Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
25.6.2020 03:01 - Colombo
Další artikl
https://www.thoughtco.com/how-fast-can-greyhounds-run-4589314

Japonec: 15.71 s (po čtyřech)

Chrt: 5.33 s

Bolt: 9.58 s

Jerson píše:
Takhle od počítače bych řekl, že je blbost, aby tvor vyvíjející se miliony let k chůzi a běhu po dvou překonal tvora specializovaného v běhu po čtyřech - a přitom

a přitom to blbost je.
25.6.2020 08:07 - Jerson
Tronar píše:
Mohl bys uvest zdroj? Dekuji

Nemohl, protože je to informace ze začátku 90. let, kdy jsem informace čerpal z tištěných zdrojů. A opravdu si nepamatuju, kde přesně jsem to četl, nejspíše to byla 100+1.

Navíc jsem nemluvil o běhu na 100 metrů po čtyřech, ale o závodu s chrty. Nevím zda to byl standardní okruh (který má 480 metr), nebo slalom, nebo jaká disciplína.

Nicméně na netu o tom nic nemůžu najít, takže tenhle argument můžeme pro účely této diskuse přeskočit.
25.6.2020 08:47 - malkav
Začínám z této debaty mít takový pocit, že kámen úrazu není ani tak ve škrtnutí těch rasových bonusů, jako spíš v důvodu, proč se to teď tak řeší u tvůrců DnD.

Hraju ve světě, kde hráči hrají jen lidskou rasu a jakákoliv jiná je považovaná ve společnosti za cizáckou, tedy de-facto nehratelnou (jako gnoll si prostě ve vetešnictví nic nekoupíte a spíš se dočkáte toho, že po vaší návštěvě přibude v nabídce obchůdku pár čerstvých ingrediencí pro alchymisty pokustóny). Taky jsem hrál ve světě, kde mohl hrát hráč jakoukoliv rasu, ale modifikaci neměla žádnou (omezení na "běžné" humanoidní rasy).

Takže vůbec ke hře nepotřebuji modifikátory, i když jejich přítomnost v highfantasy, plném prapodivných tvorů, naprosto chápu. Ale vůbec nechápu ten lynč stereotypizace s důvodem, že by to někomu mohlo vadit, protože by v tom viděl diskriminované menšiny naší ultrakorektní současné společnosti :/

EDIT: Možná je lynč zbytečně silné slovo ...
25.6.2020 10:20 - Corny
malkav píše:
Ale vůbec nechápu ten lynč stereotypizace s důvodem, že by to někomu mohlo vadit, protože by v tom viděl diskriminované menšiny naší ultrakorektní současné společnosti :/

Víš co, možná máš klidně pravdu v tom, že tyhle změny, resp. diskuze jsou projevem přehnané korektnosti dnešní společnosti. Samotnému mě vadí celá řada jejich projevů, například cancel-kultura. A ve finále je to 'jen' hra (byť jak vidno i my to docela dost prožíváme, na to že to je jen hra)...je takový problém, kdyby opravdu byla nějak rasistická?

Na druhou stranu mám za potřebné si uvědomit, že my asi úplně nejsme skupina, která byla v životě dotčena tím, co tyhle diskuze vyvolává, a tak převážně nedokážeme úplně pochopit, proč je někdo považuje za důležité. Resp. já jako bílý muž nikdy nezažil třeba nějaké obtěžování na pracovišti a tak mi například vtípky o nějakém harašení mohou přijít v pořádku, ale třeba nějaká kolegyně, co si to naopak zažila, může mít na to zcela pochopitelně dramaticky odlišný názor a stěží ji můžu označit za přecitlivělou či "ultrakorektní". Obdobně se například nedokážu vžít do někoho, jehož předci byli obětí kolonialismu a tak asi necítím tak silně jako on, že by možná bylo vhodné o podobných tématech v DnD mluvit a případně se s nimi do budoucna vypořádat. Obdobně k rasismu, stereotypizaci, atd.

Tím chci jen říct, že bych byl asi docela opatrný v tom odsuzovat motivy k tomu, proč to někdo řeší a snažil bych se mít pro to trochu pochopení. Sám diskuzi chápu jako dobrou věc, záleží ale, co z ní vzejde. Já bych byl asi i docela Ok s tím, kdyby se prostě řeklo, že DnD je prostě takové, jaké je, nijak jednoduše se s tím vypořádat nedá aniž by se to celé překopalo a úplně změnilo, většina hráčů o to ani nemá zájem, ale zároveň se akceptuje, že tu ty problematické aspekty jsou a mluví se o nich.
25.6.2020 10:45 - Gediman
Co se týče "rasismu", tak by možná pomohlo, kdyby se termín "race" předělal na termín "species", což je koneckonců přesnější.

Ale chápu, že "race" se ve smyslu "jiný živočišný druh" obvykle používá. Sám ho tak vlastně používám taky...
25.6.2020 10:45 - Jerson
Corny píše:
Obdobně se například nedokážu vžít do někoho, jehož předci byli obětí kolonialismu a tak asi necítím tak silně jako on,

Mně třeba děda vyprávěl, jak ho vyslýchali esesáci při pátrání po partyzánech (o kterých věděl, ale nic neřekl). Tenkrát mu bylo 14 let a Němcům nemohl přijít na jméno ještě v šedesáti. A i když byl voják z povolání, tak nic spojeného s 2. světovou válkou neměl rád.

Nicméně pro mě to pořád bylo téma staré 50 (teď už skoro 80) let, a tahle válka nebyla mojí válkou, takže s tím problém nemám, i před poměrně blízký vztah k dědovi. A hraju hru, kde náckové vystupují.

Ale zase to můžu srovnávat s rodinou manželky, která je dost citlivá na témata spojená s válkou v Jugoslávii v 90. letech. A třeba kvůli tomu jsem odmítl jet na airsoftovou bitvu situovanou někam do Srebrenice.

Takže asi úplně nevím, kde pro mě vede dělící čára mezi tím, co považuju za přijatelné a co ne, ale asi někde po hranici vzpomínek žijících a mně blízkých lidí. Nicméně vím, že někteří to mají posunuté až na hranici svých vzpomínek na vyprávění jim blízkých lidí, tedy když jim babička vyprávěla o koncentráku, tak si to až do konce života ponesou v sobě a budou tak působit na své děti, i na okolí.
25.6.2020 10:58 - Colombo
Corny píše:
Na druhou stranu mám za potřebné si uvědomit, že my asi úplně nejsme skupina, která byla v životě dotčena tím, co tyhle diskuze vyvolává

Nevím, jestli ona skupina lidí, co tyhle diskuze vyvolává, která je povětšinou tvořena mladými lidmi z bohatých rodin co na univerzitách studují převážně humanistické obory, těmihle problémy vůbec někdy byli v životě dotčeni. Chtěl sem říct, že se s nimi setkali tak maximálně v knížkách, ale oni pořádnou knihu pravděpodobně ani nečetli.
25.6.2020 11:24 - malkav
Corny: Ty asociace jsou vážně strašné a promiň, opravdu je považuji za nesmyslné. A přiznám se, že se můj názor utváří nejspíš dost ovlivněný vším kolem - Forest Gump je urážlivý film, britský řád svatého Michaela zobrazuje bělošského anděla šlapajícího po černém ďáblu (čímž připomíná vraždu Floida), heslo "white lives matter" je projev nesnášenlivosti, drowa by si někdo mohl spojit s cikány, za setting z policejního prostředí se autor raději omluvil a změnil nastavení ... uf ...

Opravdu rozdílnost charakteristik fantasy "ras" propaguje/podporuje nesnášenlivost mezi lidskými "rasami"? Asi jsem schopný pochopit, že si to někdo myslí. Nemůžu se ale zbavit názoru, že ten někdo by si ale měl uvědomit, že jeho pohled na ten problém je dost zkreslený subjektivním vnímáním.

Osobně nemám problém hrát absolutního rasistu, který bude všem, kdo nejsou přirozeně holohlaví, čtyřrucí a bledí, říkat negře a ve skutečnosti si uvědomovat, že na VŠECH životech slušných lidí záleží ;)
25.6.2020 11:44 - sirien
Corny: white man guilt fallacy checked, oppressed ancestry fallacy checked, fighting for them checked... Schválně, jestli dám celý bingo.
25.6.2020 11:52 - Corny
Jerson: Mě se u toho teď třeba hodně vybavilo, kolik lidí v Asii ještě doteď nemůže snést, pokud se někde vyvěsí stará imperiální japonská vlajka.

Malkav: Já úmyslně netvrdím, jestli je ta či ona reakce přiměřená nebo ne (třeba jestli je fér brát Foresta Gumpa jako urážlivý film nebo jestli je v pořádku strhávat sochu Winstona Churchilla), jen že asi nemusí být fér to nutně soudit jen naší optikou a presumovat, že jejich názor nemá váhu. Sám mám na ta témata sice nějaký názor, ale o ten mi tu nutně nejde a nechci se tu do toho pouštět. A obecně ani nutně nikomu nenutím závěry o tom, zda rozdílnost ras v RPG propaguje rasismus (opět, já si o tom myslím své, ale to o to nejde), ale že je fajn, že se o tom mluví, když tu nějaké pochybnosti o tom existují.
25.6.2020 11:57 - Gediman
Jak říkám, není to vlastně rasismus, ale "druhysmus" - Speciesism :)
25.6.2020 12:05 - Corny
Gediman: Je pravda, že někteří lidi ten pojem taky docela řeší. Nevím ale, jestli by to něco řešilo, spíš tomu moc nevěřím... resp. pokud tam ten problém je a je nějak podstatný, dokáže ho vyřešit jen takové přejmenování?
25.6.2020 12:09 - sirien
Ne každá diskuse je hodnotná, jen protože jí někdo chce vést. Plochá země, neexistence holokaustu, přistání na měsíci, 52 pohlaví (+ válečná helikoptéra), jet fuel can't melt steal beams, inteligent design, Roosvelt landings, ... seznam témat tak nesmyslných že je kontraproduktivní se jich vůbec účastnit, natož je brát vážně, je fakt dlouhej. (Vesele lze pokračovat - škodlivost 5g, rasismus v DnD, chemtrails, antivax...)

To, že nějaké takové téma získá pozornost médií jen kvůli hlasitosti a zdánlivé kontroverzi ho reálně nečiní o nic legitimnějším.
25.6.2020 12:37 - efram
Pokud se někdo nechce někoho dotknout (slovem, popisem rasy v settingu) atd., tak je odsouzen de facto žít v uzavřeném bunkru hluboko podzemí.

Lidi obecně opravdu řeší chujoviny, protože se máme nadmíru dobře. Cesta předposrané hyperkorektnosti je cesta do pekla, protože není možné se zavděčit všem. Kde je nějaké povznesení nad problémem? Iracionalita nahrazuje racionalitu, kdy malá skupina řve a strhává na sebe pozornost. Místo řešení jednotlivých porušení společného soužití (tedy projevy rasismu) iracionálně předposraně odstraňujeme jakýkoliv náznak čehokoliv co by se snad mohlo někoho dotknout......WTF

A jak tu psal už opakovaně Sirien - vivat řvoucí menšině. Za mě dodám jen nakopat je leda do riti
25.6.2020 12:55 - Log 1=0
efram píše:
Lidi obecně opravdu řeší chujoviny, protože se máme nadmíru dobře.

Kéž bys měl pravdu. Ale bojím se, že minimálně tohle je důsledek jakési společenské frustrace, vzešlé z problémů společnosti, která je sice bohatá, ale v jejímž fungování je stále příliš mnoho děr.
25.6.2020 13:05 - Corny
Log 1=0: Souhlas. Navíc argument "máme se moc dobře a řešíme tak blbiny", přestože docela často je správný, obdobně často slouží k odmávnutí diskuzí, které se mohou zdát docela jednoduché, ale ve skutečnosti mají nějaké komplikovanější aspekty, případně nejsou tak černobílé, jak se může zdát (například očkování nebo domácí porody - k tomu jen aby bylo jasno, ne že bych byl nějak zásadně proti očkování nebo bych byl přesvědčeným zastáncem domácích porodů, jen mám z vlastní praxe dost zkušeností, že to není zdaleka tak snadný problém na odmávnutí, jak se může zdát, resp. že se to často docela bagatelizuje a zkresluje, o co některým kritikům vlastně jde)
25.6.2020 13:05 - sirien
Spíš to je absencí společného jasného nepřítele nebo sdíleného dlouhodobého cíle. Nicméně to je už úroveň OT se kterou bude kdokoliv vítán spíš u sousedů.
25.6.2020 13:38 - efram
Log 1=0
sirien

To smazávání rozdílu v čemkoliv vede vlastně k nudnému světu. A jak píše Sirien, lidé (určitá skupina) se nemá vůči čemu vyhranit. Přijde mi, že vlastně neví co se sebou. Proč se na bezpráví vymlouvají jen určité minority a o jiných není ani slechu? Nejlepší vtipy o židech vyprávějí sami židé. Je to rasistické? Pracuji s mládeží a když dojde na přetřes i otázka rasismu tak vám zodpovědně řeknu, že největšími rasisty jsou cikáňata vůči svému vlastnímu etniku :).

Tím samozřejmě neříkám, že problém rasismu není. Je a jeho ho třeba řešit. Jen nevidím řešení v tomto až hysterickém přístupu
25.6.2020 13:43 - sirien
O...key a tady to FAKT stopneme.
25.6.2020 14:21 - Jerson
Tak abych převedl téma jinam - myslíte, že ještě nějaký čas vydrží přístup k fantasy zbrojím ukázaný v těchto videích?

video 1
video 2
video 3

(Mimochodem, docela zábavná série, i když ne ze stolních RPG :-) )

Edit: přidáno i třetí, ať je to kompletní.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10572695732117 secREMOTE_IP: 44.200.77.59