Kultura

sirien
14.12.2018 13:02
PJ Craft
PJ Craft playlist

YT channel s radami pro DMy ve stylu některých anglických předloh.

(sirienův obsahový průlet: 0-2, 3-6, 7-10, 11)
13.2.2019 16:56 - Gurney
Jerson píše:
Pro začátečníky a navíc ve fantasy je jakákoliv nepravda celkem slušný zabiják vedoucí k otázkám typu "Co si moje postava myslí o fungování svitků? A co si myslí o důvěryhodnosti toho kouzelníka?", a to fakt nechci.

Já na těch otázkách nevidím nic špatného, ani přímo zabijáckého. A sám se řídím zásadou, že GM by hráčům nikdy lhát neměl, i když jeho NPCčka samo lhát můžou. Která a nakolik lžou už je otázka toho, co se hraje za hru a jakou "obtížnost" celé hry GM nastaví. V normální hrdinské fantasy by asi byl opruz, kdyby všichni neustále lhali a pletichařili, ale ve hře ve stylu "plány v plánech jiných plánů" je spíš vzácné najít důležité NPC, které by alespoň částečně nelhalo.

Jinak problén se zbývajícími nabitími kouzelných předmětů má D&D vyřešeno pomocí spellu Identify - do jeho seslání postavy neví, zda je na omezený počet použití, poté se to dozví.
13.2.2019 19:33 - efram
Nezlobte se na mě, ale tohle je opravdu ještě k tématu? Začíná to bejt dost monotonní...... zase ten dračák, nespokojení hráči, vede to ke špatné hře............spirála se opět rozjíždí.

Myslím, že to už tu bylo vyjasněno.

Mimochodem tak jak píše Gurney ty otázky jsou naprosto ok a navíc žádoucí.....
14.2.2019 07:56 - Jarik
LokiB
Já myslím, že Jerson vychází z počtu +Like u videa Dračák 3.
14.2.2019 08:34 - Jerson
LokiB píše:
tak tuto informaci jsem neměl. odkud ji čerpáš?
zejména mi jde o to PROTOŽE, kde je potvrzení té souvislosti.

Pokud ti to slovo překáží, nahraď ho spojkou "a". Prošel jsem všechny komentáře u všech tří filmů, přečetl jsem si komentáře na csfd (kterých je méně a vyznívají hůř), několika lidem jsem dal odkaz a zkoušel z nich dostat názor, který byl všeobecně "jo, tohle je Dračák, jak ho znám".

Nicméně abych se snažil ze stovky lidí vytáhnout jejich názor, dostal pět odpovědí, které budou potvrzovat moje tvrzení a které budou odmávnuty s komentářem, že těch pár názorů nic neříká, to mi za to nestojí.
14.2.2019 08:56 - LokiB
Jerson: tak já jsem četl komentáře na CSFD u Dracaku
A u úvodních asi pěti jsem žádnou zmínku o spojitosti s hraním RPG neviděl, někdo tam zmínil pouze LARP:
Píše:
Celkový dojem jsem tak měl takový, že jde o zachycení nějakého dobrodružství z LARPu (se vší tou divadelností) s trochu lepší kamerou


Tak jsme holt asi kazdy cetl neco jineho.
14.2.2019 09:28 - Jerson
Tak si přečti komentáře na Youtube. Mám namysli třeba tyhle:

Píše:
- ten film je naprosto boží. Skvěle vystihuje hraní dračáku
- Jak jsem to viděla, hned bych si zahrála :3 :D
- Celkově velmi pěkné, pro nové a potenciální hráče hezky názorné :)
- zvýrazněno mnou
Píše:
- Bych si aj tu hru zahrál :D
- ty vole tak tohle fakt vistihuje drčák.mega dobrý
- Parádny film. Keď ale vidím tú hru, ktorú hráte, už nemám chuť hrať Pathfindera, ktorý je asi 100 krát zložitejší, než český Dračák. :/
- Já vás žeru. Tam je úplně všechno. Naivní nadšenost, nedokonalosti na různých stranách, chybějící hráči, snaha o "roleplaying", vypadávání z rolí, kyj naplocho... Dračák, jak si ho pamatuju.
- po tomhletu videu mám chut hrát dračí doupě.
- jako Pj začátečník sem ve filmu našel spoustu inspirace.
- Bžááá, tohle je skvělé :D Jako nadšený příležitostný hráč se v tom (a taky naší družinu) úplně vidím
- Nostalgická výprava do krásných dob DrD 1.6. Ukápla slzička.
- musím vám i dost poděkovat že díky vám je pro mě snažší vymýšlet příběh (až na pár změn) i do naší hry s kámoši
- Moc pěkné. Děláte skvělou práci pro popularizaci RPG ;-)



To jsou reakce, které považuju za potvrzující moje slova. A jednu věc jsem předtím přehlédl, v reakci na toto:
Sirien píše:
(Jinak popravdě se mi trochu příčí i spojování jeho rad z PJ craftu s tím, co vidíš v sérii Dračák 1-3 - myslim že tvorba parodicky-komediálního fanfilmu na nějaké téma které má navíc zažité mnohé stereotypy se úplně nepotkává s tím, jak Gergon sám hraje nebo hry vede.)


Petr Gergon Neumann píše:
To co je zfilmováno není přesná replika našeho hraní. Ale v zájmu odvyprávění příběhu v krátkém čase nemůžeme do detailů rozpracovávat přístup Pj, a veškeré drobnosti dobře vedené hry. Takže vycházíme opravdu ze základního modelu, který většina z nás zná z prvních úrovní a her na kterých jsme vyrůstali právě už před několika lety.
Ale díky za připomínku, v závěrečném dílu se pokusíme ukázat lepší vedení hry i když každý má svůj styl a možná ani naše obvyklá hra by vám nepřipadala na dnešní poměry dostačující.


Takže žádná parodie, ale ukázka, jak se hrálo a jak by mohla vypadat dobře vedená hra.
Q.E.D.

- Jerson out -
14.2.2019 09:36 - Jerson
Jerson píše:
ve fantasy je jakákoliv nepravda celkem slušný zabiják vedoucí k otázkám typu "Co si moje postava myslí o fungování svitků? A co si myslí o důvěryhodnosti toho kouzelníka?"


Gurney píše:
Já na těch otázkách nevidím nic špatného, ani přímo zabijáckého.

K tomuto - hrál jsem s jedním člověkem, který byl zvyklý se takhle ptát snad na všechno. A zatímco ostatní si dokázali dělat o okolním světě obrázek sami na základě informací a nějaké logiky vztahů mezi věcmi, tak on se pořád ptal, co by si jeho postava myslela o tomhle či tamtom, až to ostatní přestalo bavit a vysvětlovali mu, že si může udělat vlastní názor. Jeho odpověď byla "a jak můžu, když je ten svět úplně odlišný od toho, co znám jako hráč?" a došlo na debatu, že svět je odlišný, ale věci dávají smysl. Když se někdo zeptá jednou, tak to chápu. Ale aby se takhle ptal hráč po celou dobu hry, nebo dokonce všichni hráči, protože často netuší která bije, to už mi přijde jako hraní s vysvětlujícíma titulkama.
14.2.2019 10:05 - ShadoWWW
Gamers taky podle mnohých vystihují hraní DnD, a přesto každý ví, že je to schválně nadsázka, parodie. Není to reálné hraní. Srovnej to s Colvillem, který taky hraje DnD a jeho hraní vypadá jinak než v Gamers. Mercer (Critical Role) taky hraje DnD jinak a Perkins (Acquisitions Incorporated) taky.

Neber to doslova, že je to nadsázka. A jak je vidět, tak to hlavní je splněno. Diváci i hráči se baví.
14.2.2019 10:09 - LokiB
Jerson: že se uchýlíš k tomu, že si z nabídnutých příkladů (jejichž ukázku jsem ti na základě tvého předchozí určení zdroje i odcitoval) vybereš jen ty, které podporují tvůj názor a rozhodneš se ignorovat ty, které ho nepodporují, nebo spíše vyvrací ... to mě trochu překvapilo. Ale budiž.
14.2.2019 10:29 - Jerson
Loki, nikde jsem nerozporoval tvrzení, že jsou lidé, kteří Dračák chápou jako parodii a nikoliv návod.

Nicméně pokud tobě nebo komukoliv jinému nestačí tvrzení autora PJ Craftu a Dračáku, že filmy mají ukazovat dobré vedení hry, ani citace diváků, kteří to jako návod či doporučení pochopili, nemám co dodat.

U Dračáku každý zjevně neví, že to má být nadsázka. Ani já o tom nejsem přesvědčen a Gergonova odpověď to taky nenaznačuje.

Tedy nadále se budu vyjadřovat s tom smyslu, že někteří diváci chápou Dračák a PJ Craft jako ukázky vhodného přístupu pro hraní RPG, protože argumenty pro toto tvrzení mám, a naopak nemám důvod se domnívat, že se to vůbec neděje.
14.2.2019 11:31 - efram
Na dobré vedené hry mám jasný názor. Dobré vedené hry je to, které baví ty lidí, kteří hrají danou hru. Chceš těmhle lidem něco vnucovat, případně dokolečka omílat jak to je špatné? Natoč vlastní seriál o hraní podle tvých představ a počkej na jejich reakce a na počet lidí, kteří se k tvému produktu vyjádří. Jinak každá diskuse skončí v nekonstruktivní spirále, kterou jsem tu naznačoval.
14.2.2019 11:33 - Šaman
To je jedno. Lidi si stejně myslí, že dračák a larpy jsou satanistická sekta a měla by se zakázat. Podklady, že to alespoň někdo někde napsal mám, takže to tak prostě je.
14.2.2019 11:52 - malkav
Jerson: Tady přeci nikdo netvrdí, že se něco vůbec neděje. Ostatní se ti tu snaží říct, že to, že vytáhneš pár příspěvků podporujících tvé tvrzení neznamená, že není minimálně stejný počet lidí se zcela opačným vnímáním.

Ten film je amatérský a právě to amatérství sráží atmosféru. Zároveň herní mechaniky a příběh musíš nutně smrsknout na absolutní a triviální minimum kvůli času (ze kterého ti notnou část ukusuje právě ten amatérský herecký počin).

Dělat na základě tohoto krátkého filmu nějaké kategorické závěry je podle mě dost zcestné. Plno lidí hodnotí ten film právě v kontextu toho, že je to amatérské a zjednodušené a plno lidí nostalgicky zavzpomíná na "mládí" a chození do klubu s kamarády před XY lety ;)
26.2.2019 23:31 - ShadoWWW
Nový díl s otázkami a odpověďmi.
26.2.2019 23:39 - sirien
Viděl sem, hodinovej, je tam něco zajímavýho?
27.2.2019 12:52 - sirien
27.2.2019 13:32 - Quentin
sirien píše:
...konečně :)

+1 :D
27.2.2019 13:57 - Jerson
ShadoWWW píše:
Nový díl s otázkami a odpověďmi.

A kde? žádný nový nevidím.
27.2.2019 14:01 - Jarik
On to Gergon hodil jen na svůj YT... Otázky a odpovědi.
27.2.2019 16:03 - Jerson
Aha, díky. Koukám, že Gergon hrál jen podle třech systémů, všechno heroická fantasy - to už ledacos vysvětluje. A mluví o nějakém dobrodružství ze Starter Edition DnD, které je přeložené tady na D20 - které to je?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069224119186401 secREMOTE_IP: 52.91.255.225