Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
31.8.2014 23:37 - York
sirien píše:
Z mého pohledu psaní pro Drakkaru má přínos pro mě 0


Tak si po sobě přečti pár svých posledních článků. Korektury by tomu fakt neuškodily a zrovna po této stránce má redakce Drakkaru co nabídnout - v posledních číslech Drakkaru jsem naopak na žádnou chybu ani překlep nenarazil.

Popravdě ti v tomhle moc nerozumím. Nic by tě to nestálo, publikování na Kostce by to nijak neovlivnilo a ty korektury mi přijdou jako příjemný bonus, který potěší všechny čtenáře tvých článků.

Asi jsem nevyléčitelný optimista, no ;)
1.9.2014 01:32 - sirien
Víš, byl bych mnohem radši, kdyby se našel někdo kdo by byl ochotný dělat korektury tady na Kostce všem, než abych si je sám pro sebe zařizoval někde externě u RPG Fóra ("drakkaru").

Když tu fungoval Rytíř, tak dělal jak korektury tak peer-review.

Teď se to pro ostatní snažím dělat já (i když teda třeba u překladů nemá peer-review moc smysl) a často si s autorem ten článek před vydáním prohodim třeba i třikrát tam a zpátky, jak se ladí obsah a formulace a ty změny jsou občas i relativně velký. (Bohužel pravda je taková že dělat korektury sám sobě je x-krát náročnější než je dělat pro ostatní a ve vlastním textu ty chyby nevidím.)
Jen nějak nevidim smysl v tom hlasitě křičet "děláme peer-review!" když to je něco, co tu od samého začátku považujeme za standard.
1.9.2014 11:09 - York
Dělat kvalitní korektury nedokáže každý - já třeba určitě ne, jsem použitelný tak leda jako "jeden z několika" proofreaderů.

BTW běžný uživatel Kostky nemá jak zjistit, že někdo o korektury stojí. O novém článku se dozví, až když vyjde. Dost možná by se i někdo našel, když byste to dali vědět předem.
1.9.2014 11:26 - Alnag
York: Tady je systém zařízený na korektury, kdy vidíš článek předtím, než jde ven. Jde jen o to, mít někoho důvěryhodného, kdo by to dělal (nebo i více lidí). Ale technicky to není problém (už mnoho let).
3.9.2014 17:24 - Gurney
York píše:
Ideální by bylo alespoň některé články paralelně vydávat v Drakkaru i na Kostce.

Hmm, tak jsem právě na to téma co tady York nakousnul přečetl docela dlouhou diskuzi na RPGF. Nechci to nijak zvlášť komentovat, co si myslí redakce Drakkaru o Kostce je konečně jejich věc. O co mi jde je, že několik lidí tam vyjádřilo touhu mít u svých článků diskuzi a zároveň tam byl konsenzus nad tím, že nikdo nemůže a ani nechce omezovat autory v tom aby svoje články dávali i jinam.

Vyplývá mi z toho jedna věc - kdokoli chce svůj článek mít zároveň v Drakkaru a na Kostce, nevidím v tom problém. Kdokoli chce založit diskuzi k nějakému článku co v Drakkaru vyjde, může - sám jsem to udělal, bit za to nejsem a zároveň je to jediná diskuze, které k onomu článku vznikla.
3.9.2014 17:40 - Faskal
Díky za založení diskuze k tomu článku.

Redakce Drakkaru nemá nic proti tomu, aby autoři vyvěsil článek někde jinde - třeba tady - a já děkuji za nabídnutý prostor.

Na obhajobu (asi zbytečně) - s diskuzemi to zatím vypadá tak, že si ji buď autor založí vlastní (většinou někde na RPGF) a odkáže na ni, nebo vznikne v diskuzi pod "vydáním čísla" a pak se oddělí do vlastní diskuze (takových taky pár je), nebo umře, jako se stalo v příkladu nahoře, a v tom případě děkuji za resuscitaci.
3.9.2014 17:45 - crowen
Gurney - myslim, ze postoj tunajsich adminov je jasne vyjadreny v prvej vete diskusie, ktoru tu linkujes. Ja neviem, co dalsie sa k tomu da povedat ;)
3.9.2014 17:55 - ShadoWWW
Ač je to tady trochu off-topic, mně přišlo dobrý na hrynahrdiny.cz, že každý článek měl automaticky anketu, ve které mohli čtenáři hodnotit článek jednou až pěti hvězdičkami a výsledek ukazoval počet hodnotících a průměrné hodnocení. Hned bylo vidět, jak je článek oblíbený vůči ostatním a jestli má třeba cenu pokračovat v dalších takových článcích.

Třeba mě potěšilo, když jsem se tam teď díval, že můj (jediný) článek tam zaujal 1.místo v žebříčcích 10 nejčtenějších článků, 10 nejvíce hodnocených článků a také 10 nejlépe hodnocených článků. :-D

Říkal jsem si, že u svých článků tady na Kostce budu dělat taky takovou anketu (1-5 hvězdiček oblíbenosti), aby bylo vidět, jak moc má cenu třeba pokračovat, nebo zvolit jiné téma.

Teď jsem si teda dal oraz, protože mi přišlo, že už těch článků o 5e bylo hodně a spíš se věnuju offline překladům pravidel.
3.9.2014 18:01 - York
Pokud o to jako autor vyloženě stojíš a myslíš si, že to má nějakou vypovídací hodnotu, tak prosím, ale automaticky u každého článku by se mi to fakt nelíbilo.

Plusů a mínusů, lajků a dislajků a podobných nesmyslů je poslední dobou až moc.
3.9.2014 18:08 - ShadoWWW
York: Hrynahrdiny.cz to měli dřív než Facebook své lajky. :) Mimo to tam měli i počet čtenářů (otevření článku). Ono každá zpětná vazba je pro mě jako autora článku důležitá (i negativní). A ne každý se chce vyjadřovat v diskuzi.
3.9.2014 18:10 - crowen
Mne sa ShadoWWWov napad naopak paci, lebo pri znamom pravidle 1/9/90 mame 90% citatelov, co nijako nereaguju na clanky. Jednoduche plus/minus cim vyjadris svoj nazor na clanok jednym klikom by dalo aspon nejaky signal autorovi pri absencii siahodlhych komentarov a nekonecnych diskusii. Verim, ze sa najde vela ludi, ktori si clanok precitaju, paci sa im, ale nemaju potrebu ho komentovat. Ak nemaju ziadnu moznost svoj nazor vyjadrit, autor sa to nikdy nedozvie.
3.9.2014 21:24 - Gurney
Faskal: Ono mít článek a diskuzi na dvou odlišných místech imho nevyplodí tu samou diskuzi co komenty přímo pod článkem a ani sebelepší moderování tuhle spontánní reakci nedokáže nahradit. Nejde mi to že by někdo měl něco obhajovat, spíš jsem chtěl upozornit na to že tady ta možnost je a pokud autor hodí svůj článek do Drakkaru i sem, může na tom jen vydělat (teda jako čtenáře...).

Zároveň bych to rozhodně nechtěl organizovat jako nějaký oficiální projekt, nechal bych čistě na autorech článků jestli této možnosti využijí nebo ne. Maximálně jim můžu já nebo někdo z místních článek vložit, sám s tím pořád trochu zápasím, ale už víceméně tuším co a jak.
10.9.2014 15:18 - ShadoWWW
Okénko do historie, kdy Kostka a RPG F dokázaly aktivně spolupracovat. (A vznikla z toho parádní společná tvorba, ze které čerpám dodnes.)
10.9.2014 15:26 - Alnag
Jo... ovšem s tím drobným detailem, že spolupracovalo CzechDnD, Stín Rytíře a Basilisk's Eye, tedy předchůdci dnešních webů. :)
10.9.2014 15:28 - Merlin
Alnag píše:
Jo... ovšem s tím drobným detailem, že spolupracovalo CzechDnD, Stín Rytíře a Basilisk's Eye, tedy předchůdci dnešních webů. :)

ještě mám doma výtisky :) překladů
10.9.2014 15:40 - ShadoWWW
njn, zlaté časy RPG.
10.9.2014 15:42 - Alnag
Spíš zlaté časy D&D chtělo by se říct. Protože ty tři weby prakticky o ničem jiném nebyly (tedy ten můj trochu ano). A na fóru bylo tak třicet aktivních a velmi zasvěcených a nadšených diskutujících. Tohle už se nikdy nevrátí, obávám se. Diskuze je D&D 3e lepší než AD&D 2e? Legendární.
10.9.2014 15:51 - ShadoWWW
Alnag píše:
Diskuze je D&D 3e lepší než AD&D 2e? Legendární.

Máš někde odkaz? To by mě zajímalo. Jinak máš pravdu, dobrý web tvoří hlavně počet aktivních lidí.
10.9.2014 16:17 - Alnag
Nevím, jestli to přežilo čistky. Hodně starých diskuzí je smazaných. Pokud ne, asi to bude v archivu CzechDnD fóra. Ale spíš myslím, že nikoliv. Jen bych řekl, že jestli si myslíte, že 4e vs. 5e jsou edition wars tak nevíte o čem mluvíte. :D
10.9.2014 18:42 - Merlin
Alnag píše:
Jen bych řekl, že jestli si myslíte, že 4e vs. 5e jsou edition wars tak nevíte o čem mluvíte

amen

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093787908554077 secREMOTE_IP: 54.144.81.21