Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
Autorská citace #81
25.5.2017 13:49 - Jerson
Ugy píše:

Trochu offtopic kdysi jsem někde četl že by Ready Player one měl být natočen jako film

Taky jsem to četl - jako film by to možná mohlo být i zajímavé, alespoň by jednou počítačové efekty dávaly smysl a nemusely by vypadat tak pitomě jako v prvních filmech s rádoby virtuální realitou.
Autorská citace #82
26.5.2017 09:04 - Argonantus
B1rd:
Ty měkký věci byli zejména Američtí bohové a navazující Anansiho chlapci.
Byla smůla, že jsem je četl po Imagice, takže bylo dost jasně cítit, odkud vítr vane a co měl Gaiman v hlavě. Je to styl, který mu IMHO tak úplně nesedí.
V zásadě je to strašně hodný člověk.

Takže když píše pro děti (obvykle malinko odrostlejší), tak je v ideální poloze a vlastně mne nenapadá nikdo, kdo by byl přesvědčivě lepší.
Autorská citace #83
26.5.2017 10:48 - sirien
Imagika? To je ta Barkerova 900 stránková bichle, nad níž pár lidí dostává extatické stavy o tom, jak je to geniální, zatímco většina ostatních k tomu poznamenává věci jako "psychadelické", "dlouhé" a "úmorně popisné"? Dodneska sem nenašel sílu se k tomu dokopat. Zejména potom co sem odpozoroval, že většina těch nadšených doporučení jde od lidí, u nichž mi přijde, že při vcházení do kavárny zakopávají o vlastní intelekt, protože pořádně nevědí, kde ho mají, a jsou oslněni každým laciným odleskem okolo a ve všem vidí něco, co tam neni.

Popravdě osobně sem tuhle kolující výtku na Gaimana ohledně toho, že je "měkkej", nikdy moc nepochopil. Resp. nějak sem nikdy neviděl žádnou zvláštní hodnotu v tom, že by byl "tvrdej". Přijde mi to takové... alter-hipsterské. Čteme jen autory, co nám to pořádně nandaj. Pokud chceš od Gaimana nějaké tvrdší věci, musíš hledat v povídkách. Popř. některých dílech Sandmana. Popř. Oceán na konci uličky - znám lidi, co byli po jeho přečtení těžce odepsaný.

Jinak mimochodem Hvězdný prach nebyl psaný pro děti. Že to je co to je je věc jedna, ale ten záměr tam podle Gaimana moc nebyl (viz ostatně docela explicitní sexuální pasáž hned na začátku... něco z toho se dostalo trošku i do filmu, i když na jiná místa).
Autorská citace #85
29.5.2017 10:16 - Soldier76
Myslim, ze myslis tuhle diskuzi http://www.d20.cz/diskuze/kultura-diskuze/50495.html

Jinak to, ze kdyz na kostce hledam nejaky vlakno, tak je to na cca 15 minut s nejistym vysledkem je uz takovej folklor na kterej jsem zvyklej ) Zvlast kdyz spousta diskuzi ma celkem random jmena viz napriklad ta technicka above.
Autorská citace #86
29.5.2017 11:23 - Jerson
Díky, přesunu se.
Autorská citace #87
29.5.2017 12:45 - Colombo
IMHO Anansiho chlapci byli hodně dobří, nechápu kde bereš, že to Gaimanovi "moc nesedlo"
Autorská citace #88
29.5.2017 12:47 - Beltar
@Sirien, tak to jsi Imagiku vystihl pro mě poměrně přesně, ani už nevím o čem byla a jestli jsme ji dokázal dočíst. A to je to pouhých +-7 let co jsem ji četl. A dívka co mi ji doporučila, také dost sedí na tvůj popis :D.
Autorská citace #89
30.5.2017 08:40 - Jerson
Tak jsem dočetl Armadu, přemýšlel jsem, jak nejlépe popsat zvraty s ní obsažené, a pak mě to napadlo. Je to jako když člověka chytí krokodýl. Drží o v tlamě, stáhne pod vodu a pak s ním dělá otočky, jednu za druhou, dokud se oběť hýbe. A když se přestane hýbat, udělá jich ještě pár, jen pro jistotu, a pak jí nacpe do nějaké díry a nechá uležet. Tady ta metafora končí, ale mám podobný pocit, jako bych mentálně prošel podobným zážitkem.
Při čtení poslední části jsem si musel dávat po každém odstavci přestávky, během kterých jsem cítil, jak mi odumírají mozkové buňky. Na to, kolik má pan Cline konzultantů zvládl do téhle knížky nacpat tolik hovadin, že jsem to dal jen s největším sebezapřením.
Takže si asi půjdu pustit nějaké (ve srovnání s Armadou) realistické filmy, abych se uklidnil - třeba Armagedon, nebo Transformery 3, nebo něco takového.
Autorská citace #90
31.5.2017 07:37 - Ugy
Jerson: Jop nějak podobně jsem se po dočtení cítil taky. Ani jsem nevěděl že ma mít pan Cline tolik konzultantů, každopádně asi nekonzultovali moc dobře.

Pokud si chceš spravit náladu tak bych doporučil serii Expanze od James S.A. Corey. Není to taková oddychová literatura jako Cline (i když pravda konec armady není zdaleka oddychovej ale dost náročnej) ale je to jedno z nejlepších scifi co jsem četl.
Autorská citace #91
31.5.2017 09:53 - Jerson
(obsahuje spoilery)

Já tyhle knížky četl jen proto, že jsem je dostal k narozeninám a bratr mi tvrdil, že obě jsou skvělé. Vlastně vůbec nechápu, jak někdo může být z Armady tak nadšeny, když vůbec nedává smysl. Maximálně dnešní mladí geekové, pro které je počítačová hra středobod logiky, okamžité přenosy z vhodně umístěných kamer naprosto logická součást světa a hackování krásnou a superskvělou hackerkou-hráčkou během pěti minut běžná součást světa. (Na rozdíl od Ready Player One, kde hacky používá pouze Evil Corp, ehm ehm jasně).
Nemluvě o tom, že polomrtvý tatík hlavního hrdiny má při svém solitérním útoku na základnu plnou nepřátel dost času pouštět si do toho super muziku, aby svým sledovatelům poskytl dostatečně uspokojivý zážitek.

Jako chápu, že autor ujíždí na MMO a kosmických střílečkách, ve kterých se kosmické lodě chovají jako druhoválečné stíhačky, jen dosahují světelné rychlosti, ale když si chce hrát na to, že se takové věci dějí ve skutečnosti, měl by se alespoň trochu zamyslet nad tím, co na to reálná fyzika. Nebo - což je horší - co na to jeho technoblábolická metafyzická magie. Tím myslím, že pokud mají lodě inerciální pohon a osoby uvnitř necítí vůbec žádný pohyb (což způsobuje hlavnímu hrdinovi nevolnost při cestování, ale ne při boji??), tak těžko může cítit nějaký náklon lodi před přistáním.
No nic. Někam jsem to musel napsat.

Pokud jde o Expanzi, přečetl jsem si o čem to je, ale raději ne. Setkání s Rámou bylo super, než to Gentry Lee pod Clarkovým jménem posral ve třech pokračováních, kde se začal zabývat problémy, které si lidé ve sci-fi vždycky vytvoří sami, na rozdíl od reality. Expanze zní až příliš jako variace na toto téma.
Autorská citace #92
31.5.2017 15:08 - LokiB
Ne každá loď musí interciální pohon používat za všech okolností. Některé lodě mohou pro určité manévry používat klasičtější druhy pohonu a inerciál mít vypnutý ;)
Autorská citace #93
31.5.2017 15:53 - sirien
Jerson píše:
než to Gentry Lee pod Clarkovým jménem posral ve třech pokračováních, kde se začal zabývat problémy, které si lidé ve sci-fi vždycky vytvoří sami

No nevim. Zatim sem si přečet jen to první Leeho pokračování a co mě tam štvalo mnohem víc bylo to, že ta knížka přestala dávat smysl - skladba posádky byla padlá na hlavu, vybavení a možnosti lodi naprosto nepromyšlený...


Expanse není ani tak o "problémech, které si lidi vytvoří sami", jako spíš o tom, co se docela realisticky stane, když se cosi cizího skutečně objeví v lidském dosahu. Ano, je to o tom, jak se tam lidi bodaj navzájem do zad, ale spíš než že by "si to vytvořili sami" to je zajímavé ztvárnění toho, co společnost v takové situaci dost možná udělá.
Autorská citace #94
31.5.2017 18:09 - Jerson
sirien píše:
Zatim sem si přečet jen to první Leeho pokračování a co mě tam štvalo mnohem víc bylo to, že ta knížka přestala dávat smysl - skladba posádky byla padlá na hlavu, vybavení a možnosti lodi naprosto nepromyšlený...

To je další věc, která mě iritovala, ale nesmysly nastaly už ve chvíli vyslání lodí k druhému Rámovi.
Autorská citace #95
31.5.2017 20:03 - Ugy
tochu OT. Na expanzi je ještě zajimavý, alespoň pro mě, že původně vznikl svět jako setting pro MMORPG a když to nevyšlo tak podle toho jeden z autorů hrál nějakou dobu rpg doma než se jeden z jeho spoluhráčů settingu chopil a začali spolu psát knihu.
Autorská citace #96
1.6.2017 09:16 - Jerson
LokiB píše:
Ne každá loď musí interciální pohon používat za všech okolností. Některé lodě mohou pro určité manévry používat klasičtější druhy pohonu a inerciál mít vypnutý ;)

Vzhledem k tomu, že lodě velikosti stíhačky létají z Měsíce k pásu asteroidů za Marsem v řádu pár minut a k Jupiteru v řádu desítek minut, troufám si říct, že větší dopravní loď letící ze Země na Měsíc se nějakým klasickým pohonem vůbec nezatěžuje. Přesněji - ty lodě mají trysky, ale evidentně jen pro efekt a proto, že i lodě ve sci-fi hrách mívají klasické trysky. Nicméně všechny v reálném světě (tedy dle autora) létají úplně stejně jako v počítačové hře. A že by ten inerciální pohon vypnuli zrovna jen při jediném manévru, který se projeví jako by seděli v letadle a nikoliv v kosmické lodi ...
Prostě mnohem jednodušší vysvětlení je, že se na to autor vybodnul. A jeho tým konzultantů taky.

sirien píše:
Expanse není ani tak o "problémech, které si lidi vytvoří sami", jako spíš o tom, co se docela realisticky stane, když se cosi cizího skutečně objeví v lidském dosahu. Ano, je to o tom, jak se tam lidi bodaj navzájem do zad, ale spíš než že by "si to vytvořili sami" to je zajímavé ztvárnění toho, co společnost v takové situaci dost možná udělá.

Pokud jsem pochopil, tak k problémům tam dochází na kosmické lodi. A i když vím že mezi kosmonauty dochází k rozepřím, že Rusové měli na palubě i pistole pro případ nouze a že posádky jsou už řadu let tvořeny i civilisty z různých zemí s různými motivacemi, pořád je kosmická loď nebo stanice místo, kde je mimořádně blbý nápad řešit rozpory pomocí násilí nebo zabíjení.

Nicméně zkusím první díl a uvidím.
Autorská citace #97
21.7.2017 09:31 - LokiB
Nová a "hutnější" verze příběhu Berena a Lúthien, doplněno synem JRRT. Příběh, který je jedním z hlavních pilířů světa Středozemě, a z jehož důsledků tak či onak vzešla většina dalších údálostí ...

https://www.amazon.co.uk/Beren-L%C3%BAthien-J-R-Tolkien/dp/0008214190
Autorská citace #98
22.7.2017 19:42 - crowen
Jerson, tu Expansi si urcite precitaj, jedna z najlepsich scifi v poslednej dobe. A serial to same, konecne poriadna scifi vo vesmire, kde je tech velmi uveritelny, a hlavne tam nebehaju pajaci s modifikovanymi hlavami vydavani za mimozemstanov.
Autorská citace #99
14.11.2017 01:11 - Log 1=0
Dočetl jsem Pastýřskou korunu.
Poslední Zeměplocha, Pratchettovo rozloučení s čtenáři.
Slabší povahy z řad hardcore fanoušků se mohou dojmout až k slzám (kniha je svým způsobem dost melancholická). Na ostatní nelze čekat nějak drastický účinek. Ale řekl bych, že neurazí (ani nefanouška ne, i když tomu bych ji nedoporučil).
Je lépe nemít od toho velká očekávání, jsou tam slabá místa. Problémy, na které trpěly poslední Zeměplochy jsou nadále zjevně přítomny. Ale jsou potlačeny natolik, že neotravují, alespoň mě ne.
Opravdu spíše takový epitaf. Ale o několik tříd lepší než Pod parou.
14.11.2017 02:03 - sirien
Dobrý vědět.

Čestně se přiznám že po přečtení Pod parou jsem se na Pastýřskou korunu nějak... nevrhal.
22.11.2017 11:29 - Tarfill
FYI:

Letopisy Vukogvazdské družiny IV - předprodej zahájen... ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0680091381073 secREMOTE_IP: 18.234.55.154