Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
Autorská citace #1
7.9.2017 21:36 - Maelik
idol02 píše:
mám pocit, že vyjdú približne v rovnaký čas


Ale kdeže. Dračí hlídka má vyjít ještě letos, zatímco Jeskyně a draci někdy v průběhu roku dalšího.
Jinak co se týče investice, to ti neporadím, nejsem žádný expert. To co je známo je, že obě hry jsou v zásadě předělávky. JaD zřejmě budou mírně upravený překlad DnD5e, zatímco Dračí Hlídka je pokus o vzkříšení Dračího doupěte, nejsem si jistý jaké verze.
Osobně si počkám na JaD, protože o DrD jsem slyšel ledasjaké klepy, zatímco DnD5e má poměrně dobrou pověst. A krom toho v systému DnD5e jsem už hrál.
Autorská citace #2
7.9.2017 22:38 - Skaven
Hry by měly vyjít orpavdu s odstupem jednoho roku, zatímco Dračí hlídka se chystá na letošní podzim, Jeskyně a draci budou až na podzim 2018. Já samozřejmě favorizuju Jeskyně a draky, protože:

1) mají za sebou velice kvalitní a masivně testovaná pravidla D&D 5e
2) mají slušnou podporu komunity a na tvorbě a úpravách textů se podílí spousta lidí, kteří mají dlouholeté zkušenosti s hraním i designováním rpg
3) bude k nim kotel materiálu - teď nemyslím jen potenciální překlady tisíců textů, které existují k D&D 5e, ale přímo materiál, který bude obsažený v příručce - stovky nestvůr, předmětů a kouzel připravených ke hře, řádně otestovaných a vybalancovaných

Na druhou stranu pravidla Hlídky jsem nečetl a je možné, že překvapí, ale nečekal bych žádnou revoluci - už vzhledem k tomu, že na pravidlech neproběhl žádný veřejný test - pouze interní testování...
Autorská citace #3
7.9.2017 23:27 - sirien
Dračí hlídka... well... opravdu tu potřebujeme padesátej remake DrDo? (založený na 1.6) Jako vážně co novýho to může přinést oproti všem těm dalším house made věcem co sou na dracidoupe.cz?
Autorská citace #4
7.9.2017 23:43 - LokiB
sirien: to jsi ovšem jen zkopíroval svůj dřívější post k tomu samému tématu :D
no někdo ho zjevně potřebuje ... ostatně, kdo je to "my"? ten remake nikomu neublíží. a jestli se někdo bojí, že to případné hráče odradí od RPG nebo to sebere publikum jinému lepšímu systému ...

Osobně v soutěži "kdo lépe komerčně uspěje" mírně favorizuji dračí hlídku. Jakože vyhraje v prodejích třeba 250 vs 200 prodaných výtisků
Autorská citace #5
7.9.2017 23:46 - Quentin
Já myslím, že s trochou lásky a rozumu by se z 1.6 dala udělat hratelná hra; třeba Dračí Hlídka překvapí. U JaD vlastně zatím nevím, čím se budou lišit od 5e. Skavene? :)
Autorská citace #6
7.9.2017 23:49 - Colombo
Píše:
U JaD vlastně zatím nevím, čím se budou lišit od 5e. Skavene? :)

Bude česky.
Autorská citace #7
7.9.2017 23:53 - Colombo
Web dračí hlídky podává trochu schizofrení informace. Na jednu stranu chtějí být tradiční, na druhou inovativní. Na jednu stranu se distancují od DrD, na druhou stranu chtějí, aby dračí hlídka byla DrD.

Připadá mi to, že to dopadne jako tamto minulé RPG, co mělo zajímavý web, ale nakonec z toho vylezla to něco značně pokrouceného.
Autorská citace #8
8.9.2017 00:10 - ShadoWWW
Quentin: Jiný fluff, nové ilustrace, nové obory povolání apod., přeformulovaný obsah a struktura pravidel, plus některé nové fluffové prvky (jak je vidět třeba u popisu přesvědčení).

Osobně věřím, že pro začínající hráče RPG bude často pohodlnější a lepší sáhnout v prodejnách deskovek či ve Fantasy Obchodu po Jeskyních a dracích v tvrdé vazbě než po originálu, ať už v jakékoli ofiko či neofiko podobě.

I pro současné hráče 5E to může mít přidanou hodnotu v souhrnném českém zpracování ve dvou knihách B5, které jsou snadněji přenositelné na sezení.

Své hráče si jistě najdou obě hry. 13th Age, Pathfinder i DnD 5E si našly své hráče, a přitom jsou celkem podobné. DrD+ a DrD II si taky našly své hráče.

Největší šanci stát se novým RPG fenoménem má ale IMHO JaD. Vem si, že už Martin Klíma a po něm x desítek dalších lidí vidělo ve vydání DnD možnost značně zvětšit RPG komunitu. Martin Klíma dával dokonce přednost vydání českého překladu BECMI před vydáním svého DrD. Nikdy se to nepovedlo. Kvůli ceně licence i jiným okolnostem. Toto je první a možná poslední skutečně reálná a dosažitelná šance, že to může vyjít.
Autorská citace #9
8.9.2017 06:18 - Šaman
Colombo píše:
Bude česky.

A v čem to bude lepší, než český překlad DnD 5e?
Má to vyjít knižně, nebo jen PDF?
Autorská citace #10
8.9.2017 06:53 - ShadoWWW
Šaman: Samozřejmě knižně, barevná tvrdá vazba, to je ten podstatný rozdíl, Navíc zcela legálně.
Autorská citace #11
8.9.2017 08:01 - Čindi
S tím počtem výtisků bych nebyl takový pesimista. Čekal bych tak 3000 ks od každého.
Autorská citace #12
8.9.2017 08:04 - idol02
3000 kusov? Nie je to trocha veľa? U nás (na Slovensku), keď sa predá 3000 kusov nejakej knihy, stáva sa bestsellerom
Autorská citace #13
8.9.2017 09:20 - Aegnor
idol02 píše:
U nás (na Slovensku)

Východní kolonie nikoho nezajímají. :-)
(Nic proti slovensku nemám, jenom jsem si to nemohl odpustit.)

LokiB píše:

Osobně v soutěži "kdo lépe komerčně uspěje" mírně favorizuji dračí hlídku. Jakože vyhraje v prodejích třeba 250 vs 200 prodaných výtisků

A to z jakých důvodů?
Autorská citace #14
8.9.2017 09:24 - Skaven
3000 výtisků je hodně. Není to nereálné, ale já osobně mám ambice nižší,
Jinak k otázce v čem se budou Jeskyně od DnD, viz http://jeskyneadraci.cz/faq/
Co se tyče rozdílu mezi Jad a Shadowwwovym překladem, krom toho ze budeme mít tištěnou verzi, probíhají tam i rozsáhlé jazykové úpravy.
Autorská citace #15
8.9.2017 10:15 - LokiB
Aegnor: čistě protože si myslím, že mezi lidmi je více těch, kterým zahraje na nostalgickou notu "něco jako DrD", než těch, kteří touží po "počeštěné verzi DnD"
a že případně bude více těch rodičů, které osloví "pro děti, něco jako Dračí doupě, to mi něco říká"

není to ale odhad, za který bych dával ruku do ohně, prostě beru podle svého širšího okolí.

Aegnor píše:
Východní kolonie nikoho nezajímají. :-)

Fakticky je východní koloníí Morava :P resp. všechno od Říčan na východ ...
Slovensko už je cizina a ne kolonie
Autorská citace #16
8.9.2017 10:36 - Jarik
Nejsem prognostik. DnD5e jsem nehrál, nečetl,...
Ale koupím si JaD, protože:
Dělají na tom lidé, kteří mi léta dávají český materiál na zamyšlení, hraní, apod.
Hrál jsem pár edic DnD i DrD.
JaD jsou pro mne transparentní - nekupuji zajíce v pytli.
Vychází u Mytága - jeho potenciál mne oslovuje.

Ne, nebyl jsem uplacen, zaplacen, ani zastrašen. Vše píší při plného vědomí.
Autorská citace #17
8.9.2017 10:45 - LokiB
Jarik: chraň bůh, že bych měl něco proti JaD, ten počin je mi sympatický. co jsem psal, bylo čistě názor ohledně úspěšnosti na českém trhu
Autorská citace #18
8.9.2017 12:02 - Gurney
Dračí hlídka má pro mě nevýhodu v tom, že po odstranění všech špatných rad ke hře, opruzů, zbytečně podrobných pravidel k totálně ojedinělým situacím a naopak doplnění postupů pro řešení těch naprosto běžných, se z DrD 1.6 v zásadě stává další hack DnD s trochu jinými povoláními a bez Vancian magie, jakých je na netu plno. V tomhle JaD začíná s obrovským náskokem a je fajn si kupovat hru u které vím, že s pravidly nebude problém. Ale těším se, co z Hídlky bude, fluff může udělat hrozně moc.
Autorská citace #19
8.9.2017 12:14 - LokiB
Gurney: vida. já už mám zase po letech celkem dost vancianského řešení magie, která mi nikdy k srdci moc nepřirostla (jakkoli i v DnD se dá ohackova) ... resp. na papíře mě bavila víc než v reálu (i když v 5E i na tomhle dost zapracovali).
Takže JaD beru jako takovou "jistotu", která nevím, jestli mě má čím překvapit (ale asi ano), zatímco u klonů DrD je to jisté očekávání (po kterém asi bude následovat zklamání :)) ... nepodaří se jim to udělat třeba dobře?
Autorská citace #20
15.1.2018 21:06 - wlkeR
Má někdo nějaké novinky o tom, kdy má Hlídka vyjít? Přijde mi nějako zpožděná.

Okolnosti se sešly a já dneska suploval v Domě dětí a mládeže na tom kroužku Dračího doupěte, který se stále ještě drží "starých dobrých" 1.6. Po rychlém zkonstatování, že v tomhle systému nedokážu po paměti jednoduše vyřešit situaci "řítí se na mě vzteklý troll, nejsem zloděj, ale stejně se chci schovat," jsem hráčům (nováčkům) vrazil každému jednu dvacetistěnku a řekl si o Dex check. Mechaniky DrD jsou otrava. Půlka classů DrD je otrava. Ale jináč to mělo svý kouzlo.

I jako autor a editor věcí pro JaD momentálně fandím DH. Musejí zjednodušit mechaniky a udělat pořádný, hratelný povolání, ale z toho co jsem zatím věděl mají na můj vkus mnohem, MNOHEM lepší grafiku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.05045485496521 secREMOTE_IP: 54.152.77.92