Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #41
2.10.2018 18:18 - sirien
V tom případě víš fakt hodně málo o historické Anglické společnosti. Zejména ve vyšších vrstvách byla pověst a veřejná tvář naprosto vším a pomluva byla takřka smrtelná urážka (doslova, minimálně dokud nebyly souboje oficiálně zakázány, a reálně i později) a správná etiketa byla mnohdy důležitější, než faktická počestnost. Co se o Tobě šeptalo z Tebe mohlo udělat významného politika nebo bohatého obchodníka takřka pro nic za nic nebo Tě to taky mohlo zruinovat bez ohledu na Tvou reálnou nevinu - doslova si moh kvůli pomluvám skončit i v žaláři (zejména pokud byly kvalitně "šťavnaté" co do např. do různých sexuálních skandálností atp.)

Je to mimochodem velmi zajímavý motiv té doby a kultury, který se mnohdy objevuje i v různých románech a filmech, které se snaží být dobově věrné nebo navodit dojem dobové věrnosti. V prvním díle Black Sails má v tomhle duchu komodor krátký, ale velmi výmluvný proslov ke guvernérovi o hanbě a její společenské důležitosti. Půlka dění Jonathan Strange a Pan Norrel se točí kolem Drewlighta a jeho pomluv a intrik a kolem názorů okolní společnosti.
Autorská citace #42
2.10.2018 18:24 - LokiB
sirien píše:
V tom případě víš fakt hodně málo o historické Anglické společnosti. Zejména ve vyšších vrstvách byla pověst a veřejná tvář naprosto vším a pomluva byla takřka smrtelná urážka


Jo, ok, tohle je fakt. To už i v Praze za dob "přivedla žebráka na mizinu".
Přesto jsem měl na mysli něco trochu jiného ... a to z mého pohledu specialitu vzniku nátlakových skupin, které veřejně, nikoli šeptandou a zákulisními pomluvami, tvrdě vynucují na většině plnění svých potřeb a vizí chování. Ve smyslu "když se nezbavíte X, tak vám budeme vyřvávat denně před barákem" atd.
Autorská citace #43
2.10.2018 22:04 - Colombo
Obávám se, že jak Gurney tak Sirien zaměnili "X mají vlastnost Y" za "osoby s Y jsou X". (aneb, další problém, lidi v diskuzi místo nejlepších záměrů předpokládají ty nejhorší)
Autorská citace #44
2.10.2018 22:09 - Colombo
Píše:
Přesto jsem měl na mysli něco trochu jiného ... a to z mého pohledu specialitu vzniku nátlakových skupin, které veřejně, nikoli šeptandou a zákulisními pomluvami, tvrdě vynucují na většině plnění svých potřeb a vizí chování. Ve smyslu "když se nezbavíte X, tak vám budeme vyřvávat denně před barákem" atd.


Meh, takových skupin bylo a nikdy nic nezměnili, protože jim nikdo nepřisuzoval žádnou váhu.


V současnosti je to s jistými skupinami jiné.
Autorská citace #45
2.10.2018 23:11 - LokiB
Colombo píše:
Meh, takových skupin bylo a nikdy nic nezměnili, protože jim nikdo nepřisuzoval žádnou váhu.

V současnosti je to s jistými skupinami jiné.


No a o tom přeci právě mluvím (možná nesrozumitelně) ... že je tu ten rozdíl, že v dnešní společnosti tyto skupiny mají (dle mého) skutečně reálně větší nátlakovou a impaktní sílu, než měli dřív, když to srovnám s Evropou tak do poloviny 20. století.
Ok, měl jsem spíš napsat ne "vznik", ale "reálné uplnatnění".
Autorská citace #46
2.10.2018 23:36 - sirien
LokiB píše:
a to z mého pohledu specialitu vzniku nátlakových skupin, které veřejně, nikoli šeptandou a zákulisními pomluvami, tvrdě vynucují na většině plnění svých potřeb a vizí chování. Ve smyslu "když se nezbavíte X, tak vám budeme vyřvávat denně před barákem"

Právě takhle byla na počátku dvacátého století v USA řvavou menšinou na úkor mlčící většiny prosazena prohibice. Zábavná story :) A nebyl to až tak ojedinělý případ. Přiznám se, že jsem tahle hnutí nikdy nestudoval nějak moc, takže jich z patra nevyjmenuju deset napříč posledními dvěma tisíciletími, ale povšechně nejsou zdaleka tak vzácná, jak bys zjevně myslel - forma se mění (a dnešní sociální sítě a masmédia tomu dávají šťávu), ale podstata zůstává.


Colombo: hm? Cože sem kde zaměnil prosimtě?
Autorská citace #47
3.10.2018 00:00 - LokiB
sirien píše:
Právě takhle byla na počátku dvacátého století v USA řvavou menšinou na úkor mlčící většiny prosazena prohibice


Tak, proto jsem přeci psal, že Amerika v tomhle má jinou tradici než Evropa, přesně z těhle důvodů :)
Vidíte, že jsme se nakonec toho, co jsem psal, dobrali :) Holt jsem to původně napsal nesrozumitelně.
Autorská citace #48
3.10.2018 00:22 - Colombo
Sirien: Byl jsem Gurney nepřímo obviněn (ale možná mi to už blbne z redditu), že kategorizuju všechny ženy s barevnými vlasy jako SJW:

Píše:
Připomněls mi kámoščin (toho času slečna s modrými dredy) zážitek z čajovny s nějakým náhodným týpkem:
"Proč máš modrý vlasy, ty jsi nějaká ta feministka? A proč nenávidíš chlapy?"
"...ehm...WTF?"

Stereotypy - kde bychom bez nich byli.



Ty si na to reagoval takhle:

Píše:
(nicméně souhlasím v kritice kritiky barevných vlasů - mě se náhodou barevný vlasy taky líběj...)


Jenže můj post nebyl žádná kritika barevných vlasů, to bych hodil tenhle link: Don't hug me I am scared, konkrétně tuhle část

Jen prostý fakt, že hromada (ale ne všechny) SJW mají barevné vlasy (a příšerné brýle, atp. atp.). A někdy se jim eufemicky "ženy s barevnými vlasy" říká. Viz také danger hair

Mě je fakt jedno jaké kdo má vlasy.
Autorská citace #49
3.10.2018 00:56 - sirien
ok... zaprvé trope s barevnými vlasy a SJW sem neznal (a dost mě mrzí, mě se barevný vlasy fakt líběj :( ), zadruhé sem neměl tušení, že ona osoba z Gurneyho storky si Ty a zatřetí to ode mě byla jen odlehčující hláška pocestě :)
Autorská citace #50
3.10.2018 01:11 - Colombo
Píše:
že ona osoba z Gurneyho storky si Ty



No dovol! To snad nemyslíš vážně?!
Autorská citace #51
3.10.2018 04:37 - sirien
nějak se ztrácim a už moc nevim z čeho Tě teda Gurney nepřímo obvinil tady nebo na Redditu nebo kde - radši se obecně a povšechně omlouvám a zbaběle vycouvávám :D
Autorská citace #52
3.10.2018 08:55 - Log 1=0
LokiB píše:
Jo, ok, tohle je fakt. To už i v Praze za dob "přivedla žebráka na mizinu".
Přesto jsem měl na mysli něco trochu jiného ... a to z mého pohledu specialitu vzniku nátlakových skupin, které veřejně, nikoli šeptandou a zákulisními pomluvami, tvrdě vynucují na většině plnění svých potřeb a vizí chování. Ve smyslu "když se nezbavíte X, tak vám budeme vyřvávat denně před barákem" atd.

Myslíš skupiny typu "Jestli nezvednete platy a nezměníte bezpečnostní postupy v továrně, tak nebudeme chodit do práce, místo toho budeme chodit po městě a házet dlažební kostky, jo a do té továrny raději nikoho nového neposílejte, neví kde je schovaná třaskavá rtuť."?

Jako mám pocit že i v tomhle jsou sázky níž než tenkrát.
Autorská citace #53
3.10.2018 10:17 - LokiB
sirien píše:
mě se barevný vlasy fakt líběj


aniž bych se chtěl odklánět od politiky někam jinam, tak tady jsem se sirienem na jedné lodi :)

Log 1=0 píše:
Myslíš skupiny typu "Jestli nezvednete platy a nezměníte bezpečnostní postupy v továrně, tak nebudeme chodit do práce, místo toho budeme chodit po městě a házet dlažební kostky, jo a do té továrny raději nikoho nového neposílejte, neví kde je schovaná třaskavá rtuť."?


Ale i ty odbory a následně jejich mafiózní nátlaková forma vznikly spíše v USA než v Evropě.

Hele, já to nechci nějak kategorický řezat, jen jsem řekl, že podle mě má takováto forma organziovaných nátlakových skupin větší tradici v USA (vzhledem k jejich historii, vzniku a určité neusazenosti, také to byla od začátku republika, oproti historii a tradici Evropských mocností, zejména monarchií, kde se takovéto věci tolik netolerovaly).
A že je to vidět dodnes, kdy se mnoho z těchto věci narodí v USA a pak se přelijí i dál.
Zas to neberte jako velký issue, je to takový postřeh.
Autorská citace #54
3.10.2018 10:56 - Log 1=0
Trade unions vznikly na přelomu osmnáctého a devatenáctého století v Británii, USA tehdy ještě neexistovaly, bylo to pár převážně zemědělských kolonií.
Autorská citace #55
27.4.2019 15:59 - sirien
Werewolf The Apocalypse 5th Edition?

půl roku starej reddit thread - týpek tam vysvětluje, proč bude (zejména po i zde dříve diskutovaných "kontroverzích" a hysterických pseudo-kauzách) dost těžké a dost možná nemožné navázat na Vampire a vydat 5e Werewolf a zejména Mage.

Musim říct že to je zároveň inspirativní a zároveň dost smutné čtení - když tam týpek vykresluje co by ty hry musely adresovat, aby zůstaly věrné své podstatě a tradičním tématům a jak by k tomu musely přistoupit, tak to zní naprosto awesome. Na druhou stranu je z toho přesně vidět, proč se to dost možná nikdy nestane (a když, tak nejspíš v nějaké vykastrované formě a rozhodně ne natvrdo - ne, že by to nešlo, ale WW s Paradoxem (nebo už jen Paradox? Popravdě s tou nedávnou "restrukturalizací" moc nevim jestli WW vlastně ještě existuje) už jasně ukázali, že na to nemaj dost páteře).
Autorská citace #56
21.10.2020 15:04 - ShadoWWW
Margaret Weis and Tracy Hickman are suing Wizards/Hasbro, after SJWs at WoTC got their entire product line cancel for being too "bigoted".

Více zde.
Autorská citace #57
21.10.2020 15:09 - York
Přeju jim úspěch.
Autorská citace #58
21.10.2020 15:13 - sirien
Jakože... škodolibost mě hřeje.

Ale tak RPG svého času přežily maniakálně konzervativní lynčovací snahu, přežijí teď i tu pošahaně progresivní.
Autorská citace #59
21.10.2020 15:34 - Pan Bača
Mohl by mi to někdo ve zkratce shrnout? Prosím prosím
Autorská citace #60
21.10.2020 15:37 - sirien
Pundit being Pundit tam dlouho žvaní "naprázdno" a v podstatě jede hate rant na WotC SJWs (...zaslouženej, ale i mě se to teda oposlouchá hodně rychlec než cdesweweweš). Až následně z něj začnou padat nějaké zajímavé věci:

- Weiss a Hickman měli rozjednanou novou sérii knih. WotC je začalo bombardovat stupňujícími se požadavky na změny (větší diverzita, reprezentace X a Y a Z...). W&H všemu vyhověli. WotC je přesto zařízlo a hodilo přes palubu (a to navzdory již uzavřeným smlouvám). Toto pochází z nějakých dokumentů k žalobě co se objevily na twitteru.

- W&H ruply nervy a rozhodli se že co je moc je příliš a Wizardy plánují natankovat brutální žalobou o ušlý zisk na základě porušení smluv, nejspíš dobrého jména, značky atp. (detaily moc neříká + US právo, takže víc nevim...) - částka o kterou je hodlají žalovat je zatím nejasná, ale z náznaků je vidět, že to bude MINIMÁLNĚ děset milionů USD (což může Wizardy hodně zabolet - ale popravdě je to facka kterou jim za tu letošní woke shit vlnu velmi přeju).

- Pundit tam nadává, že WotC de po krku svejma vlastním produktům a to tak moc že je samo označuje za rasistické a doslova zlé - tím ale za rasistické a zlé označuje i vlastní fanoušky těchto produktů a vlastní autory, kteří je pro ně napsali. Fair point.

- Dále se domnívá, že důvod, proč WotC vyletělo po Dragonlance specificky, spočívá v tom, že ačkoliv SJW nenávidí RPG jako takové a "původní" produkty jako celek, tak některé ty produkty jim vadí víc než jiné. Dragonlance je štve strašně moc, protože Drangonlance (svět, knihy, mytologie, lore...) je v podstatě "tradiční" narativ dobra a zla, objektivní pravdy proti objektivní lži, obsahuje prvky jako společnost zhroucenou pod ztrátou hodnot proti společnosti obnovené návratem k fundamentální pravdě (spolu s prvky jako zkorumpovaná vs. očištěná církev, samozřejmě, protože Tracy je mormonský pastor - ale jako někdo kdo je na podobné věci občas alergickej musim říct, že Tracy měl vždycky dost cit a vkus co do toho jak své osobní náhledy vkládat do svého díla a nikdy mě to nerušilo). Tj. naprostá antiteze toho, co moderní SJW reprezentují a vše, co nenávidí. Dokonalá ironie přitom je, že W&H takřka určitě nejsou konzervatisti a Dragonlance samotné, i když obsahuje narativ tradičních hodnot a boje skutečného Dobra se skutečným Zlem, nemá narativní poselství - právě naopak v mnoha směrech je jejich poselství velmi liberální (a to už v úplně původních knížkách - mezirasové vztahy, míšenci, překonávání xenofobie jako projev Dobra... etc.) Což samo o sobě ukazuje morální pokřivenost "liberálnosti" SJW samotných.

...zatim sem dal první půlku, zbytek vám shrnu později.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091820955276489 secREMOTE_IP: 44.204.34.64