Kultura

sirien
11.7.2016 22:46
Realistický boj (chladné zbraně)
Motáme se kolem tohodle tématu v X diskusích, tak asi bude dobrý to trochu centralizovat ať se to dá i dohledávat.
9.9.2021 23:31 - Boldrick
Nádherná diskuze, úplně škoda se toho nezúčastnit :-)
Protože už zde zaznělo snad vše, doplním jen pár případů z "praxe".
Boj beze zbraně:
Proti přesile je to vždy na h...o. Dvakrát jsem dostal dost na budku, jednou jsem týden jedl jen kaše a pivo pil brčkem, ale nic zlomeného jsem neměl.
Nicméně, boj máte šanci vyhrát jen když jste smířeni s tím, že umřete (můžu o tom chvilku polemizovat). A tady je jedna z mále nevýhod přesily - jdete na "jistotu", nepočítáte s tím, že prohrajete, tudíž, když se boj vyvine ve váš neprospěch spíše si to rozmyslíte. Obránci nezbývá nic než boj - nemá na výběr.
Jednou na mě vyběhli tři pitomové, po pár kecech bylo jasný, že bojovat budou. Jeden měl boxera, zaútočil první. Pak druhý. Třetí se nezapojil. Všechny útoky jsem vykryl a couvnul - cca 6 úderů. Koukám na ně - tak co, čuměli a už neútočili, tak jsem odběhl pro posily do hospody. A v hospodě už zůstal.
Dvě hovada podobná situace. Po zhroucení prvního po kopu se oba stahují.
Podle mě byli překvapení, že jsem se jim bránil.
Zbraně jen tupé (na ostré jsem se, díky bohu, nikdy nedostal a doufám, že to tak zůstane):
Noha od stolu vs nunčaky: u zbraní, podle mě záleží na zkušenostech, zkušenější vyhrává. Několik úskoků před nohou a několik zásahů do pitomy ten se otáčí a nunčaky se trhají o jeho záda, pitoma utíká. Rány to byli slušný, asi ho to bolelo, proto utekl, ale dokud se neotočil a neutekl, netušil jsem, že mu to něco dělá.

Viděl jsem kamaráda co s nunčakama držel od sebe tři týpky s tyčemi - dopadlo to nerozhodně všichni se stáhli.

Dalšímu se podařilo jednoho útočníka chytit pod krkem a i s ním druhého sestřelit kopem na hlavu, ten šel do útoku s jistotou úspěchu naprosto odkrytý. To byla pecka

Takže když se vám podaří přesilu rozbít agresivním protiútokem často se rozpadne.

Ale moje statistiky jsou spíš negativní a doufám, že už na tohle budu jen vzpomínat.
14.9.2021 13:17 - Slaan3sh
Když už jsme u těch promeškaných témat, tady je zajímavé shrnující video k těm trojzubcům.. Skallagrim
16.11.2021 09:30 - Ugy
Nevím jestli sem nebo někam jinam. Kdyžtak prosím o přesunutí.
Chlapci z kanálu kde jsou všechny takový ty videa "stuntment reacts" apod se rozhodli udělat co nejralističtěji vypadající souboj se světelnýma mečema.
Za mě se jim to docela povedlo. Jako jasně zůstalo tam pár dost telegraphed úderů, ale vesměs byli potrestány. Jinak mě obvzláště pobavila kratičká montáž, kde frajer předvedl v rámci souboje všechny typický star wars manévry (otočka s helikoptérkou) a byl za ně potrestán.
Tady máte odkaz a můžete zvesela probrat jak to vůbec není realistický :D
https://www.youtube.com/watch?v=AAzY28C8Syc&ab_channel=Corridor
16.11.2021 12:13 - Šaman
Hej, to je vážně dost dobrý! :o
16.11.2021 12:32 - Ugy
17.6.2022 11:49 - York
snekoun píše:
Už jsem to jsem asi dával, ale takhle takhle si představuji reálný souboj ve zbroji


Celkem fajn choreografie. Reálně by ale byli blbí, kdyby se nechali takhle masakrovat. S takovouhle přesilou ho mohli hned z kraje strhnout na zem, zavalit a utlouct čepicema.

edit: Myslím tím chvíli, kdy jich na něj naběhlo 20. Ten první fajt 1 vs 4 je fajn.
17.6.2022 11:56 - snekoun
York píše:

Jasný ... chápu. Strach a adrenalin může dělat hodně. Nikdo asi nechce být první, koho sejme.
To video je super a takový správně drsný a surový.
17.6.2022 16:54 - malkav
jo to video se tu probíralo před nějakou dobou :) Ta přesila je podle mě prostě moc, ale choreo je fakt moc pěkné, kam se na to hrabe většinová soudobá "velkofilmová" produkce. Jinak kvituji, že zbroj tady prostě funguje a jako třeba v GoT, kde je běžné probodnout člověka i se zbrojí skrz naskrz.
7.1.2023 02:58 - Naoki
Nejaka videa o pokrocilych technikach pro boj s kopim? V jakymkoliv stylu? Se divim ze na to jak popularni zbran to byla po celou historii, jedina videa co jsem nasel jsou "drz to za tupy konec, natahni ruce a bodni tim ostrym do nepritele".
7.1.2023 09:58 - malkav
Můj osobní názor je, že kopí je bojová a ne "duelová" zbraň, proto se těch fancy-pokročilých technik ani moc nevymýšlelo (mluvím o evropském prostředí, třeba mě nějaký znalec Asie opraví, neb kung-fu filmy jsou působivých soubojů plné). Taky si nepamatuji, že bych narazil na nějaký manuskript/fechtbuch, který by se této zbrani věnoval. Ono to "drž to za tupý konec, natáhni ruce a bodni tím ostrým do nepřítele" je asi nejlepší rada :D Spíš je pak podle mě důležitá souhra v jednotce, než finesy jednotlivce.

EDIT: Tím nechci říct, že by se vymýšlely techniky jen pro duelové zbraně. Jsou samozřejmě materiály o boji kosou apod.
7.1.2023 11:19 - sirien
Naoki: a chtěli by oni něco real, nebo něco show? To první bude asi těžký, to druhý o něco snazší a pokud víš něco o něčem tak něco smysluplnýho z toho vydestilovat zvládneš...

Jako obvykle máš v základu západní a východní styl.


Západní je shrnutý v HEMA a máš smůlu - kopí totiž neni "sexy", takže na něj HEMA lidi z většiny jebou bo "to je pro řadový tupý peasanty a prostě tim bodáš dopředu, ne?" (jak demonstruje malkav výše :P) Skutečnost je samozřejmě zajímavější (protože kopím "prostě bodáš dopředu" stejně jako mečem bojuješ "ostrym koncem do nepřítele"):
- i HEMA má nějaké fun techniky s kopím, i když je pravda že co sem potkal tak jsou hodně o bodání, srážení a vůbec práci "před sebou", protože se počítá s bojem ve formaci.
- nezapomínej ale, že kopí je tyč (což pocítíš zejména když projdeš vzdálenost - random příklad), takže techniky z quarterstaff atp. jsou určitě použitelný
- no a... nevim jak se na mě budou dívat lidi z HEMA, ale technicky kopí (...určité délky...) můžeš samozřejmě vzít jako meč (jedenapůlku/obouručku), protože když protivník nemá těžkou zbroj nebo když trefíš hlavu/ruku, tak rána těžkym dřevem čepel nepotřebuje (stranou toho že máš čepel nebo minimálně hrot na konci)
...ono to striktní rozdělování zbraní je ve skutečnosti hodně teoretická záležitost a v praxi to tak žhavý neni... tipuju (!) že čím níž půjdeš po těch bodech výše, tím víc se ti pak rozejde přístup podle škol (italka, německo...), ale možná se pletu a ty rozdíly budou už v samotných technikách pro kopí popř. tyče.

HEMA má i nějaké techniky na jednoruční použití se štítem, zvlášť když zabrousíš ze středověku do starověku, ale přiznám se že v tom se neorientuju vůbec, ale mrknout na to můžeš v Troy, nebo možná spíš tady v GoT (ten ne moc známej klip)


Východní styl je easy. Teda, pokud "východ" redukujeme na čínu, resp. kung-fu. Obecně nevim jak historicky ale minimálně dneska mi přijde že se tam kopí bere víc jako osobní/individuální zbraň, takže se tam víc pracuje s prostorem, resp. v prostoru - rozmáchlé údery, pohyblivost (až na hraně akrobacie... co je real a co je show/BS je asi na individuálním posouzení.

Tygr a drak, Hellboy, samozřejmě You killed Elia Martel...


Vždycky můžeš kouknout na oblíbenou content-generation kategorii "X master rates 10 X scenes in movies"...

- Movies vs. zde vždy oblíbený Matt Easton (to be fair IMO tu je trochu HEMA biased a ty údery kopím kritizuje neprávem - jistě, bodnout je fajn, ale ten úder neni nic slabýho.)
- Movies vs. Zak Song ("kung fu champion" - ???) (EDIT: Malej kontext k tomu jeho "this is real" a "you can do that" - obecně východňani (Číňani, Japonci...) neradi kritizujou, minimálně v těhle videích který sou dost západní "konfrontačně kritickej" formát - je to pro ně disrespectful nejspíš nebo tak něco; místo toho aby řekli že je něco blbě mají tendenci najít ve scéně něco dobrého/realistického, vypíchnout to a mluvit/hodnotit jen to, aby to mohli pochválit. Proto taky všechno hodnotěj tak vysoko. Tzn. on neříká že ty scény jsou realistické, je potřeba dívat se o čem přesně v ten který moment mluví - což často může být třeba jen jeden pohyb, úder nebo jiný prvek z celé scény. /EDIT)

...minimálně tě to navede na ty filmy které dotyční hodnotí :D

...pak jsou i další přístupy, v Idnii určitě něco bude, ale přiznám se že o indickejch bojovejch stylech vim fakt tužku a Bolywood si na realističnost nepotrpí, jestli se něco dochovalo v Africe naprosto netušim a ve filmech to neni prakticky určitě... Kali (Filipíny) má silnou tradici kopí (sibat) která je někde mezi východem a západem (možná o něco blíž východu - prostor, údery...), ale i když kali bylo v Hollywoodu v posledních letech populární (Bourne, Duna...), tak zrovna o tom že by se někde používal sibat moc nevim, Hollywood okouzlil spíš close, kudly a impro...
7.1.2023 11:40 - LokiB
Lindybeige má taky několik videí o kopí. Tady s Mattem. A nějaké ukázky kopí vs meč
7.1.2023 12:25 - Naoki
Píše:
a chtěli by oni něco real, nebo něco show?

Chtěl bych něco real. V naši HEMA grupě se kopí právě jede, ale jednak těch zbraní točíme hodně a druhák vycházíme z Německa, tak i u nás se v něm moc nepokročuje. Jenže já jsem zjistil že mě kopí jako zbraň baví nejvíc a rád bych se v ním zlepšil tak hledám způsoby jak si doplnit vzdělání.
7.1.2023 13:35 - sirien
Naoki: well... jako učit se z videí považuju za dost nešťastný - stranou samotné kvality videí a ukázaných technik (což pokud věc už sám neznáš se blbě posuzuje) tam je ten problém, že tam dost prvků těch technik není vysvětlených, často ani ukázaných (buď tam nejsou vůbec nebo nejsou ze záběru moc vidět), a pokud tam ukázané jsou, tak je snadné si jich nevišmnout nebo je nedocenit - výsledkem je, že se tu techniku naučíš blbě nebo vlatně vůbec. A s pokročilostí těch technik tenhle problém roste exponenciálně mi přijde.

Videa sou dobrý na připomenutí si popř. na to když věci znáš a víš na co koukat na to mrknout na odlišnost nebo alternativu od někoho jinýho, ale ne na učení se.


Jinak jako jestli se chceš naučit s kopím, tak buď nějaká HEMA nebo to Kali - kung-fu maj tu svojí bullshit kulturu že zbraň je něco "pokročilého" a nejdřív se musíš naučit nevim-co-všechno a ovládnout svoje čchi k tomu a než ti "dovolí" trénovat se zbraní tak uplyne věčnost (jakože... určitě sou nějaký výjimky, ale s tímhle sem se setkal fakt až směšně často). Jen teda v HEMA viz výše se kopí moc nedělá bohužel a v Kali se zbraně při tréninku mixujou a sibaty jsou hodně tréninková zbraň (ve smyslu že se nebere ani tak pro praktické užití - i když samozřejmě kulečníkový tágo je velmi tradiční záležitost... - jako spíš protože to má nějakou přidanou tréninkovou hodnotu, takže se s nim potkáš až trochu pozdějc a míň než s jinejma zbraněma), takže dostat se k sibatu specificky nemusí bejt easy.

Pokud se ukážeš v ČR tak dej vědět a můžu tě nasměrovat na nějaký trenéry (HEMA i Kali) který ti kopí/sibat určitě ukázat dokážou.
7.1.2023 14:19 - LokiB
Naoki:
tak jestli jsi schpný trénovat podle manuscriptu ...
7.1.2023 14:29 - Aegnor
Naoki píše:
tak hledám způsoby jak si doplnit vzdělání.

Wikitenauer. Překlady různých fechbuchů (možná všech, o kterých se ví), popisy autorů a tak. Je potřeba se v tom trochu víc pohrabat, než člověk najde to co chce. Rozcestník pro tyčovky.
7.1.2023 15:27 - Kadir beneath Mo Moteh
7.1.2023 19:37 - malkav
Kadir beneath Mo Moteh: S tím videem od Rolanda bych byl opatrný a jeho názory bych si raději ještě ověřoval i z jiných zdrojů. Některé jeho interpretace jsou dost zavádějící a staví občas příliš doslovně na dobových kresbách, než na faktickém studiu problematiky. Viděl jsem od něj dost hezká videa, ale i úsměvné hlouposti :)

Naoki: Povedlo se mi ukořistit fechtubchy a různé materiály od 55 evropských mistrů šermu, má to komplet cca. 4,4 GB. Pokud by byl zájem se tím prohrabat, mohu nějak poslat. Je tam i Borkem zmíněný Paulus Hector Maier - viz video od Kadir beneath Mo Moteh. I tady ale de-facto platí "tím ostrým koncem ho prostě bodni" :D
7.6.2023 20:39 - sirien
The Ultimate Self-Defense Championship

Martial Arts Journey týpek pozval pět dalších martial art / selfdefense YouTuberů na selfdefense turnaj - 6 realistickejch situací v dost intenzivních setupech. Druhá a pátá výzva obsahujou zbraně, třetí je tematicky fun... obecně hodně cool content a high-production k tomu, MAJourney se tentokrát fakt vytáh.
13.10.2023 21:22 - sirien
Shadiversity: We test REAL FIRESWORDS and they're CRAZY!!

TLDW:
+1 možná +2 damage,
ale určitě +attack,
+intimidation
+10 cool

čepel by měla bejt černá :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081757068634033 secREMOTE_IP: 52.205.159.48