Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.
17.12.2016 21:23 - sirien
efram: ve skutečnosti dost typický vliv běžného mysoginího šovinismu naší společnosti která prostě nedokázala unést původní příběh o emancipované dívce s alternativním životním stylem a tak jej přetvořila tak, aby Karkulka vyzněla jako poslušná stereotypní dívenka která potřebuje být zachráněna mocným a silným mužem - její původní odlišnost (les, vlci) je pak běžným způsobem převrácena do podoby hrozby a zla, od nějž je nutné odrazovat.

Celé to je hodně smutná vizitka našeho patologicky patriarchálního odkazu, nutno podotknout. Každopádně když se tím trochu prohrabeš, odházíš ty hovadiny a dohledáš ten původní příběh, tak to stojí za to.
17.12.2016 22:18 - efram
myslel jsem, že jsi se vyčerpal, ale větší blábol jsem od tebe nečetl. Předpokládá, že to je vtip.
Ještě si tam mohl přidat feministickej blábol o tom, že červenou barvou se vyrovnává s menzes a to je pro muže na této pohádková figuře provokativní.
17.12.2016 22:39 - sirien
Nevim, co je u Tebe blábol - stále doznívající desetitisíciletej patriarchát, nebo skutečnost, že historické příběhy jsou průběžně editované tak, aby v nich docházelo k stereotypizaci žen do pasivních rolí, v nichž čekají, jak s nimi bude naloženo, kdy budou zachráněny nebo kdy (zda vůbec) si pro ně princ přijede, o jejich cílené desexualizaci (např. pohádku o Rumplcimprcamprovi asi netřeba moc pitvat, že) případně démonizaci jejich sexuality ani nemluvě. Ostatě to má přímou návaznost ke starověkým mýtům, že jo.

Že by se ale zrovna Karkulka vázala k menstruaci mi přijde nějaké divné a nikdy sem o tom neslyšel (? jakože během menstruace nemá chodit žena do lesa? Máš k tomu nějakej zdroj?)

Ale tak pokud toužíš podporovat stagnaci společnosti v předminulém století, tak prosim, já se s Tebou hádat nebudu, klidně si hraj třeba Numeneru, když na ní nic špatnýho nevidíš, ale zase rozhazovat tu slepé urážky na feministky bys nemusel - když pominu, že to je neslušné, tak bys tím mohl odradit nějaké mladé uživatelky z facebookových skupin (a Jersona) od přispívání.
17.12.2016 22:54 - efram
Píše:
Že by se ale zrovna Karkulka vázala k menstruaci mi přijde nějaké divné a nikdy sem o tom neslyšel (? jakože během menstruace nemá chodit žena do lesa? Máš k tomu nějakej zdroj?)


Těžko ti to dohledám, opravdu jsem to někde četl, byla to nějaká diskuse na podobné téma a popisovala to tam nějaká feministka. Ta pak taky řekla, v duchu toho co píšeš, že muž se cítí silný tím, že disponuje například zbraněmi = vystřelí a vezme život a když vystříkne semeno tak život dá.

Myslím si, že lidstvo, tedy muži a ženy nejvíce získají ze své rozdílnosti. Fascinuje mě socializace mezi pseudopsychology/sociology na téma žen, jejich rovnosti a podobně. Což je velká móda posledních několika let kterou zveme genderová vyrovnanost. To nakonec vede k tomu, že už dnes další odborní volají po tom, že se ztrácí role muže atd. atd. Všichni se nimrají v ptákovinách, ale řešit reálné problémy se nikomu nechce. Například ženská obřízka je pak problém, proti kterému je tebou přinesený rozbor karkulky jen výsměchem skutečným problémům týkající se žen.

Jinotaje se dají najít ve všem a a hodně záleží na tom, kdo a co hledá (viz debatanedebata o HP). je vidět, že se lidi nudí a nemají co na práci, že řešej kraviny......
17.12.2016 22:54 - efram
Píše:
Ale tak pokud toužíš podporovat stagnaci společnosti v předminulém století, tak prosim, já se s Tebou hádat nebudu, klidně si hraj třeba Numeneru, když na ní nic špatnýho nevidíš, ale zase rozhazovat tu slepé urážky na feministky bys nemusel - když pominu, že to je neslušné, tak bys tím mohl odradit nějaké mladé uživatelky z facebookových skupin (a Jersona) od přispívání.


To by mne opravdu ranilo.
17.12.2016 23:02 - LokiB
holt němci, no ... u nás se celkem dařilo pohádkám o hloupém honzovi, kterými feministky v 19. století podkopávaly patriarchální společnost a bořily zavedené pořádky. prostě dělaly z mužů blbce a ještě jim odmala sugerovaly, že nejlepší je nic nedělat.

ovšem zpochybňovat vazbu Karkulky na menstruaci jste nemuseli ... to je dávno doložený fakt, dohledejte si to v odborné psychologické literatuře ;)
on i ten les je pochopitelně alegorický, jak jsi sám, siriene, (zdálo se) pochopil. Takže to, co se nemá o menstruaci dělat, by "chozením do lesa" nazval jen otrlý cynik ... Karkulín je jméno tak pro eunucha.

BTW, siriene ... ve slově misogynní ty chybělo jedno "n". je třeba zesílit léčbu! čárky ve větách ti v tvém stavu odpouštím, chybí prakticky v každé větě ;)

anyway je nejlešpším z daných překladů "Karkulák" ... důvodem je, že zohledňuje určitou primitivnost a brutalitu

Jako výchozí literaturu doporučuji: J.K. U'Fon: Pojednani o psychologii magii a sexu
17.12.2016 23:09 - efram
Píše:
LokiB


Musím říct, že jsem se pobavil :).

Ohledně menstruace karkulky. Nechtěl jsem to až zas tak zpochybnit, jen prostě v tom vidím takové to "co tím chtěl autor říci" a na to může odpovědět jen ten autor. Pohádky se vyvíjejí a mění a sahají do dávných hloubek kultury a tak je velice troufalé cokoliv dovozovat a to v četně té menstruace.
17.12.2016 23:17 - sirien
Hups.

Prosím všechny, kdo ještě mají tu možnost, aby zcela ignorovali mé posty #322 a #324.
17.12.2016 23:28 - Šaman
Trolling, nebo horečka stoupla nad 39,5°C? :D
17.12.2016 23:50 - sirien
Přes 39.5 sem měl myslim předevčírem.

Původně to měl bejt jen neškodnej vtip, ale když mi na soukromym kanále přišlo dost "WTF?" od člověka, co by to u mě měl dokázat poznat takřka z reflexu, tak mi došlo, že sem asi trochu přehmát a omylem sem sem poslal high level trolling, tak se to snažim zadusit dřív, než to dopadne špatně a já za to od někoho dostanu hroznou sodu.
18.12.2016 08:47 - Merlin
Sirien :) já se bavil..jen má mysl historika zatrnula při těch "desetitisících" letech :), ale jinak by to byl zajímavý článek :)
18.12.2016 11:18 - wlkeR
Šaman píše:
Je to maličko přebásněné, ale obecně si myslím, že je to dobrý název pro tu potvoru. I zvukomalebně zní dobře.


Ano, a drtivá většina lidí, tipuji, si ho vezme spíš jako mužskou variaci na Karkulku než na (asi jediné) oficiální použití toho jména.

Pokoušel jsem se dohledat, jak (jestli vůbec) ho přeložila komunita Magicářů, protože i tam se objevil - ale bez výsledku. Ale kdybych mohl po zahrání patřičného komba říct "z hrobu se na tě vrhá vražedný karkulín," tak by to bylo epické :D
18.12.2016 13:59 - Tarfill
Za sebe bych volil překlad "Rudokáp".
Ale ten neni v nabídce... :-)

Btw: nechápu, jak nekdo mohl volit Karkulína... :-D
18.12.2016 15:23 - efram
ten karkulín mi v tomto spojení přijde spíš jako recese teda :). mimochodem rudokáp je též pěkné
18.12.2016 15:43 - Merlin
Tarfill píše:
Za sebe bych volil překlad "Rudokáp".
Ale ten neni v nabídce... :-)


rudokápa a krvekápa už jsem navrhoval před pár stranama, ale zaniklo to
18.12.2016 16:41 - Tarfill
Merlin píše:
... ale zaniklo to

No vidíš, tak teď uz jsme dva, třeba Shadowww tu anketu ještě poupraví... :-)
18.12.2016 18:47 - Vaarsuvis
V knize Škola čarodějů - Průvodce magickým světem Harryho Pottera byla potvora s názvem Karkulinka. :)
18.12.2016 21:34 - ShadoWWW
Tarfill píše:
No vidíš, tak teď uz jsme dva, třeba Shadowww tu anketu ještě poupraví... :-)

Máte ho tam mít. :-)
19.12.2016 16:23 - Merlin
SCAG: 85 %

Dotaz. jak se blíží překlad ke konci, tak jsem uvažoval, že by mohl být index v české verzi a v závorce původní anglická verze. Jedná se především o místopis. Možná by tak byly překlady přehlednější v rámci anglických map a jiných materiálů. Co si o tom myslíte.

Shadowww: vlezlo by se?
19.12.2016 16:30 - sirien
Všechno se vleze. I "1" je platná velikost fontu :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10805106163025 secREMOTE_IP: 3.237.65.102