Kultura

18.2.2019 14:57 - LokiB
sirien píše:
Thanos co "by prostě chtěl zabít půl vesmíru, whatever", je pro mě v Marvelovském příběhu horší protivník, než Thanos s naprosto debilně vymyšlenou motivací.


Chápu, mám to jinak. Mě ty debilní motivace už moc nebavěj a pozoruju, jak se s tím scénáristi perou a nic moc zajímavého nepřinášejí. Takže pro několik případných dílů se bez motivace obejdu.
Protože to pak stejně zkurví v tom, že se daná postava začne vůči své motivaci chovat nelogicky a smysluplnost se stejně rozpadá.

Jestli má nebo nemá sirien pravdu, to se, Jezusi, nechci dohadovat. Podle mě v tomhle nejde "mít pravdu".

A já "prostě mě to napadlo a chci to" považuju za stejně dobrý důvod jako "chci pomoci vesmíru nastolit ekologickou rovnováhu". Obojí je pošahané, ale jedno z toho si hraje na to, že není.

Kdo říká, že bys tomu protagonistovi měl fandit? Třeba budeš marně držet pěsti jeho protivníkům, to už je na každém. A identifikovat se s ním? Ta debatu tuž tu byla, myslím.
Fakt se nedokážu jakkoli identifikovat z žádnou postavou Avengers univerza. Vy jo?

A naopak si myslím, že by to byl dobrý příběh, ale skutečně spíše pro pár hardocre fanoušků ... vyšší ambice nemám, nejsem producent a nehledím na to, jestli se to zaplatí :)
18.2.2019 14:58 - Jezus
Log: Mimochodem, co že se s Eowyn v dodatcích stane tak hrozného? Já si pamatuju jen to, že se vdá za nějakého významného maníka (taky hrdinu z bitvy), co s ní kouká z hradeb...
18.2.2019 15:01 - sirien
Log 1=0 píše:
JRRT byl horší konzerva

ano

Log 1=0 píše:
lehká modernizace, byť trochu ahistorická, tomu dílu jen prospěla

ne


Celej koncept přetváření dřívějšího díla jen aby sedělo do něčího (záměrně nepíšu "současného") vkusu a kulturních trendů mi přijde jako zvěrstvo.

Tolkien byl kym byl a napsal to tak, jak to napsal.
Butthurt? Get over it.
Chceš to jinak? Napiš si vlastní příběh s vlastními hrdiny.

Pokud má ten film bejt filmová adaptace původního díla, tak mi prostě podobný změny přijdou nevkusný a z principu špatný. Pokud chceš udělat příběh na motivy původního díla, tak to jasně odliš a řekni natvrdo, že se tím dílem inspiruješ, ale zároveň se od mnoha jeho částí distancuješ.

To samozřejmě nikdo udělat nechce, protože celej princip kulturní "aktualizae" stojí na hackování něčeho co už má nějaké jméno a na snaze protlačit svůj světonázor a pohled jeho naroubováním na něco již úspěšného. Podobná úprava Tolkiena je u mě stejnej parazitickej hack co to zvěrstvo které vyrobili v 11. sérii Doctora Who (byť ve výrazně menším rozsahu, ale princip je tentýž) a přijde mi to úplně stejně pitomý, nevkusný a obecně nevhodný jako snaha udělat z Pipi arabskou imigrantku nebo vyškrtávání "negrů" a jiných dobových rasismů z Toma Sawyera.

Mimochodem tentýž postoj zastávám i k věcem které se nelíbí mě osobně. Vyškrtávat náboženskou nalejvárnu z Narnie mi přijde jako urážka Lewise a vulgarita vůči Narnii jako takové (a to jí osobně nemám rád bez ohledu na její náboženský rozměr) - chceš atheistickej příběh pro děti, fajn, buď jako Pullman a napiš si Northern Lights (/aka Golden Compass).
18.2.2019 15:03 - Jerson
sirien píše:
Problém (totální díra a fail) jeho logiky je v tom, že jednorázová redukce prostě nic nevyřeší

Ano, to je první věc, která mě napadla. Druhá věc je, že pokud může jeden tvor vytvořit artefakt s mocí nad všemi tvory ve vesmíru a druhý tvor ji může použít, tak je to vesmír, ve kterém bych nechtěl existovat (třeba hrát postavu, když se to tak vezme). Takže v tomto souhlasím s Lokim, že kdyby neměl žádný rádobyvznešený záměr, nebo měl záměr, který nechápu, tak by to pro mě možná bylo lepší. Pořád by mi přišel jako záporák - teď mi přijde jako pitomě ekologicky uvědomělý záporák.

LokiB píše:
Fakt se nedokážu jakkoli identifikovat z žádnou postavou Avengers univerza. Vy jo?

Já jo - s Kapitánem Amerikou, tedy v prvních dvou třetinách prvního filmu, přijde mi jako správný, i když reakční týpek. I když je to asi i tím, že si Red Skull dělá srandu z Indiana Jonese, tedy z hledání Archy a Grálu, a to si u mě rozlil :-)
18.2.2019 15:07 - York
Jerson píše:
tak je to vesmír, ve kterém bych nechtěl existovat


Taky bych chtěl mít možnost vybrat si, v jakém vesmíru budu existovat ;)
18.2.2019 15:09 - Jerson
York píše:
Taky bych chtěl mít možnost vybrat si, ve kterém vesmíru budu existovat ;)

Nevím jak ty, ale já si vybral vesmír, ve kterém to možné není :-) A uvnitř toho vesmíru si pořád vybírám další vesmíry na hraní, ve kterých to taky nejde. I když jsem si třeba mohl vybrat jen dvourozměrný vesmír :-)
18.2.2019 15:12 - Log 1=0
Vdá se za Faramira, dostanou od Aragorna nějaké panství a tam spokojeně žijí, mají pět dětí (to už jsem si musel najít na wiki). Jako, on to je docela dobrý konec, problém je, jak je to pojato.
Najde pravou lásku, a dojde jí, že vlastně nepotřebuje ty věci, které ji bavily, a o které se vlastně celou dobu snažila. Že jí stačí mít manžela a starat se o druhé.
Takže konzervativní pan profesor se zbavil moderní, a v daném kontextu opravdu feministické, postavy, která mu narušovala staroanglický ideál.
Že tím odstranil nejen všechno, co bylo na té postavě zajímavé (pravě protože nebyla podle škatulky), ale všechno co z ní dělalo ji, takže výsledkem je bezkrevná stereotypní osoba, ke které čtenář nemá žádný vztah, to mu zjevně nevadí.
Hnus, hnus, fialové trenky.
18.2.2019 15:14 - sirien
Jezus píše:
Že to nebylo provedeno s citem (v případě Arwen mi přišlo, že docela jo /Gorfindel vypadl i proto, že filmu nesvědčí tolik postav)

a) Glorfindel (sorry, ale... :D )

b) přišlo mi to jako brutálně násilný vůči postavě Arwen i vůči její roli v tom příběhu. Redukce počtu postav je ok - mohl si tam dát Elronda osobně. Nebo Elrondovu mentální projekci působící na dálku z Roklinky.

LokiB píše:
Podle mě v tomhle nejde "mít pravdu".

...obecně pro libovolného diváka samozřejmě ne, protože to je subjektivní, ale jde říct co z toho je "better practice" co do toho že to tvoří lepší příběhy a líbí se to víc lidem.

LokiB píše:
A já "prostě mě to napadlo a chci to" považuju za stejně dobrý důvod jako "chci pomoci vesmíru nastolit ekologickou rovnováhu".

Pokud se bavíme o genocidě 50% myslících bytostí ve vesmíru, pak mi to přijde jako kurevskej rozdíl kterej totálně mění tu postavu i celý příběh.

To první z Thanose dělá maniaka fakticky horšího než byli nacisti (ty měli pro svoje rasové čistky aspoň nějaké zdůvodnění - nepravdivé a určitě ne dost silné aby to ospravedlnilo holokaust, ale aspoň nějaké kterému věřili a mělo nějakou logiku).

To druhé dělá z Thanose někoho s dobrým záměrem, kdo je ochotný v jeho naplnění zajít daleko za čáru toho co ostatní vidí jako přijatelné prostředky.

V tom prvním případě je všechno o zastavení vraždícího psychopata. V druhém případě to je o boji proti někomu kdo je přesvědčený že dělá správnou věc a kdo ve skutečnosti může mít pravdu.

Jezus píše:
Mimochodem, co že se s Eowyn v dodatcích stane tak hrozného?

Nic, vezme si Faramira a stane se z ní vážená Gondorská šlechtična.

Logovi se nelíbí, že přijme roli tradiční šlechtičny - manželky a matky. Na druhou stranu se vším uznáním co získala proč ne, když to co následuje je doba míru a rostoucí prosperity pod Aragornovou vládou.

Eówyn tím v podstatě tvoří mýtus bojovnice která se po válce vrátí k tradiční roli ve společnosti - mýtus který Log nemá rád protože je konzervativně v rozporu s vyzněním které je v současnosti trendy mezi liberálně pokrokovými kruhy :)
18.2.2019 15:16 - sirien
Log 1=0 píše:
Najde pravou lásku, a dojde jí, že vlastně nepotřebuje ty věci, které ji bavily, a o které se vlastně celou dobu snažila. Že jí stačí mít manžela a starat se o druhé.

em... a to bylo přesně co?

Protože co já pamatuju tak její hlavní motivace byla "také se účastnit války v níž jde o vše" místo toho aby jen čekala jak to vybojují jiní. Jenže na konci toho příběhu je ta válka vybojovaná, takže co by sis představoval že bude dělat - má začít nějakou novou? Nebo má rozjet feministickou třídní revoluci v Marxově stylu?
18.2.2019 15:18 - Jezus
LokiB: Když píšeu "Sirien má pravdu", myslím tím samozřejmě "vidím to taky tak" nikoli, že je to ultimátní Pravda.

Ano, téma identifikace s "hrdiny" tu někde proběhlo a já si opravdu myslím, že je důležité, aby člověk měl pro akce postav pochopení. Nemusí s tím souhlasit, ale měl by to chápat. (Zabil ho, protože žárlil je "dobrý důvod", který chápu, i když se s ním třeba neidentifikuju).

Natočit film z pohledu záporáka, v němž většina lidí fandí druhé straně je vážně dost "umělecký záměr". Málokdo se chce dívat na někoho, kdo mu vadí/nechápe ho/nefandímu, jak obětuje vlastní dceru a hraje při tom hudba, která ti naznačuje, že bys s ním v ten moment měl soucítit.
Ano, mě se líbilo sledovat, s čím příjde Tywin Lanister nebo jak Cersei vybruslí z toho soudu v Baerově septu, ale kdyby byl seriál jenom o nich, brzo bych ho vzdal.

Já například přestal sledovat Já, Mattoni, když hlavní postava znásilnila svoji ženu a to jsem její motivaci dokonce i chápal. A bylo mi jedno, že to "tak nějak doopravdy bylo". Ta postava mě štvala spoustou svých vlastností už před tím a po tomhle jsem už prostě nenašel motivaci (:-)) na to koukat dál. Nemohl jsem se "těšit" na to, jak vybruslí z jiných svých problémů, nemohl jsem jí "fandit". A protože mě seriál nedokázal dost zaujmout ničím jiným, prostě jsem přestal koukat.

Bude-li "tvůj" záporák podobný, hrozí to samé.

Jinak v Avengerech fandím Stevu Rogersovi, Ironmanovi, Hulkovi a Visionovi (zhruba v tomhle pořadí), i když je to spíš na základě předchozích filmů než toho posledního. Spidy je taky fajn. S Thorem a některýma (nelidskýma) Strážcema galaxie je alespoň sranda.
18.2.2019 15:29 - LokiB
sirien píše:
To první z Thanose dělá maniaka fakticky horšího než byli nacisti (ty měli pro svoje rasové čistky aspoň nějaké zdůvodnění - nepravdivé a určitě ne dost silné aby to ospravedlnilo holokaust, ale aspoň nějaké kterému věřili a mělo nějakou logiku).

To druhé dělá z Thanose někoho s dobrým záměrem, kdo je ochotný v jeho naplnění zajít daleko za čáru toho co ostatní vidí jako přijatelné prostředky.


Jsou lidi, kteří vidí nacisty, jako lidi s dobrým záměrem, kteří byli ochotní zajít při jeho plnění daleko za čáru ...
Rozhodně tedy oni sami sebe za šílené záporáky napovažovali. A šílení nebyli všichni.

sirien píše:
kdo ve skutečnosti může mít pravdu.


Sorry, já jsem nihilista a žádné "může mít pravdu" v tom nehraje roli ... není žádné měřítko "prospěšnosti vemíru", že bude obyvatelný o miliardy let déle? A co jako? To prostě samo o sobě nemá žádný body, jen si je k tomu musíš vytvořit, aby se tvoje psychika (nemyslím přímo tvoje osobně, chápeš) vypořádala s tím, že nic nemá smysl a s tím je těžké žít. Tak si řekneš, že "je důležité přežití lidstva" nebo "je důležité, aby život pokračoval" ... atd. berličky, které pomáhají mozku se nezbláznit s toho "bezútěšného" prázdna bez účelu a smyslu čehokoli.
Když zejtra celé lidstvo přestane existovat ... na jaké stupnici čeho "to bude hroší" než dnes?

Fakt neberu žádnému divákovi potřebu v konání protagonisty vidět smysl. Jen za sebe říkám, že já to v některých případech nepotřebuju (netvrdím, že tak má vypadat každý film či kniha) a že v příběhu Thanose bych se bez toho zdůvodnění já obešel, protože je to emzák a jeho důvody jsou stejně pro nás nesrozumitelný (i když se mu je snažej vymyslet lidé, tak failujou a nic věrohodnýho a přijatelnýho nenašli).

Log 1=0 píše:
Takže konzervativní pan profesor se zbavil moderní, a v daném kontextu opravdu feministické, postavy, která mu narušovala staroanglický ideál.


To je dost mimo ... resp. si ro Eowyn projektuješ něco víc, než v ní je. To, že je moderní nijak v příběhu zastoupeno není. Tam není žádná moderna ona nemá "jak být moderní" ... vzepřít se "ženskému osudu" není výraz moderního světonázoru, ale jejího vnitřního pnutí, které s modernismem nesouvisí.
A když to vnitřní pnutí pomine ... což je právo autora, mohlo k domu dojít a nemuselo, klidně se mohla stát kapitánkou nějaké opuštěné bašty a jednotky vojáků, nebo mohl nechat umřít Eómera a z ní mohla být královna po vzoru anglických královen ... ale autor pro ni zvolil jiný osud, ani horší, ani lepší. Prostě se nějak rozhodl, jak příběh bude.
Rozhodně se jí nezbavil, to je, s prominutím, blábol.

Jezus píše:
Jinak v Avengerech fandím Stevu Rogersovi, Ironmanovi, Hulkovi a Visionovi (zhruba v tomhle pořadí), i když je to spíš na základě předchozích filmů než toho posledního. Spidy je taky fajn. S Thorem a některýma (nelidskýma) Strážcema galaxie je alespoň sranda.


Já to taky nikomu neberu, jestli se s nimi dokážete ztotožnit. Můj skoro osmnáctiletý syn to asi taky dokáže ... protože s nimi vyrostl. Já ne. Připadají mi moc umělohmotní, nereální ... a i každá jejich vada na kráse a charakteru je pečlivě připravena odborníky, aby se právě líbili divákům ... a to mě nebaví.
Je to stejné, jako když bude kuchař analyzovat mé chutě a pak bude přesně podle toho připravovat jídlo v molekulárním stroji, aby se co nejlépe do těch chutí trefil. Tento přístup ke konzumaci je mi nepříjemný a nestojím o něj. Ale určitě se hodně lidí bude rádo na jeho produkty olizovat, jak jim moc chutnají. Nepovyšuju se nad ně, nemyslím, že je to špatně ... jen mě to prostě tak neoslovuje.
18.2.2019 15:49 - Jerson
Loki, já třeba s Kapitánem Amerikou nevyrostlva když jsem viděl komínové verze, přišly mi strašně umělé a plastové, jako tobě. Ale v prvním filmu má ta postava hloubku, navíc je jen o 20 let mladší než by byl Steve Rogers, pokud by existoval (tedy vznikl v době, kterou mám rád), a jeho chování mi přijde uvěřitelné - tedy nevymyká se jiným šíleným akcím skutečných lidí v té době. Tedy kromě plavání za ponorkou a poslední třetině filmu. V porovnání s ostatními Avengery (kteří mají vlastní film) mi přijde v pohodě. Postupně ho přeboostovávají, ale co nadělám, do party k ostatním by se jinak moc nehodil.
18.2.2019 15:49 - Log 1=0
sirien píše:
Celej koncept přetváření dřívějšího díla jen aby sedělo do něčího (záměrně nepíšu "současného") vkusu a kulturních trendů mi přijde jako zvěrstvo.

Pak mluvíš o něčem úplně jiném než já.
Zaprvé, tvůrce adaptace je pořád tvůrce, a má právo, ba dokonce povinnost vkládat tam své prvky. Samozřejmě citlivě a s respektem. Ale udělat kopii už existujícího je o ničem.
sirien píše:
takže co by sis představoval že bude dělat

Coby, vdá se za Faramira, odjede s ním na jeho nové panství, bude s ním mít pět dětí... a při tom zůstane Eowyn, svéráznou, temperamentní osobností, místo aby si nechala udělat lobotomii a stala se typickou šlechtičnou, kterých máš na každé tvrzi jednu i víc.
LokiB:
Ono už to, že má tu potřebu jít do té války, a nejenže ji má, ale dokonce ji i poslechne, je samo o sobě dost moderní přístup k ženské hrdince. Zvlášť pokud situuješ děj do pseudostředověku.
18.2.2019 15:57 - Jezus
Loki: Jerson má pravdu, pardon, vidím to stejně jako Jerson :-) (A taky znám hlavně filmy, komiksy spíš jen jako teorii). Neříkám, že jsou bůhví jak živí nebo skvělí, ale identifikovat se s něma dá. A hlavně jsi se ptal, tak odpovídám :-)
Mimochodem ta druhá světová Kapitánovi vážně svědčí. Jeden z taháků Wonderwoman byl pro mě bylo, kromě té Izraelky, právě zasazení do Velké války.

Log: A ona nezůstala? Ona se v dodatcích projevuje nějak jako po lobotomii?
18.2.2019 16:04 - LokiB
Log 1=0 píše:
Ono už to, že má tu potřebu jít do té války, a nejenže ji má, ale dokonce ji i poslechne, je samo o sobě dost moderní přístup k ženské hrdince. Zvlášť pokud situuješ děj do pseudostředověku.


To je ovšem přechod od moderní ženy k modernímu přístupu k hrdince ... to je dost něco jiného, ne?

Nemám nic proti feminismu, přijde mi však škoda jeho prismatem hledět na všechno kolem.
No tak se jedna hrdinka v jedné knížce vybouřila, uklidnila a šla rodit děti. A co? Vadí to nějak té postavě? Nevadí! Musí každá taková postava zůstat rebelkou a nepoddat se? Vždyť by to byla nuda ...

Jerson píše:
Ale v prvním filmu má ta postava hloubku, navíc je jen o 20 let mladší než by byl Steve Rogers, pokud by existoval (tedy vznikl v době, kterou mám rád), a jeho chování mi přijde uvěřitelné - tedy nevymyká se jiným šíleným akcím skutečných lidí v té době


S tímhle problém nemám ... jen se nějak neumím identifikovat s postavou, která za svou zemi jde takto bojovat a má to jako hlavní životní cíl. Tím neříkám, že to není uvěřitelná postava, jsou takoví a je jich dost během válek ... mně to ale neoslovuje a jeho příběh tím pro mě není moc zajímavý. Koukat se na to dá, protože to je zábavné, u mě ta identifikace chybí a že bych ten film sledoval s napětím, jak to s Kapitánem Amerikou dopadne, to říc nemůžu. Z tohoto pohledu je pro mě srovnatelný s filmem o Thanosovi, který ničí svět s nějakého důvodu, který mi také není vlastní (například proto, že jen tak chce). I na ten bych dokázal koukat, bavit se u toho a také bych si z něho neodnášel žádné poslání a vyšší povznesení. byl by to prostě jen biják.
18.2.2019 16:05 - Log 1=0
Jezus píše:
Log: A ona nezůstala? Ona se v dodatcích projevuje nějak jako po lobotomii?

Možná jsem měl napsat něco jako "patologickou změnou osobnosti". A možná panu profesorovi křivdím, protože "dodatky" myslím ty texty přilepené k Pánovi prstenů, jestli napsal nějaký obsáhlejší after-end, tak mě minul (ale mám pocit, že spíše šel po starých příbězích). Tam nemají Faramir a Eowyn moc prostoru, ale je to popsáno jako "prozření" že správně to je "takto" kde takto je právě nudná stereotypní šlechtična.
18.2.2019 16:06 - sirien
Log 1=0 píše:
Ale udělat kopii už existujícího je o ničem.

Těžko můžeš dělat kopii už existujícího, když žádnej takovej film neexistuje.

Otázka vhodné věrnosti adaptace předloze je samozřejmě otevřená diskusi. Jsou případy kdy to je takřka 1:1 a vyšlo to (dle názoru valné větiny) dobře (Sin City nebo Watchmen). Jsou případy, kdy se tvůrce adaptace od předlohy místy výrazně odklonil a skončilo to (dle názoru valné většiny) dobře (Stardust). Pak jsou příklady obojího, kdy to naopak dopadlo špatně. Je to obecně otázka kompatibility té které části příběhu a média, kterým je příběh vyprávěn - něco někdy funguje v původním i novém médiu stejně (nebo to lze podat tak, aby to fungovalo i v novém médiu), jindy ne a pak je potřeba to upravit - otázka je jak to udělat tak aby adaptace zůstala stále věrná duchu předlohy. A to je už vcelku umění (doslova, jakože ne-věda a ani ne-řemeslo, i když z řemesla to má taky dost).

To o čem mluvíš Ty ale není z kategorie potřebných úprav, že - ten příběh v tomhle smyslu nepotřebuje žádnou změnu - po přenesení do filmu není nic co by najednou přestalo fungovat jen protože tam nikdo nenarval elfku navíc, že ne. Takže to je u toho že tam takovou postavu chceš. A já tvrdim, že to je urážlivá práce s daným dílem (má-li jít o věrnou adaptaci - což dle tvůrců má).

Log 1=0 píše:
místo aby si nechala udělat lobotomii a stala se typickou šlechtičnou

Zaprvé si tam bolestivě projektuješ absenci narativu, který tam toužíš vidět, ale který tam dle mnohých prostě a jednoduše není a být nemá/nemusí.

Zadruhé si bolestivě předpojatej k interpretaci těch dodatků. Jak víš, že tam Eówyn nevládla jako Faramirovi rovná? Nebo dokonce jako reálně ta jedna skutečná vladařka (tak jako Galadriel v Lothlórienu)?
18.2.2019 16:13 - Jezus
Sirien:
a) v poho, hlavně, že překlep pobavil :-)

b) Elrondova mentální projekce by teda byla ještě horší (už nebyl v Matrixu, víme? :-D), ale klidně mohli nechat Glorfindela a jen tu část prostě výrazně zkrátit...
Ovšem co tak hrozného provedli a Arweninou rolí v příběhu? Že nemohla trpělivě čekat a vzdychat při pohledu z okna, než se její hrdina vrátí?

sirien píše:
Celej koncept přetváření dřívějšího díla jen aby sedělo do něčího (záměrně nepíšu "současného") vkusu a kulturních trendů mi přijde jako zvěrstvo


Osobně dost souhlasím s tímto názorem i s tím, co píšeš níže (taky mě to umí zvednout ze židle), ale je rozdíl mezi "přetvářením díla" a tím, když pozměníš některé leitmotivy, které třeba nejsou ani hlavním autorovým záměrem. (Třeba se mu ženské charaktery jen špatně psaly :-), i když hlavně šlo asi o to, že v původních ságách, kterými se inspiroval, jich prostě moc není).

Posílení role ženských hrdinek ve Středozemi Tolkienův odkaz neničí (narozdíl od "steampunkových" balist :-) ), s tou Narnií je to už asi horší.
18.2.2019 16:26 - Jezus
Log: Tak pokud tam opravdu použil něco jako termín "prozření", tak chápu, že se to může dotknout jemnocitu "moderního" čtenáře (sory, to jsem musel :-)). Pokud naznačuje, že to byla "jediná správná" role, pak chápu, že se ti to nelíbí.
Jinak totiž na tom, že po válce založí rodinu, o kterou se stará s mužem, který se jí líbí, nevidím nic proti charakteru hrdinky. Ostatně, když se mužský hrdina nakonci ožení a má děti nebo se "jen" vrátí k rodině, je to bráno normálně, ne?
18.2.2019 16:34 - Log 1=0
Ad Arwen:
No, někdo pro toho Froda dojet musel. Ano, mohl to být Glorfinfdel, ale prč představit divákovi postavu, co po třech scénách zmizí z děje, když můžu představit nějakou důležitější. Ano, mohl tam jet Elrond Půlelf osobně, nebylo by to nic proti ničemu. Ale to samé platí o Arwen.
Ad Eowyn:
Tvé zaprvé mi nedává moc smysl, respektive napadá mě několik interpretací, jak by si to mohl myslet.
A zadruhé je dost nekompatibilní do stylu, jakým je psaný ten dodatek, pokud si ho pamatuju správně.

A já neříkám, že požaduji, aby Eowyn byla kapitánkou vojáků, nebo i tou Marií Terezií. Ona by mi stačila i ta respektovaná paní domu, opora svého muže atd. Což je méně, než jsem dostal, samozřejmě z výhradou, že nějaké nepochopení je možné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07926607131958 secREMOTE_IP: 3.215.183.194