Kultura

Autorská citace #81
17.2.2019 23:13 - Jezus
Šaman: V té chvíli jsem myslel, že odejdu z kina. Jako by nestačilo, že skřeti v plné zbroji padají k zemi, když je přetáhne nějaký vesničan vidlemi nebo čím... Naštěstí v projekcích vystřihli tu scénu s tou "protišípovou" balistou, jinak bych konec ani neviděl.
Autorská citace #82
17.2.2019 23:28 - LokiB
Jezus: ne, nemyslím komedie. myslím situaci, kdy se nějaký vydavavatel/studio rozhodne, že opravdu udělá film, kde bude postava jako filmový Thanos "hlavním hrdinou" (či protagonistou). jeho pomocníci nebudou mít křivé držky a zlé pohledy, a jeho soupeři nebudou nažehlení paňácové (nebo tedy to budou patřičně zkarikovaní nažehlení paňácové).

Takový film určitě nevydělá tolik peněz jako Avengers. Možné ještě lépe by to mohla být kniha, tam jsou náklady na vytvoření oproti filmu zanedbatelné a ztráta nebude tak bolet :)

Tedy spojitost mezi Thanosem a ekologickými magory nevidím, nebo snad jen velmi velmi zkratkovité a zavádějící.
Autorská citace #83
17.2.2019 23:42 - sirien
Protišípová balista byla náhodou cool :) Hardcore DnD stuff. LotR by podobná věc asi dost kurvila (Legolas surfující po slonovi...), ale u Hobita byl člověk rád aspoň za něco co zrovna nebyla další série Novozélandskejch cestopisů.

A u elfů skákajících přes trpasličí linii přímo proti útočící linii mě dost překvapilo, že většina šermířů se shodla na tom že to je potenciálně naprosto vpohodě funkční taktika pro rozbití nepřátelského útoku a že by to mohlo fungovat.

LokiB píše:
Takový film určitě nevydělá tolik peněz jako Avengers.

Hej tyjo... jako... nebyl bych si tak jistej :D

Jako byla by to challenge, ale viděl sem uspět i víc WTF věci než tohle.
Autorská citace #84
18.2.2019 12:35 - Jezus
LokiB: A nefunguje takhle nějak Zloba (kterou jsem neviděl)?
Jinak souhlasím, že je to dobrý nápad. Jen nevím, jestli by to šlo i jinak, než aby "padouch" bojoval s ještě větším zlem (Suicide Squad).
Ale to je právě ta výzva, pokud by to někdo dobře zládl, bylo by to super :-)

sirien píše:
Protišípová balista byla náhodou cool :)

Možná tak pro Warhammer, ale na mě podobné věci tam, kde nepatří, působí dost rušivě (a brakově). Takže ať podobným stylem udělají Gotreka, ale ne Středozem.

S těmi elfy by to pro mě za mě fungovat mohlo (počítám, že jsou dobří bojovníci), ale WTF plyne z toho, že je to absolutně zbytečné, když jsi stihnul postavit kvalitní falangu, aby se skřeti rozbili o ni. Stačilo zpoza trpaslíků střílet šípy a dílo zkázy by bylo dokonáno...
Takhle plýtváš bojovníky - i když zabijí víc nepřátel než sami ztratí, pořád je ten poměr horší než u té falangy. Alespoň, že takhle umírají elfové místo trpaslíků, to je jediný klad celé akce ;-)
Autorská citace #85
18.2.2019 12:42 - LokiB
Zloba není vůbec zlá a nemá žádné zlé plány ...

Padouch by právě bojoval s těmi hnusnými "klaďasy", kteří mu jeho plán na vyhlazení půlky vesmíru budou chtít překazit.
V podstatě by ten děj zůstal stejný, jen by byl točen z pohledu jiného protagonisty, zde Thanose ... a dramatická či dojemná hudba by hrála v jiných momentech filmu.
jasně, scénář by se víc zabýval jeho prováděním, než tím odporem. Plánování, přípravy, překážky. kde sehnal svoje pomocníky? jaký byl jejich osud před tím? Jaké vnitřní konflikty museli překonat, než se přidali k plánu, který jim vlastně dával 50% že při jeho splnění sami umřou? samé otázky ...
Autorská citace #86
18.2.2019 13:03 - sirien
Jezus píše:
Takže ať podobným stylem udělají Gotreka, ale ne Středozem.

Když tam můžeš mít feministickou elfí bojovnici (brutální porušení autorské stylizace) která si tam málem začne románek s trpaslíkem (brutální porušení canon lore), tak už tam pro mě za mě můžeš mít klidně šípy sestřelující balisty, proč ne. Když nic jinýho tak to diváka po těch 6 nebo kolika hodinách roztahaný a zbytečný trilogie aspoň trochu probudí.

Jezus píše:
když jsi stihnul postavit kvalitní falangu, aby se skřeti rozbili o ni

No, to sem si myslel taky, ale ty šermíři právě tvrdili, že to tak úplně jasný neni.

Zaprvé ta lukostřelba by v téhle situaci prý nemusela být tak šťastný nápad (resp. jasně, můžeš říct, že pro elfy to je vlastně optimální, protože pročistěj skřety a trpoše naráz...)

Zadruhé ta falanga by dostala plnou sodu charge, kdy nepřátelé byli morálně připravený na srážku linií, následné přetlačování a snahu tu falangu prolomit. Jenže - co šermíři tvrdili, já se v tom tak nevyznám, ale věřim jim - podobnej charge je z 90% o morálce a psychologii, takže když v poslední chvíli těsně před střetem linií najednou tu nepřátelskou stojící falangu co zjevně čeká na náraz nepřátel přeskočí linie elfů co se sami vrhnou plnou rychlostí proti té útočící linii, tak čistě ten efekt šoku a překvapení může celej ten liniovej útok rozbít na hadry. Zformovaný elfové se tak náhle octnou uprostřed zmatených nepřátel bez rozkazů a velení a za zádama maj trpasličí falangu, která se pak najednou může prostě vydat dopředu, nechat pár "uliček" kterými elfové ustoupí a najednou máš trpasličí falangu která postupuje skrz rozpadlé a zmatené skřety. A v TEN moment pak nastoupí ti elfí lučištníci, kteří nechají první linii trpaslíkům a sami začnou v klídečku vraždit všechny co od trpaslíků stihnou utéct nebo kteří by z dálky chtěli do toho boje vtrhnout a trpaslíkům se postavit koordinovaně.

Tj. i když to vypadá šíleně, tak ve skutečnosti podle šermířů co znám a co sem potkal že to komentovali na netu to elfí přeskočení trpaslíků v poslední moment mohla být ve skutečnosti dost geniální a brutálně vítězná taktika a ve skutečnosti tam povraždíš mnohem víc nepřátel mnohem rychlejc s výrazně menšími ztrátami.


Nicméně jako co já vim, jen předávám co mi o tom řekli jiní, sám liniovému boji nijak moc nerozumim :)
Autorská citace #87
18.2.2019 13:20 - Jezus
LokiB: Dejme tomu. Ale zrovna u Thanose by bylo dost zásadní vysvětlit, proč MUSÍ vyhladit půlku vesmíru a proč to opravdu dává z jeho pohledu smysl (přišel o rodiče při pojích o vodu?) a proč si zosobňuje právo o tom rozhodovat sám ("Jestliže tu není žádný bůh, bylo by vhodné nějakého pozvat.").
Jinak samozřejmě, obětování vlastní dcery pro "vyšší ideály" by pak patřilo k vrcholům filmu.
Autorská citace #88
18.2.2019 13:26 - sirien
Zaprvé za mě je Thanosovo vítězství fakt stylový závěr té ságy. Hrdinové prostě prohráli, surprise bitches. (Pokračování co to zvrátí by mohlo bejt taky cool, ale s tím co se děje s a kolem Cpt. Marvel si říkám, že si možná tenhle stylovej závěr nebudu kazit a dál už to sledovat nebudu...)

Zadruhé sorry, ale vymyslet v komiksovém universu důvod pro zabití poloviny vesmíru tak, aby dával logicky smysl nebo aspoň nebyl tak děravej že to prokoukne i malý děcko by zase nebylo tak těžký - říct "overpopulation" je fakt "lazy screenwriting" (plus dost laciný gesto).

A zatřetí co se mě týče, tak obětování vlastní dcery bylo jedním z vrcholů filmu a ta scéna mi přišla sama o sobě zatraceně silná plus to Thanose jako postavu dost zesílilo (což bylo i tim jak to bylo zahraný atd.)
Autorská citace #89
18.2.2019 13:35 - Jezus
Sirien: Jakkoli nesnáším tyhlety "social justice" apod. k Tauriel mám výhradu více méně jen tu, že není v předloze. Feministická bojovnice je už v původním Pánu prstenů (a sejme dokonce Černokněžného krále) a není jediná elfka v Ardě, která by si šla tvrdě za svým (vzpomeňme První věk).
Ten románek má daleko k tomu, co předvádí Aragorn s Arven. Tohle je de facto pubertální úlet včetně "konce světa" z toho, že ztratila někoho, koho zná čtrnách dnů. ("Proč to tak bolí?/Jestli je tohle láska, pak ji nechci..."). Pokud by to Fili přežil, byli by spolu ze zvědavosti zhruba tak dlouho, dokud by to vadilo jejímu otci :-)

S těma šesti hodinama souhlasím, a pokud "probudí" myslíš tak, že "nasere", tak taky :-)

Střílelo by se pochopitelně dlouhým obloukem do zadních skřetích řad. I tak je výhoda, že trpaslíci jsou menší.
Jinak nebudu polemizovat s lidmi s o něco lepší (laickou) erudicí, ale dodám, že ani oni ani já jsme ve skutečné bitvě nebyli a to, co říkají, mi příjde až moc složité, aby to ve skutečné vřavě fungovalo, jak si představují - hlavně ten elfí ústup uličkami.
Na druhé straně, jednou to třeba vyjít mohlo. A fakt je, že nic tak nezlomí nepřátelskou morálku než: "Na nás? Oni jdou na nás?"
Autorská citace #90
18.2.2019 13:40 - Jezus
Sirien: 1) Souhlas, to se vážně povedlo. A záběr na pole s kukuřicí (či co to bylo) byl záblesk scénaristického umění.
(Zvrat je nevyhnutelný, ovšem užíjme si alespoň originální poločas).

2) Souhlas, ovšem bohužel se tak nestalo.

3) Zase souhlas, (zase) ovšem bylo tomu tak mimo jiné proto, že v tom filmu chybělo více silných momentů (a postav a scén a ...) :-)
Autorská citace #91
18.2.2019 13:52 - Jerson
sirien píše:
Zadruhé sorry, ale vymyslet v komiksovém universu důvod pro zabití poloviny vesmíru tak, aby dával logicky smysl nebo aspoň nebyl tak děravej že to prokoukne i malý děcko by zase nebylo tak těžký - říct "overpopulation" je fakt "lazy screenwriting" (plus dost laciný gesto).

Do záznamu říkám, že jsem Thanosovo logiku vůbec nepochopil, přesněji mi přijde úplně divný. (Trochu v tom cítím přístup jedinců, kteří říkají, že by bylo třeba zredukovat počet lidí, ale myslí tím počet ostatních lidí - místo aby této myšlence zůstali věrni a střelili se do hlavy jako první.)
Autorská citace #92
18.2.2019 14:02 - Jezus
Jerson: Já mám pořád dojem, že je to jedna z extrémistických větví tzv. "hlubinné ekologie", která byla hodně v módě někdy kolem druhé světové (spíš před ní). Četl jsem na to téma serii článků v Pevnosti (myslím že ve spojistosti s kořeny nacismu a vůbec tím "zajímavým" okolo). Nějak zvlášť se mi to ale hledat nechce (je to několik let).

Pokud se střelíš do hlavy jako první, jdeš sice příkladem, ale nespasíš svět. Měl by ses do ní střelit jako poslední... Právě Thanos dokazuje, že není pokrytec (jen vůl) tím, že obětuje tu svoji dceru. Asi by zabil i sebe, kdyby to něčemu pomohlo (a nemusel bránit tu rukavici s kamenem času).
Autorská citace #93
18.2.2019 14:18 - LokiB
Já bych tam naopak žádnou logiku do scénáře ani nedával ... Thanos se prostě rozhodl (nebo měl vnuknutí), že je nejlepší vyhladit půlku vesmírů. Fajn, jde se na to.
Proč to zbytečně zdůvodňovat dělat k tomu omáčku? Je to focusovanej emzák, kterej si nemusí věci po lidském způsobu zdůvodnit a vyargumentovat. Prostě mu to tak přijde, tak to dělá. Tečka.
A ta oběť vlastní dcery ... je prostě fakt hodně focusnutej. Ať si to divíci přeberou podle svého, nemusej ho kvůli tomu milovat, můžou ho pro to nenávidět ... ale někteří ho POCHOPÍ :P

Jedinou podmínku bych tam měl tu, že si na závěr, když sežene všechny kameny, nebude moc vybírat, kdo přežije a kdo ne. Prostě "to zmáčkne" a každej má šanci 50:50 ... hodní, zlí, přátelé, nepřátelé, i Thanos sám, vsjó ravnó. To by bylo imho fér a zatleskal bych tomu.
Autorská citace #94
18.2.2019 14:19 - sirien
Jezus píše:
ovšem bylo tomu tak mimo jiné proto, že v tom filmu chybělo více silných momentů

Nemyslim. Ta scéna byla fakt dobře udělaná se všim všudy - byla dobře napsaná, dobře zrežírovaná, dobře zahraná (...a dobře CGI, ale to je u téhle scény spíš detail). Kdyby tam bylo víc silných scén, tak by možná tolik nevynikla, ale a) by určitě neztratila a b) to pořád byl komiksovej film a ne Shakespearovský psychologický drama, takže nevim jak moc by tomu filmu prospělo kdyby měl takovejch scén hromadu.

Jezus píše:
Feministická bojovnice je už v původním Pánu prstenů

S úplně jiným kontextem, s úplně jiným mytologickým (ehm, sorry - s vůbec nějakým) zasazením, s úplně jiným vyzněním.

V tom samém filmu je i Arwen (w btw.) násilně naroubovaná na Glorfindelovo místo a taky to působí jak pěst na oko a vůbec se to nehodí.


Jerson: tak v TOMHLE je Thanos zrovna nevinně - on reálně odpálí 50% vesmíru principem naprosto férové "loterie" - pravda je, že není explicitně řečené, jestli si tou mincí "hodí" i sám pro sebe, ale s předpokladem toho že mu v tom fakticky nic nebrání lze z jeho jiných výroků (popis navržené loterie na jeho původním světě) a skutků (obětování Gamory) usoudit, že to skutečně udělal.

Problém (totální díra a fail) jeho logiky je v tom, že jednorázová redukce prostě nic nevyřeší - leda by Thanos byl navěky okolo a svoje luskání prstama prováděl každejch řekněme 50-100 let znovu a znovu a znovu až do konce vesmíru. Což je debilita, protože a) ta rukavice vypadá, že sotva ustála ten jeden pokus, b) ho během té doby nejspíš půjde kdekdo sejmout a někomu se to dřív nebo pozdějc i podaří a c) i kdyby ne tak tam do konce vesmíru sám nemusí bejt

Tj. totálně do důsledku i ve svém vítězství žádný problém nevyřešil, jen ho o pár desítek let odsunul.
Autorská citace #95
18.2.2019 14:25 - LokiB
sirien: fail je už v tom, že vesmíru jako takovému je úplně jedno, jestli jsou nějaké bytosti, kolik jich je a jak se chovají. takže stejně žádnej "vyšší princip", kterej by cokoli takovýho ospravedlňoval, nenajdeš. Proto je vhodné se o to vůbec nesnažit a brát to stejně, jako se někdo rozhodne, že objede republiku na kole, nebo že navštíví všechny státy světa, nebo že urazí postupně všechny bytosti ve vesmíru. Nepotřebuješ pro to žádný zdovůdnění, když stačí, že to protagonistovi přijde jako dobrej nápad.
Autorská citace #96
18.2.2019 14:30 - Aegnor
sirien píše:
on reálně odpálí 50% vesmíru principem naprosto férové "loterie" - pravda je, že není explicitně řečené, jestli si tou mincí "hodí" i sám pro sebe

Viděl jsem nějakou fan analýzu, že i sám Thanos počítal s tím, že možná umře. Nějaké reference na jeho překvapený pohled směrem k rukavici po tom lusknutí a tak.
Autorská citace #97
18.2.2019 14:32 - sirien
Loki: Ve skutečnosti pro mě je docela důležitý jestli má antagonista motivaci a jestli je tato smysluplná (byť třeba zvrácená nebo tak).

Samozřejmě, můžeš mít Lovecraftovské antagonisty popř. primální antagonisty (Alien), ale to pak tvoří dost jiné příběhy - pokud je antagonistou týpek co plánuje a vede armády a intrikaří a má nějaké vztahy, tak očekávám, že mi někdo řekne o co se ten týpek snaží, jak a proč.

Thanos co "by prostě chtěl zabít půl vesmíru, whatever", je pro mě v Marvelovském příběhu horší protivník, než Thanos s naprosto debilně vymyšlenou motivací.

Jinak chápu, že současné komiksovky nemáš rád a nenutim Ti je, ale když už je řešíš, tak je aspoň sleduj pozorně - Thanosovi nejde o žádný vyšší princip ani o vesmír jako takový, Thanosovi jde o obecné dobro bytostí které ve vesmíru žijí (a overpopulation a související přečerpání zdrojů vidí jako nevyhnutelný důsledek budoucího pádu všech existujících civilizací do zmaru, chudoby a neštěstí - redukci populace chápe jako nástroj trvalé udržitelnosti. Ano, je to debilní, viz výše, ale to je to o co mu jde - žádné vyšší principy nebo dobro vesmíru v tom nehrají roli).
Autorská citace #98
18.2.2019 14:42 - Log 1=0
sirien píše:
V tom samém filmu je i Arwen (w btw.) násilně naroubovaná na Glorfindelovo místo a taky to působí jak pěst na oko a vůbec se to nehodí.

Klidně mě upalte, ale JRRT byl horší konzerva než balení lančmítu, a lehká modernizace, byť trochu ahistorická, tomu dílu jen prospěla. Z té pasáže v dodatcích, kde popisuje následný osud Eowyn se mi dělá trochu zle "sakra, sakra tahle postava se mi nehodí do světonázoru, musím ji rychle nějak napravit".
Autorská citace #99
18.2.2019 14:47 - Jezus
Loki: Sirien má pravdu. Antagonista bez alespoň pro něj logické motivace je nudný. Ale dá se to snést (lze argumentovat, že je to mimo naše chápání :-). Ovšem protagonistovi, který něco dělá a já nevím proč, se těžko fandí. A pokud je to "záporák", pak už to musí zatraceně dávat smysl, abych mu dokázal fandit (alespoň trochu se s ním identifikoval). Pokud tohle neuděláš, bude na to koukat jen pár hardcore fanoušků, ale těžko to bude dobrý příběh.
18.2.2019 14:53 - Jezus
Souhlasím s Log-em. Že je JRR konzervativní, bych mu vzhledem k době a původu nevyčítal, ale nemyslím, že to jeho dílu nějak ublíží, když jeho adaptace bude trochu modernější (i proto, že film je jiné médium).
Že to nebylo provedeno s citem (v případě Arwen mi přišlo, že docela jo /Gorfindel vypadl i proto, že filmu nesvědčí tolik postav), je věc druhá.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084122896194458 secREMOTE_IP: 44.212.26.248