou plochu (nebo něco jako) ostatní nevím, tam spíše třetí strana a nějaký kolaborativní nástroj.
17.4.2020 16:10 - Corny
Za sebe musím říct, že i pro hraní her jako jsou třeba Blades či třeba Dungeon World si dovedu hru skrz Roll20 docela v pohodě představit i bez většího kreslení map a i tak mě napadá řada věcí, které mi tam tu hru docela usnadní a zpříjemní (Snadný přístup k větším mapám, obrazovým nebo hudebním touchstonům, hodinám...). Takže já bych taky negenerlizoval, že tyhle weby ocení jen hráči DnD a podobných her.
17.4.2020 17:18 - sirien
Jerson: když půjdeš do vedlejší diskuse zvané Online hraní (a v níž máš teď dokonce poslendí příspěvek), tak v záhalví najdeš seznam používaných nástrojů spolu s jejich (hodně orientačním, ale přesto) anketním hodnocením. A s úvodním tagem "video" tam najdeš 4 další nástroje, než ty, které jsi zmínil. Ten aktuálně nejlíp hodnocený můžu dokonce osobně doporučit ;)
17.4.2020 17:25 - Gurney
Jerson píše:
Když potřebuju hraní s kamerou, nejlépe aby to fungovalo i na počítači, i na mobilu, mám jinou volbu než Skype nebo Messenger?
A jak nejlépe docílit toho, abych měl společnou plochu, na kterou může každý kreslit?

Na mobilu to bude hrozný opruz v každém případě. Jinak zkus na video jitsi, jako sdílená plocha docela dobře funguje excalidraw.
25.5.2020 20:20 - ShadoWWW
Gergon vydal tahák k voláním a jejich oborům.
25.5.2020 21:11 - sirien
...a dokonce na konci zmínil JaD obory :)

Jako přehled asi not bad, ale musim říct, že mě ten formát trochu zklamal - ocenil bych spíš klidně delší video (nebo třeba dvoudíl), kde ale každý to povolání a obor maličko představí - jak se lišej a jak se hrajou a pro koho sou atp.
26.5.2020 19:13 - Dif Der
Tak v rasách říkal, že se k nim potom bude vracet podrobněji, tak předpokládám, že zde bude obdobný postup.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11092209815979 secREMOTE_IP: 3.227.239.9