Kultura

sirien
20.9.2018 11:07
Politika v RPG (v RPG!)
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.

Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.

Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.

Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #81
23.10.2020 10:51 - sirien
Corny: no... Tak zrovna takhle to spíš nebude, protože ta argumentace té žaloby zjevně přímo zdůrazňuje že:
- W&H vyhověli všem žádostem o změnu, které postupně přicházely
- WotC v žádné fázi produkt neodmítli, jen nakonec řekli že ho "neschválí", ale "aniž by ho odmítli".

Epic a Apple je hodně jiná story, která souvisí spíš s dost přehnanými procenty z cen, které si účtují online tržiště jen protože díky svému dominantnímu postavení můžou, a s nějakými dalšími občas docela dost WTF podmínkami. Chtěl jsem napsat že to je naštěstí něco co tu je OT, ale obratem mi došlo, že vlastně RPG online tržiště jsou místy ta samá story.
Autorská citace #82
23.10.2020 10:58 - Gurney
Corny: Pundit byl hovado a hejtr vždycky, ale požíval všeobecného respekt za to, že se to na theRPGSite mohlo říkat. A taky psal dobré recenze. Jenže když začal psát a publikovat nějaké OSR věci sám, tak mu začaly povolovat nervy - pamatuju si, že moc dobře neunesl, když mu jeho vlastní indicky laděné rpg někdo zkritizoval docela autentickým Pundit stylem, a že tehdy už dost známý James "LotFP" Raggi vydal supplement Wickovi, ale ne jemu. A ze striktního "žádná politika" pravidla se postupně stalo "jen konzervativní politika", což pochopitelně přilákalo ten typ lidí, pro které je zájem o rpg sekundární za potřebou projevit své politické názory.
Autorská citace #83
23.10.2020 11:40 - Corny
Sirien: Tak ale on je právě problém, že to říkají Oni v té žalobě, ale nutně to nemusí být pravda. Jak říkám, by jsi se divil, co nám v práci naše známé firmy pořád namítají do žalob za koniny (Například že měření rychlosti bylo určitě nezákonné, protože se doslechl, že měli policisté v autě čokolády a jiné cukrovinky)
Epic X Apple samozřejmě je něco jiného, já tím spíš ilustroval to, že se jedna strana může tvářit jako hrozný mučedník, ale zároveň ta pravda může být ve skutečnosti trochu jinde (zrovna tady třeba v tom, že byť má Epic v něčem pravdu, tak ve finále to byl on, kdo docela na drzo porušil smluvní podmínky a navíc sám používá docela nevhodný obchodní praktiky...ale to už bych zacházel asi moc do OT).

Gurney: To jsem myslím taky slyšel no... Škoda, že OSR scénu tak moc nesleduju, pak bych si možná i vzpomněl na ty konkrétní kontroverze, které jsem s jeho osobou viděl spojené. Já si ještě vybavuji něco ve spojení s tím Zakem S. a podobný.
Autorská citace #84
23.10.2020 12:01 - Gurney
sirien píše:
Jinak ta story ve skutečnosti nezní moc jinak než pád RPG Net, jen v opačné barvě - a autor sám přiznává, že Pundit svého času jako protiváha tohoto šílenství působil.

Přijde mi to jako dost podobný případ. Plus tedy ta ironie, že theRPGSite bylo kdysi útočištěm lidí z RPGNetu.

Corny píše:
Ono totiž to klidně může být například tak, že WotC skutečně odmítali docela 'tvrdohlavě' schválit návrhy té strany, ale třeba to taky může být tím, že skutečně chtěli odstranit nějaké problematické pasáže (i třeba takové, na kterých bychom se i my shodli) a autoři na to prostě nehodlali nijak rozumně přistoupit (třeba proto, že věděli, že normální cestou se z té smlouvy WotC nevykroutí).

To je právě něco, co nechci soudit bez znalosti toho pozadí.
Autorská citace #85
23.10.2020 12:58 - sirien
Corny: hele - já jako mám rád DnD 5e a nikdy sem nebyl nijak velkej fanoušek ani Dragonlance, ani W&H (resp. jiné jejich tvorby než DL - o nich samotných vím jen pár gaming-related urban-legend storek, takže těžko na ně mít jakýkoliv názor), takže bych i rád věřil tomu, že to je nějakej random shit.

Nicméně se všemi těmi jednotlivými woke momenty, které WotC za poslední cca rok měli (vyhození Mikea za to, že měl cosi nějak společného s někým, totální distanc od vlastních produktů, woke-corrected příručky a rozšiřující patch-booky...) tohle bohužel fakt sleduje směřování, které jsem viděl jinde u jiných věcí (vč. např. stále bolícího Doctora Who, u kterého to z kraje bylo sice woke a navíc postupně gradující, ale pořád vcelku ok v tomhle směru - dokud to kočíroval Moffat. A pak...), takže ano, máš pravdu, že se nedá najisto vědět co se tam děje (to se ale nebude dát ani po soudním verdiktu, protože k soudu se nechodí pro pravdu, ale pro rozhodnutí - zvlášť k tomu Americkýmu...), ale moje očekávání jsou v tomto případě silně na pesimistické straně.
Autorská citace #86
23.10.2020 13:34 - Corny
Sirien: Jako...i já jako řekl bych docela hodně progresivní osoba co se RPG týče jsem poslední dobou docela drsně vyhraněný proti stupiditě cancel-culture a principu, na kterém stojí určitý extrémní kruhy RPG scény, že musíš být úplně neomylná svatá osoba a stačí, aby jsi udělal jediný malý přešlap, aby jsi si pak zjevně zasloužil totálně zlynčovat a zavřít někam do gulagu...Takže byť bych k sobě řekl, že jsem docela "Woke", tak pořád je třeba to brát s rozumem, navíc odlišovat něco, co má substanci a je to dobře míněné, od prachsprostého povrchního virtue signalingu a PR taktik bez nějakého faktického obsahu.
Autorská citace #87
23.10.2020 15:07 - LokiB
sirien píše:
vyhození Mikea za to, že měl cosi nějak společného s někým,


tos tu storku za mě teda dost pokroutil ...
Autorská citace #88
23.10.2020 15:33 - Gurney
sirien píše:
totální distanc od vlastních produktů, woke-corrected příručky a rozšiřující patch-booky

Pokud vím, tak na stránku, kde se dají koupit Oriental Adventures (a možná nějaké další), přibyl blábol o tom, jak jsou Wizardi zodpovědný korporát a vážně hrozně moc jim jde o diverzitu a inkluzivitu (tady). Zároveň tam píšou, že obsah pdf se nijak nezměnil, takže pokud nekecají, za mě dobré.
Autorská citace #89
9.11.2020 16:28 - crowen
Jdu blejt velebnosti (vplyv Ciny v praxi...)

https://www.kickstarter.com/projects/modiphius/robert-e-howards-conan-roleplaying-game píše:
We want to address comments online about the edits to Conan the Wanderer.

We made changes to Conan the Wanderer on a cultural consultant’s recommendations that created a more rounded and well-developed representation of the fictional cultures based on their obviously real South and East Asian counterparts. Word choices were edited throughout for tone, like removing “exotic” and “mysterious” replacing it with a better adjective to describe its people and places, so that players inhabiting eastern characters in their games aren’t just a stereotype of strange, unknown people, and placed them at the center of this book. This was an issue for us in the original version, as it often assumed to paint all eastern characters with the same brush, instead of inspiring a sense of rich societies and cultures.

For example, the “Martial Arts” talent tree title was changed to reflect our editorial view, as associated unarmed combat with eastern peoples has a poor tradition of Orientalism within the hobby, when there are counterparts all over the world. Instead they are now called “Unarmed” techniques. The Lotus Road section was edited so as not to over-emphasise it as a drug route because “Chinese drug dealers” is another vicious stereotype used in stories that portray East Asian characters as a threat to the Western world, and is not something we wanted to publish. Lotus was not removed, only the tone of the passage has been changed. Equally, the tone describing the Vendhyan caste system was toned down, so it was not so absolute and all-encompassing as it was portrayed—as is not the case in South Asia—and provided players with a richer, more inspiring write up.

The material is and always has been wholly faithful to Robert E Howard. We’re not changing anything about the setting or the world. Not a single word of REH’s text has been altered. The only adjustments are being made to the game content itself, or fiction we’ve derived and extrapolated from his works, particularly the way we discuss and present that material. In discussing these concerns with Cabinet themselves, they confirmed to us that anything new that is published derived from Robert E Howard’s work is pastiche, and as such should be fitting for a modern audience. This new version of Wanderer, and all of its changes, was approved by them.

Orientalism, particularly in gaming fiction, has been a trend and trope for many years that has made our East Asian friends within this hobby feel unwelcome and regarded as strange. With these edits, we present a more well-rounded, better developed, and above all inclusive expansion to the Conan roleplaying game.

Finally, it’s been noted that the credits for the two authors and editor of the initial version have been removed. This isn’t a punishment, it was done so at their request, and we’ve honoured that. We would have happily published their credits if they had wanted.
Autorská citace #90
9.11.2020 16:59 - sirien
crowen: jako... celou dobu sem si řikal, že by to mohlo bejt vlastně relativně ok-ish... až do toho závěrečnýho odstavce kde je tak btw. zmíněno, že oba původní autoři a editor se od toho na základě těchto změn rozhodli dát ruce pryč a nechtějí s tim mít nic společnýho.

Btw. se mi líbí jak s klídkem napíšou že smázli "stereotypizující", ale vlastně poměrně atmosferický a world-buildingový prvky (jako "exotický" atp.), ale zároveň jednim dechem dodaj, že tím vůbec nemění obsah. Jakože stylizace teď už neni součástí obsahu literárního díla?

Na druhou stranu nevim, jak moc je tohle politický. Ono Čína přecejen je kurva velkej trh (+Indie +...) a Conan je západo-centrickej, takže chápu, že to nutkání zkusit se přizpůsobit konzumentovi tam je. Jestli je smysluplný nebo má vůbec šanci na úspěch je věc jiná - co vim tak RPG na východních tvrzích nejsou moc etablovaná zábava (?) a spousta věcí které jsou u nás považované za klasiky a profláklé záležitosti jsou v Číně naprosto neznámé (a vice-versa) - těhle moderně-mytologickejch věcí se to týká extra, třeba Pána prstenů v Číně znají jen trochu a jen protože to byla velká Hollywoodská filmová trilogie, ale "Tolkien" jak jméno mejm Čínskejm spolužákům kdysi neřeklo popel - tzn. šance, že tam uspěje Howard a Conan...
Autorská citace #91
9.11.2020 17:09 - York
sirien píše:
Conan je západo-centrickej, takže chápu, že to nutkání zkusit se přizpůsobit konzumentovi tam je.


Chápu, proč si to lidi myslej, ale přijde mi, že to je blbost. Třeba na Čínský fantasy filmy se dívám právě kvůli tomu, že jsou úplně jiný, to je na nich zajímavý. Kdyby je někdo "poameričtil", tuhle výhodu by ztratily a musely by konkurovat západní produkci. Pár takovej jsem viděl a žádnej nebyl dobrej.
Autorská citace #92
9.11.2020 17:11 - LokiB
Asi se nám to nebude líbit, ale za nějakou dobu bude v materiálech evropská tradice popisovaná jako "exotická". A to říkám jak někdo, komu ten fakt sám o sobě tak moc nevadí.
Ale to, že si sami řežeme kulturní větev a pomáháme tomu, to mi přijde v některých případech zbytečné :)
Autorská citace #93
9.11.2020 17:18 - Log 1=0
York píše:
Pár takovej jsem viděl a žádnej nebyl dobrej.

Sedm statečných?
Autorská citace #94
9.11.2020 17:28 - Šaman
Log 1=0:
Myslím, že York nemluví o tom, že někdo vezme příběh, zbaví ho všech kulturních odkazů a převede ho komplet do jiného settingu a v něm pak ty nové kulturní odkazy přidá.
Autorská citace #95
9.11.2020 17:59 - Corny
Šaman: Mě teda přijde, že je spousta dobrých západních filmů silně inspirovaných asijskými, ale asi mě nenapadá moc žádný, který by ponechal původní "setting" resp. kulturní odkazy (nebo tam případně nebyly moc podstatné, ala Godzila). Teda já bych asi nadhodil původní kreslenou Mulan.

Jinak obecně, já asi nevidím problém. Podle toho stanoviska bych soudil, že autoři nad tím nějak přemýšleli, jdou do toho na základě nějaké docela smysluplné úvahy a z nějakých docela rozumných důvodů a sleduje to nějakou jejich vizi. Tj. to na mě nepůsobí jako horkou jehlou ušitá snaha nabrat progresivní bodíky. A pokud to není jen prázdný virtue signaling, tak jim docela fandím.
Autorská citace #96
9.11.2020 18:04 - sirien
York: to má dva aspekty. Zaprvé filmy jsou pasivní konzumace - nikdo po Tobě nechce abys tam něco sám vytvářel, tu práci s tím to zpracovat už někdo udělal za Tebe. Existuje nemalá šance, že si věci vyložíš jinak, než jak jsou původně chápány nebo že v něčem uvidíš něco jiného, než co tam spatřuje divák znalý původní kultury. V RPG se po Tobě chce, abys ten příběh utvářel - a abys následoval nějaké související tropes atp. Užít si Klan létajících dýk jako film je fajn - vytvořit takovej příběh ve hře když neznám podkladovou mytologii (a hodnotové žebříčky, stereotypy a archetypy atd.) už tak easy není.

Druhej aspekt je, že to co tady tvůrci dělaj je, že rozvíjej (a tím fakticky bořej) stereotyp. Představ si, že by k Tobě dorazilo nějaké Arabské RPGčko kde by Evropané byli redukováni na násilný náboženský fanatiky co chtějí dobýt Jeruzalém, i kdyby přitom měli stahovat malý děti z kůže. Nebo Čínský RPGčko kde budou Evropani ziskuchtivý materiální uzurpátoři ochotný udělat cokoliv pro drogovej obchod. A po Tobě se bude chtít, abys hrál ty Araby nebo Číňany a abys přijal tu redukci Evropanů v tomhle směru.

Teda - ono to takhle samozřejmě neni, protože tu redukci nemusíš přijmout, můžeš si jí sám rozvinout. Nebo se nemusíš urazit jak nějaká levicová vločka a můžeš tu stylizaci přijmout s vědomím, že to je nějaký archetyp vázaný k podkladovému příběhu a mytologii (úplně stejně, jako takhle příjimáme třeba archetyp krvelačnejch Vikingů - který v reálu nebyli krvelačná horda bohů Chaosu, ale tam si nikdo nestěžuje, protože Vikingové byli bílí, takže who gives a shit) a s vědomím, že pokud bys to změnil/rozvinul, tak ten příběh už nebude stejnej. Ale chápeš - motiv za těmi změnami tohle ignoruje a tvrdí že ta stereotypizace je zlo protože konzument je hloupej a neumí se nad to povznést (což abychom byli fér v praxi vidíme, že mnoho lidí neumí - otázka jestli tito mají překryv s potenciálními zákazníky je už zase jiná otázka).
Autorská citace #97
9.11.2020 18:06 - sirien
Corny píše:
Tj. to na mě nepůsobí jako horkou jehlou ušitá snaha nabrat progresivní bodíky.

Mě docela jo.
a) kdyby to bylo tak nevinný, tak by od toho původní autoři nechtěli dát ruce pryč
b) celej ten text je psanej defenzivně-podbízivym virtue signaling způsobem. Kdyby tam byla nějaká vize a bylo to o rozvíjení settingu, tak budou psát o cool věcech co přidali nebo rozvinuli a ne o špatnejch věcech co změnili
Autorská citace #98
9.11.2020 18:16 - Corny
Sirien:
a) Jako to nemusí být nutně pravda. Pokud se s původníma autorama nějak zásadně rozcházeli ve vizi (což zrovna tohle klidně mohlo být), tak by bylo pochopitelný, že se na tom nechtějí podílet. Nehledě na to, že to samo o sobě nutně neznamená, že jsou to negativní změny (například když mi někdo řekne, že dělá hru z Harry Potter univerza a JKR se na tom nechce podílet, tak to budu chápat jedině jako pozitivum :) )
b) Já to asi takhle nevnímal, takže to je možná už o úhlu pohledu. Resp. já v tom viděl spíš pozitivní změny problematických věcí, který mají docela dobře rozmyšlený (což asi je podstata toho, když máš za vizi se progresivně vypořádat s potenciálníma tropama a podobnými věcmi - není to o přidávání cool nových věcí ale pozitivních změnách).
Autorská citace #99
9.11.2020 18:24 - sirien
a) obecně máš pravdu, ale rozhodně to je red flag a potom co sem ve směru takových "změn" viděl v minulosti jsem k takovému optimismu dost skeptický.

(JKR je dost specifickej případ která nutí dřívější zastánce autorské autority nad výkladem díla přehodnocovat jejich názory a nejspíš by se nespokojila s nepodílenim se, ale rovnou by tě zažalovala že tu její vykrádačku sám vykrádáš - kromě toho Hermiona je bi a Neville transexuál, nebo tak něco.)

b) tipnul bych že se neshodneme na tom co je "pozitivní" změna a co pokřivení díla a ani na tom co a jestli vůbec něco je potřeba měnit - a to i v případě že bysme se shodli na tom, že napsáno dneska by to nebylo úplně fajn.
9.11.2020 18:38 - Corny
a) Jako red flag to být určitě může, to máš zase recht ty. Zejména pokud bych třeba původní autory znal jinak v pozitivním světle. Mě by třeba i zajímalo nějaký lepší objasnění důvodů.
b) To asi popravdě hádáš správně, oba na to máme očividně trochu jiný pohled. Já ti to ve své podstatě asi neberu, spíš nabízím jiný úhel. Kdyby to bylo na mě, zrovna Conana bych asi nepředělával (příp. bych se s ním asi vypořádal podobně, jako ve Fate of Cthulhu), protože mi připadá, že to dílo je prostě takový, jaký je a asi bychom k němu možná měli přistupovat už s tím.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083842992782593 secREMOTE_IP: 3.85.211.2