Kultura

Me-dea
29.9.2014 10:12
[Fate] Pojmenování bojových dovedností
Zdravím. Ráda bych poprosila o pomoc s pojmenováním bojových dovedností (fate). Chci rozdělit boj zblízka na "boj se zbraní" (nože, meče, sekery, ...) a "boj beze zbraně nebo s přirozenou zbraní" (pěsti, drápy, zuby, ...). Nemáte někdo prosím nějaký dobrý nápad, jak takové dovednosti pojmenovat. Nejlepší by bylo jedno nebo dvou-slovně. Díky moc za pomoc.
Autorská citace #21
29.9.2014 16:27 - Dukolm
Ne spíš tak že kdo chce bojovat lépe se zbraní tak si vezme trik. S Boj +1 a +2 za trik už je solidní +3 bonus k hodu.
Autorská citace #22
29.9.2014 16:29 - sirien
Případně jdi Jersonovou cestou a nepojmenovávej dovednosti, ale činnosti (např. "taxikaření" namísto "řízení taxiku")

V ten moment můžeš mít "bitkaření" pro boje bez skutečných zbraní a třeba "boj" nebo "válečnictví" pro boj se skutečnými zbraněmi atp. Záleží co chceš hrát (bavíme se teď o 2e nebo o 4e?)
Autorská citace #23
29.9.2014 16:37 - Me-dea
4e. Možná jsem příliš zatížená klasickým d&d a pc rpg stylem ale na druhou stranu tyhle věci jsou hráčům bližší a tedy stravitelnější. Vím, že nepotřebuji škatulkovat různé dovednosti ale je to něco, na co jsme zvyklí.
Autorská citace #24
29.9.2014 16:46 - sirien
Ono se vyplatí zvážit dvě věci:

1) jaká bude skutečná míra užití těchto dovedností a jejich zastupitelnost. Tj. chci-li hrát ultimátního combaťáka, vyplatí se mi vzít obě, nebo to je zbytečnost a uhraju to jen na jednu popř. na jednu a jeden trik? Protože pokud se mi nevyplatí brát obě, proč mít obě...

2) představa že jde o něco zcela odlišného je fakt laická a daná filmy a kroužky bojových sportů kde se děcka rvou podle nějakých pravidel na pásky, to že kdo umí se zbraní umí i beze zbraně a naopak je velmi snadno ospravedlnitelná a naopak velmi realistická záležitost.
Autorská citace #25
1.10.2014 16:52 - Haplo
Me-dea píše:
a) rvačky v hospodě, nesmrtící boj, boj tam, kde není možno mít skutečnou zbraň, tedy především s využitím vlastního těla (přirozené zbraně) nebo věcí, které jsou poblíž.


To dle mého nejvíce obsahuje pojem Rvačka, zápas spíše popisuje část boje kdy jsou protivníci tělo na tělo. Ale pokud ty slova vnímáš jinak, tak je to samozřejmě v pořádku.

Me-dea píše:
b) regulérní zbraně určené především k zabití nebo zmrzačení, boj ve formaci, boj na koni, včetně ale ne především s využitím improvizovaných zbraní a vlastního těla.


Ano, tady by skutečně byl na místě Šerm, případně Umění boje atp.

Add 2) Ono to tak úplně není. Pokud vezmeme v úvahu nějaký výcvik válečníka/vojáka, učí se obojí. Jak boj beze zbraně tak s ní. A poté prakticky, pokud jsi zkušený boxer a umíš se rvát dosti obstojně, přesto neporazíš v duelu někoho, kdo je s tou zbraní trénovaný.
Ano máš lepší předpoklady než jiní, kteří v boji cvičení nejsou vůbec, nicméně se dle mých zkušeností ty dovednosti nedají srovnat jako stejné.
Autorská citace #26
1.10.2014 19:48 - Me-dea
Rvačka asi lépe vystihne tu surovost než Zápas. Podobný problém mám i s tím šermem - představím si pod tím spíš něco jako vznešené duely než brutální boj. Ale je to lepší než suchý "boj se zbraní". Každopádně díky.
Autorská citace #27
1.10.2014 21:37 - sirien
Haplo: To je dost moderní představa spojená hlavně s bojovými sporty. Ano, dneska kdy je boj hobby máš lidi co se učí jen unarmed combat, jen moderní šerm, jen historický s jedenapůlkou, specificky box atd. A upřímně - tohle bych já osobně ve Fate nevyobrazoval dovedností Boj, ale stuntem Atletiky.
Box - stunt na útok (dodgovací obranu už tam máš danou)
Šerm - stunt na útok a obranu při boji specifickou zbraní nebo úzkou zbraňovou kategorií

To naplňuje Tvůj požadavek - si skutečný boxer, ale potkáš někoho kdo má zbraň a Tvůj stunt najednou nesplňuje podmínky a Ty dostaneš hrozně po tlamě.

Pokud máš někoho, kdo fakt chce umět bojovat - tj. nezajímá ho jen hobby, ale fakt chce být efektivní bojovník, pak se učí oboje - v dřívější době to byly unarmed, šerm, sekyry, se štítem, bez štítu... v dnešní době to je unarmed, boxery, nože, teleskopy a impro / "hospodské" zbraně. A teprve pro někoho takového bych použil dovednost "Boj" - protože ta dovednost se nepoužívá jen k útoku nebo obraně, ale můžeš jí použít i pro bojovou orientaci, manévry, pohyby uprostřed boje atp. - tj. věci které už pak s konkrétní zbraní nijak moc nesouvisí.
Autorská citace #28
1.10.2014 23:25 - Vojtěch
Me-Dea - pořád tu je ta Řež, pokud chceš brutální boj ;)
Autorská citace #29
9.10.2014 13:57 - crowen
Co takto sa trochu odviazat a ponat dovednosti v style aspektov?

Pastou do tlamy a Rez a rubaj ako nazvy pre rvacku a brutalny suboj na mece/sekery?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070783138275146 secREMOTE_IP: 44.213.60.33