Kultura

sirien
14.8.2014 18:57
Kontroverze a nekorektnost v RPG
strany 1 - 16 (20 postů/strana): Numenera a později nějaké obecné gender tlachy

#313 a dál rasismus v RPG
19.8.2019 22:14 - ShadoWWW
Je vlastně jedno, kdo konkrétní za tím stoji. V Dragon Heist to ničí DnD, v PF2 zase PF.

Až vyjdou ZZ, bude to do té doby nejlepší knižně vydané české RPG (JaD vyjdou 100% později, pokud vůbec).
19.8.2019 22:24 - Log 1=0
No tak lidi, zase se trochu uklidníme, jo?
Ten rámeček (respektive jeho konec) je blbý až na půdu. Ale jestli ničí DnD tak toho DnD evidentně moc nevydrží.
ShadoWWW píše:
V omezené míře se to dostává i k nám. Co jsem slyšel, překlad Zapovězených zemí bude přespellovaný tak, aby byl striktně genderově neutrální.

Tím narážíš na tady tohle?
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=192&t=15264
Podotýkám, že na tom nevidím nic v principu špatného. Záleží samozřejmě na tom, jestli se to podaří udělat tak, aby to neznělo až moc šroubovaně. Ale to nemůžu vědět, dokud to není sepsané.
19.8.2019 22:49 - Xeth
Log 1=0 píše:
No tak lidi, zase se trochu uklidníme, jo?... jestli ničí DnD tak toho DnD evidentně moc nevydrží.

+1
19.8.2019 22:54 - Colombo
ShadoWWW: Fuck, to jsou všici posraní z toho, že "rasa" zní jak od někoho z Neo-Nazi tábora, že se toho všici štítí? A to, jak si stěžují, že ostatní "rasy" nemají ethnicity... to je doufám jen vzorek konkrétní výrazně retardované populace DnD a ne reprezentativní vzorek americké populace hrající DnD?
19.8.2019 23:28 - sirien
ShadoWWW: tak věcně to jedno sice je, ale zároveň to je takové příznačné, že.


Colombo: tak nazis (včetně těch krypto) byli co do rasové otázky vždycky přecitlivělý a měli tendenci to furt někde řešit - v tomhle směru se za těch sto let zjevně nic nezměnilo.

Sorry, tomu prostě nešlo odolat.
20.8.2019 00:46 - Sadako
Log 1=0 píše:
Ten rámeček (respektive jeho konec) je blbý až na půdu. Ale jestli ničí DnD tak toho DnD evidentně moc nevydrží.

+1
Ten rámeček je poněkud Trololo - a to říkám jako člověk, který hraje až na výjimky výhradně buď homosexuály nebo transsexuály. Volovo nadšení nad něčím takovým ve světě, kde v širším lore existuje nařp. girdle of masculinity/feminity a místa jako Sigil, Feywild apod. dává poněkud trudný obraz někoho, kdo se snaží vystupovat jako protřelý světák, ale asi cestuje nejvíc prstem po mapě, nebo tak něco.
Kdyby se, jak psal někdo výš, Volo nad Waterdeep rozněžňoval, jaké to je skvělé doupě vší možné exotiky, kde může sjíždět tuny fantasy koksu a projet brázdu mezi prodejnými entitami všech druhů a pohlaví, vypadalo by to hned líp.

Ale na genderově neutrálním oslovovení v pravidlech nevidím nic špatného, ostatně, v originálních (tj. anglicky psaných) materiálech se praktikuje už poměrně dlouho a nemám dojem, že by cokoli jakkoli ničilo.
20.8.2019 01:10 - Colombo
Jerson píše:

Všechny zachránila? Já ten dojem tedy neměl, a jako postava mi přišla úplně v pohodě. Tedy přeboostěná technička - ale na druhou stranu je z populace čítající pár set tisíc lidí, kteří se vyloženě musí rvát o své místo k životu, a když selžou, tak zemřou ve vesmíru, takže to že je díky svým schopnostem pořád naživu a tím i ostatní mi nijak extra zvláštní nepřišlo.


Právě. Drsné podmínky v místě daleko od civilizovaného světa. Skoro všichni jsou z toho nějak pokřivení a mají výrazně vyhraněnější názor na život. A pak je tu princezna.

Amos je damaged a jde to vidět z toho charakteru. Pilot je v pohodě týpek, kerého zajímá jen pilotování. OK, není moc výrazný ale není nesnaží se z něj dělat nosný charakter. Holden je taky tak trochu princ. Ale background má jako spešl děcko nějaký separatistů co má 8 rodičů, tak ok, ale trochu mi to vadí. Ti co velí té mining stanici mají taky viditelně mnohem hrbolatější charaktery co si jdou drsně po svým, ačkoliv jejich motivace je vpohodě.

A pak si autoři všimli, že princezna má moc plochý charakter, tak "I lost a child!". To i ten botanik byl na tom lépe. Jo a konec druhé série (SPOILER), když se princezna rozhodla, že patří na Rosi "others: You have come to save us! her: I have come to save you!" *rolls eyes*
20.8.2019 08:24 - Corny
Log 1=0 píše:
No tak lidi, zase se trochu uklidníme, jo?
Ten rámeček (respektive jeho konec) je blbý až na půdu. Ale jestli ničí DnD tak toho DnD evidentně moc nevydrží.

+1

Nemůžu si pomoct, ale pokaždé, když se někdo tváří, že důraz na genderovou neutralitu a podobné trendy ničí to či ono médium nebo nějak ohrožuje "staré dobré pořádky" (nebavím se o tom, pokud to někdo dělá nešikovně, ale stupidně podat jde jakoukoliv myšlenku, nejen ty ze "SJW kouta"), tak mi to připadá neskutečně absurdní.

Jinak problém s "Rasou" je myslím asi v tom, že se ten pojem kryje s tím, jak jej chápeme a používáme IRL a v té spojitosti to vytváří určité pnutí. Zejména pro osoby "rasy" to pak může vytvářet určité negativní korelace, což u her a priori určitě není žádoucí. Takže dává smysl, že je zde snaha najít nějaký jiný vhodný termín, který podobný stres vytvářet nebude. Ostatně nevidím nic špatného na tom, pokud určitá terminologie není z nějakého důvodu úplně ideální (ostatně už jsem slyšel designéry tvrdit, že jim na jejich hře třeba vadí právě to, že nezvolili lepší názvosloví) a je tu snaha najít alternativu, která problematická nebude. Každopádně tohle je asi kapánek složitější téma, ke kterému by spíš něco řekl někdo, kdo se tím víc zabývá, případně někdo kdo je tím přímo dotčen.
20.8.2019 08:56 - Aegnor
Corny píše:
Nemůžu si pomoct, ale pokaždé, když se někdo tváří, že důraz na genderovou neutralitu a podobné trendy ničí to či ono médium nebo nějak ohrožuje "staré dobré pořádky" (nebavím se o tom, pokud to někdo dělá nešikovně, ale stupidně podat jde jakoukoliv myšlenku, nejen ty ze "SJW kouta"), tak mi to připadá neskutečně absurdní.

A tohle tady někdo tvrdí?
20.8.2019 11:16 - Colombo
Corny píše:

Jinak problém s "Rasou" je myslím asi v tom, že se ten pojem kryje s tím, jak jej chápeme a používáme IRL a v té spojitosti to vytváří určité pnutí.

Teda nevím jak psí rasy vytvářejí nějaké pnutí. Jo, to dělení na bojové a nebojové je celkem blbost. Pokud ale běžně používáš nebo jsi v kontaktu s lidmi, kteří používají pojem rasa mimo fantasy či psy, tak bych ti doporučil změnit prostředí. Budeš pak méně v tom stresu.
20.8.2019 12:34 - Corny
Colombo píše:


Tak já v první řadě neřekl, že s tím mám nějaký problém já osobně, jen se snažím objasnit, kde ten problém asi bude.

Nadto zrovna pojem "Race" je, pokud vím, minimálně v anglicky mluvících zemích běžně používán i v jiných než tebou předkládaných vztazích :
https://en.wikipedia.org/wiki/Race_(human_categorization)
20.8.2019 20:50 - Jezus
Mohl by tu někdo prosím odcitovat ten problematický rámeček (nebo jeho poslední odstavec), ať si taky můžu přisadit? :-)

Jinak probíraná postava je teda transexuál, co se změnil v ženu nějakým kouzlem, ano? (Opasek změny pohlaví byl myslím už v prvním Baldur's Gate - a určitě si ho z lootu vzal Elan v OOTS :-) - a zrovna nedávno mě napadlo, že by něco takového problém transexuálů ve Forgotten Realms řešilo vcelku elegantně).

Jinak dotyčný tou změnou vystavil rodinu nějakému společenskému odsouzení nebo naopak Volo chválí, že právě že vůbec? (Vivat Hlubina?). Nebo má prostě jen radost z pohledu na hezkou holku? :-D
20.8.2019 21:02 - Aegnor
Jezus:
Volo v dračí loupeži píše:
Město je kromě toho útočištěm těch, kteří si sami definují, co znamená být muž a žena, těch, kteří přesahují pojetí pohlaví jako bohové, a těch, kteří naprosto předefinovali to, čím jsou. Jaká to odvaha! Nikdy mě neunaví se na to dívat. V Hlubině jsem viděl lidi, jejichž životy jsou magičtější než všechny zázraky, které mají na svědomí kouzla.


Je to prostě takový rámeček úplně mimo jakýkoliv kontext a cokoliv dalšího.

Jako, upřímně, ten odstavec mi přijde absurdností podobný, jako kdyby tam takhle vychvaloval leváky.
20.8.2019 21:23 - pilchowski
je to sice MtG ale taky WotC, necham to bez komentare, pac je mi to u rite, ten ramecek me nepoburuje, chapu ze nekoho jo (“When meeting the adventurers, there is 50% chance Volo is drunken.”)
20.8.2019 21:38 - Jezus
Tak jako nejsem vůl, abych kvůli tomu, že někdo dělá kraviny, přestal hrát jinak docela slušnej produkt. Ostatně já nemám problém hrát hry, které naopak SWJ odsuzují jako málo "diverzity" nebo whatever. Přece nebudu oplácet stejnou mincí.

Hrát to přestanu až ve chvíli, kdy budou mít homosexuálové +1 na Charisma :-D

EDIT: Ty jo, příště to nechej bez komentáře než na to odpovím, takhle to vypadá, že mám schizofrenii :-)
20.8.2019 21:44 - pilchowski
Jezus: sorac jsem to zeditoval, prislo mi to pak debilni presne ve smyslu jak pises. Dycky cokoliv co se ti nelibi muzes ignorovat, to jo. Chtel jsem ale jen rict, ze tohle tema je u WotC asi neco, ceho se este dockame castejc, a nekdo by z toho moh bejt nemile prekvapenej.
20.8.2019 21:49 - Jezus
Aegnor: Díky.

Volo píše:
Město je kromě toho útočištěm těch, kteří si sami definují, co znamená být muž a žena, těch, kteří přesahují pojetí pohlaví jako bohové, a těch, kteří naprosto předefinovali to, čím jsou. Jaká to odvaha!


Posem asi ok. Evidentně to ve Forgotten Realms chce odvahu (ostatně jako leckde jinde) a Hlubina je útočiště, protože je otevřená. Za mě dobrý.

Volo píše:
Nikdy mě neunaví se na to dívat. V Hlubině jsem viděl lidi, jejichž životy jsou magičtější než všechny zázraky, které mají na svědomí kouzla.


Eh? Dívat na co? Na holky? Na kluky? Na kluky v dívčích šatech? Na kluky s klukama? Trochu mi chybí na co ho nikdy neunaví se dívat... Pokud to myslí ve smyslu "dívat se na lidi, co mají odvahu jít si svojí cestou..." pak ok, ale to Volo nepotkal nikdy žádné dobrodruhy?
A v čem jsou prosím pěkně jejich životy "magičtější než všechny zázraky"? Když chce transexuál žít jako holky, fajn, gl, ale to je pak jeho život "magičtější?". "Svobodný", "konečně šťastný", ok, ale magičtější než všechny zázraky??

Kdyby Volo napsal - "Umožnit někomu být skutečně tím, čím se cítí být, je skutečná magie a největší zázrak, jakému jsem byl kdy svědkem" - tomu bych rozuměl. Jasně básnická licence, moc vína... ale alespoň by ta věta dávala smysl :-)
20.8.2019 21:53 - sirien
pilchowski: škoda komentovat. Mám ale trochu pochybnost, že máš k WotC nějakou alternativu, protože podle všeho co vim je prakticky celej (nepočítačovej) herní průmysl v Americe v liberální části spektra - což navíc znamená, že tam není názorová diverzita, což nejspíš povede k další extremizaci.


Jezus: ne prosimtě, transexuální postavu sem si tu domyslel já jako protipříklad.


Sadako, Corny: problém je, opět, kontext. V tomto případě fakt, že na důvodu proč se věci dělají záleží. I pokud je změna samotná neškodná nebo rozumná, tak pokud ji někdo požaduje ze špatných důvodů, tak může být dobré ji neudělat - nebo minimálně ne hned. Zejména pokud má člověk dojem, že dotyčný bude mít tendenci své nároky dál stupňovat. Což bohužel v tomto případě je vcelku oprávněný předpoklad (velká část úspěšných společenských změn probíhá salámovou metodou - a to i těch pozitivních jako např. boje za rovnoprávnost, takže očekávat že někdo se sociální agitkou po prvním úspěchu navýší požadavky neni ani tak paranoia, jako spíš znalost historické praxe).
20.8.2019 21:55 - Jezus
pilchowski: V poho. Lepší než mávat rudým hadrem...

Já bych WotC v lecčem fandil (kdyby mi to nebylo vlastně celkem jedno :-) ), třeba grafika kde jsou i "hrdinky" mi přijde fajn, o neutrálním rodu zvoleného jazyka (když neprzní gramatiku) jsem se pozitivně vyjadřoval už dřív. "Rasy" jsou pro mě bouře ve sklenici vody, ale slovo "původ" je taky dobrý, takže v poho (člověka spíš štve, že to "musí" řešit, ale jsou za to ostatně placení).

Blbý je, když už to začne být moc "na sílu" (jak říká Sirien) a styl "koukněte jací jsme pokrokoví", mi už leze krkem. Ale chápu, že prachy jsou prachy a jeden rámeček + dobře napsané prohlášení je reklama zadarmo.

A lidi jim to žerou, protože se pak cítí pokrokoví...
20.8.2019 22:04 - Jezus
Sirien: Aha :-) Taky mě napadlo, že "nápadité" použití magického itemu, který je ve hře co pamatuju, nebude z jejich hlavy :-D

Takže tu máme jen ten glorifikační rámeček a jinak tam o transsexuálech a dalších není nic? Tak to mi přijde spíš jako únikovka ve stylu "Tak jim něčím zaplácněte huby, ať jsme teda otevření" než jako agitka.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097158193588257 secREMOTE_IP: 44.202.183.118