Kultura

sirien
12.4.2018 15:45
RPG videa, youtubeři, vlogy atd.
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.

(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)


České/Slovenské - herní streamy
.


České/Slovenské - herní podcasty
.


České/Slovenské - streamy a podcasty o hraní
Jednorázové, speciální a ukázkové hry
  • TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
  • D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
  • TableTop: Dread p.1, part 2 - Will&spoll ukázkovka hororovky Dread.
.


Nahrané/nahrávané kampaně (Anglicky)
.


"Naučné" kanály (Anglické)
  • Matthew Colville - jeden z velmi známých YTerů dávající rady k DMování a občas nějaké komentáře, recenze atp.
  • Geek&Sundry GM tips - playilist s radami od Matt Mercera, GMa slavné Critical Role (a později s radami od Satine Phoenix)
  • Office Hours - YTer s delším (hodinovým) formátem, co díl to několik témat
.


Různé
.



Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
17.11.2019 23:03 - LokiB
Tak UnDeadwood s Critical Role, hrajícími Deadlands, skončil IV. částí. Nebudu spoilerovat, ale je vidět, že se profi chlapci nebojí do toho dát i scény, které by v běžných herních skupinách byly asi extrémně kontroverzní :)

škoda, že neměli takovou zkušenost s pravidly, jako mají v DnD třeba, mohlo to být ještě trochu zajímavější, co do použití herních mechanik.
Beru však zpátky svoje dřívější ošklíbání se nad sledování herních videí. Sorry, mýlil jsem se. Nebylo to dokonalé, mělo to své mouchy, ale sledovat tyhle čtyři díly bylo pro mě velmi zábavné, ani chvíli jsem se nenudil a dovedu si dobře představit, že bych na ně koukal každý týden :)
Složením mi vyhovovali víc, než co jsem viděl ukázky z původní DnD kampaně. A 5 hráčů bylo tak akorát.
21.11.2019 15:57 - ShadoWWW
S&D se pouští na Startovač.
22.11.2019 08:54 - RoVan
ShadoWWW píše:
S&D se pouští na Startovač.


Nemůžu říct že bych byl z odměna na startovači nějak odvázaný - na druhou stranu si myslím, že si kluci podporu zaslouží, to co zatím vydali bylo vždycky koukatelné a je vidět, že se u hraní baví. I ta cílová částka zní rozumně.
25.11.2019 14:13 - Ugy
Koukám siriene, že jsi pronikl i na youtube :D (PJ craft rozhovor)
https://www.youtube.com/watch?v=b2l-hNBdrEg
25.11.2019 19:46 - exi
Sirien: Asi za všechny, co se kolem toho motáme, díky za zmínění překladů a jejich propagaci :)
25.11.2019 20:11 - efram
rozhodně jeden z lepších rozhovorů....teda ale siriene vrazit toho paladina jen do 3e, to je muselo ranit..:)
12.12.2019 20:53 - Pastýř
Teď jsem narazil na tato videa z Animefestu.

Jedno přímo k DnD
https://www.youtube.com/watch?v=jR_AEXF9jOs

a jedno k stolním RPG univerzálně
https://www.youtube.com/watch?v=7Cl2iviAtrc

není to nic úplně převratného, ale je to v češtině.
12.12.2019 22:49 - Zarahel
U toho DnD videa oceňuji samotnou myšlenku přednášky se snahou ukázat DnD RPG třeba netknutým. Vybrané téma na úvod je dobré, senzace naladí, že jo... přednes je už otázkou vkusu (nebo limitů).
Co mi ale téměř vyloženě vadí je přednes v určité tématické notě (zvláštně pojaté výkřiky feminismu a nejen toho), který IMHO ke snaze seznámit někoho se hrou úplně nepatří. Asi by mi to nevadilo, kdyby to bylo vyjádřeno nezaujatě, ale ten tón byl trochu skoro humorný. Jsem jediný kdo má stejný či podobný dojem? :D

Edit: Ok, přednes je všeobecně nešťastný. Nejsem si místy jistý, jestli chce hráče seznámit a pokud možno naladit, nebo seznámit a odkázat jinam. Trochu mi to vyznívá jako drobné sklony k elitářství.
13.12.2019 07:16 - Pastýř
U DnD to je prulet od minulosti k soucasnosti. Je to sice takova trochu jupi prednaska, ale me se zdala povedena a feministicke vykriky me nijak nevadili.

U te vseobecne prednasky se mi libilo jak se snazil u kazdeho systemu rict jeho pro a proti. Bohuzel to bylo jen takove letem, svetem a pouze o hrach ktere hral.

Osobne bych uvital, nejaky clanek, nebo video, ktere by udelali srovnani systemu. Ani ne tak do hloubky, jako mechaniky, ale spis na jaky styl hry se dany system hodi. Jeho zakladni vyhody a nevyhody, pokud by ho chces zacit hrat.
13.12.2019 07:36 - Jerson
Pastýř píše:
Osobne bych uvital, nejaky clanek, nebo video, ktere by udelali srovnani systemu. Ani ne tak do hloubky, jako mechaniky, ale spis na jaky styl hry se dany system hodi.

Myslíš zhodnocení jednotlivých RPG, pro co jsou vhodné? Nebo srovnání mezi sebou?

U toho video o DnD mě zaujalo, že téma satanismu a špatného působení DnD je tak staré jako já, myslel jsem že to přišlo až později. I když je fakt, že u nás se RPG vyskytly na začátku 90. let a podobné články se objevily už někdy v roce 1996, možná ještě dřív.

Přednes mi přijde v pohodě, a výkřiků feminismu jsem si nevšiml.
13.12.2019 08:22 - Pastýř
Myslim prehled a zhodnoceni jednotlivych RPG na co jsou vhodne, co podporuji a jake maji naopak slabe stranky, pokud je chce nekdo zacit hrat.
13.12.2019 08:33 - sirien
Heh. Takovou přednášku sem měl kdysi na GC.
13.12.2019 08:34 - Jerson
Na to jsem před pár lety viděl větvený graf na otevřeném hraní, aby si hráči mohli podle svých preferencí vybrat, a pro těch 60 nebo kolik systémů tam vždycky bylo jen pár parametrů. Ale určitě jsem takové tabulky dle preferencí viděl zpracované i jinde.
13.12.2019 08:42 - sirien
Jo ty sou super, dá se nad nima skvěle pohádat.
13.12.2019 09:11 - Jerson
Však právě, ale třeba by se hráči na nějakých parametrech shodli.

Koukám na druhé video, konkrétně na tu část, kde mluví o tom jak začít hrát

Je to dostatečná ukázka, že nedostatek Vypravěčů a jejich vznik lehkým donucením není jen můj výmysl, ale že se s tím potýkají i jiní lidé?
13.12.2019 09:47 - ShadoWWW
Mě zaujalo, jak se zapletla do vlastních anglicismů. Místo ilustrátoři řekla artisti, ale to má v češtině úplně jiný výhnam.
13.12.2019 10:34 - Jerson
U druhého videa je zajímavé, že nezmínil Dračák, se kterým se hráči u nás ještě pořád můžou potkat nejčastěji (i když se to zřejmě brzy zlomí ve prospěch DnD.)
13.12.2019 12:14 - Pastýř
Siriene: A nechces tu svoji prednasku dat jako clanek na Kostku?

U toho videa se mi treba libilo kdyz mluvil o Fate. "Snadne pravidla, pouzitelne na cokoli. System neleveluje, v pripade delsi kampane, nema postava kam rust. Po dvaceti hrach uz mate vse odehrane." To jsou informace ( nepopiram ze subjektivni) ktere se proste na zacatku tech 300 strankovejch pravidel, nedoctete.
13.12.2019 14:38 - sirien
Protože to je naprostej bullshit a ukázka toho že autor/ka ten systém potkala nanejvýš z rychlíku, ne-li jen z doslechu. Kapitola Dlouhá hra / Milníky a související, plus ST kpt Úrovně moci - sem na telefonu takže na SRD si to dohledej případně sám ;)
13.12.2019 19:27 - Šaman
Pastýř: Levelování řešíme přidanými triky. Za dlouhou kampaň třeba i dvakrát možnost přidat nebo rozšířit trik. Trik odpovídá právě těm novým schopnostem v DnD. Kromě toho mají hráči občas možnost navýšit si nějakou dovednot/vlastnost/přístup a během dlouhé kampaně se občas i zvedne strop, kam až mohou navyšovat.

Pokud samozřejmě není něčí hlavní zábava mechanický character building (což je typické třeba pro Diablo), tak problém s růstem postav opravdu nenastává.
Druhá věc je pak setting - az na výjimky se třeba v takové Hře o trůny taky úroveň moci postav tolik nezvyšovala (Jaime, Bronn, Cersei, Tyrion, Ohař… i ten Jon). Prožili zajímavý příběh, ale že by na konci byli silnější, než na začátku, to těžko říct. A přitom bych neřekl, že ty postavy neměly kam růst.
Rostly hlavně postavy dětí co začínaly od nuly (Starkovi děti, Daany, Podrick). A jen Arya a Daeny měly opravdu hrdinský vzestup ve smyslu DnD like her.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082419157028198 secREMOTE_IP: 52.207.218.95