Kultura

York
12.3.2018 11:54
Historie online RPG komunit
Časová osa
.
.

V šeru dávných věků
1992-1997: FidoNet (kolující útržky pravidel)
90. léta: mailová konference o Shadowrunu
1994-2000: mailová konference o DrD hostovaná z technické univerzity Košice

Diskusní servery
1995-2017: mageo.cz (DrD)
od 1999: www.cyberspace.cz
od 2001: www.okoun.cz
od 2001: www.hofyland.cz
od 2001: www.nyx.cz
od 2001: www.lopuch.cz

Specializované RPG weby
2000-2005: Stín rytíře (obsah převeden na d20.cz)
2000-2005: Oko baziliška (obsah převeden na d20.cz)
2001-2005: CzechDnD (předchůdce RPG fóra)
od 2002: www.rpgforum.cz (původně fórum portálu CzechDnD)
od 2005: www.d20.cz (nástupce CzechDnD, navazuje na Stín rytíře a Oko baziliška)

od 2001: www.dracidoupe.cz (DrD)
od 2001: drd.cz (DrD)

od 2005: www.sigil.cz (původně server o PC hrách série Baldur's Gate a Icewind Dale)

Online hraní
od 2002: www.aragorn.cz (DrD)
od 2002: www.abarin.cz (DrD)
od 2003: www.andor.cz (DrD)


Chybí informace:
CoM? PbN? Facebook?
Autorská citace #1
12.3.2018 11:54 - York
Zrovna jsem si říkal, že je trochu škoda, že už nejmíň druhým rokem proběhl v Praze Žižkon a přitom nikdo z jeho organizátorů nekomunikuje na Kostce ani RPG fóru natolik, aby se tady dala třeba domluvit hra. A uvědomil jsem si, že tahle paralelnost a roztříštěnost je vlastně naprosto typická a tradiční: přestože jsem byl víc jak 10 let poměrně aktivní v RPGčkových online diskusích, netušil jsem, že nějaká Kostka nebo RPG fórum vůbec existuje a zjistil jsem to až z náhodného googlení něčeho souvisejícího. A to vůbec nemluvím o tom, že moje aktivita se soustředila zejména na diskusních serverech Okoun, Nyx a Hofyland, které nebyly stavěné primárně pro RPGčkovou komunitu.

Chtěl bych tuhle historii zkusit zmapovat, ideálně i s tím, kdy co vzniklo, případně na co to bylo zaměřené, a taky co z toho je ještě aktivní. Omezil bych to asi na větší věci, které zasáhly aspoň pár desítek lidí.

Zítra zkusím zapátrat na Nyxu, Hofylandu a Okounovi, co tam je za RPGčkové diskuse a zkusím z toho udělat nějakej stručnej výcuc. Nevím, jestli se mi povede zjistit, kdy tyhle servery vznikly.

Kdyby se vám chtělo taky zavzpomínat, udělám z toho pak nějakou strukturovanou časovou osu.


PS: Ha, Okoun zřejmě ještě žije. To jsou věci...
Autorská citace #2
12.3.2018 12:23 - sirien
Nevím jakou to bude mít hodnotu - zaprví diskuse na Nyxu a dalších se občas smazávaj, takže některé věci už nejspíš nenajdeš, zadruhé ty jendotlivé diskuse nejsou moc signifikantní, protože ve všech vystupují z většiny podobní lidé. Tzn. ten server má nějakou vlastní RPG sub-komunitu (která má nějakou další fragmentaci navázanou na real-world, ale abys jí vypozoroval na tom serveru samotnym... jako neznat dost těch lidí z Nyxu osobně, tak nevim jestli bych to odsledoval)

Co chci říct je že RPG parta na Nyxu je prostě jedna část nějaké povšechné RPG komunity. A navíc i když tam nejsem, tak vim, že tato má nějakej velkej překryv přes tutéž komunitu na Okounu a Hoffíku, protože lidi co ujížděj na diskusácích prostě ujížděj na diskusácích. Tj. podobně jako máš výrazný překryv a kontakt mezi Kostkou a RPG F, tak máš podobný překryv a kntakt mezi Nyxem a dalšíma diskusákama (i když na Nyxu to kdekdo nepřizná, protože Nyx je samozřejmě elita společnosti). Přičemž tyhle komunity z Nyxu a Hoffíku sou navíc silně navázaný na real-life komunity kolem PbN / CoM (resp. lidi kolem PbN tíhli vždycky víc k Nyxu, zatimco lidi okolo CoM spíš k Hoffíku).

Zároveň ta blindness kterou uvádíš je poměrně jednostranná. Lidi z diskusáků mnohdy nevědí o RPG webech, protože se nezajímaj o nic mimo diskusáky a lidi z dracidoupe.cz a podobných mnohdy nevědí o ničem mimo tyto weby, protože to sou prostě dračákysti na svém fan-webu. Na RPG Fóru a později na Kostce sme měli vždycky velmi dobrej přehled o tom, jaké další weby existují i co se na nich rámcově děje a to jak co do diskusáků tak co do dračákystickejch webů a svého dávného času který nevím jestli Ty pamatuješ i co do mnoha různých menších skupinových webů (z nichž mnohé najdeš dodneska na http://rpgindex.mysteria.cz/, což je web kterej pokud neznáš tak to je pro podobné "mapování" nejspíš první místo, s nímž se vůbec seznámit) Prava, že ochota lidí z RPG F a Kostky chodit na diskusáky a dracidoupe.cz apod. byla dost mizivá, ale někdo kdo tam sem tam nakouk a poreferoval se vždycky našel - naopak kontakt se mini-komunitami kolem skupinových webů byl vždycky (resp. v době jejich slávy) poměrně intenzivní.
Autorská citace #3
12.3.2018 12:36 - York
sirien píše:
Nevím jakou to bude mít hodnotu


To já taky ne, ale zajímá mě, co dokážeme dát dohromady. Moje představa je čistě bodová časová osa, ve stylu:

1992: Hofyland (převážně DrD a Shadowrun)
1993: dracidoupe.cz (převážně DrD)
1994: Nyx (převážně WoD a Shadowrun)


(Je to příklad, dataci neznám a diskuse jsem tam zatím neprolejzal.)
Autorská citace #4
12.3.2018 13:02 - LokiB
Od cca roku 1994 si pamatuju mailovou konferenci k DrD, která byla hostovaná z technické univerzity Košice. Fungovala tak do roku 2000.

Diskusní server Mageo od roku 1995, tam byla taky DrD diskusní skupina.

Jinak Nyx, Hofyland, Lopuch byl až o dost později. Ty letopočty 1992, 1994 tos jen tak nadhodil, nebo máš pocit, že už tehdy to fungovalo?
Autorská citace #5
12.3.2018 13:11 - York
LokiB píše:
Ty letopočty 1992, 1994 tos jen tak nadhodil


Jasně, však je pod tím poznámka, že to je jen příklad.
Autorská citace #6
12.3.2018 13:20 - York
LokiB píše:
Od cca roku 1994 si pamatuju mailovou konferenci k DrD, která byla hostovaná z technické univerzity Košice. Fungovala tak do roku 2000.


Váhám, jeslti do toho seznamu mailové konference zařazovat. K Shadowrunu jsem se taky dostal přes mailovou konferu, ale účastníků zas nebylo tolik a nebyl to vyloženě veřejnej diskusní prostor. Navíc už si asi nevzpomenu, kde běžela...

Na druhou stranu je to celkem podstatnej kus téhle historie.
Autorská citace #7
12.3.2018 13:26 - sirien
York: taková časová osa není moc realizovatelná. Typické problémy: Všechny diskusáky mají soukromé diskuse - ty ale mohou mít i desítky účastníků. Tzn. pokud nejsi uvnitř oné mikro-komunity, tak ani nevíš, že tam daná věc je. Pokud řekneš, že se to nepočítá, protože to není veřejné, pak je otázka jak vůbec počítat Nyx, protože Nyx jako takovej neni veřejnej (a btw. i jeho dnešní neveřejnost je zásadně otevřenější než kdysi kdy to bylo fakt totálně elitní invited-only)

Nejaktivnější diskuse na Nyxu jsou Hlášky ze hry, kde máš mix hromady systémů a stylů napříč časem, a RPG celý širý svět, což je v podstatě Nyx obdoba RPG News Twitteru (note: ne, že by byla nějak aktivní nebo překvapující). Jak z toho identifikovat tematické preference? Diskuse na téma konkrétní hry tam spíš nejsou - i obecná WoD diskuse tam je spíš mrtvá.

Velká část Nyxí RPG komunity hraje Exalted - ze samotného Nyxu to ale není vidět. Pokud víš kde se zeptat nebo se náhodou zeptáš ve správný čas na správném místě, tak tam můžeš dostat vyčerpávající odpověď na fakt totálně obskurdní dotaz k Exalted, jakože na mnohem podivnější/složitější dotaz než jakej by Ti kdo zodpověděl tady nebo na RPG F. Ale jak sem psal, když o tom nevíš předem, tak tam ty Exalted (kromě občasné hlášky ze hry jednou za věčnost) vůbec nejsou vidět.

RPG Fórum se zrodilo z CzechDnD. Problém je, že není možné nijak moc určit bod přelomu. Věci se děly v procesu, nikoliv v revoluci. Hry kterými se CzechDnD měnilo na RPG F byly různé - probíhaly tam hromady her s různou mírou pozornosti. Opět platí že to co se tam řešilo nebylo vždy 1:1 v reflexi toho co lidi odtamtud hráli.


Jako já Tě nechci odradit, myslim že nějakej článek o historii naší RPG scény by určitě stál za to, ale bojím se, že shrnout to do nějaké jednotné časové osy nebo nějakého podobně jednoduchého přehledu nebude možné. Mimochodem už několik let v GameCon org komunitě běží snaha/zájem o zmapování historie samotného GameConu a zjistili sme, že i v rámci téhle jedné akce a její relativně uzavřené komunity je zatraceně těžké věci dohledat a např. zmapovat kdy se na GC poprvé objevilo nějaké organizované hraní něčeho jiného než DrD není vůbec easy. Lidi z RPG F (tehdy včetně mě) si dlouho mysleli, že to byli oni kdo to tam první přitáh v nějaké větší a systematičtější podobě, ale pozdějc sem zjistil, že sme se v tom dost sekli a přinejlepším sme byli tak druhá generace, možná i třetí. A zjistit nějaké info o těchto předchůdcích je relativně netriviální.

Btw. historicky narazíš i na nějaké docela fun věci, které by třeba ShadoWWWa mohly dost pobavit. Třeba jeden týpek kdysi chtěl udělat překlad Unknown Armies, ale bylo to v digitálně dřevní době (i když nějaké texťákové překlady různých kvalit, např. ke GURPS, nebo materiály, často k SR, už tehdy kolovaly po disketách...) a tak to pořád chtěl vydat knižně a přišlo mu, že by jen blbec něco překládal zadara, tak dělal tehdy na transparentním účtu sbírku na překlad té jedné knížky. Samozřejmě ty peníze nikdy nesesbíral... ale ten pre-KS business model je hezkej relikt doby a ta představa nutnosti platit za kvalitní překlad hry je z dnešního pohledu taky docela funny momentka.
Autorská citace #8
12.3.2018 13:28 - sirien
add: a popravdě mám dost pochybnost jak moc jde mapovat historii online komunity odděleně od zbytku dění.
Autorská citace #9
12.3.2018 13:32 - York
Ha, na wiki jsem našel nějakou dataci:

wiki píše:
S postupným vznikáním dalších internetových diskuzí, jako je Průvodce (1998), Cyberspace (1999), Okoun (2001), Nyx (2001), Hofyland (2001), Lopuch (2001), jež stejně jako Mageo poskytovaly možnost zakládat diskusní fóra pro nejširší škálu témat, se počet pravidelných uživatelů Magea tenčil.
Autorská citace #10
12.3.2018 14:01 - MarkyParky
Matně si vzpomínám, že nějaké výměny postřehů a zejména kusy "digitalizovaných pravidel" (rozuměj větší či menší útržky pravidel přespané do textových souborů) na téma Dračák/DnD/RPG jsem registrovat už na fidonetu (echomailu) v průběhu gymplu. Tzn. něco mezi 1992/7.

Ale jako fakt těžce netuším a nejsem schopen dohledat co a jak a proč. A vlastně ani netuším jak by se dneska něco takového dalo dohledat. Dokonalá digitální tma. Nedám dohromady ani název konference, ve které to bylo.
Autorská citace #11
12.3.2018 15:38 - Alnag
D20.cz existovalo jako 2 weby (Stín Rytíře a Oko Baziliška) od roku 2000. Koresponduje to s vydáním DnD 3e.
RPGFórum - dříve CzechDnD fórum si též pamatuji z roku 2000 (jako již existující), nejspíš vzniklo někdy kolem té doby, možná o rok dřív. Ale myslím, že tak nějak navazovalo na volné združení stránek okolo DnD - které se jmenovalo ADnD Unie. (Nebo tak nějak, které se potloukaly po netu o 2-3 roky dříve.) Protože to byla hra, kterou hráli hodně vysokoškoláci a ajťáci a internet tehdy byl totálně v plenkách (u nás).

Všechno je to už dávno, nemusí to být přesné.
Autorská citace #12
12.3.2018 15:53 - MarkyParky
Ještě dotaz:

1994-2000: mailová konference o DrD hostovaná z technické univerzity Košice

je totéž co

sk.talk.drd

??

Když jsem zkoušel googlit nějaké fidonetí archivy, tak na mě tahle konfera vyskočila na Google Groups, přičemž dostupné jsou příspěvky od prosince 96, do léta 99 - ale to je nejspíš usenet (tzn. pro nás domácí bbskáře něco, k čemu jsme neměli moc přístup a šlo mimo naše možnosti).
Autorská citace #13
12.3.2018 15:57 - Plz
Jen pro zajímavost citace z jednoho článku Almada tvůrce a majitel dracidoupe.cz:

"Historie serveru sahá k jedné volné přestávce na konci roku 2000, kdy si dva spolužáci - Almad a Tomash - kteří se do té doby prakticky neznali, začali povídat o počítačích. Řeč se stočila na to, co kdo už udělal a zjistil se společný zájem: Almadův Eriadmus a Tomashův hyperlink/dracidoupe. Hyperlink - klasická ukázka (spíše nižšího) průměru stránek o DrD - pár nestvůr, download a spousta slibů. O to víc nás ovšem překvapil pohled na počítadlo návštěvnosti, které ještě v březnu ukazovalo asi 50 uživatelů denně (!). A tehdy vznikl projekt, pracovně nazvaný DRD CZ.

Tehdy nastalo teprve skutečné seznámení s prostředím webu ("Hmmm...tak HTML asi stačit nebude"), po sérii několika různých experimentů s jinými jazyky, designy a pokusy s různými způsoby zpracování dat (zapisování do textových souborů :-)) se došlo ke kombinaci PHP+MySQL - a začalo se tvořit.

Na čem server stojí již od svého začátku, na čem jsme se dohodli již před vlastním programováním, je systém hvězdiček. Nikoli těch označujících level, ale hvězdičky ohodnocující kvalitu příspěvků. Tak nějak jsme již od začátku (hlavně po té, co jsme přemluvili některé weby k uvolnění příspěvků) počítali s větším množsvím příspěvků a hledali způsob, jak je rozlišovat - tak, aby se v tom uživatel vyznal. Přes různé hlasy si myslím, že hvězdičky se nakonec celkem osvědčily - uživatelé na ně nadávající nenabízejí žádnou (lepší) alternativu...

Chybou bylo, že se programovalo rychleji, než myslelo. Návrhy databází byly hotovy prakticky ihned, na což systém v některých ohledech dopláci doteď (i když myslím, že pro vás prakticky nepostřehnutelně). Přesto díky naší nezkušenosti práce pokračovali pomalu. Další překvapení na nás čekalo, když jsme konečně sehnali peníze na doménu - ta byla zabraná a nacházel se pod ní jiný web. Dlouho jsme přemýšleli, nemáme-li se připojit...ovšem nakonec díky zcela odlišné koncepci - nehodnocení příspěvků, malý prostor pro diskuze a koneckonců také malá flexibilita a pomalá práce na kódu (to bylo ještě bez redakčního systému) jsme se rozhodli pokračovat v rozložení Tomash na veřejné části stránek a Almad na Redakčním Systému.

Podařilo se nám dokonce sehnat velmi dobrý hosting (i když dnes bysme možná šli na jinak.cz)...a nastalo období psaní, přepisování, mazání a opětného psaní. To trvalo až do začátku školního roku 2001/2002 a bylo prokládáno příchody a odchody několika lidí (zdravím Odina a Lightangela), euforickými hláškami asi stům nebohých uživatelů zapsaných v maillistu...až, 3.9.2001 v 18.00 nastal Den D - přepsání souboru index.php a spuštění polovičaté verze serveru (s designem, který Lightbringer vymyslel 14 dní před tím :-)).

Na přelomu podzimu a zimy se k našemu programátorskému jádru přidal James Timqui, naproti tomu k začátku roku nového prakticky odešel Tomash. Společně jsme tedy začali tvořit Verzi 1.0, o které se poněkud déle mluvilo, ale web si vyžadoval kompletní přepsání (doteď je na památku prvního návrhu templatované verze prvním řádkem kódu souboru index.php komentář: /* starting time: 2001-01-12 23:27. Mod D/S/ale/ne/moc */ - kdo to psal ale říkat nebudu, nechci diskriminovat :-)). Po odjezdu Almada z České Republiky pak James Timqui převzal zodpovědnost za většinu rubrik...
"
Autorská citace #14
12.3.2018 15:59 - Pjotr
CzechDnD a prislusne forum vzniklo 2001.

Zhruba od 2000 si pamatuju nekolik mensich webu vcetne mojeho, ale vesmes to byly jen nejak usporadane archivy prirucek.

Unie ADnD ani nestoji za zminku, zustalo u rozcestniku mezi touhle skupinou webu (a bylo to taky 2001)
Autorská citace #15
12.3.2018 16:18 - Plz
Ono to asi bylo všechno tak kolem toho roku.

Tady je třeba odkaz na historii Aragorna.
Autorská citace #16
12.3.2018 16:29 - ShadoWWW
Web Asterionu tu byl myslím už v roce 1999. A pak si ještě pamatuji na komunitu DrD+ na Lopuchu, to bylo nějak těsně po jeho vydání.
Autorská citace #17
13.3.2018 12:25 - York
Updatoval jsem záhlaví diskuse, kupodivu se mi podařilo dohledat většinu dat. Chybí mi jen rok vzniku Kostky :-)

BTW, mohli byste možná updatnout stránku http://www.d20.cz/stranky/par-slov-o-nas.html.

Jak to bylo s CoM a PbN? Měli vlastní web/diskusní fórum, nebo to žilo jen na diskusních serverech (Nyx, predpokládám)?

A to asi nejdůležitější? Jste někdo na Facebooku? Sledujete tam RPGčka? Můžete z toho udělat nějaký výcuc? Pro nás, prehistorické tvory facebook-negativní, to jsou vody temné, zrádné a dokonale neprobádané...
Autorská citace #18
13.3.2018 13:47 - sirien
York píše:
BTW, mohli byste možná updatnout stránku http://www.d20.cz/stranky/par-slov-o-nas.html.

Nebo by ses moh přestat přehrabovat ve sklepě a vytahovat z něj zaprášený špinavý krabice a dělat s nima bordel všude okolo. Update verzi máš tady.

York píše:
Jak to bylo s CoM a PbN? Měli vlastní web/diskusní fórum, nebo to žilo jen na diskusních serverech (Nyx, predpokládám)?

PbN určitě mívali nějakej vlastní web a myslim že tam měli aspoň chvíli i nějaký fórum nebo diskusní prostor. Co z PbN zůstalo / v co se vyvinuli je dnes z většiny k nalezení na Nyxu (Ambeřan, Reinita a další - Pieta na RPG F Tě případně nasměruje líp, popř. jestli ještě pamatuješ Baziho...)

CoM ani nevim popravdě jestli v té době už existoval jako CoM a skoro bych se vsadil, že spíš ne - myslim že CoM jako CoM byl ustanovenej až s přechodem téhle skupiny lidí z RPG na larpy a dost možná až nějakou dobu (rok, dva...) poté. Co vim tak pre-CoM tehdy žádný vlastní web neměl a lidi okolo téhle skupiny fungovali převážně na Hoffíku (jak přesně nevim, na Hoffíku sem nikdy nebyl).

PbN a pre-CoM byly tak nějak volně propojené - asi bych neřek že to byly provázané skupiny, jako spíš spřátelené skupiny. Efektivně PbN pokrývalo Prahu / Čechy a pre-CoM byla brněnsko-moravská parta.

Takhle to teda fungovalo koncem devadesátek a začátkem milénia, pak se CoM trhnul na larpy a lidi okolo něj RPG sféru v podstatě úplně opustili. Mimochodem podobnejch skupinek bylo tehdy myslim víc, ale výrazné byly převážně tyhle dvě a ty ostatní nezanechali moc zvláštní stopu a obvykle pak zmizely do nikam. Je možné, že některé z nich měly nějaké své weby, ale pokud jo a já je potkal, tak se na to ani nepamatuju.
Autorská citace #19
13.3.2018 14:03 - York
sirien píše:
Nebo by ses moh přestat přehrabovat ve sklepě a vytahovat z něj zaprášený špinavý krabice a dělat s nima bordel všude okolo.


Ta stránka se otevře po kliknutí na odkaz "O nás", který na tebe svítí, ať děláš na Kostce cokoliv... :-)
Autorská citace #20
13.3.2018 14:08 - sirien
Ano, dole ve sklepě kam se nikdo nikdy nedívá a kde to všichni kromě Tebe zvládaj dlouhodobě úspěšně přehlížet :p

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088429927825928 secREMOTE_IP: 54.204.117.206