Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
26.6.2020 15:32 - Šaman
Just for fun - náš poslední záporák byl velmistr hadí sekty, prorok Nového Úsvitu, soudce Akimura. (Inspirace soudcem Thulsou).
Jméno vzniklo až při hře, když jsem zmínil jejich náboženství kde prorokují apokalypsu a pak nový Úsvit jen pro vyvolené a někdo ze srandy nadhodil Okamura. Rychle se to ujalo, tak soudce Akimura přijal do svého programu i boj proti cizákům a pár dalších klišé. :)
26.6.2020 22:57 - Boldrick
Nemůžu si pomoct, ale odmítat jiné rasy s tím, že se stejně hrajou jako lidé, je trochu mimo. To můžeme zrušit celé fantasy.
Kdo ví jak správně se chová trpaslík a elf? A GMové je pak, jako NPC, hrajou správněji než hráči? Můžou se hrát špatně vůči fluffu (který vymysleli lidé ;-)), na což může GM upozornit a doporučit načtení. A správné hraní pak odměňovat a naopak.

Když jsem přešel z DrD na WFRP, byl jsem z toho jak u vyjevení. Nádherně popsaný svět byl nenávistný a rasistický. Až na opravdu pár výjimek jsme hráli jen lidi. Na trpaslíky všichni koukali skrz prsty a elfové na tom byli ještě hůř. V hospodě je nechtěli obsluhovat, prostě fajn společnost. Obě rasy byli trochu číselně zvýhodněny, ale ten fluff byl silnější. Jo a hobiti tam byli chudáci, co dokázali fungovat jen na území kde jim císař garantoval bezpečnost.
Samozřejmě císařské patenty tuto diskriminaci potlačovali a trestali, ale jen teoreticky. Lidi jsou holt lidi.

V některých dodatcích a Warpstonech (už si přesně nepamatuji), řešili psychiku nelidí. Dlohověcí až nesmrtelní elfové, si museli čistit hlavu "meditací" aby se nezbláznili, a ostatní si už nepamatuji.

S jedním trpaslíkem se můj zedník (časem se z něj stal docela bojovník) neustále hádal a pral, naštěstí na mé straně stála většina skupinky a trpaslík zase věděl, že s námi na tom byl nejlépe, protože jsme ho až na jeho tvrdohlavost docela brali. Půlku sehrávky GM koukal jak se tam naše postavy dohadují - hrozně nás to bavilo a jako hráči jsme si to užívali.

No a v Deadlandech, jsem si užíval indiána. Špinavý Joe mu všichni říkali a když jsem chtěl něco říct, tak mě rychle umlčeli ať jim do toho nekecám. Nakonec ho srabácky nechali pojít pod přesilou zombií.
A další postavou byl černoch, kněz Voodoo. V době kdy Špinavý Joe umíral trhán zombiemi, byl zajatcem naší družiny, jako podloudný jednatel železniční společnosti (v té době se závodilo o spojení východu států se západem). Několikrát jsme ho všichni zmlátili při vyslýchání, co jinýho s negrem.
Protože se to vše odehrávalo docela v divočině, tak jsme se zkusil dostat do kůže tohoto nebohého utlačovaného černocha. A myslím, že do dneška tahle postava žije v myslích těch co to hráli. Poněkud nepraktický čaroděj Voodoo, jenž neoplýval odvahou, se snažil přežít ve skupině westmenů, která ho vláčela divočinou svázaného. Ale nakonec jsme k sobě cestu našli a pan Roschard byl roztrhán až pekelnými býky (nejčastější konec hrdinů divného západu). Každopádně třetinu hraní jsem opravdu nemohl prakticky nic dělat - paráda.
27.6.2020 16:02 - Jerson
Boldrick píše:
odmítat jiné rasy s tím, že se stejně hrajou jako lidé, je trochu mimo. To můžeme zrušit celé fantasy.

Naštěstí fantasy nejsou jen nelidské rasy. A nikdo je tu neodmítá. :-)
27.6.2020 19:35 - Boldrick
to Jerson: a o druhé části prvního odstavce (kterou jsi nezmínil a která to vysvětluje) si myslíš co?
27.6.2020 21:41 - Jezus
Boldrick píše:
Kdo ví jak správně se chová trpaslík a elf?

GM: Já.
Boldrick píše:
A GMové je pak, jako NPC, hrajou správněji než hráči?

GM: Samozřejmě.
Boldrick píše:
Můžou se hrát špatně vůči fluffu (který vymysleli lidé ;-)), na což může GM upozornit a doporučit načtení. A správné hraní pak odměňovat a naopak.

Jop.

Ale vážně. Fakt že něco vymyslí lidé, neznamená, že "nemohou vědět, jak asi myslí trpaslík." Dramata o kanibalistických psychopatech taky vymýšlejí lidé a troufnu si tvrdit, že takovéto postavy taky nejsou "lidské" v tom pravém slova smyslu.

Celé je to spíš o tom, na co někdy naráží Jerson, když zmiňuje "středověké myšlení". Jde v podstatě o kulturu. Nelidské rasy samozřejmě mohou mít i biologická východiska pro určité chování - orci prudkost až neovladatelnost, trpaslíci jistou zdrženlivost, která nemusí být jen kulturní záležitost, elfové emotivnost či naopak jistou chladnou odtažitost. Mentální dopad dlouhověkosti je otázkou sám pro sebe, ale imho je to podobné jako hrát někoho, komu je sedmdesát a je pořád "Jůra".

Co se já snažím dostat do hry, když jako PJ hraju za elfy nebo trpaslíky, je právě hlavně ta kulturní odlišnost, která se projevuje jiným chováním.
Trpaslíci například myslí svá slova vážně, proto mluví málo a většinou k věci. To je ale dáno hlavně kulturou, ve které vyrostli. Stejně tak by se ale mohl chovat nějaký středověký Japonec, zakládající si na koedxu cti či i středověký rytíř, pokud by bral svoji přísahu vážně.

Hrát nelidskou rasu je tak podobná výzva, jako hrát někoho z hodně jiné kultury, než je ta naše. Můžete tam samozřejmě přidat skolny k nějakým typům osobností, ale to není to hlavní. Ostatně... hodně "typických" trpaslíků, ale i elfů a podobně, má svůj předobraz v určitém typu lidí nebo jejich charakterů. Jinak to ani nejde.
27.6.2020 21:55 - sirien
Jezus píše:
Jde v podstatě o kulturu. ... Jinak to ani nejde.

Že já se snažim.

Jezus píše:
Trpaslíci například myslí svá slova vážně. ... To je ale dáno hlavně kulturou, ve které vyrostli.

fakt, že se snažim...


Hello future me btw
27.6.2020 22:01 - Jezus
Jinak ještě k předchozímu dotazu...

V elektronickém RPG jsem si černocha nikdy nevytvořil, nebylo proč. Prostě jsem dělal, co je mi bližší - tedy středoevropana nebo zrzavou trpaslici :-)

Výjimkou je nad X-Com, i když tam je to celý tým a nehrajete tak úplně za něj. Rozhodně ne dialogy či nějaké "morální volby". Každopádně tam jsem občas upravoval vzhled, ale vždycky jsem nechávat národnost, pohlaví i "barvu" přidělených vojáků.

U "stolního" RPG jsem jednou hrál vietnamského míšence. Byla to blízká budoucnost a přišlo mi to jako zajímavá věc do prostředí (a taky jsem dělal pro asijskou korporaci, abych odůvodnil, že budu po vzoru Firefly nadávat čínsky). Jinak to dopad nemělo - hold multikulturní společnost.

A vlastně moje poslední vytvořená postava byla černoch. Bylo to pro Cyberpunk Lite a důvod byl ten, že jsem chtěl fixtera, co pojede v rastafariánském stylu (protože kyberpunk, chápete ten easter egg, že jo?). A taky jsem chtěl sem tam házet hlášky ala Samuel L. Jackson v Pulp Fiction.
Bohužel jsme stihli jen první pořádné sezení (kde jsem si vynutil na rockerboyovi reggae; sice jsem si ho má postava musela nakonec zahrát sama, ale zaválela :-) ). Pak nás přerušil korona, ale věřím, že se k tomu ještě vrátíme.
6.7.2020 15:09 - Jezus
Koukám, že se moje odpověď Sirienovi neodeslala (čti něco jsem udělal blbě :-) ), tak jen "stručně" na vysvětlenou:

Sirien: Že se snažíš, ještě neznamená, že máš pravdu :-P Ve skutečnosti ale nejsme až tak ve sporu. Kdybys mě totiž citoval správně (a ne tak, že vynecháš hned několik odstavců ;-) ), možná by sis všiml, že "jinak to ani nejde" se vztahuje k tomu, že "hodně trpaslíků apod. má svůj předobraz v určitém typu lidí". Nemusíš samozřejmě souhlasit ani s tímhle (a tvrzení, že to jinak nejde je asi vážně přehnané), nicméně to určitě neznamená, že hraní nelidských ras je jen o kultuře a nelze jinak.

Stojím si však za tím, že většina takového hraní o kultuře prostě bude. Respektive skoro každý projev by se dal vysvětlit kulturním vlivem prostředí. Ostatně i tebou odkazovaný článek je z většiny o tom, jak se trpaslik chová a jak uvažuje, i když to může být "geneticky podmíněné", jeho vztah k výrobkům svých rukou, svému klanu, rodině, slovům apod. by se stejně tak dal vysvětlit výchovou a prostředím, v němž vyrostl.

(Existují nějaké výjimky, třeba ta eflí dominantní emoce, ale zrovna u trpaslíků to moc není. /Že mohou hybernovat v závalu nepočítám, to roleplay až tak neovlivní/).

Mimochodem i to tvé "budoucí já", když mluví o tvorbě nelidských ras, zmiňuje hlavně rozdílnou kulturu ;-)
6.7.2020 16:40 - sirien
Že se věci nakonec projeví v nějaké podobě kultury je asi tak stejně samozřejmé a "nudné" zjištění, jakože se nakonec projeví v nějaké podobě osobnosti postavy. Ty články jsou o tom, že by rasy měly mít jedinečné a specifické "nelidské" charakteristiky, které konečné kultuře a osobnosti předcházejí.
7.7.2020 12:34 - Jezus
Však já tím taky neobjevuju Ameriku, jen jsem odpovídal Boldrikovi, jak je to s hraním nelidských ras (které vymysleli lidé). To ty ses tu rozčilil, že hned nejdu k prapočátku vytváření ras, jako tvé články.

sirien píše:
Ty články jsou o tom, že by rasy měly mít jedinečné a specifické "nelidské" charakteristiky, které konečné kultuře a osobnosti předcházejí.


Já vím, četl jsem je :-) Ale to, že je dobré mít na počátku tvorby nějaký "nelidský základ" (posun) není v rozporu s tím, že když takovou rasu hraješ (nebo dáváš k hraní), je to hlavně kultura, o čem to bude. Je dobré vědět, kde se vzala, z čeho to vyrůstá, ale hraní je hlavně o osobnosti a kultuře, to byla má prostá odpověď Boldrikovi.
7.7.2020 13:13 - sirien
Jezus píše:
je to hlavně kultura, o čem to bude

v tom případě jsi ty moje články buď nepochopil, nebo za kulturu označuješ něco jinýho, než já, nebo se mnou jednoduše nesouhlasíš, protože tohle... by asi bylo na složitější post s nějakým rozborem toho, co všechno do charakteru postavy vstupuje, ale s tím cos napsal prostě vůbec nesouhlasím. (Resp. jde to tak hrát taky, ale přijde mi to nudné)
7.7.2020 13:48 - Jezus
Respektive kultura a osobnost, která v rámci té kultury existuje a buď se s ní uvádí v soulad nebo naopak místy skřípe - obojí je zajímavé.

Jinak asi jo, mám nejspíš širší a rozmlženou definici, co je ještě kulturní vliv a co lze vysvětlit odlišnou kulturou. A nejspíš přikládám menší váhu těm "nelidským aspektům", na kterých se právě vystaví, ale pro mě nejsou už tak viditelné/důležité, jako při tvorbě (byť je vždycky dobrý o nich vědět).
7.7.2020 15:19 - sirien
Jezus píše:
ale pro mě nejsou už tak viditelné/důležité, jako při tvorbě

Tak ty články jsou psané tak aby vedly právě k tomu aby se tyhle rysy projevovaly i průběžně během hry, nejen při tvorbě. I s herními tipy a tak.
8.7.2020 12:28 - sirien
Protože ShadoWWW nás už nemá rád a zdá se přesídlil plně na RPG Fórum, tak pár věcí pro lidi se smyslem pro černý humor nebo pro ty co požili něco velmi jedovatého a potřebují usnadnit rychlou pomoc:

WotC k rasové otázce

Tohle tu už probliklo, řešili jsme otázku rozvolnění rasových bonusů (protože každý může být krásný jako elf nebo silný jako ork, boohoo). Co mi uniklo byla ta dokonalá perla o tom, že je strašně špatné, že orkové a drowové jsou zlí a že to WotC plánuje napravit (Orci nejspíš trpí sociálním vyloučením, chudáci, zatímco drowové se zjevně jen dostali do špatné společnosti, ani jedni rozhodně za nic nemůžou...)

K tý retro-cenzuře bych taky něco dodal (...a souviselo by to se škrtáním negrů z Huckleberryho Finna a cikánů z Mikeše), podobně k tomu od-romovatění Vistánců (...a souviselo by to s kritikou Tarantina za používání negrů v subkulturně nebo historicky zasazených filmech), ale asi se mi nechce až tak moc provokovat.


Nicméně, faktická perla je tohle:

...Indie nonbinary černoch(ška?ško?) autor s depresemi, úzkostnou poruchou a ADHD vejde do baru...

...oh, shit, sorry. Indie nonbinary černoch(ška?ško?) autor s depresemi, úzkostnou poruchou a ADHD si stěžuje, že na něj u wizardů byli zlí, protože mu nedávali dost práce, musel si o ní řikat a dokonce mu párkrát (jednou) někdo neuznal kredit za kreativní práci. A taky nedávali do svých věcí dost inkluzivního a indie-pozitivního obsahu.
8.7.2020 12:36 - LokiB
Ktera vlastnost je ta krasa u elfu :P
8.7.2020 12:55 - sirien
charisma, asi sem měl zmínit půlelfy a napsat okouzlující :)
8.7.2020 12:58 - Colombo
Sirien píše:


Nicméně, faktická perla je tohle:

...Indie nonbinary černoch(ška?ško?) autor s depresemi, úzkostnou poruchou a ADHD vejde do baru...

...oh, shit, sorry. Indie nonbinary černoch(ška?ško?) autor s depresemi, úzkostnou poruchou a ADHD si stěžuje, že na něj u wizardů byli zlí, protože mu nedávali dost práce, musel si o ní řikat a dokonce mu párkrát (jednou) někdo neuznal kredit za kreativní práci. A taky nedávali do svých věcí dost inkluzivního a indie-pozitivního obsahu.


Kdo to je a co zrobil a proč mě to má zajímat?

Zkusil sem pogooglit na reditu. Co jsem dostal je:

Když se někdo zeptal "Kdo to je a co udělal/napsal", bylo mu odpovězeno, že je to "velké jméno v POC a LGBTQ+ DnD komunitě", ale ne kdo to je a co udělal. Takže nevím nic.

Co sem se dozvěděl, je že byl najatý jako kontraktor na tu nejnižší pozici a stěžoval si, že nikdo ho moc neposlouchá? Což je teda dost naivní.
8.7.2020 13:00 - Vandal
Toho typka od WoTC jsem moc nepochopil. Prijde mi to jako stret typka, co si myslel, ze WoTC jsou kouzelna tovarna na plneni snu a prani, s realitou toho, ze je to korporat, ktery funguje jako korporat.

(a celkove tam vidim spoustu klasickych klisovitych bullshitu zhrzeneho zamestnance, ktery ti povi kazdej druhej odejitej typek z jakekoliv spolecnosti)
8.7.2020 13:02 - Log 1=0
sirien píše:
Tohle tu už probliklo, řešili jsme otázku rozvolnění rasových bonusů (protože každý může být krásný jako elf nebo silný jako ork, boohoo).

Reálně bude, protože u NPC se s bonusy nikdo necrcá, a u PC začne za chvíli hrát větší roli build a povolání.
sirien píše:
e strašně špatné, že orkové a drowové jsou zlí a že to WotC plánuje napravit

Argumenty archetypy a mýty znám, chápu je, ale když už, tak by se neměly týkat jen někoho, ale být důsledné, a přijde mi to jako hrozně setting specific věc.
Připomínám, že ty sám jsi udělal zajímavější a rozmanitější drowy bez nálepky "zlý".sirien píše:
u wizardů byli zlí,

Ve stručnosti, ten člověk má pocit, že ho zaměstnali, aby vypadali pokrokově, ale ve skutečnosti jsou netolerantní holomci.
Což tedy znamená:
1) Má pravdu
2) Je totálně mimo a jen si to projektuje
3) Kombinace 1 a 2.
A protože to je jeden případ, tak těžko soudit, co je pravda. Byť obě strany CCW budou mít už určitě jasno.
8.7.2020 13:07 - Aegnor
Log 1=0 píše:
Argumenty archetypy a mýty znám, chápu je, ale když už, tak by se neměly týkat jen někoho, ale být důsledné

Tomuhle nerozumím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08897590637207 secREMOTE_IP: 3.235.46.191