Kultura

sirien
18.9.2016 19:34
Knihy fantastiky
srsly, jak sme tu bez takovýhle diskuse mohli celý ty roky vůbec žít?
27.4.2021 10:22 - crowen
S tymi kralmi neviem, rozcital som to asi 3x, a medzi tym som precital asi 20 dalsich knih...
27.4.2021 11:28 - Tarfill
Jasně, že to nesedne všem. Ale celkové všeobecné hodnocení 90% minimálně naznačí, že to není úplně marný...
17.7.2021 20:57 - Pan Bača
Příznivci alternativní historie, znáte knihy Jindry Hrdličky? (alias Harryho Turtledova?)
17.7.2021 22:13 - chrochta
Pár povídek. Píše dobře.
28.8.2021 14:49 - crowen
Nova Zambochova kniha Veteran je uplna bomba, jedna z najlepsich zambochoviek. Vecer som sa zacital, spat som isiel rano o siedmej...
22.9.2021 19:33 - LokiB
Ještě o něco alternativnější svět Omegy :)
Tesla Noir
22.9.2021 21:01 - Jerson
Knížku mám ve wishlistu, ale zatím mi ji nikdo nekoupil.
23.9.2021 13:42 - sirien
Hm, když už jste oživili tuhle smutně nevyužitou diskusi...

...udělal sem si nějaký seznam klasiků a "klasiků" které jsem si chtěl přečíst, ale vlastně se mi do nich nikdy moc nechtělo a zrovna sem dorazil první knižky Mistborn od Brandona Sandersona (Final Empire) a - je to k mému možná překvapivému překvapení fakt dobrý (čekal sem že to bude profláklá tuctovka - ale jakože neni). Velmi nenásilnej, ale efektivní world-building, zajímavej svět, záměrně klišeoidní, ale dobře stylizovanej záporák s nějakými zajímavými twisty, žánrově velmi funkční mix fantasy a heist - btw. efektivně v mnoha směrech extrémně blízké Blades in the Dark, tak moc, že jsem byl překvapenej když sem Mistborn saga v Blades nenašel mezi jmenovanými inspiračními zdroji - velmi hezkej magickej systém (resp. systémy)... sympatické postavy.

Jazykově to není nijak umělecky zářný, ale řemeslně to je velmi precizní, bez nějakého specifického slovníku (tj. dobrej překlad tomu nejspíš nijak neuškodí).

Sanderson je skutečně asi grafomaniak hodný své pověsti - na druhou stranu těch 650 stránek neni tak děsivejch jak by se zdálo - knížka má malej formát a trošičku nadprůměrnou velikost písmenek (aspoň pocitově), plus Sanderson dokáže ten rozsah využít velmi efektivně a rovnoměrně (žádná hluchá místa, pořád se něco děje, posouvá dopředu, postavy se vyvíjí, čtenář se dozvídá něco nového...), takže se to čte velmi dobře.

Je to psané tak, aby se to líbilo, takže tam nečekejte žádnou french-artovou hodnotu, na druhou stranu za tou přátelskou fasádou jsou fakt kvalitní nápady i exekuce - a na tom psát knížku tak aby se líbila za mě neni nic špatnýho.


EDIT: ok, právě jsem byl upozorněn na to jak byly přeloženy názvy této série do češtiny a překladatel a/nebo vydavatel by měli dostat přes držku, resp. výše píšu že kvalitní překlad by tomu uškodit neměl, ale při pohledu na to jak nějakej kokot přeložil Well of Ascension ('Studna povznesení', nejspíš) jako "Povýšení" mám skoro jistotu, že kvalitní překlad ty knížky bohužel zjevně nedostaly (a ano, Well of Ascension je fyzické místo v tom světě, a ano, ascension zde skutečně znamená povznesení v náboženském významu slova, takže přeložit to jako "Povýšení" je nejen jazyková prasárna, ale i faktická nepřesnost k obsahu knihy) - ta nehorázná jazyková lenost nad tím přeložit Final Empire jako Finální říše (místo třeba Konečná nebo Poslední atp.) to jen podtrhává. Jestli jste to někdo četl v cz (a ideálně můžete porovnat s originálem) tak mě klidně opravte.
23.9.2021 15:08 - York
sirien píše:
Jestli jste to někdo četl v cz (a ideálně můžete porovnat s originálem) tak mě klidně opravte.


V češtině jsem to nečetl, ale pokud nemáš přímý srovnání, tak to podle mě nebudeš vnímat.

BTW pokud nechceš číst Sandersona celýho, tak má ještě jednu velmi dobrou short story (tuším The Emperor's Soul, snad se nepletu) a pak bych asi skočil rovnou na Stormlight Archive. Ten je oproti Mistborn trilogy o dost hutnější a delší, není tak čtivej, ale to, v čem je Sanderson dobrej (worldbuilding, metaplot building) je v něm o dost dotaženější.
23.9.2021 15:31 - sirien
Mě se Mistborn líbil a četl se mi dobře - přijde den kdy tu trilogii asi i dočtu. Docela mě zajímá, co s těma postavama bude dál (což je v dnešní - minimálně seriálově filmový - době poměrně osvěžující změna...).

Nicméně jak jsem psal, byla to jedna položka na mém odporně přestřeleně dlouhém year-to-read listu klasiků a "klasiků", takže teď se přesunu někam dál na nějakého dalšího mě zatím neznámého autora (většinu seznamu teda tvoří klasická popř. moderní sci-fi...) - ale až se tim do roka (doufám) prokoušu, tak se k Sandersonovi dost možná vrátim a mrknu i na ten Stormlight Archive.

Nejsi první, kdo mi Stormlight doporučuje - jen na tom Mistborn mě zaujala ta pro fantasy netypická heist osnova, která mi slibovala že i pokud by mě nechytl samotný fantasy rozměr věci (...je to už nějaká doba co sem četl true fantasy - ten žánr jsem kdysi opustil z dojmu určité unavující a možná až ubíjející repetetivnosti a paradoxně tupé nenápaditosti), tak mě bude snad bavit aspoň ten heist - tj. i kvůli rozsahu Sandersonovejch knížek sem defenzivně šáhnul po něčem, co vypadalo jako větší jistota.
23.9.2021 16:17 - York
sirien píše:
byla to jedna položka na mém odporně přestřeleně dlouhém year-to-read listu klasiků a "klasiků"


Jo, já takhle už druhej rok čtu Conana, ehm ;)
23.9.2021 16:26 - crowen
York - kokotsky preklad budes vzdy vnimat, aj ked to nemas s cim porovnat. Hlavne ak dobre ovladas jazyk, z ktoreho je to prekladane.
23.9.2021 17:15 - sirien
Potvrzuju crowena - četl jsem pár knížek v překladu bez sebemenší znalosti originálu a mizernej překlad člověk prostě cítí.

Ono člověk cítí i velmi kvalitní překlad - třeba u Pratchetta prostě cítim, že to je překládané s místy i velkou volností, i když originál neznám - ale je to udělané tak dobře že vnímám že to je ve prospěch díla, protože to je prostě jezykově... hezké, asi nejsem dost lingvista abych to dokázal popsat nějak konkrétně, ale prostě poznám, jestli je překlad věrnej, volnej nebo mizernej. Asi nejen, ale určitě zejména, když mám nějakou nebo dokonce dobrou znalost původního jazyka.
23.9.2021 21:15 - shari
sirien píše:
Jestli jste to někdo četl v cz (a ideálně můžete porovnat s originálem) tak mě klidně opravte.

Mistborn jsem četla jen v češtině a nepamatuju si, že by tam byly nějaké WTF překlady. Což neznamená, že tam nejsou, jen že jsem si nevšimla žádných výrazných, co by mi vadily.
28.10.2021 12:03 - shari
Takže... nějaké ty sci-fi knížky, které mě opravdu bavilo číst.

1)
Brandon Sanderson - Skyward série
Zbytky lidstva přežívají na planetě Detritus, kde musí odrážet útoky tajemných nepřátel, kterým říkají Krellové.
S pár výjimkami jsou knihy vyprávěny z pohledu hlavní hrdinky Spensy, která se chce stát pilotkou a pobít co nejvíc Krellů.
Je tu velký důraz na postavy, ale telenovely se bát nemusíte, stíhačkových bojů a akce si užijete také dostatek.
Ve druhém díle se ke Spensiným úkolům přidá špionáž, když se podívá do života jiných vesmírných druhů.
Novely Sunreach a ReDawn jsou vyprávěné z pohledu jiných postav, ale říct jakých by byl velký spoiler. Já tak nějak nevím, co k tomu napsat, abych nevyspoilovala děj. Včera jsem dočetla ReDawn, jsem z toho unešená a moc se těším na třetí díl.

Skyward (česky vyšlo jako Vzhůru k obloze)
Starsight (česky vyšlo jako Výhled na hvězdy)
Sunreach (novela; zatím jen ebook; česky nevyšlo)
ReDawn (novela; zatím jen ebook; česky nevyšlo)
Cytonic (vyjde na konci listopadu)
Evershore (novela; vyjde v lednu)


2)
Brandon Sanderson - Reckoners série (Zúčtovatelé)
Co by se stalo, kdyby Superman byl zlý? A nebyl sám?
Řadí se to sice mezi sci-fi, ale mně to spíš připadá jako superhrdinský žánr. Někteří lidé v sobě objevili nadpřirozené schopnosti, ale zároveň se z nich stali hajzlové, kteří teď terorizují ostatní lidi. A z těch ostatních lidí se najde skupinka, která proti těmto superpadouchům bojuje.

Steelheart (česky vyšlo jako Ocelové srdce)
Firefight (česky vyšlo jako Ohniboj)
Calamity (česky vyšlo jako Kalamita)


3)
Jan Kotouč - série Centrální Impérium
Vzdálená budoucnost, kdy lidstvo obývá spoustu planet a všechny spojuje císařská rodina, která jim formálně vládne. To se ale nelíbí některým skupinám, obzvláště těm, které prohrály nějakou dávnou válku.
Z dost velké části to zapadá do military sci-fi - spousta vesmírných lodí, bitev, zdrhání před nepřáteli, pronásledování nepřátel... ale časem se objeví i politika a nechybí ani humor. Ten humor působí velmi přirozeně a já se u toho fakt bavila, ale pro některé lidi toho může být příliš.
Co velmi oceňuju je, že na všech stranách konfliktu je alespoň někdo schopný, kdo dokáže dávat smysluplné rozkazy a odhadovat situaci tak, aby pro čtenáře nebyl za úplného idiota.

Hranice impéria
Císař v exilu
Obránci civilizace
Odkaz Protektorů


4)
Jan Kotouč - série České země
Je to sice spíš alternativní historie než sci-fi, ale pokud vás tenhle žánr zajímá, tak bych alespoň první díl doporučila přečíst předtím, než začnete Centrální Impérium.
Kdysi v historii se objevila tajemná "bouře", která "vysekala" krajinu dost brutálním způsobem, v důsledku čehož má České království moře a je námořní velmocí. Hlavní postavy jsou buď námořníci, piloti nebo špehové a řeší se hlavně bitvy a sem tam nějaká politika. Stejně jako u Centrálního Impéria, alespoň jeden schopný generál existuje na všech stranách konfliktu.

Nad Českými zeměmi slunce nezapadá
Ofenziva Českých zemí
V tajné službě Koruny české
Spojenci Českých zemí


5)
Dennis E. Taylor - série Bobiverzum
Když na první stránce hlavní hrdina Bob uzavře smlouvu se společností, která ho má po smrti zmrazit, aby ho mohli znovu oživit, až vyvinou potřebné technologie, je vám jasné, že nepřežije první kapitolu. A když se probudí, je jeho vědomí uzavřené v počítači a je majetkem náboženských fanatiků, kteří tu teď vládnou. A kteří ho chtějí vytrénovat, aby pro ně našel obyvatelné planety.

We Are Legion (česky vyšlo jako My jsme legie)
For We Are Many (česky vyšlo jako Protože je nás mnoho)
All These Worlds (česky vyšlo jako Všechny tyto světy)
28.10.2021 12:51 - todor
Od Kotouce me vic bavil Sektor Hirano nez Centralni Imperium. Nebo od Marka Kloose Prvni Linie (Smlouva na zivot, ...). A co bylo jeste dobry je Cyklus Algor od Jan Hlavka/Jany Vybíralovy.
28.10.2021 13:40 - shari
todor píše:
Od Kotouce me vic bavil Sektor Hirano

Ten už mi byl taky doporučován a je na mém seznamu "někdy si přečíst".
28.10.2021 13:45 - todor
shari píše:
..taky doporučován...


je to jako Imperium, ale lepsi :). Tech level je o neco nizsi, pusobi to "uveritelnejs", ale zase je to bez EMzaku. Kloos zase jako byvaly vojak ma zmaklou vojenskou byrokracii a i bitvy pusobi o neco realistictejs nez u Kotouce. Nicmene vsechno me to hodne bavilo a uz jsem to precetl nekolikrat :)
28.10.2021 14:35 - York
Sanderson píše i scifi? Tak to je to ještě větší grafoman, než jsem si myslel ;-)

Každopádně díky za tipy!
28.10.2021 15:49 - crowen
Urcite si treba precitat Zambochovu seriu Serzant, Veteran, Kapitan (a Valecnik, ktora este nevysla). A Kristinu Snegonovu - Mesto v oblacich, Zeme v troskach. To su prakticky knihy, ktore som precital na jeden zatah v poslednej dobe.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.18137788772583 secREMOTE_IP: 44.197.198.214