Kultura

York
12.3.2018 11:54
Historie online RPG komunit
Časová osa
.
.

V šeru dávných věků
1992-1997: FidoNet (kolující útržky pravidel)
90. léta: mailová konference o Shadowrunu
1994-2000: mailová konference o DrD hostovaná z technické univerzity Košice

Diskusní servery
1995-2017: mageo.cz (DrD)
od 1999: www.cyberspace.cz
od 2001: www.okoun.cz
od 2001: www.hofyland.cz
od 2001: www.nyx.cz
od 2001: www.lopuch.cz

Specializované RPG weby
2000-2005: Stín rytíře (obsah převeden na d20.cz)
2000-2005: Oko baziliška (obsah převeden na d20.cz)
2001-2005: CzechDnD (předchůdce RPG fóra)
od 2002: www.rpgforum.cz (původně fórum portálu CzechDnD)
od 2005: www.d20.cz (nástupce CzechDnD, navazuje na Stín rytíře a Oko baziliška)

od 2001: www.dracidoupe.cz (DrD)
od 2001: drd.cz (DrD)

od 2005: www.sigil.cz (původně server o PC hrách série Baldur's Gate a Icewind Dale)

Online hraní
od 2002: www.aragorn.cz (DrD)
od 2002: www.abarin.cz (DrD)
od 2003: www.andor.cz (DrD)


Chybí informace:
CoM? PbN? Facebook?
Autorská citace #81
6.4.2018 11:16 - York
ShadoWWW píše:
Tady mi začíná pomalu svítat. Zdá se, že tebou popisované hraní má mnohem blíže k počítačovým MMORPG než stolním RPG. A zřejmě ta propojenost je, soudě z tvého popisu, to hlavní lákadlo tohoto stylu hraní oproti stolním RPGčkům.


Máš asi hodně zkreslenou představu o MMOčkách. Ano, existují RP servery, a ano, na některých z nich se někdo občas pokouší vyprávět příběhy - to ale zajímá naprosto zanedbatelnou menšinu hráčů MMOček. Drtivá většina vůbec neví, co je to roleplaying a příběh se v jejich hrách nevyskytuje, ani když ho vývojáři natvrdo zadrátujou do questů, protože questy nečtou.
Autorská citace #82
6.4.2018 11:17 - sirien
York: Tvé předpoklady jsou zajímavé a podle mě naprosto zcestné.

Někdo kdo "celej den čumí na bednu" může mít dost velkou chuť jít si zahrát Stars Without Numbers, pokud to na co celej den čumí sou věci jako Babylon 5, Farscape, Lexx, StarGate, StarGate Atlantis, StarGate Universe, Star trek, ST DSN, ST NG, ST V, ST D, Orville atd. A nevim co máš proti sezení v hospodě, já třeba v různejch hospodách vysedávám hodně často a s mým pozitivním vztahem k RPG to nikdy nemělo nic společnýho (a totéž dokážu říct o hromadě dalších lidí tady i z RPG Fóra - kupodivu ne všichni nutně preferují čajovny).

Na druhou stranu, někdo kdo tráví celej den na FB tim že si spoludopisuje YAOI storku a řeší hlavně to kdo bude UKE a kdo ULE a kdo UŠI a MUŠI... nejspíš o PnP RPG moc zájem mít nebude.


Zároveň si tohle téma uvedl jako o historii RPG komunit a zjevně ve vztahu k PnP RPG. Pokud ne, pak ses měl vyjádřit jasnějc a taky bych k tomu tak přistoupil - ostatně těch PC RPG a MMO RPG skupin v ČR neni vůbec málo a jejich online historie je určitě delší a rozsáhlejší než ta naše.


Jak moc sou věci z designu RPGček užitečné pro jiné typy her - asi by užitečné být i mohly, jenže v důsledku to nikoho moc nezajímá. V tomhle se můžeš podívat na larpovou komunitu kdy mi občas přijde že dost věcí které jsou v larpech "žhavé téma" jsou něco co se u RPG vy/řešilo 5, 10 nebo 15 let zpátky. Jenže u těch larpů to nikoho moc nezajímá, ta komunita si tím vývojem chce (potřebuje? musí?) projít sama. (Typicky třeba otázka bleedu a dramatu která tam co sem si všim byla živá nějakou dobu zpátky je otázka preferencí a je hodně moc podobná tomu když se kdysi u RPG řešilo jak moc je immersionismus jediný správný přístup a jak moc jsou smysluplné i alternativní preference atd.)


York píše:
Není nutné, aby sem chodili všichni, ale kdyby se nám sem podařilo přilákat třeba alespoň jednoho nebo dva z organizátorů Žižkonu

Prosimtě nepepuj. Ještě chvíli a začneš brečet že v místní dvojkomunitě nejsou žádné informace o GameConu.

Žižcon je akce která je blízce spřátelená s GameConem a svoje OG hry na něm vedla z místních lidí třeba Demonica, RPG Day je škoda že se promoval jen na FB, ale dělali ho ty samý lidi a několik orgů z GC. Což sem mimochodem psal i do místní diskuse a pokud si to nečet tak to fakt neni chyba toho že by se sem někdo "nepřilákal".
Autorská citace #83
6.4.2018 11:25 - Jerson
Aegnor píše:
Hrál jsem bang, znám spoustu lidí, co té hře říkají RPG. Takže jsem taky hrál RPGčko.

Co je to "spoustu"? Je jich víc, než těch, kteří tomu tak neříkají? Jako třeba o řád víc?
Kromě toho já nemám důvod vyskakovat a říkat, že když hraješ Bang, tak nehraješ RPG, když jsem s tebou ani nehrál. Ani se vyjadřovat v tom smyslu, že hraní Bangu (ať klasicky, nebo jako RPG) je nějaká podřadná zábava.

ShadoWWW píše:
To je poměrně zajímavé. Zajímalo by mě, nakolik je to odmítnutí jedné či dvou konkrétních her a na kolik by to bylo odmítnutí stolních RPG jako celku, kdyby zkusily víc různých her.

Část z těch holek (kluků jsem potkal fakt málo a jako spoluhráče jen jednoho) by klasické RPG nehrála prostě proto, že se před lidmi stydí. Další část proto, že nemají náladu poslouchat sexistické poznámky a nechat se při hře balit od spoluhráčů. Většina nemusí boje, jako vůbec, a nemusí hry o překonávání externích překážek, tedy co mi klasicky hrajeme a co bereme jako zábavu. Když jsem se o to před lety zajímal, tak vlastně neexistuje snad žádné klasické RPG, které by umožňovalo hrát lidi z běžného života. Dokonce se mi za takový nápad lidé (na RPGF i tady) vysmívali s otázkou "Co bys tam jako chtěl hrát, to jak chodíš do školy?" Tenkrát jsem odpovídal, že i takové kriminální seriály jsou z běžného života - dneska vím, že lidé hrajou právě i ty příběhy ze školy, z prostředí, které znají, jen se vžijou do někoho, kým nejsou. V tom vidím hlavní důvod, proč tyhle hráčky nehrajou klasická RPG - prostě příběh v těch hrách míjí jejich zájem.

ShadoWWW píše:
Jak jsem psal: Ve světě, kde je nabídka her větší než u nás, je to hodně minoritní styl hraní.

A zkoušel jsi to zjišťovat? Protože když jsem se o to otřel, dostával jsem odpovědi, že v anglicky mluvících zemích jsou tuny takových herních portálů, že bych je nedokázal projít ani za deset let. A že je docela možné, že na jednoho hráče stolních RPG připadají dva, kteří hrajou právě na takových portálech, bez ohledu na nabídku. Jen o nich prostě nevíme, protože to většinu nenapadlo a ani nezajímalo. A protože většina hráčů klasických RPG na net ani nechodí.
Nicméně - prostě nevím, jak to je. Vím jen, že u nás je těchto hráčů dost, 83% z nich jsou holky (pro puristy - číslo místo slov "fakt výrazná většina") a nikdo si jich zatím moc nevšímal.

ShadoWWW píše:
A zřejmě ta propojenost je, soudě z tvého popisu, to hlavní lákadlo tohoto stylu hraní oproti stolním RPGčkům.

Nevím, spíše asi ne a je to vedlejší efekt. Tedy nikoho jsem neslyšel, že by hrál na nějakém portálu právě proto, že je tak propojený, ale prostě je to přirozený vedlejší efekt. Jdeš si zahrát na portál, který se tváří jako fantasy škola se stovkami studentů - tak je celkem přirozené, že ve hře můžeš potkat stovky hráčů na téhle škole, ne? Ale vůbec to neznamená, že s nimi musíš interagovat, jako se na reálné škole nebavíš ani s desítkami lidí okolo.

ShadoWWW píše:
byl jsem na Gen Conu, kde jsou herní sezení probíhající tímto stylem. Tam tomu říkali D&D Epics. Probíhalo to tak, že každý stůl měl klasicky svého PJ. PJové průběžně předávali informace koordinátorům, kteří je předávali hlavním koordinátorům a zase pyramidově zpět k PJům. To navozuje dojem MMORPG.

Ano, já se s tím taky setkal - ale ve stolních RPG jsou to složitě organizované experimenty. s MMORPG to podle mě nesouvisí vůbec, protože v nich dostane každý nováček stejný úkol - jdi do téhle oblasti a zabij tam deset potvor. V uvěřitelném světě by tam při stovce nováčků nebyla ani jedna potvora, buď by vychcípaly, nebo se přemístily jinam.

ShadoWWW píše:
Což je taky jeden z velkých rozdílů. Sraz hráčů stolních RPG je mnohem větší. Loňský Gen Con měl návštěvnost 207 979 lidí. A každý rok návštěvnost stoupá, stejně jako expoziční plochy a počet her/přednášek.

Jenže já mluvím jen o srazech hráčů z jednoho portálu, a to ještě té části, která se chce fyzicky vidět ve větší skupině, což mezi těmito hráči není úplně obvyklé. Tedy nelze to srovnávat s nějakým Conem, ale třeba srazem D20. Potřeby a zájmy hráčů těchto her jsou úplně jiné a nějaké přednášky je moc nezajímají (tedy kromě toho, že někteří klidně přijedou i na takový con a případně si tam zahrajou. Nevím jak velká část, to se na netu fakt špatně zjišťuje.

Aby bylo jasno - mým záměrem vůbec není tvrdit, že tenhle styl hraní je nějak lepší nebo že to co hrajou je skutečně RPG i podle naší definice. Jen mi vadí, když to Sirien shazuje a tváří se, že jde o nějakou podřadnou zábavu patnáctiletých holek.
Před dvaceti lety bylo RPG u nás podřadnou zábavou pro téměř všechny nad 20 let a lidé se na nás díval skrz prsty, co to hrajeme za kraviny a jak si o tom můžeme povídat na veřejnosti. Já si ten pocit pořád pamatuju, a nevidím důvod, proč být stejný ignorant jako byli oni, zvlášť když si (alespoň někteří z nás) hrajeme na to, jak jsme otevření novým myšlenkám a nemáme rádi škatulkování zábavy na dobrou a špatnou.

Btw. ve stolním RPG a článích k němu se téma intimních vztahů a případně sexu řeší relativně složitě a hodně "vyspělých" hráčů to z různých odmítá hrát. Přitom vedle toho jsou lidé ve věku 16 - 20 let, který s tím nemají problém a někteří z nich to dokážou zahrát a popsat i dost zajímavě a dát svým postavám taky uvěřitelný rozměr. A fakt si nemyslím, že hraní erotických scén si zaslouží větší dehonestaci než zabíjení potvor pomocí magie, zvlášť od lidí, kteří současně tvrdí, jak jsou Američané prudérní a omezení, když jim nevadí ustřelená hlava, ale mají problém s odhalenou bradavkou.
Autorská citace #84
6.4.2018 11:27 - Log1=0
Jerson píše:
Poměr lidí, kteří takovým hrám říkají RPG k lidem, kteří tomu tak říkat zásadně odmítají je v mém okolí asi 100:1.

Jerson píše:
Tohle je už druhá osoba, kterou jsem přiměl, aby sem napsala. Té první sis asi nevšiml. Nicméně je to už šestá hráčka, která se zašla. Zbylé čtyři přišly, prohlásily, že s takovým ... jedincem jako jsi ty se vůbec nebudou bavit a nemají zájem obhajovat svou zábavu před člověkem, který o ní evidentně ví kulové.


To, že je sirien důležitý jako bečka kytu a jedovatý jako muchomůrka, a že to je pro někoho nejspíše dost odrazující, je jedna věc. Sice je to možná trochu přehnané, protože tu jsou koneckonců i jiné lidé, ale je to rozhodnutí, které těžko někomu vymluvím.

Ale jestli vnímají to co sirien teďkom píše, jako něco, před čím se je třeba se obhajovat, tak si troufnu říci, že to tak není míněno (ano, místy to tak vyznívá, viz první bod). Je to jen další z těch kategorizací jako "sport" "ovoce" a tak, sirienovi těžko půjde víc než o tohle
Jerson píše:
"Ale jo, není to stejné RPG jako třeba DnD nebo jiné hry a je tam víc důrazu na roleplaying. RPG tomu říkáme ze zvyku, vždyť na tom nesejde, proč se nějak hádat."



Jerson píše:
Poměr lidí, kteří takovým hrám říkají RPG k lidem, kteří tomu tak říkat zásadně odmítají je v mém okolí asi 100:1.

Víš kolik lidí říká pavoukům a stonožkám hmyz? Taky jim nevadí, že to je blbě. Ale myslím, že kdyby začali psát na clenovci.cz, tak od toho upustí. Proč by to tady mělo být jinak?Jerson píše:
Navíc když se pojem RPG hra používá i pro PC hry, které s těmi stolními mají společného ještě méně (třeba proto, že ve většině z nich se vůbec nedá mluvit o nějakém roleplayingu), a dokonce se používá pojem "s prvky RPG", čímž se myslí číselně vyjádřené hodnoty vlastností a možnost levelování, přestože daná mechanika a tím méně hra vůbec neobsahuje žádný RP prvek.


Pojem list se používá v botanice i v papírnictví, hřbet má hora i kůň, král i strom mají korunu...
Jerson píše:
který se v divadlech provádí už pár set let

V divadlech se provádí herectví (acting), roleplaying má svůj termín právě proto, že je to něco jiného. Pokud to není jen smyšlený případ, tak chci vidět, jak ten, kdo to říkal, bude hercům vysvětlovat, že si nemají říkat "herci" ale "roleplayeři". Pokud ti tohle připadá jako okecávání, směle do toho, chci to vidět v praxi.
Autorská citace #85
6.4.2018 11:29 - York
ShadoWWW píše:
Což je taky jeden z velkých rozdílů. Sraz hráčů stolních RPG je mnohem větší. Loňský Gen Con měl návštěvnost 207 979 lidí. A každý rok návštěvnost stoupá, stejně jako expoziční plochy a počet her/přednášek.


Srovnáváš jabka s granátama. Jerson mluví o českých herních serverech, ty o největším RPG-related conu v USA, kterého se účastní mimo jiné i firmy, protože to je pro ně důležitá forma propagace.

Pokud se na nějakém herním serveru hraje třeba DnD, tak GenCon je jejich con úplně stejně jako tvůj.


ShadoWWW píše:
Ale taky to ukazuje, že ten styl je nutně spojen s menším počtem hráčů. Miliony hráčů stolních her těžko propojíš do simultánního hraní v jednom jedinném prostoru, navíc offline. (Ani ve World of Warcraft nehrají všichni hráči v jedné session.)


Huh na kvadrát.

WoW je hra z roku 2004 a tomu odpovídá i serverová architektura. Modernější MMOčka mají (z pohledu hráčů) jednoserverovou architekturu. Hraní na facebooku potenciálně propojuje nějakých 26% lidí na celé Zemi (údaj z roku 2017, teď už to nejspíš bude víc). Tvůj argument snad nemohl být víc mimo.
Autorská citace #86
6.4.2018 11:38 - York
sirien píše:
RPG Day je škoda že se promoval jen na FB, ale dělali ho ty samý lidi a několik orgů z GC.


Což je mi prd platný, když jsem si tu diskusi na FB nemohl ani přečíst, abych zjistil, jestli tam třeba někoho neznám.

BTW na tu akci jsem nakonec vyrazil a skončil jsem u zamčených dveří do knihovny - pro mě byly zamčené dveře do místnosti, kde nikoho neznám, nepřekonatelná bariéra. A to vůbec nemluvím o tom, že jsem původně chtěl na letošním jarním RPG dni vést dobdrodružství, na které jsem se víc jak půl roku připravoval - docela dost nemile mě překvapilo, když organizace RPG dne začala tím, že už je to dávno zorganizované někde jinde a hry jsou dané...

Jako jasně, je to samozřejmě můj problém, neměl jsem si při tvorbě postavy brát "social ineptitude". Na druhou stranu, kdybych to hypoteticky organizoval já, tak by mě nikdy nenapadlo totálně ignorovat místo, kde se akce, kterou přebírám, organizovala několik let před tím, tudíž by tenhle problém vůbec nenastal.
Autorská citace #87
6.4.2018 11:39 - sirien
Jerson píše:
Ani se vyjadřovat v tom smyslu, že hraní Bangu (ať klasicky, nebo jako RPG) je nějaká podřadná zábava

Čistě pro záznam:

- dopisovací spoluatorské hraní je něco jiného než PnP RPG a jediné co o něm říkám je, že je potřeba ho odlišovat (bez jakéhokoliv dalšího zbarvení nebo odsuzování)

- to čemu se vysmívám je YAOI, twilight fanfic, generic romantic kvasi-fanfic atp., tzn. fakticky tvořený obsah výše uvedeného který sem viděl že je předmětem zájmu Tvých oblíbench FB "RPG" skupin (následně si dodal nějaké ukázky toho jak hry které tam hraješ Ty jsou úplně o něčem jiném - které mě osobně po jejich přečtení přesvědčily, že jsou přesně o tom samém, s tím Edwardem v knihovně)


tenhle typ self-made romatické literatury je pro mě asi tak na úrovni toho bejt fanoušek lacinejch telenovel a budu se mu smát bez ohledu na formu - až tu někdo začne řešit Tales of Equestria a bude přitom zjevně strarší 20 let... well, let's see when it happens.
Autorská citace #88
6.4.2018 11:45 - LokiB
"Ale jsem si jist, že mnoho hráčů, kteří začínali na freeformu v posledních dvaceti letech, by raději dali přednost Fate Core či DnD 5E, kdyby měli tu možnost."

To je odvážné tvrzení :)´
Skoro by se hodilo říc "citation needed" ...
Autorská citace #89
6.4.2018 11:47 - sirien
York: já docela chápu že to vcelku nasere, zvlášť s tím vedením hry na kterou ses připravoval atp., ale obávám se že předpokládáš, že RPG Day je nějaká brandovaná věc a že každý RPG Day je ten RPG Day. Což není úplně korektní pohled.

Kdokoliv si může zorgranizovat jakoukoliv akci a nazvat si jí RPG Day. Neexistuje žádný klan ninjů co by ho za to popravil, žádný zákon na jehož základě by jej za to policie zatkla, žádný chráněný termín na jehož základě by to dotyčnému někdo soudně zakázal.

To že my (jako naše místní širší komunita) pořádáme nějaké RPG Days a děláme je jako široce otevřené akce po vzoru dřívějšího promo DnD Daye je sice hezké, ale není to závazné. Pokud se to kluci ze Žižconu rozhodli pojmout komornějc popř. pokud tu organizaci prostě a jednoduše nezvládli, tak to jeko neni něco na co by se dalo tady (nebo na RPG F) nějak moc stěžovat.

Na druhou stranu, nikdo tu nikomu ani nebránil udělat si vlastní RPG Day v našem místně-tradičním stylu.
Autorská citace #90
6.4.2018 11:53 - sirien
LokiB píše:
"Ale jsem si jist, že mnoho hráčů, kteří začínali na freeformu v posledních dvaceti letech, by raději dali přednost Fate Core či DnD 5E, kdyby měli tu možnost."

To je odvážné tvrzení :)´
Skoro by se hodilo říc "citation needed" ...

Jako hodilo, ale moc odvážné tvrzení to neni.

Co vim z více směrů a z více okruhů a od více lidí tak na táborech to bejvá vcelku běžná situace - někdo se doslechne o tom že nějak fungují RPG a začne tam tak nějak něco hrát s kamarádama - pak se objeví někdo kdo fakt zná pravidla nebo je dokonce má s sebou (nebo má aspoň ty kostky a tušení jak je použít) a je z toho WOW.

Popravdě mám tušení že moje vůbec první setkání s RPG bylo na nějakym táboře kde nějaká parta starších děcek hrála DrD dungeon crawl v takovym mega rozsáhlym podzemí (vystačilo jim na X tejdnů hry, PJ se očividně na tábor velmi pečlivě připravil) a já to viděl když sem občas prošel okolo. Tekrát pro mě bylo poměrně snadné si sehnat pravidla a hrát rovnou podle těch, bo su z prahé, že, ale řekl bych že pro dost lidí to tak snadné být nemuselo a ti kdyby pak chtěli hrát tak jim nezbyde než si improvizovat nějakej ten freeform...
Autorská citace #91
6.4.2018 11:58 - York
sirien píše:
pokud tu organizaci prostě a jednoduše nezvládli


Tak jako konalo se to, přišli jim tam lidi a zahráli si, takže o nějakém nezvládnutí zjevně nemůže být řeč.

Mně prostě jen přijde škoda, že je to další separátní bublina, místo abychom hráčskou základnu propojovali.

BTW stejnej problém mám se Žižconem. Je to konečně po dlouhé době RPGčkový con v Praze, mám to pár minut pěšky z domu, strašně rád bych tam vedl hry, ale přesto jsem tam ještě nebyl, protože vstupní sociální bariéra je pro mě moc vysoká. Vzhledem k tomu, že jsem docela aktivní na dvou komunitních serverech, které jsem doteď považoval za tahouny naší RPGčkové komunity, mi to přijde dost nešťastné.

Ale samozřejmě pokud je to jen můj problém a nikoho jinýho to netrápí, tak stáhnu uši a zalezu zpět do boudy.
Autorská citace #92
6.4.2018 12:16 - sirien
York píše:
Tak jako konalo se to, přišli jim tam lidi a zahráli si, takže o nějakém nezvládnutí zjevně nemůže být řeč.

Tak to je otázka co od toho chtěli a očekávali. Mohlo to pro ně takhle bejt ok a taky nemuselo.

York píše:
Mně prostě jen přijde škoda, že je to další separátní bublina, místo abychom hráčskou základnu propojovali.

Pamatuju doby kdy pomalu každá druhá herní skupina jejíž alespoň někteří členové měli zájem komunikovat se světem zakládala vlastní webovou stránku a kdy kdejakej teoretik potřeboval mít vlastní blog* a kdy stránky jako RPG Fórum a Kostka fungovaly v podstatě jako nějaké "centrální planety" kolem kterých obíhaly hromady takovejhle malejch "satelitů".

V té době jsi mohl přijít na RPG F a zjistit že se tam lidé baví o někom, koho si na RPG F nikdy nepotkal, jakoby to byl další uživatel, i když na samotném RPG F nikdy nebyl. Nebo zjistit že někdo odkazuje k nějaké diskusi která ale na RPG F neni.

Celá komunita tehdy existovala jako hromada jednotlivých bublin které spolu různě sousedily a prolínaly se a informace často putovaly skrz ty bubliny.

Tahle doba následně pominula - ty různé stránky začaly zanikat jak je lidi přestalo bavit udržovat, lidé se začaly stahovat víc na centrální weby - to je zlatá doba Projektů tady na Kostce. Následně sme si užívali velmi dlouhé období (minimálně zdánlivé) centralizace kdy všechno bylo buď tady na Kostce nebo na RPG Fóru. A teď prostě (možná) opět vznikají nějaké bubliny okolo v důsledku toho že jsou snadno k dispozici i jiné komunikační platformy.

Já se toho nebojim. Buď to je jen nějaká oscilace a za nějakou dobu se to zase sjednotí (a jediné co pro to musíme udělat je zůstat existovat) a nebo bylo to období centralizace zvláštní stav a prostě se vrátíme k tomu že budeme existovat v nějaké síti prolínajících se sociálních bublin. Tak nebo tak to je něco co se prostě stane a asi si nedělej moc iluze o tom že bysme to mohli nějak výrazně ovlivnit. Jako ano, můžeš "pošéfovat" lidi ze Žižconu, ale to je jen jedna taková bublina okolo a nic Ti nezaručí že se Ti vzápětí někde nevytvoří další dvě.


* a to i když byl adminem nebo moderátorem největšího obecného RPG portálu okolo...

York píše:
BTW stejnej problém mám se Žižconem. Je to konečně po dlouhé době RPGčkový con v Praze, mám to pár minut pěšky z domu, strašně rád bych tam vedl hry, ale přesto jsem tam ještě nebyl, protože vstupní sociální bariéra je pro mě moc vysoká. Vzhledem k tomu, že jsem docela aktivní na dvou komunitních serverech, které jsem doteď považoval za tahouny naší RPGčkové komunity, mi to přijde dost nešťastné.

...a přesto si zjevně vůbec nezkusil využít síťovej efekt a zeptat se jestli s nimi není někdo v kontaktu, aby Tě představil a uvedl do jejich společnosti. Jako nebylo nutné nic moc víc...
Autorská citace #93
6.4.2018 12:24 - York
Tímhle se vlastně obloukem dostáváme k tomu, proč jsou (alespoň pro mě) otevřený diskusní servery tak důležitý - odbourávají totiž vstupní bariéru. Můžu si je anonymně číst, můžu (ideálně bez přihlášení) okomentovat něco, co mě zajímá, nebo se třeba na něco zeptat. A dostanu odpověď nebo reakci bez toho, aniž by se řešilo nějaké představování, nebo že jsem tam vlastně poprvé. Můžu se prostě bavit o něčem, co mě zajímá, s lidma, které to taky zajímá, jako kdybych se s nima znal odjakživa. Pro mě je to k nezaplacení.
Autorská citace #94
6.4.2018 12:43 - LokiB
sirien píše:
Jako hodilo, ale moc odvážné tvrzení to neni.


Tak já mám zas příklad u vlastního syna, který ve škole s kamarády freeform hrával (říkali tomu Hra), ale o pravidla zatím nikdy zájem neprojevil, i když je mám doma k dispozici odvždycky, k mnoha systémům a vstupní bariéra by tak pro něj byla malá :)
Autorská citace #95
6.4.2018 12:50 - Jerson
sirien píše:
odteď to počítám na X n a jsem zvědavý kdy tenhle všude a vždy platný úzus začneš konečně zase dodržovat.

A o co ti jde? Když se tady v tom tématu York napíše

Píše:
Máte někdo přehled o RPGčkových stránkách/diskusích na Facebooku? Můžete je sem, prosím, liknout, jestli to teda vůbec jde?


a poté co ty napíšeš

Píše:
některé RPG stránky míchaj dohromady RPG a larpy, některé jedou PbP, jiné ne, některé se budou věnovat i Jersonově kolaborativní twilight fanfikci (a okolo bude chodit Jerson a bude tvrdit, že to rozhodně je PbP RPG, zatímco Sirien se mu za to bude nadosmrti smát, protože jako fakt neni...)


opravdu potřebuješ ještě rozdělení, co je co, aby se to tobě náhodou nepletlo? Asi jsem hrubě podcenil tvou inteligenci.
Navíc jsem po tobě chtěl, abys mi tedy zadefinoval, co je a co není RPG, abych do tohoto tématu nepsal o věcech, které sem nepatří.

Nikdo se v téhle debatě s tebou o pojmu RPG nehádal (rozhodně ne já), dokud ses nerozjel a nezačal jsi vytahovat nějaké definice a G-složky. Dokonce jsem ti dal možnost vymezit, o jaké části "podle_Siriena_nikoliv_RPG" tu ani nechceš číst. NA to jsi odpověděl hromadou přemoudřelých keců o tom, že dneska se to dá jednoznačně odlišit (i když u té lodi pořád nevím jak), a stále v tom pokračuješ. Pokud ti jde o to mě otrávit, abych sem chodil ještě méně než doteď, tak jsi na dobré cestě, a popravdě jsem se dost dlouho rozhodoval, zda Yorkovi vůbec něco napíšu i přes tvé kopnutí, protože jsem čekal debatu podobné téhle. Navíc sis mohl všimnout, že už sem chodím málo a píšu ještě méně, abych tě svou přítomností příliš nerozrušoval.

Takže pokud na D20 nechceš o žádných "RPG" FB fanfikcích číst, aby tě to nerorušovalo, tak to řekni rovnou a já se podle toho zařídím. Už jsem velký kluk a nemusím si s tebou poměřovat penis kvůli každé volovině.
Autorská citace #96
6.4.2018 13:03 - Colombo
*facepalm*
Autorská citace #97
6.4.2018 13:07 - Element
ja to pozoruju tak nejak dlouhodobe, na kostce porad tak nejak lurkuju, ale neco napsat je vetsinou za trest. sveho casu jsem takhle odignoroval rpg forum, protoze tam neco napsat bylo o zivot a okamzite se na nej sneslo milion lidi a dostal X tun textu o tom co vsechno dela blbe. kostka takova kdysi nebyla, ale podle me je to ti, ze tu bylo proste vic lidi. ted uz tu zustava jen pet rozumbradu s tim, ze normalni lidi pisou min a min, jak to postupne vzdavaji, protoze na to proste nemaji cas, naladu, nervy.

kostka jako takova je super, clovek se tu o rpg dozvi hodne veci a kvalita informaci tu je obrovska. takze je to dost mozna jen o tom, ze uz jsem na ty flejmy starej a vetsina odpovedi konci smazanim nekde v pulce, kdyz si clovek uvedomi, ze je mu to stejne vlastne jedno.
Autorská citace #98
6.4.2018 13:09 - Šaman
Ou, tolik energie a písmen vyplácaných na dohady, čí dračák je RPG a čí jenom RP :/
Autorská citace #99
6.4.2018 13:14 - Jerson
Log1=0 píše:
V divadlech se provádí herectví (acting), roleplaying má svůj termín právě proto, že je to něco jiného. Pokud to není jen smyšlený případ, tak chci vidět, jak ten, kdo to říkal, bude hercům vysvětlovat, že si nemají říkat "herci" ale "roleplayeři". Pokud ti tohle připadá jako okecávání, směle do toho, chci to vidět v praxi.


Nevím, proč to říkáš mně. Já to předkládal jako ukázku stejně pitomého argumentu, jaký zaznívá tady, a s tou ženskou si asi už nikdy nepotkám, natož abych se s ní bavil. Na tvé otázky neznám odpověď. Zbytek viz výše - v téhle debatě jsem to nebyl já, kdo vytáhl otázku, zda se hraní na FB má nebo nemá říkat RPG, ale podle čeho je mám rozlišovat.

Log1=0 píše:
jestli vnímají to co sirien teďkom píše, jako něco, před čím se je třeba se obhajovat

Ne, jim je to ukradené. To se jen já snažím, aby si to Sirien mohl přečíst či poslechnout od lidí, kteří to názvosloví tak používají, a mnohem déle než já. Argument s biologií je hezký, ale třída (či co to je) "hmyz" byl ukotven před pár sty lety a všechno žijící s více nohama do něj buď bylo, nebo nebylo zařazeno. Já po Sirienovi chtěl jen to, aby mi pro účely Yorkova seznamu takové rozdělení udělal. Což skončilo na tom, že si vyčlenil dva typy mechanik, které RPG musí obsahovat, aby bylo RPG, ale u mě pořád zůstává problém s reálnými situacemi, jako "když vytrvale hraju RPG bez mechanik, i když v daném systému byly zamýšleny, hraju pořád RPG?" To je regulérní otázka, a pořád na ni nemám odpověď.

sirien píše:
- to čemu se vysmívám je YAOI, twilight fanfic, generic romantic kvasi-fanfic atp., tzn. fakticky tvořený obsah výše uvedeného který sem viděl že je předmětem zájmu Tvých oblíbench FB "RPG" skupin (následně si dodal nějaké ukázky toho jak hry které tam hraješ Ty jsou úplně o něčem jiném - které mě osobně po jejich přečtení přesvědčily, že jsou přesně o tom samém, s tím Edwardem v knihovně

Dal jsem ti ukázky dvou her, pamatuješ si jen jednu, tu, kterou jsem přestal hrát právě proto, že to bylo příliš romantické psaní i na mně. To jen tak na okraj.

sirien píše:
Celá komunita tehdy existovala jako hromada jednotlivých bublin které spolu různě sousedily a prolínaly se a informace často putovaly skrz ty bubliny. Tahle doba následně pominula - ty různé stránky začaly zanikat jak je lidi přestalo bavit udržovat, lidé se začaly stahovat víc na centrální weby - to je zlatá doba Projektů tady na Kostce. Následně sme si užívali velmi dlouhé období (minimálně zdánlivé) centralizace kdy všechno bylo buď tady na Kostce nebo na RPG Fóru. A teď prostě (možná) opět vznikají nějaké bubliny okolo v důsledku toho že jsou snadno k dispozici i jiné komunikační platformy.

Pokud jsi tro minul, tak některé z těch mnou zmíněných portálů existují déle či srovnatelně dlouho, jako se RPGF jmenuje RPG Fórum a Kostka se jmenuje D20. A vůbec o těchto dvou serverech neví, a ani na jednom serveru se tyhle portály nikdy neřešily. Žádné prostupující bubliny, žádné planety okolo dvou oběžnic, ale úplně jiný vesmír.

(A teď opravdu nemluvím o hrách na FB ani twilight telenovelách. Mimochodem, v těch skupinách na FB se tohle téma objevovalo častěji hlavně proto, že pár lidí chtělo takové téma hrát, ale nemohli najít stabilnější spoluhráče, takže pořád dokola nabízeli hry na to samé téma. Teď tam už rok podobně jedou třeba Marvellovky. Ale to se z rychlíku blbě pozoruje.)
6.4.2018 13:54 - Colombo
Element: Ale, zas tak hrozné to není. To jen v některých diskuzích, kdy lidi nechápou rozdíl mezi matematickou definicí, empirickou kategorizací a smysl obou jako takových.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086262226104736 secREMOTE_IP: 18.117.91.153