Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.



Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
14.12.2019 13:57 - Šaman
Lethrendis a Lurker:
Píše:
Taková hra zcela validní jistě, je. Nicméně přijde mi jako zajímavá otázka, jestli to je něco, co nějaký majoritní většině hráčů i vyhovuje a co od hry chtěj.


O tomto filosofovat nehodlám. Ono je jedno, co majoritní většina chce. Řeč šla o tom, že se tak Fate hra dá nastavit. Na druhé straně se dá nastavit i na rychlý vzestup poloboha.

S filmy to srovnávám proto, že Fate má k takovým příběhům blíže, než třeba DnD (myslím). DnD má zase blíž třeba he hrám typu Diablo (character building a mechanické efektivní překonávání překážek je nedílnou součástí zábavy). S oběma systémy lze do určité míry hrát obojí, ale každý ten systém má potenciál rozvíjet jiné aspekty hry. V DnD se Boromirova touha a Frodova závislost na Prstenu mechanicky odehraje špatně, nejspíš bude potřeba nějaké house-rule. Fate na to nástroje má.
Naopak prolézání pravidel a hledání silných komb pro různé příležitosti Fate nemá.

A maličko mi připadá, že se někteří úplně nedokáží srovnat s těmi možnostmi volby (rozsahem nastavení) které Fate umožňuje. Fate je dělané jako univerzální. Nejen co se týče settingu (od pravěku po Star Wars) ale hlavně nastavování i jinych rovin. Třeba právě ta úroveň moci a její zvyšování. Nebo důraz na vnitřní stav postav (dalo by se odehrát i psychologické drama, pokud by se z toho dal poskládat nosny příběh). Boj vlastně není ve Fate nutný prvek, imho se dá odehrát skoro cokoliv, co má nosný příběh. (Možná jsem konzervativní, ale přijde mi že se stále hraje o tom CO a JAK se stane a obě otázky musí hráče zajímat. Plus bylo by dobré, kdyby protagonisté měli nějaký vývoj, ale ne nutně posilování moci.)

S tím, že komu posilování moci postav přijde jako samozřejmé a je to pro něho součástí zábavy, tak tu možnost samozřejmě má. Jen si nemůže (ve Fate) pročítat pravidla povolání a přemýšlet jakou schopnost si vezme na příští úrovni. (Teda, ono by to šlo taky, ale byla by potřeba nějaká DnD-like nadstavba nad Fate, kde právě někdo sepíše celé stromy povolání a zavede třeba i nějaké levely. Proč ne. Jen v základu to nemá, protože tím se zároveň v mnohém definuje svět a systém přestane být univerzální.)
14.12.2019 15:07 - Lethrendis
Nedá mi to, tak ještě jinak:

Dával jsi, Šamane, za příklady Aryu nebo Athose. Jedna pomalu levelovala a druhý vůbec. Ovšem tohle nejde nijak přenést do her na hrdiny. Nemá to žádnou souvislost. Jejich "levelování" není věcí nějakého posunu postavy, byl to čistě záměr autora, který mohl být jakýkoliv. Fakticky šlo o jiný druh popisu charakteru postav, které nejsou herní a do záběru se dostanou, když si to přeje režisér, a pak třeba zase dlouho ne. Není to výsledek nějakého prošlého milníku, žádného expení, žádných prosezených hodin hry.

Ergo jistě to můžeš nějak napodobovat ve Fate, zarazit levelování (nejlépe někomu, kdo má v deníku napsáno, že je starý pes, co se novým kouskům nenaučí?), nebo tak něco. Fate unese hodně a je skutečně dramatičtější něž třeba DrD nebo tak něco. Ovšem ani tím Ti nevznikne žádná analogie s filmovým jakolevelováním. Vznikne Ti pouze jiné nastavení hry, kde se postup postav v kampani bude vyjadřovat třeba zapisováním příběhu, ne mechanicky.

Takže ještě jednou: Odvolávat se na "levelování" postav ve filmech při diskuzi o posunu postav v kampani hry mi přijde nesmyslné. Jiná hra na jiném hřišti. Ještě bych měl dopsat "jiná pravidla a jiné cíle".
14.12.2019 15:24 - sirien
18.12.2019 15:17 - Shako
Kde je ta správná diskuze, kde najdu názory místního osazenstva k probíhajícímu startovači strangers and dragons?

Potom, jak se tu řešila kampaň krotitelů, tak bych čekal nějaký zájem, ale nikde jsem nic nepotkal....
18.12.2019 15:29 - sirien
Crowdfunding, nejspíš - ale myslim, že Strangers sme v něm ještě neřešili. Asi to pudu napravit. (i když mám dojem že sem to už někde potkal, ale možná mi to někdo posílal soukromě...)
7.1.2020 11:41 - Jerson
Nová youtube dvojice RP Gurmáni
7.1.2020 20:54 - wlkeR
Při hledání materiálů k Curse of Strahd jsem narazil na celkem zapadlý kanál Lunch Break Heroes. Přesně jak slibuje nabízí bite-sized (obvykle 10 až 20 minut) tipy, jak zajímavě upravit publikovaný dobrodružství. Zatím má Phandelver a v současnosti vydává celkem hezký věci ke Strahdovi.
15.1.2020 09:10 - Jerson
Koukáte někdo na Drakoviny? Konkrétně v Epizodě 18 se hra poněkud zvrhla, začalo se řešit chování postav, nicméně podle mě problém skrytý ve stylu vedení hry, tak k tomu sepisuju své postřehy a názory.
15.1.2020 09:11 - Aegnor
Jerson: hodil bys čas, ve kterém se to zvrhlo?
15.1.2020 09:30 - pilchowski
Aegnor píše:

Nějakej Lukáš Novák v komentech tam vypíchnul pár zajímavejch momentů tohoto typu.
15.1.2020 09:53 - Jerson
Jo, v komentářích je to rozepsané dost podrobně, nicméně začíná to asi ve 43 minutě, ve chvíli, kdy najdou Chicho v kleci.
15.1.2020 12:05 - sirien
jakože... moc ses s tim namazlil, ale sepsané to je dost korektně.

Škoda jen, že v komentářích na YT to zapadá prachem a zmizí do ztracena.
15.1.2020 12:53 - sirien
...by se mohná víc hodilo případně rozebírat přímo v tématu Drakovin
24.1.2020 12:51 - pilchowski
Jerson píše:
Nová youtube dvojice RP Gurmáni

Zdá se, že hoši dali přednost opiu před pravidelným přísunem videí.
9.2.2020 18:02 - malkav
Nevím, jestli to patří sem, nebo spíš do zajímavostí :)
D&Diesel na Youtube
9.2.2020 18:05 - Aegnor
malkav: úvodní příspěvek diskuze, kategorie "Jednorázové, speciální a ukázkové hry", druhý odkaz. Ano, patří to sem. :-)
9.2.2020 18:12 - sirien
9.2.2020 18:23 - malkav
sakra tak to jsem asi podobně jako cimrmanologové objevil Ameriku :D
10.2.2020 13:19 - Gediman
Nevím, jestli to sem úplně patří, ale ok:

Letošní rok bych rád vytvořil alespoň jeden záznam z hraní Voidu, pro účely propagace. Bylo by to přes Skype nebo Discord, pouze audio, které bych nahrál na youtube... s nějakým obrazovým doprovodem, tohle budu muset ještě promyslet.

Pro tento účel by klidně stačili jen dva hráči. Jednoho hráče bych už měl, ale druhého se mi zatím nedaří sehnat. Byl by někdo ochoten do toho jít? Pravidla není nutné znát - možná by byla i výhoda, kdyby je hráč neznal, protože bych je mohl alespoň vysvětlovat během hry.
14.2.2020 14:29 - sirien
Může mi někdo pls ujasnit a zpo-odkazovat ty Drakoviny/Na Tahu atp.? (Updatenul bych záhlaví)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08911395072937 secREMOTE_IP: 44.198.180.108