Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.
2.9.2019 21:19 - exi
Moment, takže to není Mystický kejklíř, ale fakt jen Kejklíř? Já jen že to teda musím opravit v Essentials.
2.9.2019 21:30 - Log 1=0
Mystický kejklíř by mi znělo líp. Ale pravda je to dvouslovné. Což je ale Arcane trickster taky.
2.9.2019 21:37 - Šaman
Sice to není anketa, ale taky bych hlasoval pro mystického kejklíře.
2.9.2019 21:37 - sirien
Kejklíř je u mě cirkusák do vesnický fantasy, ne epickej hrdina.
Mystický šejdíř je týpek co zní jakože na high level ukradne oheň bohům, kejklíř možná tak svíčky z venkovský kaple.
2.9.2019 22:05 - LokiB
Jakkoli se mi v tomhle kontextu slovo šejdíř moc nelíbí, jako popis toho povolání je to výstižnější než kejklíř. Jestli by se mi víc líbil švindlíř nebo některý jiný odvozený název, to je jiná písnička.

Každopádně nechat jen Kejklíř, bez toho Mystický, je krok, kterému nerozumím ... vzdaluje se to původnímu názvu, vzdaluje se to významu. Jaké to má výhody?

Od kejklíře bych nečekal, že bude krást svíčky ... spíš, že předvede na náměstí salta a chůzi po laně.
2.9.2019 22:06 - Šaman
Šejdíř je pro mě týpek, co si účtuje 30% úrok, nebo má nevýhodnou zastavárnu. A na high levelu prodá boha za 30 stříbrných.

Kejklíř mi aspoň asociuje obratného chlápka s vysokou DEX a CHA. A mystický si nejspíš bude vypomáhat drobnou magií.
2.9.2019 22:08 - LokiB
Šaman: a vidíš Arcane Trickstera spíš jako někoho, kdo pomocí charisma a trochu magie někoho doběhne, nebo někoho, kdo předvádí akrobatické, prstové a jiné triky s magickou dopomocí?
2.9.2019 22:19 - Šaman
Ou, a je to tady. Arcane trickera nevidím nijak. Moc ho neznám.

První příspěvek byl o tom, že vynechat slovo "mystický" se mi moc nepozdává. A druhý, že šejdíř je pro mě spíš specializace sicca z DrD. Jestli to tak má být, pak ok. Ale ten oheň bohům nepůjde krást osobně. Ale někdo označovaný jako šejdíř pro mě není epický hrdina. (To je reakce na Siriena, ne přímo na Arcane Trickera.)

Kejklíř spíš odkazuje na specializaci lupiče.
2.9.2019 22:24 - Kushadru
popis u arcane trickstera
Někteří tuláci vylepšují svou vypilovanou nenápadnost a hbitost magií. Učí se kouzla očarování a iluze.

možná blbej dotaz ale proč to nepřeložit tak jak to je "Tajemný podvodník" zní fakt tak blbě ?
2.9.2019 22:30 - Šaman
Kushadru píše:
"Tajemný podvodník"

Tajemný mi v téhle souvislosti nijak neasociuje použití magie. Mystický podvodník je asi dobrý překlad, ale to slovo "podvodník" asi nezní tak cool, jako šejdíř, nebo kejklíř.

<joke> Hele, a co čáryfuk? Jako spojení čaroděje a podfukáře? :D </>


Kushadru píše:
Někteří tuláci vylepšují svou vypilovanou nenápadnost a hbitost magií. Učí se kouzla očarování a iluze.

Tak to mi na to, co si predstavím jako šejdíre, nesedí. Spíš mystický lupič, čarovrah, nebo podobná slova.
2.9.2019 22:31 - LokiB
Hmm ... no, když si přečtu ten doprovodný text z pravidel:

Some rogues enhance their fine-honed skills of stealth and agility with magic, learning tricks of enchantment and illusion.
These rogues include pickpockets and burglars, but also pranksters, mischief-makers, and a significant number of adventurers.

S tím, že už historicky je ta klasa zaměřená na využívaní "mage hand" a manipulaci s věcmi "na dálku". Tak je to fakt nesnadné vystihnout. Šejdíř to není, kejklíř to může být prací, protože kejkle dělá, víc než šejdy, ale do té magické cesty to má taky daleko.

Zas jedno z těch povolání, které v češtině názvem nevyzní nebo nevystihne :(


Když on podle popisu a historie toho povolání tolik nepodvádí, jako "dělá triky" nechá věc zmizet, někam ji přemístí, na dálku otevře petlice u dveří, odemkne zámek, atd.
2.9.2019 22:34 - malkav
Šaman: Ale arcane je opravdu v překladu tajemný a ne nutně magický.
LokiB: Trefa, proto se mi prostě a jednoduše "kejklíř" celkem zamlouvá.
2.9.2019 22:37 - Šaman
malkav píše:
Ale arcane je opravdu v překladu tajemný a ne nutně magický.

Jistě. Ale i ve fantasy významu?
Původně to označovalo tajná umění a nauky, ve středověku často označované jako čarodějnictví. Ale v RPG to reálně je magic-user, ne?
2.9.2019 22:38 - Aegnor
Ty, Loki, a zkoušel jsi třeba i hledat, co slovo "Kejkle" vlastně znamená? Protože mi přijde, že ten význam je jiný, než jaký tam cítíš.
EDIT: Pardon, špatně jsem se vyjádřil - je tam samozřejmě i to chození po laně a podobně, ale zároveň tam jsou i ty kouzelnický triky.
2.9.2019 22:50 - Kushadru
pravda je že toto přeložit je oříšek docela ale popravdě spousta lidí ani neví co kejklíř či šejdíř znamená nebo co děla nejsou to moc používaná slova ani nepamatuju kdy jsem toto slovo slyšel naposledy
2.9.2019 23:06 - LokiB
naposledy jsme v pop-kultuře slyšeli slovo "kejklíř" (aspoň myslím, že to tam zaznělo) od Daniela Landy, který s kohoutem v ruce v televizi prohlašoval, že bude dělat kejkle pro dobro všech ;)

Aegnor: hele, tomu slovníku moc nevěřím :) resp. význam podvody, pletichy, intriky považuji za přenesený ... asi jako "peněžní triky"
3.9.2019 00:04 - Šaman
Ještě mě napadl "arkan" z římského arcani. Byli to římští tajní agenti, něco jako ninjové v Japonsku. Vychází to z toho překladu tajný, skrytý, ale stejně jako u ninjů si prostí lidé mohli myslet, že používají i magii, alchymii a cokoliv jim pomůže splnit úkol.

V DnD bych je rozhodně zařadil jako specializaci zloděje (i když umí slušně i bojovat, tak to rozhodně nejsou válečníci) a nebrání se použití špinavých triků a různých alchymistických vychytávek (jedy, dýmovnice, bouchací kuličky). Což ten Arcane tricker dohání magií.
3.9.2019 06:53 - pilchowski
/offtopic/ asi je to mimo, ale Arkan byl srbskej valecnej zlocinec z jugoslavske obcanske valky... /offtopic/
3.9.2019 06:57 - sirien
Jestli to je narážka na white wolf V5 příručky, tak too soon.
3.9.2019 08:21 - LokiB
no však on si tu přezdívku vybral jistě ne náhodou ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096920013427734 secREMOTE_IP: 3.88.16.192