Kultura

Autorská citace #21
30.8.2016 11:30 - Gurney
Hodně dobrý článek, asi půjdu a zkouknu ty filmy znova. Navíc jsem si uvědomil jednu věc a sice že ST VI si nepamatuju vůbec a z ST VII vím jen že jsme kdysi viděl film, kde je starší Shattner a relativně mladý Stewart (ne že by u Stewarta věk jakkoli souvisel se vzhledem). Ale dost možná to bude tím, že spoustu těch filmů jsem viděl někdy v dětském věku a že jsem tu VI tehdy moc nebyl schopen docenit.

Jinak musím říct že ST IX: Vzpoura hodnotím docela vysoko, líbí se mi že je to najednou úplně něco jiného než předchozí filmy i seriál, většina scén se odehrává na v podstatě vojenské misi na povrchu planety, ale přitom to pořád má všechno to co dělá Star Trek Star Trekem. Nicméně uznávám, že ta zápletka je fakt jako dělaná pro Spocka.

Nemesis je potom celý takový divný. Neřekl bych že je to přímo špatný film, spíš jeden z těch co na něj člověk kouká a už v té chvíli vidí v čem všem by mohl být lepší (kolikrát by stačilo vlastně jen změnit pořadí scén) a zamrzí to hned dvakrát, protože když to sečte dohromady, tak by to mohl být druhý Wrath of Khan. Krom toho je na tom filmu vidět, že na něj neměli úplně malý rozpočt, takže fakt nechápu proč se vše co se tam děje neodehrává uprostřed občanské války a na nějakých exotických lokacích na Romulu. A bylo by toho mnohem víc bohužel...

Zbytek postu už je hate na Abramsův restart, netřeba číst dál :)
Píše:
...Kirk je parodie Cruise z Top Gunu a celá posádka je jak parta mladých modelů z reklamy na hadry - kdokoliv jehož věk začíná "3" nebo vyšší je očividně v důchodu a lodě se teď svěřují partě rozzívenejch fracků.

To je bohužel krutě přesné, nový Kirk je týpek, kterému by možná (po velkém váhání a přímluvě od kámoš jeho tce) světřili jeden z těch raketoplánů, co přepravují lidi na orbitu a zpět. A byla by to win-win situace pro všechny - Kirk by mohl balit holky na to že je důstojník Federace a spousta lidí by neumřela kvůli jeho chybám...

Krom toho...


sirien píše:
Umí hrát.

To je krutě přesné. A v porovnání se zbytkem ansáblu to bohužel (pro ten film) vyniká ještě o to víc.

Hunter píše:
Nesnasim tu cast, kde stoji jak kreten na vyvysene plosine (tj. bez krytu), nehybe se a otacivym pohybem kolem sebe strili z disruptor minigunu... Idiot...

A uvědomueš je že kde kdo stojí na place a co tam dělá si obvykle jako herec moc nevybíráš a jsi k tomu nasměřován scénářem a režisérem? A pokud je scénář sračka a režisér JJ Abrams tak to moc možností jak věci vylepšit neskýtá (přičemž Cumberbatch je i tak využívá na 120%).

Nicméně nemůžu si pomoct, ale bez ohledu na to jak žeru Cumberbatche, Khan prostě nemá ten říz ve chvíli kdy je to od pohledu Brit a nemá za sebou ten background charismatického diktátora a dobyvatele, který vládl půlce Asie a vybudoval tam apartheid v čele s geneticky upravenýma superlidma. Ale to je opět stížnost spíš na scénář.
Autorská citace #22
30.8.2016 12:01 - sirien
Gurney píše:
ST IX: Vzpoura

Tak jako špatnej neni, ale spíš než že by chtěl víc Spoka než Data mi na něm vadí to seriálově trojdílné tempo vyprávění.

(A Reiker... já si nemůžu pomoct, ale to je postava, kterou sem nikdy pořádně nepochopil, přijde mi tam nesmyslně do počtu aby tam byl nějakej macho, co vlastně ale ani neni moc macho.)


Gurney píše:
protože když to sečte dohromady, tak by to mohl být druhý Wrath of Khan.

No tak jako ano, ten film šlo udělat o dost líp aniž by se musel celej přebourat, ale zase takovej potenciál v tom teda fakt nevidim.

Gurney píše:
Khan prostě nemá ten říz ve chvíli kdy je to od pohledu Brit a nemá za sebou ten background charismatického diktátora a dobyvatele, který vládl půlce Asie

Tyjo... jako v tom filmu to nebylo vypíchnuté, ale já sem mu docela věřil, že tenhle background má (tipuju: scénáristi a JJ si na Wikipedii našli kdo byl Khan; Cumberbatch si ty díly seriálu a film skutečně párkrát pustil...), docela mi tam přišel jako warlord, jen hozenej do poněkud nepříznivě nevelitelské situace, nicméně tu autoritu a "self righteousness" tam docela měl, klidně bych si ho představil jako diktátora v čele nějakého Asijského superstátu.
Autorská citace #23
30.8.2016 12:52 - Quentin
Star Trek Beyond je dobrá jízda.

Co se příběhu a uvěřitelnosti týče, tak je to trošku jako když hraješ doma Stars Without Number. Není to úplně domyšlené nebo extra originální a každý plán, který posádka vymyslí, je z prstu vycucaná nouzovka. Když jsou ale postavy sympatické a kostka podrží, tak je to fakt zábavné a napínavé.

Jinak takové ty hříchy proti předloze jako frat kirk nebo berserk spock tu vůbec nejsou.
Autorská citace #24
31.8.2016 11:29 - Beltar
Ten novej film je sr...
Asi trochu spolier:
Taktika vedení bitev 0. Vítezná myšlenka ukradená z Mars útočí, ale tam byla víc cool zpracovaná.
Hlavní postavy jsou imunní na ruční zbraně, proto se vše musí řešit pěstmi.
Postavy hláškují spíš trapně, než vtipně.
Většina rozhodnutí je už od začátku nelogických a špatných.
A sorry Huntre, já teda nejsem fyzik, ale myslím si, že ta vesmírná stanice je úplná blbost.
Nebo by fakt mohla gravitace fungovat tak jako je to uděláno tam? Nemyslím ty anomálnie při konečném souboji, ale především ty města na těch jednotlivých pilířích.
A hvězdné lodě parkující uprostřed vesmírné stanice docích obklopených obytnou zonou, místo v nějakém přístavu je designerská blbost.
atd... atp...
Autorská citace #25
31.8.2016 22:12 - LokiB
Beyond je ... v kontextu dílů po restartu celkem ucházející. Resp. nic víc jsem od toho nečekal a jsem poměrně vděčný divák, který je rád, že hlavy mluví a obrázky se hýbají.

malé spoilery ...

scénáristé se opět moc nepředvedli ... vlastně je to scénář primitivní, na který se nabaluje hlavně konverzace, bojové scény a různé pokusy o vychytávky, zby si vydělali lidi z CGI oddělení.
Rozhodně to není nezapomenutelný spektákl, ale imho je to Star Trek ... s tím pozitivním, optimistickým étosem, ohledně lidstva, posádky atd. O tom to je.
Záporák nic moc. Jeho motivy nic moc. Celý jeho plán nic moc. Jeho konec taky nic moc.
Raději bych viděl něco jiného než variaci na téma "chci se pomstít federaci, protože ...", to už je takový voprděný.

Řešit fyzikální otázky "jak by to mohlo fungovat" je zbytečné. Ani o tom ST snad nikdy nebyl. Je to pohádka pro dospělé ... draci létají, magie funguje atd.
V našem světě by z toho nefungovalo mnohé :)

Co měl ale vždycky štve, je, jak se pro dramatickou scénu často autoři uchylují k tomu, že vesmírná loď sebou mlátí o skály a nic jí to neudělá ... ;)

Ohledně designu základny ... jestli to je nebo není blbost je těžké posoudit. Každopádně výhodou zvoleného designu je to, že lodě jsou schované uvnitř, tedy obrana na povrchu může odrážet případné nepřátele a ti nemohou útočit na lodě. COž mi přijde výhodné. Just saying.

Závěrem: asi by si většina z nás dokázala vymyslet "lepší příběh", který by nám dával větší smysl, měl by lepší dramatický oblouk, lepší postavy, dialogy a detaily. Bohužel, nikdo nám nezaplatí tolik, abychom takový scénář opravdu napsali a zkusili ho vnutit producentům ... :)
Autorská citace #26
31.8.2016 22:22 - sirien
Beltar, LokiB: díky, po tom Quentinově nadšení sem skoro zaváhal, jestli to nezkusit.
Autorská citace #27
1.9.2016 01:04 - LokiB
sirien: stejně se na to podíváš :)
hele, ono tím zas jako moc neztratíš, hodinu a půl času,no, přinejhorším. a ještě si pošimráš ego tím, že si na mnoha místech budeš říkat "týý jo, to bych teda vymyslel líp, než tihle maníci, co za to berou miliony dolarů ...."

BTW: viděl jsem teď o víkendu pár dílů Walking Dead ... a nějak nechápu, co na tom kdo má. Sledování takového seriálu považuju za úplnou ztrátu času. to už mi ten ST: Beyond přišel zábavnější. Ale to patří spíš do jiného vlákna ...
Autorská citace #28
1.9.2016 01:38 - sirien
LokiB: stáhnout si to, pustit si to na dobrou noc, místy proklikat a usnout je jedna věc - dohadovat se s kamarádama nebo přítelkyní a jít na to do kina (a ještě za to platit předem*) a zkurvit si tak společnej večer (ať už s kamarádama nebo s přítelkyní) je věc úplně jiná, uznej. Když du do kina, tak se chci fakt jako bavit a ne si jen doplňovat přehled.


* tohle mě nějak intuitivně irituje, je to v podstatě dokonalá definice zajíce v pytli... navíc nejen toho filmu, ale celého toho večera a tak - škoda, že žádné kino asi neudělá sociální experiment typu "po filmu si můžete říct o navrácení části nebo celého vstupného, pokud se vám film nelíbil, nebo nám naopak něco přidat, pokud se vám líbil"
Autorská citace #29
1.9.2016 02:02 - Colombo
Píše:
* tohle mě nějak intuitivně irituje, je to v podstatě dokonalá definice zajíce v pytli... navíc nejen toho filmu, ale celého toho večera a tak - škoda, že žádné kino asi neudělá sociální experiment typu "po filmu si můžete říct o navrácení části nebo celého vstupného, pokud se vám film nelíbil, nebo nám naopak něco přidat, pokud se vám líbil"

Přidat... jo, jenže komu ku prospěchu?

Tyhle věci nejlíp fungují v momentě, kdy máš jasné propojení autor <-> konzument, kdy konzument si může vybrat a přispět přímo autorovi, který na tom onom produktu má značný nebo úplný podíl zásluh. Jako jsou RPG, hudba, youtubeři, malé fanfilmy malých skupin (kteří svoji produkci dávají na youtube) atp.
Autorská citace #30
1.9.2016 02:04 - LokiB
eště by to mohlo být pay-as-you-go ... že by ti průběžně chargovali každou minutu, co tam sedíš, nějakou poměrnou částku, že :)

a tak třeba se synem bych na to do kina šel. on má ale radši super hrdiny. a doctora who. ST ho moc nebere.
Autorská citace #31
1.9.2016 02:18 - sirien
Colombo píše:
Přidat... jo, jenže komu ku prospěchu?

Klidně tomu kinu. Jako součást logiky nabídnutí té služby.

(Ano, bylo by cool, kdybysme se konečně zbavili distributorů a mohli sme platit direct přímo tvůrcům, ale ještě minimálně pár generací si na tuhle utopii počkáme)

Jinak pokud se nepletu, tak kina platí distributorům za dobu, během které film uvádí, a kdyby jim 50% lidí řeklo "ok, ne, vraťte vstupný", tak by ten film šel z nabídky nejspíš fakt hodně rychle.


EDIT: LokiB: Tak jestli má rád Doctora Who, tak to ho na novej Star trek neber, syn má narozdíl od většiny populace (soudě podle CSFD hodnocení nových ST filmů) dobrej vkus...
Autorská citace #32
1.9.2016 02:20 - Aegnor
Což by vedlo k tomu, že ten špatný film by měl menší výdělky... a najednou by bylo u filmu důležité, jak je kvalitní ten film, ne jak kvalitní je propagace. Mě to přijde jako fér myšlenka.
Autorská citace #33
1.9.2016 02:27 - LokiB
Fér myšlenka ve vychcánkovské české společnosti ... hmm, tak možná pro speciality v kinu Aero, v multikinech by asi zaplakali nad výdělkem.

To už mi přijde férovější to placení za odkoukanou minutu ... ok, koukals 10 minut, zaplatíš tolik a nashledanou. dokoukals to celý? pak si nestěžuj, že se ti to nelíbilo
Autorská citace #34
1.9.2016 02:37 - Aegnor
Hmm. Upřímně, o české společnosti jsem vůbec nepřemýšlel. Z mého laického pohledu pochybuju, že náš trh má jakoukoliv šanci ovlivnit celosvětové tržby filmů.
Autorská citace #35
1.9.2016 03:09 - sirien
LokiB píše:
Fér myšlenka ve vychcánkovské české společnosti

25 let kapitalismu v ČR ukázalo, že bez ohledu na zažité kecy o vychcanosti a čecháčkovství se česká populace se, když přijde na principy komerce, plateb a finančního chování, nijak zvlášť neliší od západní. Drtivá většina prognóz o nemožnosti fungování západních modelů kvůli "specifickému českému trhu" (nástup masmédií a TV Nova, nástup telenovel a TV Nova a Prima... Premiéra, snad, toho času ještě, nástup e-shopů, nástup plateb přes internet, nástup hypoték...) se ukázala být naprosto prázdnými kecy.

LokiB píše:
v multikinech by asi zaplakali nad výdělkem.

Posledních 15 let historie jasně ukázalo, že kino má specifickou přidanou hodnotu a lidé ho navštěvují bez ohledu na alternativní možnosti (nástup pirátského stahování skrze torrenty byl brutální zkouškou této pravdy)

Změny v trendech kinematografie (originální scénáře atp.) které Hollywood při odrážení kritiky s oblibou hází na piráty byly ve skutečnosti odborně opakovaně dosledované nikoliv k pirátům, ale k zaujetí defenzivních postojů studií v návaznosti na jejich vlastní konkurenční prostředí které se zrychlilo a hodně ztvrdlo v důsledku:
- vyšší kvantity produkce
- vyšších nákladů v souvislosti s rozvojem efektů
- vzájemného přebíjení studií a tvůrců v obojím výše uvedeném
- ve zvýšení cen produkce v důsledku defenzivní snahy sázet na herce, kteří se stávají o to dražšími


Mnoho teoretických psychologických (výzkumníky uměle vytvořené a sledované pay-what-you-want kavárny atp.) a praktickcých ekonomických (pay-what-you-want prodejní modely) experimentů v posledních 20+ letech jasně ukázalo, že lidé nejenže jsou ochotní platit za to, co dostanou, ale oproti běžnému pesimismu o lidské mentalitě dokonce vysloveně chtějí platit za to, co dostanou (což sílí s viditelností vazby mezi platbou a tím kdo je vnímán jako původní poskytovatel, přičemž lidé dokonce občas i cítí frustraci když jim je možnost platby odepřena). EDIT: mnohdy dokonce víc, než by si prodejce řekl; což je mimochodem zase common lore mezi řemeslníky jak u nás, tak na západě ("co sem dlužnej?" "tak nevim pane, taková drobnost, co uznáte za vhodný...") - dokonce byl vysledovaný i "paradox" že v určitých případech když je fixní cena lidé mrmlají, že je vysoká, ale když je věc daná jako pay-what-you-want tak lidé zaplatí víc a ještě jim to přijde adekvátní/levné (ironie svobodné volby, vskutku...) /EDIT



In conclusion: ne, multikina by to nejspíš dlouhodobě nijak moc neovlivnilo. Hollywood ano.
Autorská citace #36
1.9.2016 07:56 - LokiB
sirien: tak doufám, že jsi zaměstnaný v té části podnikatelské sféry, která je živa z dobrovolných příspěvků zákazníků. protože z mojí zkušenosti je teorie a experimenty hezká věc, bejt na tom existenčně závislej a stavět na tom business plán, je zase věc druhá, dost odlišná :)

kdyby se komukoli (třeba takovému Netflixu) zdálo, že vydělá víc, když nechá lidi platit dobrovolně, tak už to dávno dělá. Však ta multikina také. Jasně, experimentátoři můžou tvrdit co chtějí, ale dokud na tom nepostaví vlastní každodenní business, tak jsou to jen plky. Oni ti kapitalisti taky nejsou všichni úplně hloupí, jak se teoretickům může zdát ...

Připomíná mi to zemanovu teorii o tom, že se mají čeští výrobci spojit, založit vlastní prodejní řetězec, aby čelili hnusnému chování ze strany nadnárodních prodejních řetězců, které jen rejžujou peníze a výrobce dusej ... na papíře to vypadá hezky, v praxi se do toho u nás nikdo moc nehrne, protože výhodnost je spíše iluzorní. Klasický rozpor mezi tím "zjistili jsme, co byste vy všichni hloupí měli dělat" vs "to co dělám mě přímo živí" ...

A to říkám jako někdo, kdo s těmi českými výrobci komunikuje na denní bázi.

Kdyby byl majitel multikina přesvědčenej, že vydělá víc jiným modelem, tak ho vyzkouší ... jenže on o tom, narozdíl od tebe, zatím přesvědčen není.

Ano, existují poměrně úspěšné větší projekty, jako Humble Bundle ... jedná se však spíše o specifické případy.

Co se herců týče ... vidíš, já měl zase pocit, že dneska je poměrně trend zkoušet sázet na nové tváře, které jsou neokoukné a levnější. Ano, prodraží se pk v pokračováních :)
Ale doba filmových megastar, kdy všechny úspěšné filmy stály zejména na jménech hlavních hvězd, už spíše přešla. V Star Treku je to dobrý příklad ... nové Star Wars jakbysmet (když nepočítáme pár lidí z nostalgie), v Rogue One jsou známější herci, ale nestojí to na nich, všechny ty Hunger Games, Divergence, Twilight, Harry Potter atd ... na začátku neměly skoro žádné "hvězdy".

Když se podíváš sem, tak z mého pohledu většina filmů nahoře není postavena na hercích, ale na značce či příslibu režiséra či scénáře.
Autorská citace #37
1.9.2016 09:34 - Aegnor
LokiB píše:
kdyby se komukoli (třeba takovému Netflixu) zdálo, že vydělá víc, když nechá lidi platit dobrovolně, tak už to dávno dělá.

Kdo tady mluvil o obecně vyšších výdělcích? Nikdo. Výsledky těch experimentů říkají akorát "lidé jsou ochotni platit, i když k tomu nejsou nuceni."

LokiB píše:
nové Star Wars jakbysmet (když nepočítáme pár lidí z nostalgie)

Těch pár lidí tam nebylo z nostalgie, ale aby provázali sedmičku se starou trilogií. Oni tam svůj účel měli.

LokiB píše:
všechny ty Hunger Games, Divergence, Twilight, Harry Potter atd ... na začátku neměly skoro žádné "hvězdy".

3 ze 4 příkladů vychází z úspěšné knižní série. Divergence je koukám taky dle knihy, ale o té knize jsem nikdy neslyšel (tak si ji netroufnu zařadit do "úspěššné knižní série", i když tam může patřit).
Autorská citace #38
1.9.2016 10:10 - LokiB
Aegnor: tak se podívej na ten odkaz o výdělečnosti filmů za rok 2015 ... nemůžu za to, že lidi choděj na knižní série, jen poukazuju na tom, že zrovna v této době nejsou hlavním tahákem, proč lidi choděj do kina, megastar hvězdy, jako tomu bylo v některých jiných etapách.
upřímně, nechápu, cos tím posledním odstavcem vlastně chtěl říc.

Ad nové SW: a co Rogue One? to nepočítáš?
Jestli šel někdo na SW 7, aby viděl Marka Hamilla ... no, možnýýý to jéééé. tak to asi musel bejt dost zklamanej z těch pár patetickejch vteřin. Jsem přesvědčen, že i v tomto případě šli lidé na značku a ne na konkrétní herce. Přijde mi, že jsi nepochopil hlavní obsah toho sdělení ... SW 7 prostě nebyly o hereckých megastar, které by přitáhly lidi. Takže i tady mi smysl komentu unikl.
Autorská citace #39
1.9.2016 10:26 - Aegnor
LokiB píše:
upřímně, nechápu, cos tím posledním odstavcem vlastně chtěl říc.

Že podle mě není dobrej nápad použít film, který staví na veleúspěšné knižní sérii, jako příklad, že nepotřebuješ megahvězdy, abys natáhnul lidi.

LokiB píše:
Ad nové SW: a co Rogue One? to nepočítáš?

MLuvím o sedmičce, ano, Rogue One nepočítám.

LokiB píše:
. SW 7 prostě nebyly o hereckých megastar, které by přitáhly lidi.

Protože to nepotřebují. Stejně jako to nepotřeboval HP, nepotřeboval to Twilight... máš příklad filmu, který 1. nemá (mega)star v hereckým obsazení, 2. není založen na úspěšné knižní série, 3. nevyužívá úspěšnou značku a 4. byl úspěšný?

O to mi jde. Je obrovský rozdíl mezi "uvádím naprosto nový film" a "vycházím ze zavedené popkulturní značky".

LokiB píše:
Takže i tady mi smysl komentu unikl.

No že Hamill, Ford atd... nebyli v sedmičce aby divák zavzpomínal na starou trilogii, ale aby bylo jasně vidět, že se ten film odehrává ve stejném universu a o kolik let cca později.
Autorská citace #40
1.9.2016 10:56 - Naoki
Píše:
máš příklad filmu, který 1. nemá (mega)star v hereckým obsazení, 2. není založen na úspěšné knižní série, 3. nevyužívá úspěšnou značku a 4. byl úspěšný?

300? Jako jo, je to založený na komiksu, ale drtivá většina o něm asi neslyšela a přitom je to jeden z nejúspěšnější 18+ filmů ever.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10205101966858 secREMOTE_IP: 44.192.16.116