Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
29.8.2014 12:23 - York
Proč třeba zrovna Asterion nemá diskuse na RPGfóru a na Kostce, kam by autoři psali novinky a odpovídali alespoň na těch pár dotazů, které se čas od času objeví?
29.8.2014 12:30 - ShadoWWW
York: Komunita Asterionu je, nebo spíš bývala, docela velká. Vím, že na asterionském fóru se běžně objevovalo 5-10 nových příspěvků denně. Dnes je to mrtvé. Pokud autoři chtějí přijít s něčím novým, spíš to napíšou na web Asterionu, kde je větší šance, že si to přečtou fanoušci Asterionu, než na PRG F.

Ale co jsem pochopil, tak bez zastřešení nějakým vydavatelem to vydávat nechtějí. A ten není. Takže většinou odešli dělat něco jiného. Např. jeden z autorů píše:

Gilgalad píše:
no je to o více věcech, které se sešly. Za mě můj osobní pohled - pocity:)
Třeba Marellion mohl vyjít už loni na Vánoce, ale dodnes čekáme na obálku, kterou jsme zadali Tomáši Kučerovskému, ale pořád ji nedokončil. A tak nějak si říkám, jestli má ještě další čekání smysl - možná něco vyrobím ve Photoshopu a bude:)
Nakladatel řeší spoustu dalších věcí, které jsou pro něho momentálněí víc aktuální a potřebné, což chápu a respektuju. Ale věřím, že když bude mít všechny podklady, tak knihu letos vydá.
Pak jsme tu my autoři. Někoho věčné čekání odradí a začne se věnovat jiným - aktuálnějším věcem. Třeba já jsem už rok v zahraničí a tak nějak vůbec občas dumám o smyslu svého psaní :) Třeba se v pětatřiceti vrhnu na focení aktů stromů nebo se stanu profesionálním vrhačem vikingských seker... :)
Spisovatelem jsem "už byl" a člověk nemusí trávit život stále tím samým.

Díky moc vám všem - našim věrným příznivcům a čtenářům za podporu. Kvůli vám to sem píšu a kvůli vám bych rád dotáhl pár asterionských projektů. Zatím to nevzdáváme - je to jen o čase a ten je svým způsobem věčný :)

Žena říká, že tu píšu smutné výlevy - tak se usmějte a věřte, bude líp :) Ve skutečnosti je nápadu přehršel, jen období nepřeje. Ale to se podá ;)
29.8.2014 12:32 - Colombo
Vojtěch: Shadowrun MMO není. Myslíš Shadowrun Online?
29.8.2014 12:39 - York
ShadoWWW píše:
Pokud autoři chtějí přijít s něčím novým, spíš to napíšou na web Asterionu, kde je větší šance, že si to přečtou fanoušci Asterionu, než na PRG F.


A proč to nenapsat tam i tam? Zkoušel jim to někdo třeba navrhnout, ideálně s tím, že dostanou vlastní sekci, kterou si budou moci sami moderovat? (Vím, že jak na RPG fóru tak na kostce tak možnost je, byť tedy na RPG fóru s drobnými omezeními, ale něco jiného je její existence a něco jiného, když za autory přijde někdo z adminů a osobně jim to nabídne).
29.8.2014 12:43 - Vojtěch
Colombo: Jo.

Ad Asterion: Ne, že by mi na tomhle světě extra záleželo. Popravdě mne nezaujal, ale tohle autorům tedy nepřeji a od Mytaga bych to nečekal...
29.8.2014 12:45 - York
Vojtěch píše:
Ad Asterion: Ne, že by mi na tomhle světě extra záleželo. Popravdě mne nezaujal


Mě v zásadě taky ne, ale i tak si myslím, že je fajn pokrývat co nejširší spektrum témat. Zvlášť když by to v tomhle případě možná nestálo víc, než jeden post na jejich webu.
29.8.2014 12:47 - Vojtěch
To asi ano.
29.8.2014 12:49 - PetrH
Diky moc crowen, uz zase naskocilo. Osobne to dle priznaku vidim na mozne pretizeni limitu spojeni do db nejakym robotem:)
29.8.2014 12:54 - ShadoWWW
Píše:
Zkoušel jim to někdo třeba navrhnout, ideálně s tím, že dostanou vlastní sekci, kterou si budou moci sami moderovat?

To je jak někomu navrhovat, aby si vytvořil účet na cloud.mail.ru, že tam dostane 100 GB zdarma. (ale zaplatí svými daty) :) Jinými slovy, RPG F má imho hodně restriktivní pravidla a já jako autor své hry bych měl ralší svůj web, než jen vlákno na webu, který spravuje skupina s proslulým "citlivým přístupem k moderování". Že autoři Asterionu nepublikují také na PRG F je imho tím, že tam nevidí žádnou přidanou hodnotu. A já jsem si taky nevšiml, že by na RPG F byly o něm nějaké živé diskuze. Ale to není jen o RPG F, založit vlákno tady by asi taky nemělo velkou fanouškovskou základnu (možná se ale pletu, co já vím).
29.8.2014 13:03 - York
ShadoWWW: Tak to fakt nevím, o čem mluvíš. Správci RPG fóra mi zatím ve všem vyšli vstříc a nejsem si ve svých diskusích vědom žádného nevhodného moderátorského zásahu (jen to občas dělá divné věci z technických důvodů).

Že za ty roky jeden z moderátorů udělal chybu, fakt nevidím jako zásadní problém ani obecný trend.

edit:
A založit tady téma a starat se o něj by mělo smysl právě proto, aby tu vůbec mohla nějaká základna příznivců vzniknout. Čekat, jestli náhodou někde nevznikne sama, obvykle nestačí.
29.8.2014 13:09 - OnGe
Tak jasně že každý chce diskusi na vlastním webu, ale pamatujete na ten shitstorm okolo Končiny, jak tady, tak na rpgf, že sem její autoři nepřišli diskutovat a místo toho si jeli diskusi na vlastním webu?
29.8.2014 13:16 - ShadoWWW
O "té výjimce" nemluvím. Spíš o obecném nešvaru RPG F, že čteš nějaké zajímavé vlákno a "šup", už je ho část v jiném vlákně a najednou musíš zpětně hledat, co je v jakém vlákně. To "šup" je během jedné diskuze můžeš objevit ještě nekolikrát a je to občas otravné. Na jiných webech jsem to neviděl.

Ono je spíš ale otázka: měli by autoři Asterionu či jiných projektů psát na RPG F? A na RPG F, nebo i na Kostku? A i jinam? Je RPG F skutečně společnou platformou pro všechny příznivce RPG?

Podle mě staré hrynahrdiny.cz bylo mnohem pluralitnější a otevřené jako společná platforma než RPG F. Stejně tak CzechDnD, ač má v názvu konkrétní hru, bylo pluralitnější.

Mě třeba nepřijde, že by Kostka byla zcela pluralitní platformou pro všechna RPG, ale přijde mi, že je (dá se říci) pluralitní platformou pro všechny D20 hry, i když je fakt, že aktivních článků a diskuzí o 13th Age, PF, 3.5 a dalších D20 systém her tu poslední dobou moc není.

Oproti tomu RPG F si dalo mnohem větší předsevzetí: být platformou pro všechna PRG. Proto má mnohem větší odpovědnost být mnohem víc pluralitní.
29.8.2014 13:17 - ShadoWWW
OnGe: Jo, to je to, o čem mluvím. (A přiznám se, že sám mám na tom svůj podíl.)
29.8.2014 13:21 - Colombo
Vojtěch: Tak to se prý vyvíjí celkem hezky. Z grafického hlediska je to prý dost podařené (feeling).
29.8.2014 13:25 - York
ShadoWWW píše:
O "té výjimce" nemluvím. Spíš o obecném nešvaru RPG F, že čteš nějaké zajímavé vlákno a "šup", už je ho část v jiném vlákně a najednou musíš zpětně hledat, co je v jakém vlákně.


Vzhledem k tomu, že tam prakticky vždycky bývá moderátorský post s odkazem na nově oddělené téma, s tím nemám žádný problém. Naopak to vítám, protože se v tom mnohem lépe hledá zpětně. Najít nějakou podstatnou diskusi tady na kostce je proti tomu neskutečný porod, typicky bývá skryta v nějakém naprosto nesouvisejícím tématu.

Co se týče podpory různých produktů, to imho není dost dobře možné klást na bedra administrátorům a moderátorům, ať už je to server jaký chce. Obsah, a tedy důvod, proč vůbec na dané fórum chodit, tvoří především uživatelé. Admini by jim měli pouze maximálně vycházet vstříc. A trocha aktivní reklamy (například ta nabídka autorům Asterionu) určitě taky neuškodí.

Rozhodně bych ale nepokládal za "povinnost" adminů libovolného diskusního serveru, aby psali články o něčem, co je samotné nezajímá a nic o tom nevědí.
29.8.2014 13:38 - crowen
Vojtěch píše:
Mytaga bych to nečekal
Mate niekto nejake vyjadrenie na tuto temu od Skavena (ktory stoji za Mytagom)? Bolo by zaujimave pocut jeho verziu vysrania sa na tim Asterionu...
29.8.2014 13:40 - ShadoWWW
Píše:
Najít nějakou podstatnou diskusi tady na kostce je proti tomu neskutečný porod

I z hlediska článků. Při hledání na Kostce používám radši Google. Z hlediska rozhraní si nejsem jistý, co je ideální model. Na RPG F je v podstatě jen fórum + anotace. Publikovat články je opruz. Na Kostce je zase lehké publikovat články nebo vytvářet herní skupiny, ale diskuze nejsou moc přehledně organizované. Ani web Wizardů nepovažuji za skvělý, dohledávat něco zpětně je hrůza. Nejvíc se mi líbí asi rozhraní EnWorldu, který je fakt propracovaný.

Píše:
Rozhodně bych ale nepokládal za "povinnost" adminů libovolného diskusního serveru, aby psali články o něčem, co je samotné nezajímá a nic o tom nevědí.

Jak se to vezme. Samozřejmě nemají povinnost psát o něčem, co je nezajímá, ale jako admin fóra, které chce být obecnou platformou RPG, bych se snažil oslovovat autory ostatních velkých českých RPG projektů, jestli se nechtějí aktivně účastnit na RPG F. A dát některým z nich třeba i nejvyšší adminovství.

To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.

Přišlo by mi stejně divné, kdyby na netu vznikl nějaký český D20 projekt, který by se distancoval od Kostky. To by bylo taky na pováženou, co dělá Kostka špatně.
29.8.2014 13:49 - York
ShadoWWW píše:
Na RPG F je v podstatě jen fórum + anotace. Publikovat články je opruz.


V čem? Prostě založíš novou diskusi ve vhodné kategorii. Když bys chtěl mít články a diskuse k nim vyloženě oddělené, dala by se celkem snadno založit kategorie "Články" a v ní případně udělat další podstrukturu.

Z dlouhodobého hlediska mi stromová struktura přijde na publikování článků vhodná kvůli přehlednosti a snadnému vyhledávání.

Kromě toho máš na RPG fóru novinky, kde se můžeš na příslušnou diskusi odkázat - takže můžeš dát jako novinku třeba krátkou anotaci na svůj článek. Asi by bylo pohodlnější, kdyby to bylo automatické, ale technicky funkční to imho je.


ShadoWWW píše:
Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.


Osobně si myslím, že za můžou spíš diskutující uživatelé, respektive teda někteří z nich. Na to už ostatně nějaký čas poukazuju.
29.8.2014 13:49 - crowen
ShadoWWW píše:
To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.


DrD2, DrD+, Dakara, Tauril, Fate Razcesti, tato sekcia a jej podsekcie, su priklady odporujuce tvojmu tvrdeniu. Ak nejaka tema ma viacero vlakien, tak jej kludne zalozime samostatnu sekciu (co sa stalo vo vyssie spominanych pripadoch, plus kope dalsich v Kresliacom prkne, plus RPG Kuchyni atd)
29.8.2014 13:57 - OnGe
ShadoWWW píše:
To, že RPG F neláká nové projekty, je na pováženou. Možná právě uzavřenost a vyhraněnost tamějších moderátorů je je jedním z důvodů.

Co já vím, tak je fórum jediné místo, kde se nějaké nové věci objevují. Dokonce bych řekl, že i několik ročně. Akorát všichni říkají, že vlastně není potřeba dělat nové hry, protože stejně nebudou dobré, ale to je, mám pocit, obecně uznávaný názor i tady.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099457025527954 secREMOTE_IP: 3.226.254.255