Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
5.7.2020 20:08 - sirien
Xeth píše:
oficiálně hráli betu i Strangers&Dragons

...a co sem slyšel, tak od toho dali zklamaně ruce pryč.

Tohle je jedna z věcí, co mi u DH trochu vadí - byť nevim, jak moc to je fakt něčí chyba. Ona totiž její propagace se tváří... hodně jinak / ambicióznějc, než že to je "jen" DrD 1.7. A jasně, já vim, že autor píše že jde o nástupce oDrD všude, kde může. Problém je, že:
a) někteří lidé to zjevně zvládají přehlédnout i tak
b) ono "nástupce" může znamenat kdeco a dost lidí si slibovala, že ten posun oproti 1.6 budou větší
...a když pak vidí takové zářivé perly jako tabulku úspěchu seslání přímo závislou na inteligenci a jiné dračákovské kvalitky, tak nejsou moc happy. Jasně, můžou si za to částečně sami, protože si v očekáváních idealizovali to, co se dočetli. A zároveň chápu, že prostě víc přímo než "duchovní nástupce" to označit nejde, protože brand atd.


Jinak jako DrDII to fakt neni. Tady myslim autor ví velmi dobře, co dělá, a fakt vytváří to, co chce. Otázka je, jestli to je to, co chtějí i hráči okolo - že tím neokouzlí tady ani na RPG Fóru, kde byly postoje k DrD vždycky krajně rezervované bylo vcelku zřejmé. (A jeho rozhodnutí s tím sem nejít a zaměřit se propagačně úplně jinam ve skutečnosti i docela rozumné.) Jestli tím okouzlí obecně - možná, uvidíme. Čestně přiznám, že osobně doufám, že ne - ani ne tak kvůli JaD, ale prostě protože mám za to, že dračáku už u nás bylo dost a jeho resuscitace neni zrovna k dobru čehokoliv. Ale tak to je můj osobní názor.

PetrH píše:
Co ti co maj ios?

Ty si za všechno můžou sami.
5.7.2020 20:38 - PetrH
tak případně pokud jste nezachytili jako já tak DH zde: https://www.youtube.com/watch?v=8eZ7583VIgo
5.7.2020 20:50 - LokiB
PetrH píše:
pokud tady se říká, že to má být něco jako drd 1.7 a cílit na nové či na starou gardu, tak já se jako člověk, co hrál dračák aktivně od 91 do 05 zamýšlím, co mě to dá. u JaD, respektive klonu dnd vím, tady nevím.


Jestli je toto odpověď na otázku:

"PetrH píše: DH: jaká bude rozvoj a supoort? nevím, není to poznat, autor to tam moc neuvádí, riziko, že vše stojí na něm je vysoké.
JaD: tohle se asi nedá srovnávat.

Loki: V jakém smyslu se to nedá srovnávat?"

Tak jsem to nepochopil :(

sirien píše:
že tím neokouzlí tady ani na RPG Fóru, kde byly postoje k DrD vždycky krajně rezervované bylo vcelku zřejmé.


Zas ale uznej, že v posledních minimálně dvou letech je i tady celkem dost lidí, kteří nemají problém psát, že DrD hráli a bavilo je :) a že ten systém nezatracují jak většina těch, kteří kolem Kostky byli dřív, u těch byl hejt DrD asi větší :)
5.7.2020 20:53 - PetrH
LokiB: nedá se to srovnávat, protože, když na JaD nevyjde už nic, tak nebudou ty poeníze tak vyhozený, protože snadno na ně nalepím obsah DnD.
edit: z některých dohledaných zdrojů se tváří příručka černobíle, o to větší škoda, že pdf nebude, mohlo by být i barevně, tedy pokud ty obrázky už nedodaly autoři čb....
5.7.2020 21:12 - sirien
Loki: mezi "hrál sem DrD a bavilo mě to" a "DrD je dobrej systém" je propastnej rozdíl. Zároveň ono když systém umře, tak už neni moc živá potřeba se vůči němu vymezit. (To se netýká jen DrD - DnD edition wars už taky nejsou, co bejvaly, jak sis určitě všimnul a ani ta 4e už nedostává tu vášnivou sodu, co od některých dostávala dřív).

Plus, samozřejmě, lidi co dřív kritizovali DrD nezažili traumata typu Končina nebo Astrální doupě, to taky dodá novou perspektivu :D

Fakt nicméně je, že DrD je fakt špatnej systém. Z toho, co sem u DH viděl, tak DH plynule navazuje na všechny jeho chyby, včetně těch, co by byly snadno odstranitelné. Pokud DH uspěje, tak to rozhodně nebude kvůli kvalitě designu, ale pro čistou nostalgii / konzervatismus.
5.7.2020 21:30 - Lethrendis
Já naší zemi se specifickou komunitou hráčů RPG stále považuju za zemi Dračáku :) Úspěch/neúspech Dračí hlídky bude takový lagmus, jestli to stále platí.

Jinak na konzervativismu není samo o sobě nic špatnýho. Historicky u nás byly nejúspěšnější právě DrD1 a teď DnD. Objevily se i jiné hry, podle mého lepší, respektive s lepším systémem, ale jejich celkovému úspěchu se ani nepřiblížily. To preference našinců ukazuje v dost jasném světle.
5.7.2020 21:37 - sirien
Lethrendis: až na to, že nejrozšířenější systém a úspěšnost systému všeobecně nebývá dán preferencí, ale síťovou logikou virálního šíření, přičemž bejt první dává kritickej náskok. Smrt DrD dávala nějakou šanci, že by se to mohlo u nás prolomit.
5.7.2020 21:41 - PetrH
Překvapivě přijetí DH na rpgf je vstřícnější :)
Perthorn rpgf píše:

Čus, Dračí Hlídka oficiálně vychází na konci července. ;) Sazba finišuje a knihy půjdou na tisk.
Hlídku jsem hrál jednou s autory na conu, sehnal jsem betaverzi a v naší partě se tak zalíbila, že aktuálně máme odehráno 19 dobrodružství a plánujeme pokračovat.
Po té hromadě sezení musím říct, že Hlídka je fakt právoplatným nástupcem DrD. Ve snaze nerozbít co funguje si vybírá ty nejlepší mechaniky (nebo jak říkal Tirus vybírá ty špatné z ještě horších :D) a přichází s obří škálou opravdu kreativních schopností povolání. A naprosto peckovní jsou ilustrace!
Protože jsem tady zahlídl nějaké domněnky a dojmologie tak stručně k mechanikám:
Systém dovedností funguje skvěle (pracuje se seznamem dostupných dovedností a pak class specific dovednostmi). Zloděj díky nim není jen skvělý na roleplay ale může se z něj stát i perfektní ostřelovač nebo vrahoun s dýkou. Kouzelníkovi a Klerikovi udávají jejich dovednosti obtížnost při sesílání ale na vyšších úrovních již mají seslání jednoduchých kouzel či proseb většinou automatické.
Rozlišování úspěchu / neúspěchu je podle mě taky naprosto v pohodě. Pro vyhodnocení hodu vůči prostředí má příručka vypravěče tabulky obtížností. Pro vyhodnocení vůči jiným postavám si háže hráč proti hodu NPC, za které háže vypravěč a zohledňuje jeho atributy (sugesce je INT cíle vs CHAR kouzelníka).
Souboj je podobný DrD, ale přidává logické členění (kouzelník unese i plátovou zbroj a těžký kyj ale musí na to mít sílu). A všechny hody doplňuje pro realističnost výhoda +5 nebo nevýhoda -5 pro spoustu různých situací, ty si ale stejně hlídá hlavně vypravěč. Kritická zranění způsobují krvácení a trvalé následky.
Za mě fakt perfektní hra, vypilovaná komunitou k dokonalosti (jestli ne k dokonalosti, tak sakra blízko ni) a pravděpodobně na ni strávím hromadu let. :)
5.7.2020 21:43 - LokiB
sirien: chraň bůh, že bych se chtěl přít o to, že bylo DrD špatný systém. Bylo. Mělo řadu chyb a nectností. Zas je na tom vidět, že se dokážou lidi bavit i na špatném systému. To ho neomlouvá, ale ukazuje to, že rozdíl mezi dobrým a špatným systémem nemusí ocenit nutně všichni, části je to egál.
Kdyby nebyly recenze, tak spousta lidí ani nepozná, že hraje špatný systém ;)

PetrH píše:
nedá se to srovnávat, protože, když na JaD nevyjde už nic, tak nebudou ty poeníze tak vyhozený, protože snadno na ně nalepím obsah DnD.


No vidíš, a já myslím, že třeba mnohá DnD dobrodružství na DH nalepíš taky "relativně" snadno. Jo, na JaD snáze, bez debat.

Ale jako tvůj pohled a srovnávání použitelnosti atd. je imho lepší, než řešit, který z těch systémů je "lepší". Ty na to koukáš pragmaticky, z hlediska užitnosti a vytěžitelnosti, což má taky svoji váhu.

sirien píše:
Z toho, co sem u DH viděl, tak DH plynule navazuje na všechny jeho chyby, včetně těch, co by byly snadno odstranitelné


Hele a kde jsi to viděl? snažil jsem se k těmhle věcem dostat na začátku této diskuse na jejich webu ... ale nenašel jsem nic, z čeho bych se k tomuto mohl vyjádřit?
5.7.2020 21:56 - sirien
PetrH: zaprvé přijetí čehokoliv na RPG F je zpravidla vstřícnější, zadruhé mám tušení, že Perthorn pokud není autor má s autory něco společného (možná se pletu).


Loki: lidi poznali, že je DrD špatný, i sami od sebe. Že třeba neuměli nutně přímo ukázat na to co přesně je tam špatně nebo jak to udělat líp je už o něčem jinym, ale kritika a house-ruling DrD má fakt nemalou tradici.

Jinak tu proběhly nějké kusy pravidel DH diskusí vč. snad i pár stránek (možná mi to někdo poslal soukromě, jak se zpravidla stane, ale zrovna tohle myslim bylo dané veřejně).
5.7.2020 22:00 - PetrH
LokiB: zatím usuzuji soukromě z dostupných zdrojů na netu a v ytb a fuckbooku. bohužel více nelze, dokud nebude někde věrohodnější tlumočení knih.
edit: Sirien: toho veřejného jsme se nedopátral :(
5.7.2020 22:03 - Log 1=0
sirien píše:
zaprvé přijetí čehokoliv na RPG F je zpravidla vstřícnější, zadruhé mám tušení, že Perthorn pokud není autor má s autory něco společného (možná se pletu).

Petrhorn hlavně oživil na RPGF diskusi o mrtvosti DrD, kde ho nejen hájil, ale byl z něj stále po mnoha letech nadšený. Ovšem i na něj dolehl fakt, že DrD se fakticky nedá sehnat. Jestli by nevzbudila DH nadšení u něj, tak by to mohla jít rovnou zabalit.
EDIT: Došlo k omylu, popsané věci neudělal Petrhorn, ale jiný uživatel RPGF, Burša. Tímto se oběma omlouvám, i všem, které jsem tímto uvedl v omyl.
5.7.2020 22:07 - Lethrendis
Sirien píše:
Smrt DrD dávala nějakou šanci, že by se to mohlo u nás prolomit.


No... nemyslím si, že by DrD1 zemřelo. Přestalo být podporováno a nedostalo následníka, což vidím jako gigantickou chybu Altaru. DrD2 ve skutečnosti není špatná hra (tak třeba moje hodně konzervativní parta zkoušela DrD2 rok, aby se pak část hráčů stejně vrátila k DrD1), ale nebyl to skutečný "Dračák 2". Že pak dobrovolně uvolněný trůn přebralo DnD vidím jako logický progres... v zemi Dračáku :)
5.7.2020 22:10 - Xeth
PetrH:
Záznam samozřejmě je (už sis ho i našel). Nevím odkud má sirien informace o jejich zklamaném daní rukou pryč (zdá se, že ne od samotných Strangers&Dragons), já o ničem takovém neslyšel. Spíš mám za to, že díky přátelství s autorem DH prostě udělali promo akci a pak se jen dál věnovali hře v DnD, které běžně hrají.

PPZ + PPJ by měl fungovat dobře jako samostatný produkt. Další produkty by na tom měly stavět, rozšiřovat to a dávat hráčům víc možností. Jak přesně budou další příručky vypadat nevím, ale vzhledem k DrD fanouškům známým neduhům očekávám, že se autor bude snažit vyhnout nějakému boření předchozích příruček.

Nerozumím co myslíš tou instruktáží jak hrát pro komunitu Asterionu. Asterion je svět, který by se neměl nijak zvlášť měnit. Pouze by v něm mělo jít hrát podle pravidel DH.

O aplikacích toho příliš nevím, osobně se o ně nezajímám. Já mám raději v ruce papír, takže to není nic pro mne, ale zmínil jsem to proto, že je tu dost digitálních nadšenců. Momentálně jsem detailněji slyšel hlavně o nahazování/deníku postavy. A podpora by měla být napříč operačnímy systémy.

Současná dobrodružství jsou jen prvotní nástřel. Jedná se vesměs o převzatá dobrodružství, jelikož hlavní důraz byl doteď na tvorbu pravidel. Nemluvě o tom, že zatím nebyla ani pravidla ani DH komunita, která by mohla dobrodružství poskytovat. Pokud vím, v současnosti jsou připravována nějaká další dobrodružství, přičemž nějaké nové by mělo vyjít v ostré verzi pravidel (jiné, než bylo v betě).
Toto je i důvod, proč se zatím nic neváže k Domovině, která taky ještě nevyšla, alespoň pokud vím. Jsou to jen obecná dobrodružství, která lze hrát často v podstatě kdekoliv (včetně zmiňované Domoviny).

Mapa je kreslená ručně a předpokládám, že zvláště u internetových obchodů bude k dispozici nějaký náhled. Netvrdím, že bys měl padat na zadek, podávám informaci, že tam taková mapa bude (a že mně se líbí). Jakkoliv mně připadá skvělá, někomu jinému se pochopitelně líbit nemusí.

sirien píše:
Z toho, co sem u DH viděl, tak DH plynule navazuje na všechny jeho chyby, včetně těch, co by byly snadno odstranitelné.

Nedá mi to a zeptám sem kolik jsi toho prosím tě z DH viděl? Protože od bety došla poměrně dost změn a mám za to, že ani z té jsi toho vzhledem k obsahu tvých příspěvků nejspíš moc neviděl. A někdy vyloženě argumentačně fauluješ, jako např. v tomto příspěvku.
Já chápu, že DH už jen z premisy pokračování DrD nemusíš, ale podobné tvé výpady jsou nefér, byť jsou roztomilé.
5.7.2020 22:26 - PetrH
Xeth: bohužel v té hře nebylo ze systému moc vidět, to co bylo vidět mi evokovalo jako když k drd 1.6 nalepíš dnd 5 svážeš to elektrikářskou páskou. Aspoň takový jsme měl dojem z těch ytb videí a toho co bylo na videu od králíka. zbytek až to někdy uvidím, teď to asi nemá smysl dále řešit
5.7.2020 22:34 - Xeth
PetrH: Chápu.

Jinak pokud jde o mne, nikdy jsem o DrD nepřemýšlel z pohledu dobrý/špatný systém. Byl to systém, který jsem potkal jako první, který mne přivedl k RPG, a od kterého jsem pak přesedlal na jiný, mně víc vyhovující (tehdy AD&D). A i kdyby byla DH naprostá designerská katastrofa, pokud přivede k RPG u nás další lidi, pak to za mne bude super. Mnozí u ní dost možná nezůstanou, ale na tom nesejde. Navíc je tu k dispozici takové množství různých jiných systémů různých generací, že nejspíš nebude ani extrémně významným hráčem na trhu.
A stejně tak je za mne bezvadné, že jsou lidé, kteří do takových věcí investují svůj čas a/nebo peníze. I kdyby to přimělo jen jednoho dalšího člověka k tomu, aby se taky do nějaké RPG tvorby pustil (ne nutně do tvorby pravidel, pochopitelně), pak to stálo za to.

Za mne je dobře, že DH vzniká a své fanoušky si myslím najde.
5.7.2020 23:56 - sirien
Xeth: doneslo se mi, že Strangers mají "přecházet" na DH. Později se mi doneslo, že poté, co zkusili DH, tak se zase rychle vrátili k DnD.

Pokud to mělo bejt jen jednorázový promo, tak to ke mě už zmotaný dorazilo a jen sem prodal jak sem koupil. (Uznávám, že jsem tuhle skutečnost mohl víc podtrhnout, omlouvám se.)

Xeth píše:
Nedá mi to a zeptám sem kolik jsi toho prosím tě z DH viděl?

Viděl sem pár stránek pár měsíců zpátky. Kdy přesně bych musel prohrabat diskuse a najít ty posty.

Co sem viděl a co si teď z patra vybavuju byly třeba brutální rozdíly v maně podle inteligence - obojí za mě výrazné design flaws původního DrD. Od lidí, co jsou v betě, sem slyšel, že podobně "navazující" je většina věcí co si vybavují z DrD. Tuším sem zaregistroval i něco o pravděpodobnostech seslání kouzel atp., ale to si už nejsem jistej. Zároveň co byla beta a co ne sem nějak nechyt. Na druhou stranu - to je tak nějak chyba autorů, že su šušňaj uzavřenej design a testing, i když praxe ukázala, že otevřenej je lepší jak co do vývoje tak co do PR (ale s přístupem "nebude PDF aby nám to někdo neukrad" se asi neni moc co divit).

Pokud to bude jinak, tak budu překvapenej a klidně to uznám. (Nestalo by se poprvé.) Až ale jak se reálně nejspíš stane zjistim, že to je přesně jak čekám, tak se k tomu co je roztomilý ještě vrátíme.
6.7.2020 08:33 - Arten CZ
Já jsem si DH limitovanou edici předobjednal. Je jedno, jakou mám motivaci, ale to jediné podstatné je, že si ji mohu objednat. Že tu existuje hotový produkt. JaD mohou být lepší, ale neexistují a roky existovat nebudou. Předběhnou je i Zapovězené země, které si opět pravděpodobně objednám, protože budou existovat. A pravděpodobně je předběhne i Dračák podle staré školy, přestože si z něj tady děláte legraci, i Svět dračáku, možná i Quentinův Grimoár.

A z mého pohledu může být nejsilnější stránka JaD také její největší slabinou. Existence DnD. Lidé, kteří chtějí hrát DnD v češtině, ho hrají. JaD vyjdou za pár let a pro DnD a jejich hráče nepůjde o nic víc, než o pár nových oborů. A to je otázka, jak se mezitím budou překrývat se spousty nových oborů, které vycházejí jak na běžícím páse. Už teď je těžké vytvořit obor, který bude mít hlavu a patu a nebude se překrývat s existujícím. Nejvíc se obávám, že mezitím vyjde další verze DnD a JaD budou pár nových oborů pro neaktuální systém.
6.7.2020 09:18 - Arten CZ
A mám ještě jednu obavu. U ostatních projektů je vidět, že je dělají lidé, kteří jim opravdu věří a jsou jejich fanoušky. Mluví o nich, píšou o nich a hlavně, hrají je. U JaD mi přijde, že se na nich pracuje, protože se to očekává. Sirien, jako aktuální hlavní tahoun projektu a současně jako člověk, který na D20 publikuje nejvíce, je vlastně nemá rád a hrát podle nich nechce. Sám v nich hrál jeden oneshot za čaroděje na 16. úrovni. JaD by si zasloužily takové nadšení, jaké dávají do tvorby tvůrci dalších projektů. Mě osobně přijde přístup "je to DnD, co víc chcete vědět" nešťastný.
6.7.2020 09:52 - sirien
Arten CZ píše:
je vlastně nemá rád a hrát podle nich nechce

da faq? Tenhle bullshit sis vycucal odkud prosimtě?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094626188278198 secREMOTE_IP: 3.17.79.60