Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.



Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
20.3.2020 20:56 - ShadoWWW
Novinka: integrace DDB do Discordu.
20.3.2020 21:01 - Xeth
sirien píše:
fuckin' grammarnazis

Chraň pánbůh, ale tohle pálilo v oku i mne. Díky. :)
21.3.2020 10:37 - sirien
btw. náhodou by někdo nechtěl sepsat článek s radama pro herní streamování, co?

Jakože - co sou dostačující technologie (mikrofon, kamera, připojení...), jaké programy jsou optimální (a vzájemně dobře kompatibilní: Hangouts/Skype/Discord... VTTčka... Twitch...), jak je nastavit a propojit, jak udlat záznam, jak ho nahrát atd.

Trochu mi přijde, že tady je slušná bariéra, která je ale dost neviditelná pro ty, co jí už překonali, a že mít nějaký manuál v tomhle směru tak tu těch stream her může i dost přibejt. možná se pletu, ale za pokus by to stálo :)
21.3.2020 11:18 - mrkew
sirien píše:
btw. náhodou by někdo nechtěl sepsat článek s radama pro herní streamování, co?

Jakože - co sou dostačující technologie (mikrofon, kamera, připojení...), jaké programy jsou optimální (a vzájemně dobře kompatibilní: Hangouts/Skype/Discord... VTTčka... Twitch...), jak je nastavit a propojit, jak udlat záznam, jak ho nahrát atd.

Trochu mi přijde, že tady je slušná bariéra, která je ale dost neviditelná pro ty, co jí už překonali, a že mít nějaký manuál v tomhle směru tak tu těch stream her může i dost přibejt. možná se pletu, ale za pokus by to stálo :)



Přemýšlím že nějaký návod udělám, ač si nemyslím že naše řešení je best of, ale minimálně je bez údržbové :)
21.3.2020 12:30 - Xeth
sirien píše:
...s radama pro herní streamován...

To je skvělý nápad. *thumbs up*

mrkew píše:
Přemýšlím že nějaký návod udělám, ač si nemyslím že naše řešení je best of, ale minimálně je bez údržbové :)

Paráda, vlastně by mne to taky docela zajímalo.
21.3.2020 12:51 - Corny
Tuším, že v jednom Office Hours o tom Adam Koebel taky mluvil, můžu to zkusit najít...
21.3.2020 13:11 - ShadoWWW
No právě hodně hráčů by ocenilo někde návod v češtině, ideálně asi videonávod. Jak co nasavit z hlediska software i hardware. Já bych mohl něco málo poskytnout, ale Mrkew je v tomto rozhodně povolanější a zkušenější.
21.3.2020 13:14 - sirien
ShadoWWW píše:
ideálně asi videonávod

nebo taky ne, že.
21.3.2020 13:59 - ShadoWWW
Dnes vydali tipy a triky na hraní po netu i Wizardi.
21.3.2020 21:47 - mrkew
Sepisují si otázky do toho videa jak streamovat. Na co byste se chtěli zeptat? Co by vás zajímalo? Díky
21.3.2020 21:55 - LokiB
Tak ty specifičtější otázky, co mě napadaj.

Jak nakonfigurovat aplikaci pro video stream? Nějaké speciality, které jsou třeba, a které by člověk, který danou aplikaci nezná dobře, marně hledal, nebo by ho nenapadly.

Jak řešit zvukovou stránku věci (třeba v discordu jsme se setkali s problémy, že jednoho slyšely dva perfektně, ale dva vůbec, i když ostatní sami slyšeli + pak jak řešíte, že discord někdy startuje zvuk až když člověk začne mluvit, takže první slova zanikají)
21.3.2020 23:06 - Xeth
Já bych tam rád viděl i úplné základy, protože jsou tací, kteří netuší lautr vůbec nic o tom co a jak dělat. Jako třeba já. :D

Tj. co se k čemu používá (nahrávání stříhání případně efekty - SW i HW), jak se do vysílání dělá layout a do něj umisťují jednotliví hráči, jestli/jak je třeba spojovat jednotlivé přispívající hráče. Jak/zda se dají nějak korigovat jejich vstupy (hlasitost a obraz). Je nějaký rozdíl mezi streamováním na různé platformy (YT, twitch) a pokud ano, jaký. Jaká je na co (hra, pokec,...) lepší platforma a případně proč atd.

Zkrátka něco opravdu od píky. A ideálně tam věnuj pár řádků všem možným potížím, na které jsi narazil. Hádám, že jako kompletně nezasvěcený ani nevím, na co všechno se ptát. :)
25.3.2020 20:15 - ShadoWWW
Gediman píše:
To by hra musela mít tak 2 stránky maximálně. (...) Fakt by mě zajímaly nějaké statistiky z českých/slovenských obchodů co se týče prodeje RPG...


ICv2 teď vydalo statistiky za rok 2019. Růst RPG v US a Kanadě je oproti předchozímu roku o 23%. A fakt to nejsou dvoustránková RPG.

2014 $25M
2015 $35M
2016 $45M
2017 $55M
2018 $65M
2019 $80M

Mě by zajímalo, jak postihne RPGčka současná krize. V roce 2008 je to prý postihlo docela dost. Wizardi nejspíš budou těžit z licencí za DDB, Roll20 a FG. Bude ale zajímavé sledovat, jak to zasáhne jejich knižní produkci.
26.3.2020 08:36 - Gediman
ShadoWWW píše:
ICv2 teď vydalo statistiky za rok 2019. Růst RPG v US a Kanadě je oproti předchozímu roku o 23%. A fakt to nejsou dvoustránková RPG.


To rád slyším. Jen bych prostě řekl, že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné... a protože ten si nemůže pamatovat všechno, hráči přijdou o dost možností, které hra nabízí. Mám na mysli ability, kouzla, předměty, zvláštní pravidla.

Za mě osobně - ideální stav je ten, kdy každý hráč má vlastní přehled o všem, co jeho postava může mít, umět a udělat. Jen by prostě musel pročíst těch 300+ stránek. A jak říkám, to mnohé hráče odradí. Takže vlastně hrají, ale ne na 100 % možností. Což je podle mě škoda.


* přičemž se nemusí nutně jednat o "rules", ale o seznamy vybavení a abilit, backgroundy, fluff, rady jak hrát, inspirace, atd...


LokiB píše:
Jak řešit zvukovou stránku věci (třeba v discordu jsme se setkali s problémy, že jednoho slyšely dva perfektně, ale dva vůbec, i když ostatní sami slyšeli + pak jak řešíte, že discord někdy startuje zvuk až když člověk začne mluvit, takže první slova zanikají)


Přesně náš problém. Hlavně by mě zajímalo, čím to vůbec je. Rychlostí připojení? Nějaké vytíženosti sítě?
26.3.2020 12:28 - Naoki
Píše:
že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné...

A pak má spoustu družin kde ty rules heavy hry čtou hlavně hráči a GMové se starají hlavně o příběh.
Aneb, citacion needed.
26.3.2020 12:33 - York
Gediman píše:
Jen bych prostě řekl, že ty rules-heavy* hry s 300+ stránkami (Eclipse Phase, Warhammer, Star Wars...) kupují/čtou hlavně GMové, ostatní hráči se jen řídí tím, co jim GM řekne, že je možné...


To určitě ne. Hráči těhle her si rádi vybírají schopnosti, vybavení a podobně pro svoje postavy.

Jiná věc je, jestli někdo ty příručky čte v kuse od začátku do konce - to nejspíš ne a k tomu ani nejsou určené.


Gediman píše:
a protože ten si nemůže pamatovat všechno, hráči přijdou o dost možností, které hra nabízí. Mám na mysli ability, kouzla, předměty, zvláštní pravidla.


U dobře navržené hry hráči zdaleka nemusí číst všechno a určitě ne před tím, než poprvé začnou hrát. U class&level hry ti například před hrou stačí pročíst kouzla a schopnosti, který můžeš umět na první úrovni, další můžeš nastudovat později.
26.3.2020 13:11 - Gediman
Naoki píše:
A pak má spoustu družin kde ty rules heavy hry čtou hlavně hráči a GMové se starají hlavně o příběh.

Fajn. Na takovou jsem tedy osobně nenarazil, u nás je to tak 50/50.


York píše:
U dobře navržené hry hráči zdaleka nemusí číst všechno a určitě ne před tím, než poprvé začnou hrát....

Jo, s tím souhlasím. Jen mi někdy připadá, že někteří hráči prostě nechtějí číst nic. Ale jasně, pro ty pak asi rules-heavy hry prostě nejsou, no.
26.3.2020 13:29 - sirien
Gediman píše:
osobně nenarazil

možná by neškodilo přenést se přes stín pouhé osobní zkušenosti ;)
26.3.2020 13:36 - Gediman
Dobře, najmu si špehy, zapnu satelitní sledování, naučím se telepatii. Muhahahá.
26.3.2020 13:49 - sirien
Dobrej nápad. Ale prozačátek by možná stačilo číst, co Ti píšou ostatní nebo se třeba rozhlídnout po nějakejch veřejně dostupnejch číslech o celkovém trhu (předtim, než Ti je napsali ostatní).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083940982818604 secREMOTE_IP: 44.204.34.64