Kultura

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.

Fonty z překladů

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Aegnor, Dukolm, Chyba, Andy, ...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
20.2.2020 09:05 - Aegnor
Já měl pocit, že tohle je součástí základního chování InDesign cross-referencí.
Prostě si v části "co vložit" vytvoříš/vybereš statické slovo a to použiješ.

Nebo to takhle nejde?
23.2.2020 20:30 - sirien
pilchowski: dokonale přesně takhle... jaks to udělal? :)

Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)

Jeden jinej dotaz ohledně jedné věci, na kterou od doby co sem se s InD naučil narážim víc a víc. Zajímal by mě názor jak ostatních lidí co reálně sázej překlady, tak názor těch, kterým sou určený (tj. těm co je reálně používaj, ne těm který v klidu šáhnou po originálu a neruší je to...)

Replikuju něčí sazbu a zarazim se u něčeho co neumim / neni mi na pohled zjevný. Trochu se zamyslim a dojde mi, o co se autor snažil. A pak si uvědomim, že to udělal (buď určitě nebo na 90% nejspíš) blbě, protože mu nedošlo jak to udělat správně a tak to nějak obešel. Přičemž výsledek neni jen otázka řemeslný čistoty která se projeví když to někdo jako já začne pitvat na součástky, ale je to něco, co je na pohled vidět (byť třeba jen málo nebo když víte, na co se koukat, ale prostě ten rozdíl tam je). Může to bejt otázka ladění barev nebo transparencí nebo složitějšího zarovnání textu nebo čehokoliv dalšího.

Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě (tj. tak, jak to autor zjevně / nejspíš zamejšlel a řemeslně správně, tj. korektním / vhodným nástrojem / postupem), i když tím vznikne určitá, byť nepatrná, vizuální odlišnost, nebo preferujete zreplikovat originální zbastleninu aby to vypadalo dokonale stejně, byť za cenu toho že to bude řemeslně zfušovaný (což možná ruší váš vlastní estetický dojem popř. to může - ale taky nemusí - zkomplikovat život někdy mnohem později)?
23.2.2020 20:41 - Aegnor
sirien píše:
Za předpokladu, že to nedělá zásadní rozdíl v pracnosti, preferujete to udělat správně a čistě

Vždycky správně a čistě, bez ošklivejch "hacků".
23.2.2020 20:43 - pilchowski
sirien píše:
jaks to udělal?

Asi trochu neandertálsky, ale takhle:
1) Vrazim kurzor, kam chci dát odkaz.
2) O okně křížové odkazy dám vytvořit novou vazbu.
3) V dialogovém okně, co vyskočí, označím, k čemu to chci odkazovat, a nadefinuju formát odkazu jako prosté slovo "viz" a uložím.
4) Opakuju do zblbnutí už s přednastaveným "viz" (asi se tam daj nastavit další styly a nebo by snad někdo uměl napsat i skript, aby to třeba automaticky vyplňovalo označený text? Ale to neumim.)

Jinak k té druhé otázce, snažím se to dělat co nejčistěji, aby v tom bylo co nejmíň bordelu, ale někdy nějakou pračlověčí věc udělám, jsem v tom dost nekonzistentní.
23.2.2020 20:44 - pilchowski
sirien píše:
bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)

tam se právě dá nadefinovat, co se tam automaticky vloží, může to být i prostý výraz (viz, přejdi apod.)
23.2.2020 20:50 - Aegnor
sirien píše:
Aegnor: bohužel neni, v defaultu mi to vnucuje nějakou formu rozlišovací reference (číslo odstavce, úvodní část jeho obsahu, číslo stránky...)

To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)
24.2.2020 02:06 - sirien
Aegnor píše:
To je jenom Warning, to nečti. :D (Ne, vážně, stačí to ignorovat.)

%$&^%*&$^$*%(&&^%€ !!!!!!!!!!!

Dík.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.30091381072998 secREMOTE_IP: 3.83.188.254