Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
11.7.2020 23:00 - Jezus
sirien píše:
Jinak jak jsem osobně fanoušek Roddenberyho stylu a idey Star treku (co do ideovosti a pozitivních vizí atd.) a současné dekonstrukce mám za hereze (navíc zblitě provedené)

Podepisuji v plném rosahu :-)

Jinak abych se trochu vrtil k tématu:
Šaman píše:
Strašně kontroverzní myšlenka: protože velkej černej nasranej negr je moc kontroverzní. Ork je v pohodě.


Je fakt, že tohle hodně využívá třeba Shadowrun. Tam jsou gangy důležité kulisy a "meta-rasová" vákla tomu dodává tu správnou šťávu. A je "bezpečnější", když jsou to trogové. Plus prostě pankáčtí orci, co poslouchají death metal jsou parádní sami o sobě :-)

A Šaman má pravdu i v tom zbytku. Toho zase imho využívají klasičtější fantasy rpg, kde máš prostě zjednodušené ty stereotypy do ras.

Samozřejmě pod vlivem nejen Sapkowského se i fantasy už různě posouvá (a posouvala asi už před tím, klidně mě poučte, já jen tak nadhazuju). Navíc bych řekl, že hráči, co už mají nahráno, ty stereotypy začínají nudit a chtějí si s tím hrát jinak - třeba je bořit, či převracet nebo jim dávat hloubku a tak.
(A samozřejmě někteří se k tomu archetypálnímu a jednoduchému i po stránce zápasu dobra/zla, už zase vracejí, protože chtějí relaxovat).

Mě paradoxně přijde (a tady nechci znít nějak aktivisticky, navíc to strašně zjednodušuju), že DnD zrovna téma "začleňování" a předsudků zdvihlo u thieflingů a těch půl-orků a když o to někdo stál, mohl si to zkusit v té "znevýhodněné kůži". Samozřejmě jen trošičku a záleželo hodně na GM (a taky na to často rovnou kašle, nebo se to zmíní jakože na začátku a pak to už nikdo neřeší...). Neříkám, že tahle možnost zmizí, když škrtnete rasové bonusy, ale skoro mi přijde, že tohle brzo taky zmizí, protože pod tlakem "veřejnosti" nejen, že drowové budou muset "mít duši" (zajímavé, že zrzci ji nikdy k ničemu nepotřebovali ;-) ), ale bojím se, že pomalu už nebudou "smětt" být půl-orci obávaní/nechtění nedej bože násilničtí...

Jakože snad jsou to jen moje divoké obavy, ale ruku na srdce, ze spousty věcí, co se teď v rpg řeší jsem si před pěti deseti lety dělali srandu a on to te´d fakt někdo myslí vážně :-)
12.7.2020 00:02 - sirien
Jezus píše:
thieflingů

tak kolego... Bejt v DnD světech twitter, tak Tvoje existence právě skončila.
12.7.2020 01:13 - Colombo
Tak blacklist a whitelist jsou už taky rasistické:(
12.7.2020 01:15 - Colombo
Jezus píše:
Je fakt, že tohle hodně využívá třeba Shadowrun. Tam jsou gangy důležité kulisy a "meta-rasová" vákla tomu dodává tu správnou šťávu. A je "bezpečnější", když jsou to trogové. Plus prostě pankáčtí orci, co poslouchají death metal jsou parádní sami o sobě :-)

Bejvávalo.

Dneska SR řeší, jestli snížení essence kvůli cyberimplantátům není transfobní.
12.7.2020 01:31 - Jezus
Tak tohle jsem na dobrou noc nechtěl slyšet :-(
12.7.2020 09:51 - malkav
Colombo: Stejně tak jako master a slave, když už jsi u té IT terminologie ;)
12.7.2020 10:01 - Log 1=0
Tyhle věci se už asi týden řeší na RPG Fóru. Byl bych nerad, aby se ve své obecnosti začaly řešit i tady, a to nemluvím o tom jak by se to asi nelíbilo Sirienovi.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.25610399246216 secREMOTE_IP: 3.236.102.97