Kultura

ShadoWWW
7.3.2018 08:12
Pathfinder 2e
Pathfinder 2E vyjde 1. 8. 2019.

Základní příručka bude mít přes 600 stran. Bude obsahovat 30 zázemí, 6 původů (dříve ras) a 12 povolání.

Ve stejnou dobu vyjde i Bestiář čítající přes 400 stran.
7.8.2019 21:57 - sirien
4e-čkaři hlavně už dávno všichni utekli k 13th Age (stejně jako kdysi 3e-čkaři k PF). Použil sem je tu trochu jako zkratku pro všechny ty fanoušky hardcre pravidlového combení a systému co má nějakou hloubku a dává odměnu za to když investuješ čas a energii do jeho mastery - 5e jim nijak moc vstříc nevychází, protože je oproti všem předchozím edicím od ADnD včetně dost odlehčená a záměrně vcelku "mělká", přičemž Wizardi se po průserech se 4e rozhodli přestat minmaxovat Cha na úkor Wis a se zvýšením Wis přestali chrlit příručky po tuctech a naopak vsadili na málo dobrých věcí prodávaných ve velkém množství a na silné newb-friendliness. Což jsou všechno antiteze toho, co cruncheři chtěj - a zjevně to je to, co se Paizo rozhodlo dodat.
7.8.2019 22:23 - Vojtěch
Nevím, jestli jsi 13th zkoušel, ale ta zrovna 4E sice připomíná strukturou, ale jinak tomu kombení skoro vůbec nenahrává, pokud tedy nějak brutálně nejedeš v 3rd party materiálu, nebo nepytlíkuješ nějaký multiclass, který je ale zase docela těžké nějak přepálit. Soubojově utekla od nějakého taktického přesouvání. Souhlasím s tím, že PF2 bude zaměřená na odměňování system mastery, ale zase ve stylu 3E, kde budeš řetězit featy atd. na celkem přehledném systémovém jádru. Co se množství příruček týče, tak to zdaleka nebude tak Pathfinder mi proti 3E přišel tak poloviční frekvence chrlení. Jako jo, je toho mrtě, ale crunch je jen v části. Zbytek jsou kvanta dobrodružství a setting, kde si myslím že chtějí dál vyvíjet většinu činnosti.
8.8.2019 00:03 - LokiB
ADND byl v základu celkem lehkej systém ... a ani vícero doplňujících knih to tolik nezměnila, když to tedy budeme srovnávat s 3.5E komplexností. Tím, že ADND jelo standardně na 1 akci za kolo, plus případně útok nvíc, nemělo featy atd, tak nebylo až tak moc kde tu komplexnost tam nacpat.
V tomhle směru bylo ADND stále ještě skoro jen o "házíme d20 a kdo hází víc, ten se víc raduje" :) Ale tak to je jedno, PF2 bude přesný opak
8.8.2019 04:05 - Naoki
2Vojtěch: za sebe jako 4e fan boy tak naopak PF2 mě zaujalo a snažím se najít čas abych si v klidu prošel pravidla.
8.8.2019 06:11 - Vojtěch
Naoki: A zaujalo tě proto, že je komplexnější než 5E, nebo proto, že je podobné 4E?
8.8.2019 07:44 - Naoki
Proto že to je podobné 4E.
Líbila se mi taktičnost a deskovitost 4E (jako fighter natankuju na sebe tyto mobky, abych chránil dpsko, jako bard pushuju a shiftuju mobky abych uvolnil místo na další akce...) a charakter možnosti (Bard s lukem? Check. Taktický generál, který dokáže obrátit průběh boje podle správného positioning jednotek? Check. Swordfighter který se místo normálního pohybu furt někam portuje? Check), což s 5E se zcela vytratilo.
13th Age, ačkoli na první pohled je to podobné 4e a má to hromadu super nápadů a provedení, od té taktičnosti taky ustoupila, takže to taky není ono.
PF2 jsem ještě nečetl, ale z těch útržků co jsem tady zaregistroval si slibuju že mi dá přesně to co se mi na 4e (s trochou štěstí lépe vybalancované a nebude to dělat ty šílenosti s soubojema na epic tieru)
8.8.2019 07:58 - Vojtěch
Já se obávám, že právě push, shift atd. ze 4E tam budeš hledat těžko. Ano, možná mind control, nebo bull rush třeba, ale jinak v tomhle uvidíš spíš 3E, takže nebudeš přímo pohybovat s nepřáteli, ale budeš jim dělat podmínky na to, aby se hnuli sami. Takže ne shift, ale wall of fire třeba.
5.5.2020 07:46 - ShadoWWW
Známý youtuber ve svém videu srovnává DnD 5e s Pathfinder 2.
16.7.2020 21:36 - Gurney
Pathfinder 2e na Humble Bundlu za velmi přátelské ceny (odkaz)
10.11.2020 21:16 - ShadoWWW
Vyšla errata.
15.12.2020 10:17 - ShadoWWW
Cody z Taking20 mluví o problémech PF2, zejména že vytváří iluzorní volby, ale výsledkem je jen pár překombených nudných "must have" voleb. Video ZDE.

Zaujalo mě, jak tam říká, že v době, kdy byl Pathfinder 1 na vrcholu a nejprodávanější hrou, to bylo nejjednodušší dostupné mainstreamové DnD (oproti překombené 4E). Pak přišla 5E, která byla nejjednodušším dostupným mainstreamovým DnD a vystřídala PF1 na trůnu. PF2 se vydal směrem, kdy chtěl být komplexním a složitým systémem, ale ve výsledku to ukazuje na špatně zvolenou strategii. Pro obyčejné lidi je překombený a nepřehledně složitý, pro geeky zas málo komplexní, protože ve výsledku je tam vždycky jen jedna "must have" cesta voleb.
15.12.2020 12:14 - sirien
Tak jako dalo se to čekat - když se vydáš 4e směrem, narazíš na 4e problémy.

Mimochodem bych rád upozornil na reakci Paiza v komentářích, která je tak úžasně... hezká, že by měla jít do učebnic marketingové komunikace.
15.12.2020 12:18 - Jerson
Mohl bys je citovat, ať to nemusíme hledat?
15.12.2020 12:19 - Log 1=0
Píše:
Hi Cody! Aaron in Marketing and Media here. Rather than send you an email, I think transparency might be valuable. Thanks for your feedback, as always. Just so everyone knows, this constructive criticism does not mean you are "off the list." Pathfinder Second Editon was designed with a core that could be expanded and developed for years. With the Bestiary 3 releasing early next year, it will complete what the designers consider to be the "core rulebooks" of Pathfinder. Future hardcovers will be expanding and developing that core. So THAT is when it will get even more interesting. Will the Secrets of Magic and other unannounced books open up new options that you and your players will find engaging? Or will the mechanical core frustrate you? Do our designers have counterpoints to your points? I propose that those are questions worth exploring when the time comes. Peace, joy, love, and hope to you and yours in these challenging times. Thanks, Shanks
15.12.2020 14:07 - ShadoWWW
Piazo je známé tím, že je velmi přátelské. Vzpomínám si na komunikaci s ním ohledně možného českého překladu a byli maximálně vstřícní.

Wizardi oproti tomu... s příchodem 5E to bylo lepší, ale co odešel Mike Mearls z vedení, to zase šlo do kytek.
15.12.2020 16:41 - LokiB
Jak jsem psal dřív, aspoň myslím, tak paizo chápu ... jet jako "hlavní produktu" něco, co je z pohledu scény "generačně staré", nějakou dobu jde, ale dlouhodobě mi to nepřijde udržitelné.
Tedy příprava nové verze PF je, z tohoto pohledu, logická.

Jedna cesta byla udělat to "nově a zároveň jinak a po svém", druhá "udělat to podobně jako 5E".
Z pohledu komerčního úspěchu měli těžkou situaci v konkurenci 5E, ta druhá cesta, tedy přímé konkurence 5E, byla problematická.
A ta první cesta ... může být, že jim nevyšla/nevyjde. To je holt risk podnikání.
15.12.2020 16:52 - sirien
Tak ono je pravda, že 5e hrozně snížilo mechanickou hloubku DnDčka. Úvaha že mnoho hráčů kteří o ní stojí a kteří si cení "rules mastery" a kteří měli na 3e a 4e rádi comba bude tímto opuštěno a že je možné provést opačnou "houpačku" kdy v minulosti Paizo jako odpověď na složitou a kombící 4e přišlo s jednoduchým a elegantním Pathfinderem, takže teď v odpověď na jednoduchou a elegantní 5e přijde se složitým a kombinačním Pathfinderem 2 dávala smysl. Ale jak píšeš - je to risk a loterie. Osobně jsem tomu ve skutečnosti nikdy moc nedával - i když je pravda, že sem jim to přál a pořád trochu doufám, že se to aspoň nějak chytne.
15.12.2020 17:13 - York
Imho Paizo nikam neuhýbá. Už DnD 3e byla hodně komplexní hra se spoustou kombení při vytváření character buildů. Pathfinder to ještě trochu rozvinul a Pathfinder II pokračuje v tom samym duchu.

Hráči je nekritizijou za to, že šli do komplexního kombícího systému, ale že v tom komplexním kombícím systému nejde vykombit moc použitelnejch variant, což je imho validní námitka.
15.12.2020 17:15 - LokiB
sirien píše:
kdy v minulosti Paizo jako odpověď na složitou a kombící 4e přišlo s jednoduchým a elegantním Pathfinderem


Tak to ale úplně nebylo ne? PF bylo efektivně DND 3.75, které o moc elegantnější a jednodušší než 3.5 nebylo ... nebo mi to aspoň při hraní nepřišlo.
15.12.2020 17:28 - ShadoWWW
PF 1 byl elegantnější než dožívající 3.5E s desítkami splatbooků a stovkami "d20 system" rozšíření třetích stran. Tedy na začátku, když přímo konkuroval nové 4E. Zatímco prodeje PF 1 šly v té době raketově nahoru, prodeje překombené 4E šly dolů (4E hned od začátku chrlila 2-4 knihy měsíčně).

Proklamovanou devizou PF1 hned od začátku měla být kompatibilita se všemi 3.5E knihami. Ale ve výsledku je nikdo nepoužíval, protože ta kompatibilita nebyla 100%, ale tak 95% a hráči si spíš oddechli, že mohou zahodit desítky překombených knih a vzít elegantně jen jednu (PF 1 Core byl PHB+DMG+MM dohromady, než vyšly DMG i MM později zvlášť jako rozšíření).

Taky je příznačné, že jak Paizo chrlilo další a další spatbooky, komplexnost narůstala a stávala se neúnosnou. Poslední léta mnoho GMů hlásilo pravidlo "Core Books Only". Popularita PF 1 šla s každým novým splatbookem dolů a po vydání 5E se hodně hráčů vrátilo zpět k DnD. Stálí i noví hráči PF1 pokukovali po PF2 a doufali, že bude stejně elegantní jako PF1. Ale to se bohužel nestalo. A tak největší devizou PF2 se stalo, že základní rasou, teda pardon za to xenofobní slovo, tedy původem, byl nově i skřet, který už nebyl zlý, ale hodný.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10949802398682 secREMOTE_IP: 18.208.172.3