Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
26.11.2020 12:28 - Jezus
Kdepak, tenhle trik použila první Bábi Zlopočasná na lady Felmet v Soudných sestrách. Nicméně na ni to nezafungovalo, protože jako správný záporák, se i po plném uvědomění si, co je za zlo, rozhodla pokračovat s tím, že jí to nevadí, že je prostě lepší než ostatní.

Takže ji museli pořešit poněkud jinými prostředky (které už stejně měly rozjeté).
26.11.2020 12:32 - Log 1=0
sirien píše:
Vykradené ze Shannary.

Říkám, že líbilo, ne že je to nějak extra originální. Ostatně celá série je hlavně dobrý kompilát (neříkám, že tam nemá nějaký vlastní nápad, ale dojem nikdy neviděného to prostě nevzbuzuje a neodvážil bych se ukázat nic konkrétního).
26.11.2020 12:47 - Ugy
Jezus Aaa ja tušil, že už jsem to někde četl v lepším provedení.

Ale abych jen nehanil musím třeba říct, že se mi vcelku líbil způsob magie jak byl udělán. Pravděpodobně taky vykrádačka/inspirace ale líbilo se mi vcelku konzistetní fungování.
26.11.2020 13:26 - sirien
Log: background té magie a principy jejího fungování jsou pokud mi je známo originální a fakt hezké. Stejně tak původ elfů jako nesmrtelné rasy a jejich mentalita a společnost. A obojí na mě působilo poměrně svěže. (Možná to už někde bylo, přímo jsem po tom nepátral, ale o ničem nevím.)

Jezus: Shannara je o 20 let starší než Soudné sestry :) plus Pratchett ten trope dekonstruuje a dělá si z něj legraci, ne že by ho vytvořil.
26.11.2020 13:55 - Jezus
Good point.
26.11.2020 15:42 - Log 1=0
sirien píše:
background té magie a principy jejího fungování jsou pokud mi je známo originální

Tak je to jeho vlastní systém, ale magie za životní energii (vlastní i cizí) mi přijde až profláklá, a magie postavená na Pravých jménech taky není žádná novinka.
sirien píše:
původ elfů jako nesmrtelné rasy

Si už popravdě nepamatuju.
sirien píše:
jejich mentalita a společnost.

Jsou v tom nápady (např. ateismus), ale v jádru vidím ty "klasické" elfy.
26.11.2020 15:54 - Aegnor
No tam jde hlavně o to "kouzlo ti sežere stejně energie, jako kdybys toho stejného dosáhl nemagickým způsobem". Přijde mi, že většinou je životní energie prostě alternativa many.
26.11.2020 16:15 - sirien
Ono nejde ani tak o ten základní koncept zdroje moci (efekt kouzla tě unaví naprosto adekvátně tomu kdybys činnost sám vykonal - tj. absolutní zachování energie) ani jejího fungování (jazyk pravých jmen), jako spíš o a) celý ten background, který to má a který je promyšlený do detailu a b) o to, že to je promyšlené do docela hlubokých důsledků a je to velmi konzistentně dodržováno.

SPOILERS follow, obviously.

To zachování energie je prostě deklarovaný, ale ten jazyk má velmi zajímavou historii, kdy je nejdřív prezentován jako "elfština", ale následně je odhaleno, že to není původní jazyk elfů, ale převzatý jazyk a že původně náležel nějaké dávné rase, která omylem spáchala hromadnou sebevraždu, když se rozhodla dříve zcela divokou magii závislou pouze a jenom na myšlence a vůli spoutat a omezit svým jazykem - protože divoká magie byla poněkud šílená a dělala jim dost bordel. Bohužel přitom poněkud podcenili energetickou náročnost tohoto přírodní zákony měnícího meta-kouzla, takže je to totálně vydrainovalo z existence.

Ten jazyk je přitom zamražený do podoby, v níž existoval, když bylo ono meta-kouzlo sesláno - což efektivně znamená, že se nemůže měnit ani vyvíjet a že slova která jsou ztracená nelze nahradit a kouzla která je vyžadují nelze seslat. Zároveň to znamená, že od doby tohoto meta-kouzla nemusíš vědět nebo chápat, co chceš vlastně udělat, stačí, pokud to dokážeš v onom jazyce popsat (jak tam Eragonovi ten mrtvej drak nadiktuje v tom jazyce nějakej ten děsivej geometrickej postulát a Eragon tím vytvoří dimenzionální kapsu, i když naprosto nechápe, co nebo jak se ksakru stalo).

Zároveň to znamená, že nejmocnějším slovem toho jazyka je... ...víme co. SPOILERnázevtohojazyka/SPOILER. Protože... víme proč SPOILERumožníměnitsamotnázaklínadla/SPOILER

Další vtipná věc je, že ten jazyk musí být vždy pravdivý, protože zpětnou vazbou bylo tím meta-kouzlem řečeno, že prostě je pravdivý. Zaklínadlo je vlastně stav, kdy řečená věta pravdivá není - a v tom případě musíš obětovat vlastní sílu na to, aby se pravdivou stala. Pokud tu energii uvolnit nedokážeš nebo nemůžeš, tak to nezvládneš ani vyslovit.


...no a pak všechna ta hromada detailů ohledně toho k čemu ta magie v téhle podobě vede, jako třeba financování armády výrobou krajek nebo plošnej over-kill armády jediným kouzelníkem protože kčertu s energeticky náročnejma fireballama, když můžeš způsobit masovou mrtvici tiícům lidí naráz a pořád Ti zbyde dost síly na uběhnutí maratonu.


Ohledně elfů nejde o atheismus - spíš o racionalitu a je to takový hezký exkurz do Vulkánské společnosti. Spíš se mi tam líbilo to rozpracování té etikety a hlavně jejího významu v takové společnosti - stejně jako ta vize její neměnnosti (reflektovaná tou krajně zvotrávenou kovářkou). Jakože... nebyl to nějakej WOW, ale bylo to hezky zpracovaný.

Elfové jako nesmrtelná rasa vznikli, když vedli likvidačně genocidní válku s drakama - na konci už to ani jedna strana nedávala, tak se rozhodli uzavřít mír. Smlouvu zformulovali jako kouzlo, čímž své druhy navzájem napevno provázali i s nějakými nezamýšlenými vedlejšími efekty - typu elfí nesmrtelnost a fakt že se všem elfům do posledního otevřela možnost kouzlit. Dračí jezdci měli být symbolem míru a jako takoví byli původní součástí smlouvy. Později byli do smlouvy přidáni k Jezdcům i lidé, ale protože to bylo jen rozšíření smlouvy a navíc byli zahrnuti jen do některých částí, tak už to na lidi jako rasu nemělo onen plošný efekt.
27.11.2020 11:48 - Eidi
Tak mě zaujal jen Eragon, pak to už jen upadalo. Eldest byl ještě celkem dobrý pak jen bída. v druhém díle udělají z Eragona nabušenýho borce a tím jeho hrdinný čas skončí. Hlavního záporka (krále)rozplakali k smrti, sám už vlastně nic nevykoná a nakonec musí odpustit kontinent, protože je moc silný? Spíš mě to přišlo tak, že odešel, aby se neprofláklo, co je to za zoufalce.
To si radši přečti Antony Ryana, Draconis Memoria nebo Stín krkavce.
27.11.2020 12:41 - Tarfill
Stín Krkavce mě docela zklamal. První díl Píseň Krve jako super, ale pak to klesalo až tak moc, že jsem třetí knížku ani nedočetl a celou serii prodal...
27.11.2020 16:09 - strucky
Tarfill píše:
První díl Píseň Krve jako super, ale pak to klesalo až tak moc, že jsem třetí knížku ani nedočetl a celou serii prodal...

Máme až podezřele stejnou zkušenost. Taky mi Královna ohně leží už X let na poličce dočtená napůl.

Draconis Memoria jsem koupil úplně na blind, protože jsem prostě jednou po X letech zabloudil do knihkupectví a zaujalo mě to, aniž bych o tom vůbec věděl, a musím říct, že sice chápu, že se Ryan snažil udělat tu "magii" nějak neotřele, ale působilo to na mě tak nějak přiblble divně a u té nekonečné / konečné finální bitvy o to město jsem málem zešedivěl, jak se to nudně táhlo. A celkově mi to přišlo takový násilím "znevšedněný", jakože draci jsou všude, tak se tady prostě budou jmenovat draggové a tak... Prostě meh, ani se té knížky nemůžu teď na bazaru zbavit. :-D
9.12.2020 23:03 - Aegnor
Takové ... rozhození sítí.

Máte nějaké doporučení na dobré knihy s kvalitním překladem do češtiny, ideálně urban fantasy a příbuzné žánry? Přičemž důraz kladu na ten překlad, radši dobrou knihu s excelentním překladem, než excelentní knihu s nic moc překladem.
9.12.2020 23:06 - Log 1=0
Zeměplocha, ale tu asi znáš.
Jinak ti neporadím, já chyby v překladu většinou ignoruju,
9.12.2020 23:08 - sirien
well... v tom případě si asi Dresden Files moc neužiješ. (Co Tě vede k takovému specifickému požadavku?)

Možná Řeky Londýna? Rozhodně dobré knížky, kvalitu překladu neznám, ale jazykově by měly být skoro určitě jednodušší na překlad než Dresden (žádný noir slang, poměrově značně míň okultního slangu).

Celej Gaiman, samozřejmě - Nikdykde, Američtí bohové (+Anansiho chlapci), Kniha hřbitova, Koralína, Křehké věci, Předběžné varování (tak trochu i Kouř a Zrcadla... míň urbanfantasy, ale pořád trochu)...

Svýho času sem čet Noční stranu; takový brakový béčko, ale zábavný, originál neznám, překlad mě nijak moc nerušil a přišel mi fajn (ale je to dávno a moje nároky tehdy možná nebyly tak vysoký? Doporučim, ale ruku do ohně za to nedám).

Dobrá znamení, samozřejmě.


(EDIT: samozřejmě se co nejširšim obloukem vyhni Goodkindovi - kvalita překladu je zcela odpovídající kvalitě knih, které jsou zcela odpovídající lidské kvalitě autora - tj. je to žumpa)
10.12.2020 07:05 - shari
V českém překladu jsem četla Kroniky Železného Druida a překlad mi připadal docela OK (=žádné vyloženě kraviny tam nebyly a pokud tam byly chyby či překlepy, tak jsem je přehlédla). Originál neznám. Jedná se o příběh posledního žijícího druida na Zemi (někde v Americe, tradičně), který se pokaždé dostává do průserů... Celkem pěkně a vtipně napsané a baví mě to číst. Ale pozor, série ještě není dokončena.

sirien píše:
Svýho času sem čet Noční stranu; takový brakový béčko, ale zábavný, originál neznám, překlad mě nijak moc nerušil a přišel mi fajn (ale je to dávno a moje nároky tehdy možná nebyly tak vysoký? Doporučim, ale ruku do ohně za to nedám).

Jo, Noční stranu jsem četla taky, názor mám velmi podobný. Oddechové čtení, které mě bavilo. Výhoda oproti KŽD je, že série je dokončená. :)
10.12.2020 12:11 - Pjotr
Co Jonathan Strange? Urban to uplne neni, ale kniha i preklad vyborny
10.12.2020 12:42 - sirien
Strange jsem zapomněl, to je určitě výborná volba. A sice to není urban, ale fantasy alter historie k tomu žánrově nemá tak daleko - popravdě pro mnohé čtenáře to bude i o dost přístupnější.

EDIT: i když Strange a Norell jsou svým rozsahem a stylem je spíš pro čtenářské nadšence nebo fanoušky žánru - není to úplně knížka pro spíš-ne-čtenáře.
10.12.2020 13:37 - Pjotr
Nevim, do nectenare se asi neumim vzit :) ale ani to v te otazce nevidim.

Jeste bych doporucil Nekromant Johannes Cabal.

A nebal bych se ani serie hlidek od Lukjanenka - urban fantasy to je, trochu spotrebni, ale me bavila; na preklad jsem narocnej a neprislo mi ze by nekde skripal.
10.12.2020 15:31 - crowen
Mna celkom bavila série Příhraničí a povedal by som, ze preklad bol slusny.
26.4.2021 15:35 - Tarfill
Kdyby se někdo nudil a ještě se k němu nedostala kniha:
Králové Wyldu - Sláva nikdy nezestárne od Nicholase Eamse

https://www.databazeknih.cz/knihy/kralove-wyldu-kralove-wyldu-slava-nikdy-nezestarne-398867

tak doporučuji. Jako oddechovka pro fanoušky fantasy RPG her jako stvořené... ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084559917449951 secREMOTE_IP: 52.91.0.68