Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
13.12.2017 22:09 - Colombo
Naoki: A co si proboha četl za akademickou literaturu, že sis osvojil takový styl?

Možná je to u hard sciences jiné, ale cokoliv, co není obecně známé (a i tam je to někdy potřeba) nebo neplyne z analýzy/dat v článku je nutné citovat. To je naprosto automatické.

Možná to je tím, že v LaTeXu citace nejsou vůbec problém a napsat si cite a pak vidět všude ty otazníky, které je nutné doplnit nezabere žádný čas? Nebo je to fakt tou hard science kde prostě nemůžeš říct něco, aniž by si to necitoval? (ale to má lepší antropologická literatura taky, zejména jestli pracuješ s články a ne knihami)
13.12.2017 22:47 - sirien
Colombo: asi Ti způsobím trauma, nicméně např. při studiu ekonomie (resp. business sciences, nicméně co vim od spolužáků tak totéž platí i na technickejch oborech FEL, strojárny atd.) na ČVUT žádnou "akademickou literaturu" nepotkáš. A co vim (což vim docela dobře, i když ne z osobní zkušnenosti), tak na VŠE taky ne (minimálně do Ing levelu, na PhD už asi trochu jo) a o např. fildě UKčka se taky radši nebudu rozepisovat.

Důvod je ten, že všechny předměty jedou na uni-nativních skriptech popř. na knížkách co napsali vyučující popř. na jiné "odborné" výukové literatuře pochybné kvality, která je sama obvykle spíš takové jako autorské povídání než odbornej text.

Tj. Tvoje nutnost potkat skutečnej "paper" je nula nic.

Abych byl fér, v Německu to nebylo o moc lepší (teda, úroveň tý školy byla zatraceně lepší, ale v tomhle směru se papery taky nijak moc neprotěžovaly).

Brutální nálož studia z peer reviewed zdrojů sem potkal až v Austrálii na Curtin, kde to ale naopak byla těžká kanonáda a mám tušení, že sem tam nejspíš přečet víc stránek různejch paperů než za celý studium předtim stránek učebnic...
13.12.2017 22:51 - Colombo
Na všechny předměty sem taky používal skripta. Ale pak na Bc. a MSc. jsem měl načteno jen články.
13.12.2017 23:17 - sirien
...taky mám storku o tom jak sem přišel na ČVUT a poté co sem byl naprosto znechucenej tim jak to tam vypadá sem měl odevzdávat semestrálku na jeden předmět, ale totálně sem to nestíhal, tak sem si řek, že na to jebu, ta škola stejně nemá úroveň, tak proč se snažit a rozhod sem se, že si prostě z prstu vycucám nějakej bullshit a pak si někde cherry-picknu zdroje co mi potvrděj to, co si tam navymejšlim.

Jenže sem to i tak flákal a nějak sem to nestih dodělat do deadline, ale nechtělo se mi to omlouvat a škemrat o prodloužení, tak sem si řek fuck it, odevzdám to bez zdrojů a pak se omluvim, že to byl omyl že sem je měl v editorů vyplý když sem to tisknul a že sorry a dodám to s těma pozdějc cherry-picklejma zdrojema.

Tak sem to odevzdal, ale pak se mi nechtělo to dopisovat, tak sem to odložil že to dodělám až potom, co se mi učitel ozve, že to mám blbě bez zdrojů... a pak se mi to vykouřilo z hlavy a pak jednoho dne přišel učitel že má teda opravený ty práce, tak si řikám wtf, fuck... a týpek mi vrátil mojí práci s hodnocenim 100% (zatimco moje spolužačka co se s tim patlala a měla tam i zdroje atp. měla asi 80%...)

Nebo mám storku o tom jak sem psal nějakou jinou semestrálku a zase se mi s tim nechtělo nijak moc patlat, tak sem napsal z prstu vycucanej nesmysl a du si na net googlit a cherry-pickovat zdroje co mi potvrděj kdeco co tvrdim, ale ono už byly skoro tři ráno a já na to neměl náladu, tak sem do Google jen naházel keywordy a náhodně sem do tý práce naházel co mi vypadlo. To sem odevzdal a klid.

O tejden pozdějc se mě někdo na něco ptal a já si vzpomněl že sem něco takovýho předtim googlil a dával do tý práce, tak to znovu vyhrabu, otevřu... a zjistim že sem kokot a měl sem si aspoň zkontrolovat, že ty vygooglený random zdroje tvrděj to co chci - protože ten zdroj kterej sem do tý práce dal moje tvrzení naopak vyvracel. Tak si řikám zase nějaký to "ou fuck...", checknu ty ostatní zdroje co sem tam naházel a zjistim, že půlka z nich mluví prakticky o něčem jinym a že jejich uvedení jako zdroje je na hraně až očividně za hranou dezinterpretace a lhaní, tak si řikám že tentokrát sem to asi dobře přestřelil a schytám to...

Práce nakonec asi za 95% nebo tak něco zase a učitel mě ještě veřejně pochválil za ukázkově zpracované zdrojování. Tak se dívám na tu opravenou práci na to moje "vzorné zdrojování" a všimnu si, že sem se ani nenamáhal přepnout formátování z mýho defaultu na školní, takže celá práce je citovaná podle APA 6th za pomoci kompletních jmenejch referencí - předepsanej ČVUT standard tenkrát bylo ISO 690 s číselnejma referencema.


Proč že to vlastně...
...jo, ty ses divil proč studenti na českejch školách nepoužívaj ani u diplomek skutečné akademické zdroje, jasný. No, tak myslim že tohle by to mohlo vysvětlit, ne?

Doufám že si dokážeš živě představit to úsilí co sem musel vynaložit na udržení poker face když sem ty opravené práce přebíral - normálně když sem viděl ty spolužáky co se fakt snažili něco napsat, byť teda tristnim způsobem bez zdrojů a tak, tak mi ty moje hodnocení byly skoro (!) až blbý. Každopádně když na takovýhle excesy co sem předváděl dostanu feedback kterej sem dostal, tak je Ti doufám jasný, že lidi co to sami neuměj se to na tý škole prostě fakt nemaj jak naučit.
13.12.2017 23:26 - Colombo
Teda, mě to nikdo neučil, mi to nějak přišlo automatické. Pěkné citace tak nějak k LaTeXu patří a ten sem byl naučen ze střední.

Ta ČVUT asi teda za moc nestojí. Masárna byla lepší:P
13.12.2017 23:35 - sirien
By ses divil, co všechno kdo koho "neučil".

Dodneska si pamatuju totálně WTF scénu z NTKčka, kam sme se šli se spolužákama zašít mezi hodinama. Spolužačka tam sedí u compu a říká "hej, nevíte někdo jak se do tohodle přihlašuje?", já mám za to že se ptá jako kterej z těch asi X loginů co sme kde dostali má použít, ale jinej spolužák naprosto s klidem začne říkat (velmi, teatrálně velmi pomalu): "Nahoru zadáš svůj login, dolu zadáš svoje heslo, pak klikneš na to přihlásit." - čekám jak ho ona spolužačka pošle někam že neni debil a že jako kterej ten login - a ona jen "fakt? aha..." - načež se přihlásila.

Jako když sem studoval na Unicornu tak sme tam dělali průser za průserem a myslel sem, že odtamtud mám mega storek. Ale storky co mám za tu kratší dobu z ČVUT sou sice jiný "kvality", ale co do kvantity to fakt přebíjej jak sviň :)
14.12.2017 00:58 - LokiB
Colombo píše:
Tak si to pojďme rozebrat:


A tu česko wiki, o který od začátku mluvím taky, ignoruješ, protože se ti nehodí.
A moje zpráva "blame wiki", kterou jsi cupoval s tím, že jako za co, abys pak sám uvedl, proč je na wiki blábol ... ti asi nerozumím. Zastáváš se wiki, nebo mi dáváš za pravdu v "blame wiki"?
14.12.2017 01:13 - LokiB
Psaní semestrálek je skutečně výživná disciplína. Tvářit se, že zrovna na tom ve všech oborech stojí vešekeré vědění, by bylo poměrně legrační (naštěstí to nikdo nedělá). Ve skutečnosti se tím bohužel nahradilo v mnoha případech skutečné ověřování, že člověk něčemu rozumí ... aka zkoušení.

Studoval jsem na FELu 2 roky (1992-1994), než jsem pochopil, že to není škola pro mě a teorii obvodů, fyzikální chemii, technické kreslení ani teorii pole opravdu používat v životě nechci, tak jsem šel o vysokou školu dál. Resp. dodělal jsem všechny zkoušky, zápočty a prostě nenastoupil do dalšího semestru.
Proč to píšu ... za celé ty dva roky jsme nesepisovali ani jednu semestrálku. Tahle móda přišla až tak o pět let později, kde se s tím roztrhl pytel a všichni na všechno začali lidi nutit psát hovadiny, ale hlavně z hodně citacema ... viz tahle komentovaná bakalářka.
Pochopitelně, i vysoké školy se vyznačují tím, že si všichni myslí, že oni to dělají správně a jen ti ostatní jsou blbci, že to nechápou / nechtějí / nedokáží.
14.12.2017 01:26 - sirien
LokiB píše:
A tu česko wiki

Jako máš namysli ty trapný 4 odstavce kde:

1 - co to mělo kdysi bejt, ale že to vlastně vůbec nebylo. Plus nějakej esotero-bullshit o Matce Zemi (WTF? srsly WTF?)

2 - totálně seškrtanej nesmysl kdy se ignoruje původní význam a představuje se pozdější definice, který už nebyla ale používaná ani tak antropology jako spíš feministickými aktivisty

3 - ...pokračování bullshitu z 2

4 - info o tom že se ten pojem nepoužívá. Následně odkaz na jinej termín, kterej je ale popsanej úplně blbě (konkrétně se tam patlá dohromady rodová linie a majetek - koukám že dokonce i celej termín "matrilinearita" je na cz wiki úplně zpatlaná blbost; Colombo výše vysvětlil co který termín skutečně znamená pokud by Tě to zajímalo)

4, pokračování - info o tom že matriarcháty dnes existují, následuje výčet částí planety typu "Jižní Amerika" a "Čína" bez dalšího upřesnění konkrétního místa, národa nebo kultury.

Jediný konkértní odkaz je "Minangkabau"... o němž en wikipedia neobsahuje jedinou informaci o matriarchátu (vyjma názvu jedné knížky ve zdrojích) a uvádí se pouze informace o matrilinearitě a matrilokalitě (s poznámkou, že velká až většinová část populace toto vlastně ani nedodržuje, ehm).


...takže cožeto Colombovi vlastně teď vytýkáš prosimtě?
14.12.2017 01:36 - LokiB
Vytýkám mu to, že jsem mu psal jasně: "blame wiki" a on mi odpověděl "Blaming wikipedia, for what?" ... a odcitoval jeden odstavec, kde skutečně wiki píše ve smyslu "dnešní antropologie se slovem matriarchát nepracuje" ... ale jaksi opomněl zbytek těch pojmů na wiki, který pak zas poslezé rozporoval jako bláboly (a já se s ním nepřu).
Co na tom furt nechápeš? Je tedy wiki zdrojem blbostí u pojmu matriarchát, nebo není?
14.12.2017 01:40 - Log 1=0
Já za své stále ještě nedokončené (bohužel) studium obecné a teoretické fyziky napsal dvě semestrálky. U předmětů z filozofické fakulty, které jsem si zapsal pro zábavu. Tyto semestrálky neobsahovaly jedinou citaci, a netvářily se jako vědecké práce, nebylo to vyžadováno. Jen se člověk zamyslel nad knížkou trochu víc, než jestli se mu líbila, sepsal to, odevzdal, dostal zápočet. Vzhledem k tomu, že předmět nebyl součástí jádra žádného oboru, a lidi si ho brali fakt jen ze zájmu, to bylo podle mě adekvátní. Na přírodovědě to fungovalo spíše stylem "spočítejte těchto 5 až 150 obtížných příkladů, jinak vás vůbec nepustíme ke zkoušce, kde budou další příklady a ústní zkouška z teorie". Samozřejmě na důležitých předmětech, i tam byly srandapředměty brané ze zájmu, kde ke zkoušce šel každý, pokecal si s přednášejícím a když nebyl debil tak to dostal. Ale tam to je OK.
14.12.2017 02:13 - Colombo
LokiB: Takže ty mi vytýkáš, že na wiki jsou konfliktní informace a ty si tu wikinu pořádně nečetl, aby si to zjistil?

Píše:
Ve skutečnosti se tím bohužel nahradilo v mnoha případech skutečné ověřování, že člověk něčemu rozumí ... aka zkoušení.

Zkoušení ověřuje především to, jestli máš paměť. Takže i když sem ty věci spolužákům vysvětlil, oni dostali lepší známku, protože si to na rozdíl ode mne pamatovali.

Pokud se ovšem jedná o nějaký smysluplný projekt (neříkám jen psaní, ale i analýza) a máš smysluplného zkoušejícího, který na tebe má čas... naučíš se mnohem víc. Hell, do teď si mnohem víc pamatuju, jak jsem seděl se zkoušejícím nad mým projektem a vysvětloval sem mu co sem udělal, proč sem to udělal a jak interpretovat výsledky, než nějakou blbost ze skript nebo co sem musel lovit z paměti.

Navíc, pokud někdo neumí citovat, neměl by na akademické půdě co dělat. Ta česká wiki je tak špatná zejména proto, že někdo neuměl citovat. Srovnej s anglickou, která je lepší. (i když má jako že konfliktní informace)

Ad česká wiki:
Píše:
Matrilinearita (z lat. mater, matka, a linea, rodová linie), také uterinní příbuzenství, je takové uspořádání tradiční společnosti, kde se osobní atributy, privilegia a majetek dědí v mateřské linii.
Ne? Matrilinearita je pouze o sledování původu, tracing of descent. Osobní atributy se asi těžko budou kulturně dědit, privilegia se tak nedědí, protože se nemusí dědit vůbec, na majetek jsou různé tradice a matrilinealita to ovlivňuje, jenže to není její význam.

Píše:
Evolucionističtí antropologové jsou přesvědčeni, že představuje starší stadium než jeho opak - patrilinearita.


To už nějakých 100 let neplatí. Ok, možná ne 100, ale 70.

Píše:
Ve velmi archaických společnostech s volnou organizací může souviset s tím, že jen matka je vždycky bezpečně známa.

Může souviset. Ano, nějaká souvislost tam je, ale jaká je co se týče současné literatury trochu rozporuplné. Ta věta je tak naprosto zbytečná.

Ale proč se tu vůbec bavíme o tom, jestli je nějaká stránka na wiki špatná? To je celkem bezpředmětné.
14.12.2017 03:01 - sirien
Loki: semestrálky sou úžasnej výukovej nástroj. Ale musej se používat "trochu" jinak než u nás. Čti: u nás se skutečný semestrálky nepíšou.

Já měl na jeden unit třeba tři práce kde nejmenší požadovanej rozsah bylo 10 peer reviewed zdrojů (nebo taky 20. Nebo bylo taky naznačeno že míň jak 30 neni slušný...) s tim že učitel všechny všechny ty zdroje skutečně přečet aby zkontroloval že sem je použil korektně (a po stranách těch opravenejch prací se pak objevovaly poznámky typu "not exact meaning", "excellent combined implication" nebo "slightly exaggerated deduction" popř. "nice paper, thanks") - abych těch 10 sehnal, musel sem jich přečíst zhruba tak sto a projít cirka pět set (minimálně abstraktem nebo conclusion), protože kdybych použil něco co většina jinejch prací rozporuje nebo kdybych minul nějakou klíčovou informaci co se jinde objevuje nebo kdybych něco neinterpretoval správně nebo kdybych použil nějakou starou (podle tématu, někdy víc jak 20, jindy i jen víc jak 5 let) bez toho abych checknul že se novější práce na věci shodujou nebo se k ní dál nevyjadřujou, tak by se mi to okamžitě vrátilo jak bumerang a procenta by šly dolu - zadání prací přitom bylo dost konkrétní, takže sem fakt musel hledat relativně specifický věci (a pocestě sem občas narazil na zajímavý věci mimo téma, což práci dost zdržovalo). Množství informací, které sem o tématu a souvisejících tématech během téhle činnosti nasál bylo naprosto nesrovnatelný s nějakou pitomou učebnicí nebo skriptama, přičemž všechny ty informace byly up-to-date.

Samozřejmě, do tohodle Tě nehodili na blind - poskytli Ti přístup do knihovny (kde byla knihovnice za kterou si přišel s tim že "potřebuju tohle, ale nedaří se mi to najít" a ona Ti řekla "chill, přiď zejtra" a druhej den Ti dodala štos přesně těch zdrojů které si potřeboval) a hlavně do elektronické databáze nejspíš všech seriózních peer-reviewed zdrojů na planetě která měla vlastní tříděnej search (kterýmu k dokonalosti chyběla jen jediná věc a to možnost vyhodit z výsledků cokoliv týkajícího se medicíny, ale to je zas jiná story...) a unlimited access k čemukoliv si potřeboval buď napřímo nebo uni loginem.

Hodnocení prací navíc jelo na několika samostatně hodnocenjch škálách, kdy bylo prakticky vždycky přítomný "critical thinking", "work with sources" a "content validity" a obvykle dál věci jako "use of language" (věci jako clarity, grammar atp.) nebo "argumentation structure" atd. přičemž ke každé té škále sem dostal samostatné ohodnocení s alespoň krátkym vysvětlujícím komentářem.

Na škále 0-100% kde 51% bylo "pass without credit" většina studentů cílila na 61-70% celkového hodnocení ("passed with credit"), 71-80% ("passed with distinction") mělo pár fakt dobrejch lidí ve třídě (a i většina těch byla spíš v dolní půlce). Já v jednom předmětu dostal overall 83% ("passed with high distinction") a všichni na mě koukali jak na totálního maniaka a ptali se kolik sem nad tim strávil času a jak sem to probohy zvládnul nebo jestli sem to už dělal dřív nebo co. (Samozřejmě, u nás mi to pak převedli hrubě procentama a prohlásili, že mi to uznaj jako céčko - sem tam málem lehnul smíchy když mi to ta ženská na studijnim oznámila.)

Studijní záběr byl takovej že sem při 4 předmětech měl přesně 0 času na to pracovat na diplomce (resp. kdybych pracoval na diplomce, tak bych už nemoh vylézt z domu a nejspíš bych se brzo změnil v uštvanýho vyhořelýho blekotajícího šílence) - i to bylo weird a ostatní na mě koukali jak na magora že sem si nabral 4 units naráz a já jim musel vysvětlovat že nemůžu jinak, protože musim získat 30 přepočtenejch euro-credits, což odpovídalo 4 units. Běžnej počet units studovanej naráz byl 2 u lidí co to brali volnějc a 3 u lidí co studovali na vážno.

Upřímně - napsat některý tyhle semestrálky mě stálo víc času a energie než napsat u nás blbou diplomku (a to sem se musel vejít do mnohem menšího předepsanýho rozsahu, což občas bylo dost peklo vzhledem ke všemu co sem tam podle detailů zadání musel narvat) - se spolužákama z Čech co tam byli se mnou sme si dělali legraci že kdybysme takovouhle práci odevzdali u nás, tak nám učitel odpoví že sme se museli splést a že sme omylem poslali draft diplomky jemu místo vedoucímu a že by potřeboval tu semestrálku co mu máme dodat. (A zcela vážně když vynechám otázku praktickýho výzkumu, tak některý ty papery mi daly víc zabrat než nakonec ta diplomka. Teda, stranou toho že mi k diplomce většinu statistický analýzy - oprava, prakticky všechnu statistickou analýzu - udělal Colombo a zachránil mi tim krk těsně před deadline, ale to je zase ještě úplně jiná story...)

Se zkoušeníma a podobnejma nesmyslama se tam nikdo moc nezdržoval, dostals hodnocení podle prací cos odevzdal. Účast na hodinách byla samozřejmě zcela dobrovolná (čti: "tak schválně kdo si tam lajsne nechodit") - na druhou stranu ty hodiny byly fakt zajímavý - že by tam učitel přeřikával věci z učebnice nebo něco co si můžeš načíst v běžnejch zdrojích neexistovalo, v podstatě to byly specializovaný výklady nebo case studies workshopy atp.

...potom co si tohle zažiješ pochopíš ten vtip že "v Čechách máme vysoký školy".
14.12.2017 03:13 - Colombo
nelži, dyť sem ti udělal jen jeden obrázek
14.12.2017 03:18 - sirien
...plnej korelací, ke kterejm sem se ani se starejma skriptama statistiky nebyl schopnej dopracovat a ze kterejch mi už totálně třeštila hlava za pomoci programovacího jazyka a software, kterej sem v ten moment absolutně neměl manu studovat a to v situaci, kdy sem diplomku odevzdával doslova a dopísmene míň jak hodinu před tvrdou deadlinou a i to jen z milosti vedoucí která přehlídla můj předchozí přístup a byla ochotná si finální verzi projít přes víkend a pak si mě pozvat do firmy a přerušit svoje vlastní obchodní jednání aby se mnou dořešila administrativu. (Ano, inteligentně sem si vybral vedoucí, která běžně práce nevedla a která nebyla profesí akademička a která mojí práci skutečně věnovala pozornost a - well, tak nějak to "vedení". V tu chvíli se to nevim proč zdálo jako dobrej nápad :D Teda, on to asi i byl dobrej nápad, aspoň mám narozdíl od spolužáků diplomku kterou můžu mít s klidem vystavenou na internetech a nemusim jí jako zbytek ČVUT před veřejností schovávat...)
14.12.2017 03:53 - Colombo
ok, dva obrázky.
14.12.2017 06:28 - Naoki
Píše:
Naoki: A co si proboha četl za akademickou literaturu, že sis osvojil takový styl?

Možná je to u hard sciences jiné, ale cokoliv, co není obecně známé (a i tam je to někdy potřeba) nebo neplyne z analýzy/dat v článku je nutné citovat. To je naprosto automatické.

Možná to je tím, že v LaTeXu citace nejsou vůbec problém a napsat si cite a pak vidět všude ty otazníky, které je nutné doplnit nezabere žádný čas? Nebo je to fakt tou hard science kde prostě nemůžeš říct něco, aniž by si to necitoval? (ale to má lepší antropologická literatura taky, zejména jestli pracuješ s články a ne knihami)

Jak už psal Sirien, práci s články po nás nikdo nechtěl (naštěstí teda, protože když jsem se o dohledání nějakých odborných článků přes JSOX a další univerzitní portály snažil tak mi nakonec vypadly věci ze 70tých let), stačily knížky. A z přednášky o tom jak správně citovat (jo, fakt jsme měli na to jeden celý předmět) a knížky ze které přednáška vycházela si pamatuju tvrzení, že můžeme klidně ocitovat celý odstavec, hlavně ať na konci dáme odkaz. Že správně když citujeme odstavec tak bychom to měli napsat kurzivou a jasně oddělit od textu, ale že je povolené i aby to bylo i v rámci textu.
Tak jelikož s bakalážkou jsem měl největší problém v dodržení minimálního počtu stránek, tak jsem začal směle citovat tímto stylem. Našel jsem si knížku která popisovala co jsem chtěl, přepsal celý odstavec, hodil poctivě citaci, a další odstavec byl buď z jiné knížky nebo z jiné části té samé. A jak už jsem řekl, na bakuli mi to bezproblémově prošlo, na magistru z toho bylo plagiátorství.

Jo, a ani nevím co je ten latex :P
14.12.2017 08:50 - LokiB
Colombo píše:
LokiB: Takže ty mi vytýkáš, že na wiki jsou konfliktní informace a ty si tu wikinu pořádně nečetl, aby si to zjistil?


Ne, já ti vytýkám, že horlivě cituješ wiki v těch částech, kde se ti to hodí a zaštiťuješ tím svůj názor "matriarchát neexituje", ale jaksi zcela odmítáš, že úplně ten stejnej zdroj, kterej sám cituješ, píše o tom že matriarchát existuje.
Takže použiješ jeden zdroj, kterým potvrzuješ současně svoje tvrzení, ale odmítáš ho jako potvrzení mého tvrzení.
Přitom podpora pro oba názory byla na jedné a té samé stránce. Tak buď je wiki píčovina a neberem ji v potaz, nebo ji bereme v potaz komplet s tím co na té stránce je.
Prostě si vybíráš, co se ti hodí. Tolik k práci se zdroji v této debatě ... a pak má člověk brát za relevantní ty ostatní texty ke studiu.

Naoki píše:
Jo, a ani nevím co je ten latex :P


Program pro "sázení textu". Jakože lidi rádi píšou ve wordu, ale nerdi se naučili sázet v TeXu ... resp. v LaTeXu.
A umožňuje to správné sázení typograficky složitějšího textu, oproti paskvilu typu word.
Takže třeba matematické, fyzikální a jiné vzorečky a formule v tom jdou připravit pro tisk správně.

sirien píše:
semestrálky sou úžasnej výukovej nástroj. Ale musej se používat "trochu" jinak než u nás. Čti: u nás se skutečný semestrálky nepíšou.


Já vím. Prostě každej má ten svůj individuální zážitek, že viděl / zažil / slyšel / četl "jak se to má dělat správně" (v podstatě v jakémkoli oboru), a pak může mít bžundu z reálií těch ostatních. Been there, done that.

Colombo píše:
Zkoušení ověřuje především to, jestli máš paměť. Takže i když sem ty věci spolužákům vysvětlil, oni dostali lepší známku, protože si to na rozdíl ode mne pamatovali.


Na to bych ti mohl napsat v sirienově stylu "no, když se zkoušení dělá správně (čti: jinak než u vás, co mát špatné zkušenosti), tak je mnhem lepší než semestrálka, protože ... atd"
Takže když se ti vyučující má čas věnovat i u zkoušky, tak jednak dobrý zkoušející dokáže ověřit, že tomu rozumíš, a to nestresující metodou, na kterou ti jen biflování nazpaměť nestačí.
POchopitelně, když budete na šptných školách, kde na vás má 10 minut na zkoušku z celoročníkové látky, tak maximálně ověří, že jste si zapamatovali pár věcí.

Umění citovat je fajn, zejména pak pro další setrvání na akademické půdě. Protože se pak živíš granty a musíš plnit podmínky, které jsou nastaveny i na úroveň publikací v těch správných časopisech, a tam to revizor ovládá. A pak si pěkně sledujete, jak vám naskakuje nebo nenaksakuje index citovanosti.

No, nadsazuju to, aby zas nebylo moc kvikotu ... point je, že s tím, kolik lidí znám na různých akademických institucích, a vím, čím se v podstatě živí, tak jsem k velké části tohoto byznysu dost skeptický. Lepší plán nemám. Jen je to podle mě z 80% samopožírající díra na peníze. Čest zbylým 20%, kteří skutečně dělají smysluplnou práci a publikují smysluplné výsledky.
Pro ty, co někdy přišli do styku s GAČR, asi není třeba psát víc.
14.12.2017 12:12 - Element
LokiB píše:
Ne, já ti vytýkám, že horlivě cituješ wiki v těch částech, kde se ti to hodí a zaštiťuješ tím svůj názor "matriarchát neexituje", ale jaksi zcela odmítáš, že úplně ten stejnej zdroj, kterej sám cituješ, píše o tom že matriarchát existuje.
Takže použiješ jeden zdroj, kterým potvrzuješ současně svoje tvrzení, ale odmítáš ho jako potvrzení mého tvrzení.

TIL ze nekdo pouziva ceskou wikipedii.
14.12.2017 22:13 - Colombo
Píše:
Ne, já ti vytýkám, že horlivě cituješ wiki v těch částech, kde se ti to hodí a zaštiťuješ tím svůj názor "matriarchát neexituje", ale jaksi zcela odmítáš, že úplně ten stejnej zdroj, kterej sám cituješ, píše o tom že matriarchát existuje.
Takže použiješ jeden zdroj, kterým potvrzuješ současně svoje tvrzení, ale odmítáš ho jako potvrzení mého tvrzení.
Přitom podpora pro oba názory byla na jedné a té samé stránce. Tak buď je wiki píčovina a neberem ji v potaz, nebo ji bereme v potaz komplet s tím co na té stránce je.
Prostě si vybíráš, co se ti hodí. Tolik k práci se zdroji v této debatě ... a pak má člověk brát za relevantní ty ostatní texty ke studiu.


Ale ne. Jen je třeba číst zdroje komplexně a chápat "výčet matriarchálních společností" tak, jak je uveden, tedy to, že někdy někdo o nich řekl, že jsou matriarchální.

Píše:
Umění citovat je fajn, zejména pak pro další setrvání na akademické půdě. Protože se pak živíš granty a musíš plnit podmínky, které jsou nastaveny i na úroveň publikací v těch správných časopisech, a tam to revizor ovládá. A pak si pěkně sledujete, jak vám naskakuje nebo nenaksakuje index citovanosti.


Schopnost citovat je důležitá tam, kde cituješ, aby byly tvoje tvrzení dohledatelné. Na akademické půdě je to důležité ne proto, že by tě jinak editor vyhnal, ale proto, že tvrzení musí být doložitelná a dohledatelná. Kdyby sis mohl tvrdit věci halabala, tak by se věda nikam nedostala. Což ty různé sociologie a podobné obory celkem potvrzují.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094685077667236 secREMOTE_IP: 44.211.117.101