Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
12.1.2022 10:50 - strucky
Efferwyck: Jo Drizztovi knihy za to stojí, minimálně prvních pár - pak to začne být dost repetetivní. Pak tu máme ještě ságu Dragonlance a její různé odbočky. No knih pod DnD licencí je ještě mnohem víc, ale dost jich je jen v angličtině.

Tady máš vyjmenované autorovi inspirace při původní tvorbě DnD. sescrollovat kousek níž


Ostatní: Mimochodem, nápad použít TrhKnih pro sehnání takových blbě sehnatelných kousků byl spásný. :-D
12.1.2022 11:15 - Efferwyck
strucky píše:
Jo Drizztovi knihy za to stojí


okej kouknu po tech trech co sou na obrazku a ten drizzt zacina
Robert Anthony Salvatore - Domovina/Vyhnanství/Útočiště

pac jich je tam mraky a nejsou v jedny serii serazeny tak se ujistuju ze nezacnu odprostredka.
12.1.2022 11:21 - strucky
Efferwyck píše:
pac jich je tam mraky a nejsou v jedny serii serazeny tak se ujistuju ze nezacnu odprostredka.

Na to doporučím https://www.tlbranson.com/drizzt-books-in-order/

Ty z obrázku byly spíš jen jako "juchnutí" si tady, nemusíš je brát jako "povinnou" literaturu, ale i ony jsou v tom Appendixu N, na který jsem odkazoval v minulém příspěvku.
12.1.2022 11:30 - Efferwyck
strucky píše:
nemusíš je brát jako "povinnou" literaturu

prinejhorsim to nedoctu a zahrabu v knihovne nekam dozadu, jako game of thrones nebo trhlinove valky.
12.1.2022 16:46 - crowen
OU YEAH! Zambochov Valecnik uz za par dni! FB odkaz
21.1.2022 09:56 - crowen
Som asi v tretine Valecnika, este lepsia kniha, ako som dufal
24.1.2022 14:56 - crowen
Valecnik docitany. Super kniha, az na ten koniec, co posobi, ako keby Zamboch vycerpal limit na knihu, alebo ho to prestalo bavit, a ukoncil to uprostred akcie kratkym epilogom. Skoda, ale aj tak je to kniha, respektive tetralogia, ku ktorej sa budem pravidelne vracat.
24.1.2022 16:02 - MarkyParky
Jerson píše:
Nečetl jsem ji, že seriálu jsem viděl asi dvě série a i když by to měla být má krevní skupina, tak nevím zda chci vidět další. Ale zas bych chtěl vědět, jak to skončí.

Dementně nijak - je to nekonečná natahovačka, každá série vnáší nový motiv, nevysvětluje předchozí, nechává je vyhnít a končí clifhangerem. Jako většina podobných seriálů.

Třetí série ještě jakš takš jede v duchu prvních dvou, takže se to dá.
Čtvrtá to otáčí na ruby - traveleři tentokrát leakují do "normálního" světa a sleduješ alternativní osudy, kde třeba John Smith je podomní prodejce a ...

Meh, vydržel jsem dva díly a zrušil předplatné.
24.1.2022 17:47 - Šaman
MarkyParky: Pls, když reaguješ na něco tři stránky v historii, uveď kontext. :)
Myslel jsem, že reaguješ na něco od Žambocha a on to byl: Muž z vysokého zámku
24.1.2022 18:29 - Jerson
Taky jsem už šel hledat, o čem jsem to vlastně psal.
Škoda, ten seriál měl jistý potenciál, ale pokud je to takto nesmyslné, oželím ho.
24.1.2022 19:15 - MarkyParky
Šaman píše:
Pls, když reaguješ na něco tři stránky v historii, uveď kontext. :)

Jo, sorry.

Já si nevšiml, že jsem během covidu prospal tři stránky.
12.2.2022 14:01 - sirien
Dan Simmons
Hyperion

Tohle bylo hodně něco jinýho, než sem původně čekal (moje chyba, usuzoval sem jen ze zkazek v pouze velmi volně souvisejících diskusích o SF...) a o dost delší, než sem myslel.

Nicméně - nakonec hezká knížka, jediné, co mě zklamalo, je v podstatě velmi otevřený konec (vím, že to je série - ale myslel sem že alespoň první díl je uzavřenější...)

Co to je - je to v podstatě série novelet, z nichž každá je osobním příběhem jedné z hlavních postav. Tyto příběhy jsou každý o něčem úplně jiném a na pohled spolu vůbec nijak nesouvisí, nicméně přesto jsou na základní úrovni provázané a společně vypráví jeden meta-příběh (příběh knihy) a tvoří jeden uzavřený celek. Ta forma je příjemná, mnoho věcí vyplouvá na povrch postupně a nenásilně.

Ty příběhy samotné jsou hodně osobní a nejde o žádné tech-sci-fi (i když nějaké zajímavé SF koncepty tam jsou) - je to hodně zaměřené na společnost a jednotlivce v ní.

Asi to není nějaká totální bomba (minimálně první kniha sama o sobě), ale je to příjemné čtení a i když je to dlouhý, tak se to čte docela rychle a pohodlně. Stejně jako u Mistborn je slušná šance, že až dojedu svůj seznam, tak se tady časem vrátím k pokračování - zatímco u Mistborn mě ale zajímají další osudy těch postav a nějaké obvious háčky ohledně pozadí věcí, tak k Hyperionu se vrátím spíš kvůli celkovému stylu a protože mě zajímá, kam autor s tím vším vlastně dál směřuje.
12.2.2022 14:31 - Log 1=0
Mě třeba druhý díl nepřišel tak dobrý, ale pravda je, že jsem ho dočetl jen asi do třetiny (což ale taky něco říká).
24.2.2022 09:00 - shari
Tak jsem taky dočetla Válečníka. A dobré, moc dobré. :)
Asi nejvíc na mě zapůsobily postavy a interakce mezi nimi. Z Vrixe se stal docela sympaťák, neni o něm někde nějaký spin-off? :)

Jen mě teda při čtení trochu rušila nekonzistence pojmu mezi knížkami: "nekromant" v Kapitánovi a "nekromancer" ve Válečníkovi. Ale aspoň je to konzistentní v ránci knížky (kouká na Karin/Karen/Karinu z minula).

crowen píše:
az na ten koniec, co posobi, ako keby Zamboch vycerpal limit na knihu, alebo ho to prestalo bavit, a ukoncil to uprostred akcie kratkym epilogom

Jo, no. Jsem si při čtení říkala, že už se sice blížím ke konci, ale furt to nevypadá, že by ten děj měl skončit. A pak najednou... hm, tak konec. Čau.
24.2.2022 09:40 - LokiB
Po The Name of the Wind jsem si dal i druhou knihu série The Kingkiller Chronicle od Patricka Rothfusse - The Wise Man's Fear.

Jako Rothfuss umí psát. Má to potenciál a parametry nejlepších fantasy děl - má skvělé postavy, skvělé dialogy, popisy, stavbu kapitol i celé knihy. Má to překvapivé zvraty, ale ne nějak násilné ... prostě se děj mění způsobem, na který nejsem z majority knih zvyklý. A je to osvěžující. Má to vývoj, ne nějak překotný, postupný, někdy až trochu moc pomalý.

Místy u toho narážím na to, že v některých pasážích mě tolik nebere téma (v tomto druhém díle pak velká část děje v Ademre - jakoby-čínská kulturní, bojová, filozofická superiorita mi přijde umělá a nesympatická).

Hlavní hrdina je opravdový hrdina ... ale není to neohrožený, nezničitelný, absolutně správňácký hrdina. Chybuje, někdy se mýlí, občas se chová tak, že by při čtení člověk měl chuť na něj zařvat "vole, tohle nedělej" nebo "no tak, nevidíš, že tahle za to nestojí? přestaň se na ni fixovat!" :) Což také není něco, s čím bych se setkával v majoritě fantasy knih.

Pomalejší tempo a jen malé množství vysloveně akčních scén, to z toho asi dělá knížku, která není pro každého. Mně sedla.
Bohužel se nezdá, že by Ruthfuss v dohledné době napsal třetí díl :(
24.2.2022 09:43 - York
Loki: Jestli jsi nečetl The Slow Regard of Silent Things, tak rozhodně doporučuju to napravit. Je to krátký a rozhodně to stojí za přečtení.
24.2.2022 12:15 - LokiB
Začal jsem to poslouchal po to, co jsem doposlouchal tu předchozí ... ale nějak pak na to nebyla dál nálada. Takže jsem z toho slyšel tak půl hodiny. Koupený to mám, až bude nálada, doposlouchám.
24.2.2022 18:46 - strucky
Loki: Patrick na svém nedávném streamu na Twitchi četl kousek z The Doors of Stone, takže jsou tu náznaky, že se jen nefláká u té jeho charity a ve skutečnosti na tom dalším dílu i pracuje. Takže malá jiskřička naděje. I mě ty knihy bavily jako už dlouho žádné ne. :-)
2.3.2022 11:17 - Mrakomrak
https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/druzina-horskych-selem-230474329
Pokud s k vám dostane táto kniha, velkým obloukem se jí vyhněte a spalte za sebou co jde. Vzhledem k okolnostem poslední dní, chtěl jsem nějakou četbu "na chill". Někde jsem našel výše zmiňovanou knihu tak jsem si ji objednal...
Knihu jsem přečetl pouze z 1/3. Pak už jsem nemohl. Chtěl jsem oddechovku, líbil se mi i námět. Ale tohle jako fakt ne, věty jako "jelikož jste postavy na 3. úrovni", "v tuto chvíli nemáte dost zkušeností orky pobít", nebo popis povolání jako z pravidel....na 3 stránky prodej kožešin. "K ohni se posadil 220cm velký barbar...". Fff.
Pokud se tento typ knihy někomu libí (nemyslím brakovou literaturu, tohle totiž není brak).
Pak chápu oblíbenost Dračí Hlídky :)
28.3.2022 22:06 - crowen
Citali ste niekto verneovky prepisane Ondrejom Neffom? Viete to porovnat s originalom?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095603227615356 secREMOTE_IP: 107.23.157.16