Kultura

Alnag
11.5.2014 13:58
RPGfórum (výpadek)
Úvod původní diskuse (o dlouhém výpadku 2014):

Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.

Faskal píše:
Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
Autorská citace #1
11.5.2014 14:44 - Sosáček
Alnag píše:
Tvému postu nerozumíš. Má to být výzva k přesvědčování, že tady o tebe stojíme (skrze zápisy k Shadowrunu nebo cokoliv jiného)? Politika tohoto webu je myslím celkem jasná, precedens jiných zápisů z SR také.

Ano. A tys mi na to neskočil. Budeš jednoho dne úspěšný otec.

... asi to nakonec vyvěsím všude možně.
Autorská citace #2
11.5.2014 15:41 - Colombo
jsem pro Sirienův hack přesměrování na D20
Autorská citace #3
11.5.2014 16:10 - Hunter
Sice jsem na forum nikdy nejspis nevkrocil (nebo si to nepamatuju) a sem jsem dorazil spis proto, ze jsem se pidil po hrani Star Wars a skoncil s dotazem na Alnaga s nim v cajovne (kde jsme si dobre pokecali a rozesli se :-D).
Takze sice je to uz par let, co tu strasim, ale stale jeste nechapu, v cem vezel takovej trabl a rivalita mezi koskou a forem? A popripade lidma? :-)

A jak nekdo poznamel ve vlaknu o Mephitu, vzdyt prichazi spousta novych lidi, kostka je tu taky uz dlouho, tak nezmenil se vam nazor na forum, respektive alespon vseobecne na lidi co se tam objevuji?

Vas zvedavy lovec odpovedi :-)
Autorská citace #4
11.5.2014 17:36 - Alnag
Hunter: Ty si tedy umíš vybrat zápalné téma, to ti povím. Ale dobře, kdo se ptá, moc se dozví. Předesílám, že co píši je můj subjektivní názor, který se nemusí (a asi ani neshoduje) s názorem D20 jako celku.

1) V čem vězel takový trabl a rivalita mezi D20 a RPGfórem? V první řadě je dobré vědět, že původně žádné RPGfórum neexistovalo, existovalo CzechDnD (web a fórum). D20.cz vznikla sloučením dvou stránek o DnD a protože článkově CzechDnD už nic neprodukovalo z hlediska článků došlo k přesunu toho mála obsahu z CzechDnD webu na D20.cz, které bylo jaksi oficiálním článkovým serverem fóra (v té době jsem byl zároveň autorem článků na D20 i moderátorem CzechDnD). V té době D20 neměla vůbec diskuze (v záhlaví byl odkaz Fórum, který linkoval CzechDnD).

V rámci toho, že komunita se různě vyvíjela jsme dospěli k názoru, že CzechDnD si zasluhuje rozšířit záběr, takže jsme postupně přitáhli části lidí odjinud, více a více se množily odkazy na jiné RPG hry, takže došlo k přejmenování na RPGfórum. V té době jsem v zásadě seděl na dvou židlích (jako jeden ze 3 adminů D20 a zároveň jako řekněme "neoficiální šéf" RPGfóra, jednoduše proto, že jsem měl spoustu času a tak jsem byl zdaleka nejaktivnější).

Pak se staly dvě věci. Víc aktivně do řízení se znovu zapojil člověk, který kdysi dávno CzechDnD vytvářel (Markus), který měl stále administrátorská práva k fóru. A na Fóru začal jiný člověk rozvíjet řekněme velmi netradiční představy o RPG, které byly potenciálně výbušné jako TNT. Tak došlo k "teoretickým válkám" o tom, jestli hrajeme RPG pro zábavu nebo pro jiné vyšší cíle, jak se RPG má správně hrát a tak dále. Markusovi se RPG teorie líbila, mně ne, což mezi nás postupně vrazilo větší a větší klín. Na pusu jsem si nikdy pozor nedával, takže jsem svůj nesouhlas s teorií dával najevo. Pak se místo obsahu začali řešit lidé, kdo a jak se chová a jestli to odrazuje "nováčky". Různí lidé začali odcházet, takže jsem se jednoho dne také sebral, rezignoval na účast na vedení projektu, který už nešel směrem, kterým jsem chtěl aby šel a odešel jsem. Na D20 se postupně (v mezičase) vyvinuly komentáře k článkům a posléze až k současným diskuzím. S mým odchodem odešli i různí další a komunita se v podstatě rozštěpila na dvě. A bylo tam hodně zlé krve.

Z logických důvodů (lidé názorově nejspíš ovlivní sobě blízké s kterými se potkávají) se dělicí čára táhla hodně i oblastmi, takže na jedné straně linie Praha - Olomouc a na druhé Brno - Bratislava. (Což dnes už neplatí, ale tehdy to tak až na výjimky vypadalo.)

Rozchodem (který byl navíc na etapy postupně dalších a dalších rozhádaných a následně z RPGfóra rezignujících lidí) to ale neskončilo. Naopak byla tendence přilévat pod kotel a vyřídit si vzájemné křivdy i po rozchodu, takže lidé, kteří se v životě nepotkali ani na internetu natož reálně se v podstatě nenáviděli. Při pohledu zpět to zní směšně pitomně, ale taková byla realita.

Zcela otevřeně za sebe říkám, že mi pěkně hnulo žlučí, když řadu koncepčních nápadů jak dál s RPGfórem po mně převzali jiní a začali je vydávat za svoje. Štvalo mne, že jsem RPGfórum v podstatě vzkřísil z popela a nedostalo se mi za to žádného vděku. Ve finále (dodnes) spíš opaku. Každopádně to byla taková zlatá doba RPGfóra, protože nebylo jen o D&D jako předtím, ale zároveň bylo hodně a hlavně o RPG. Dnes je to diskuzeně "více rozplizlé", ale to je myslím osud, který potká většinu komunit (co tak můžu soudit z malého vzorku, který jsem viděl).
Autorská citace #5
11.5.2014 17:48 - Alnag
2) Jestli se nezměnil můj názor na RPGfórum, resp. lidi, kteří se tam objevují?
Ale to víš, že ano, změnil. V první řadě moje arcinemesis (Markus :)) se už asi unavila a na RPGfórum opět prakticky nechodí. Mimoto jsme si řadu věcí posléze vyříkali s ním i s dalšími z tehdejšího týmu v různých soukromých zprávách a brali jsme to jako prostě paralelní byznys, nepomáháme si příliš, ale ani si neškodíme.

Tohle pojetí se bohužel nepřeneslo na některé příliš agilní "pomocníky", kteří měli na obou stranách tendenci přikládat pod kotel. Což situaci nikdy tak docela neuklidnilo. A další a další generace "pomocníků", kteří už si ani nepamatují proč, ale hlavně vědí "jak moc" nenávidět prostě přetrvává.

Doby, kdy jsem na RPGfóru visel doslova celý svůj bdělý čas jsou už dávno pryč (to už nevisím ani na Kostce). Občas tam zajdu, když si vzpomenu, ale už tam není nic, co by mne přitahovalo. Ty zajímavé diskuze, to co mne tam drželo, lákalo jako můru světlo plamene jako by zhasly. Můžeme se dohodovat proč, ale to by nás možná zase dostalo do něčeho nepěkného, protože to byl jeden z momentů zlomu a názorových střetů. Z tohoto úhlu pohledu je mi tedy RPGfórum trochu putna, protože to už není něco, k čemu mám citový vztah.

Pak je tu ještě druhá věc, která mi vadí. Já bral tyhle weby (všechny, co jsem za ten dlouhý čas pomáhal provozovat) jako nezištnou službu komunitě. Nebo zištnou maximálně v tom smyslu, že mne to, co jsem dělal mimo jiné taky bavilo a byl jsem trochu slavný (nebo nechvalně proslulý). Nelíbilo se mi (a nelíbí se mi), když si z toho někdo dělá živnost a provozuje to jako svého druhu marketing (Příběhy Impéria, Střepy snů, DrD 2 a další). Tento pocit jsem taky míval a taky jsem se s ním vypořádal přinejmenším tady na D20. Což se zase některým z RPGfóra nelíbilo. Protože nedokázali odlišovat, spojili si to s vzájemnou animozitou a opět přiložili pod kotel. Očekávali, že cokoliv vyprodukují musí být automaticky a nekriticky přijato (zatímco můj přístup je velmi kritický všeobecně).

I přesto myslím bylo několik pokusů zacelit tuhle jizvu, protože si myslím, že to komunitě jako celku škodí. Ale bohužel prozatím nedopadly dobře. Už déle si pohrávám i s představou, že můj odchod do ústraní by mohl pomoci, ale jistý si tím nejsem. Bojím se, že animozity přetrvají. Pokud by to tak ale bylo, inu člověk má vědět i to, kdy odejít. A já výhledově svoje stažení se plánuji stejně. Ale přinejmenším bych se rád dožil "deseti let" Kostky. Otázka ovšem je, jestli až bude mít D20.cz deset let, jestli tou dobou bude RPGfórum ještě o RPG a ne jen diskuzí hráčů RPG o čemkoliv jiném.

Jak to má celé druhá strana nevím, to by ses musel ptát tam. Ale řekl bych, že nulová žádost o podporu (např. alespoň vyvěšení informace co se děje na D20) nebo ostentativní "čtení tady a reagování tam" říkají hodně.
Autorská citace #6
11.5.2014 18:29 - Sosáček
Nevím, jestli s tím "RPGF není o RPG" a "týpci z RPGF čekají, že bude jejich výtvory každý nekriticky přijímat" trochu nepřeháníš. Je normální propagovat svoje projekty, a naposledy co si pamatuju, tak rpg diskuse na RPGF docela jely. Hádal bych, že jich bude podobně jako tady, ale navíc je tam k tomu ten aktivní pokec. Lidi v pokecu a lidi v rpg diskusích jsou vlastně skoro dvě komunity, co se překrývají v pár trollech jako jsem já.

Co se týká nekritického přejímání, já neznám snad nikoho krom PK (co už tam studem přestal chodit) a jeho nejbližšího okolí (které tvoří na RPGF už akorát aljen), kdo by si myslel, že DrD 2 není úplná ... jak se to řekne slušně, no prostě, že je to dobrá hra. Nebo nedejbože aspoň "nijak úžasná, ale aspoň trochu funkční" hra. DrD 2 je případová studie v neposlouchaní testerů a hloupé aroganci.

Ale to neni tak důležité, nemyslím, že když si týpci propagují Příběhy Impéria, tak je to nějak moc jiné, než překládat DnD5. Obojí je asi stejně propagační.
Autorská citace #7
11.5.2014 18:45 - Alnag
Sosáček: Vnímám určitou disproporci mezi poselstvím, které jsem se snažil sdělit a tím, jaké dorazilo na přijímač. Jak jsem psal, jsou to moje dojmy a ani RPGfórum tolik nesleduji, mohu se mýlit. V podstatě o to ale ani nejde, takže ti to nebudu vyvracet.

Sosáček píše:
Ale to neni tak důležité, nemyslím, že když si týpci propagují Příběhy Impéria, tak je to nějak moc jiné, než překládat DnD5. Obojí je asi stejně propagační.


V tomhle bych si dovolil nesouhlasit. Autor je zainteresovaný na úspěchu svého produktu, je vůči komunitě v konfliktu zájmů. Komunitní překladatel (nebo jak mám tomu, co tu vyvádíme) říkat, v takovém konfliktu není. Já si můžu vybrat co přeložím, co budu propagovat a můžu říct, hele sorry, takhle příručka sux, tu si nekupujte. Můžeme tady vést (a vedeme) debaty o tom, jestli DnD 5e bude skvělé nebo to bude naprostá... (no něco jako DrD 2). Autor tuhle debatu nepovede a když se jí bude účastnit tak výhradně na straně obránců a ještě si to bude nutně brát osobně.
Autorská citace #8
11.5.2014 18:59 - York
Co já vím, tak autoři ale nezakládají diskuse ve stylu "Tohle je skvělé, určitě si to kupte", ale prostě využívají možnosti hostovat na fóru oficiální diskuse ke svým produktům.

Což mi přijde celkem win-win řešení, protože to současně plní i tu propagační funkci, přidává to na fórum obsah, zvyšuje to kredit fóra, přilákává to do oficiálních diskusí přispěvatele a ti si navíc nemusí zakládat účty na hromadě různých pidifór a mají to všechno pohromadě.
Autorská citace #9
11.5.2014 19:07 - Alnag
York: Můžu jen zopakovat, co jsem napsal. Vidím tam konflikt zájmů. Ostatní je věc individuálního vkusu. Leccos bych asi viděl jinak než ty, ale nemám potřebu to rozebírat. Díky za pochopení.
Autorská citace #10
11.5.2014 19:27 - Colombo
Alnag: v momentě, kdy už někdo fanouškovsky překládá produkt, tak v něm má celkem hodně (minimálně citové) investice a tedy tak samo nemůžeš to co říká o daném produktu považovat za 100% pravdu.

Chápu že se nechceš dostat do situace IGN, které dělá masivní reklamu hrám, které ještě nevyšly a herním cenám, které se dávají za "nejlepší FPS" taktéž hrám, které mají venku tak akorát trailer.

Ale v případě, že jde o kvalitní produkt (a neslyšel jsem někoho tvrdit, že by Střepy nebo Příběhy byly špatný produkt, i Sirienovy recenze byly pozitivní) nebo jen informace, že to a to vyšlo...
Autorská citace #11
11.5.2014 19:46 - Alnag
Colombo: Souhlasím. I jakožto překladatel nějaké hry tam určitou citovou investici mám. Přesto tam vidím určitý rozdíl. Komunita je v zásadě celá o citových investicích. Autor komerčního produktu tam má často buď finanční investici nebo finanční zájem. Tam já si osobně rýsuji určitou "čáru". A za čárou pak je, když si autor určuje jakým způsobem se bude (a nebo nebude) jeho produkt prezentovat, za jakých okolností apod. A je přitom jedno, zda je produkt dobrý nebo nikoliv. Paradoxně si myslím, že dobré produkty to mají možná ještě těžší (protože méně kritiky vzbuzuje zákonitě větší dojem protežování).

Jinak ano, situace je to zamotaná. Není to lehké. Taky v ní člověk musí hodně navigovat na základě pocitů. Ale tak na začátku byla otázka a já k ní napsal svůj názor a dojem. Nenutím ho nikomu jinému.
Autorská citace #12
11.5.2014 21:54 - Colombo
Ok, nevidím tady za oponu, jestli někdo chtěl promo články od DrD 2, vyměnit pozadí za DrD 2 přebal a header "Vychází DrD 2 tehdy a tehdy" tak se ti nedivím. (DrD2 možno vyměnit za jakoukoliv jinou značku/produkt).

Mohl bych debatovat o tom, že i člověk, který překládá, pravděpodobně vlastní daný produkt a bude chtít zvýšit využitelnost své koupě a jeho zájem by se taky dal přepočítat na peníze:) spíš mi jde o to... kde je problém? Pokud se to dělá dostatečně civilně a dané peníze budou zpět investovány do komunity k celkovému zisku komunity? Ostatně Mephit tu má taky vlastní "propagaci".

Takže, vařím z vody protože nevím, co se stalo, jestli se něco stalo. Co tě vedlo k tomu vymezit tu hranici? Kdo se prohřešil? A kde konkrétně ta hranice je?

Pokud o tom nechceš diskutovat, prostě tu diskuzi smaž.
Autorská citace #13
11.5.2014 22:16 - Alnag
Colombo: Nic tak extrémního se tu naštěstí nedělo. Ano, dá se argumentovat "network externalities", ale myslím, že sám uznáš, že to už je hodně jinde. Myslím, že klíčové heslo je "dostatečně citlivě", což se obvykle daří autorům, kteří v tom nemají peníze a nějak záhadně se to nedaří ve chvíli, kdy jde o prachy (ale asi není na místě to zobecňovat). A Mephit tu nemá propagaci, ale nabídky otevřeného hraní (zdarma, pokud vím). Na tom Mephit spíš tratí než vydělává. Se Sparkle jsme si myslím ujasnili, kde vidím ten předěl, protože se neváhala na to zeptat.

K vymezení mne asi vedli autoři chovající se jako primadony, na jejichž dílko se nesmí sáhnout natož se na něj křivě podívat a o němž se nedá vést kritická diskuze, smí se jen obdivně vzdychat. (A ano, taky už je člověk tak reflexivně vytrénovaný těm dalším nevěřit a dívat se na věc od začátku skepticky.) Na druhou stranu je tu i řada pozitivním případů (byť opět s rizikem jistého škatulkování - téměř bezvýhradně nekomerčních podniků).

Mazat tě nemám důvod. Je vždycky dobré podívat se na zoubek vlastním hodnotám.
Autorská citace #14
11.5.2014 22:18 - sirien
Funny. Čekal jsem kdy na tuhle diskusi dojde... myslel sem že to bude dřív. Uhlíky na nukleárním ground zero už očividně dost vychladly a jen sem tam otráveně podoutnávají. Trvalo to jenom celých šest let...

Hm. Asi je fér abych k tomu taky řekl svoje, vzhledem ke své nemalé účasti... v podstatě ve všem, ale ne z telefonu. Možná zítra až se vyspím, žonglování s pochodněmi nad bazénem benzínu je beztak bezpečnější když je člověk odpočatej a sebefiltrování mu běží na plno.
Autorská citace #15
12.5.2014 00:28 - Hunter
:-) Dekuju Alnagu :-) Na Siriena se taky tesim :-D

Ad autori, me, jako typickemu uzivateli, ktery se nerad pousti do novych pravidel diskuze s autory taky vyhovuje, ale spis typu Yorka, neboli nekoho, kdo te primo vyzve, mrkni na to, najdi chybu, popripade co se ti libi a rekni mi.
Lidi, kteri sve veci brani stylem tohle je super, tys to nepochopil, pro me jenom znamenaji, ze to od nich nemam kupovat = opet podstatna informace. Takze me "komercni" propagace nevadi, pokud je oznacena jako komercni propagace - tj. neni to takovou tou podloudnou formou, kdy (imaginarne) Sirien dostane tri tricka, boty a nove fusekle a rekne nam, jak ta a ta hra je fakt super, sice by ji dokazal z patra vylepsit, ale pro noobiky jako jsem ja je to ok :-D Siriene, nic proti, dosad si za sve jmeno jinou znamou osobnost tady :-)

Co ja citim tady na kostce je problem sehnat pripadne dalsi hrace - prijde mi to tu jako mala komunita. A nikdo moc novy sem asi sam primo nezavita, nebo jsem ty lidi videl zridkakdy. Vetsinou novi lide jsou soucasti jiz bezici skupiny. V tomhle smeru bych uvital vic lidi - rozumnych, coz ale asi narazi prave na ten problem, ze pak se to muze rozpliznout, neb rozumne lidi tezko vytipujes a vyselektujes. Takze, at trosku jeste zamicham, ma smysl pro nasi SW sagu se mrknout na forum po dalsich lidech? Nebo byste doporucili jine misto? :-)
Autorská citace #16
12.5.2014 08:43 - Wild West
Píše:
"RPGF není o RPG"


Tady někde se skrývá jádro problému v mém případě. Vlastně mne to pronásledovalo už kdysi na Pevnosti; na jedné straně byla podivná parta nerdů s nejrůznějšími obskurními zájmy, které nebyly schopné samy o sobě naplnit slušný net nebo časopis, a tudíž byli nerdi nuceni spojovat svoje úsilí a cvičit se v toleranci, jíž obvykle nemívají na rozdávání.
Na druhé straně majitelé časopisu a potažmo netu, kteří jasně věděli, o čem že to má být, kam přesně se to má směrovat a co je z jejich pohledu spam a off topic.

Narážel jsem na to paradoxně úplně shodně na RPGF i na D20; Alnag i Markus se sice liší v milionech detailů, ale v tomhle mají oba podobný pohled; jejich net má být o rpg a ty přesahy ven do jiných světů tvořili výhradně jiní lidé.
Na D 20 to byl spoluzakladatel Rytíř, jehož zmizení je pro mne těžko nahraditelná ztráta.

Na RPGF to prostě dopadlo přesně obráceně; zmizel Markus a tím offtopic narostl.
A nyní odhalené vážné technické nedostatky zřejmě povedou k nějaké další reformě a reorganizaci, při čemž rozhodně nemyslím, že by tam převládlo DrD II.
Autorská citace #17
12.5.2014 10:08 - Pepa
Jako ještě víceméně nováček na RPGforu, který je nezatížený jakoukoli minulostí, přidám svůj pohled na věc.

Ad autoři a případný konflikt zájmů: Opravdu by mě zajímalo, Alnagu, jak to myslíš. To jako Kostka nové autory nových her nepodoporuje? Protože takhle jsem to pochopil. A jestli teda ti noví autoři nových her uvidí, že jim na Kostce "pšenka nepokvete", tak to je potom jasné, že raději půjdou na RPGforum...

Ad RPGF není o RPG: Zajímavé... Tohle mě nikdy nenapadlo, ale půjdu na to jinak.

Diskutuje se tu na Kostce o Dungeon Worldu a jeho hacích? Diskutuje se tu o Příbězích Impéria, Střepech snů, DrD 2 a Fateu? A abych nezmiňoval jenom staré zaběhnuté značky, tak se ještě zeptám: Diskutuje se tu o Končině a Astrálním doupěti? (Odpověď je, že možná že ano, ale v kolika lidech?)

Dále RPGforum pořádá RPG Kuchyni (+ další soutěže přijdou) a plánuje a vydává časopis Drakkar.

Můžete říct, že tyto aktivity (a diskuze) jsou zbytečné, neplodné a já nevím, co všechno, ale mě osobně tyto aktivity zajímají. Jinými slovy: Mám pocit, že na RPGforu se toho prostě "děje víc" než tady. Proto (když jsem si "vybíral fórum"), šel jsem tam a je docela dost dobře možné, že takto to uvidí mnozí další nováčci, nejenom já.

Ano, až vyjde DnD Next, podívám se sem, protože o DnD se diskutuje více tady než tam, ale na druhou stranu i tak je hodně diskuzí o DnD živeno Shadowwwem a pokud on o tom na RPGforu napíše (odkazy na originály, odkazy na svoje překlady, svoje dojmy a myšlenky, ...), tak zase budu moci zůstat "mezi svými"...

Takže za mě asi tak.
Autorská citace #18
12.5.2014 10:15 - sirien
EDIT: deleted /EDIT

Ne. Nakonec jsem se rozhodl že k tomuhle nic nenapíšu.

Alnag dokázal být ve svém popisu EXTRÉMNĚ zdrženlivý. Spoustu velmi podstatných věcí (rozumněj: toho co někdo udělal nebo "provedl") vynechal a ty zbylé popsal extra mírně a se značnou dávkou autocenzury, takže sice odvyprávěl velmi stručně co se stalo, ale vůbec nevystihl co se dělo.

Já takhle cíleně bezkonfliktní být nechci, není to můj styl, takže jen pár komentářů k tomu co už padlo:


Alnag se také velmi mýlí v jedné věci. Když píše, že lidé, kteří se v životě nepotkali ani na internetu natož reálně se v podstatě nenáviděli, tak používá minulý čas.
Ve skutečnosti by měl používat přítomný čas - protože sám za sebe musím říct, že dodneska čas od času potkávám lidi, co v podstatě nemají tušení kdo jsem, nikdy ode mě ani nic nečetli, ale někdy někde potkali někoho z "druhé strany" tehdejšího sporu a v podstatě převzali postoj těch lidí ke mně - což je dost vtipné, protože nikdy nebyli u toho co se dělo, ani to nečetli, nijak se jich to netýká a znají to jen z doslechu.
Vždycky když se to stane tak přemýšlím, jak naivní je někdo kdo se nechá tak snadno ovlivnit... a jak ubohý je někdo kdo i po 6 letech bojuje dobojovanou válku (ano, já stále mám živé emoce vůči mnoha těm lidem, ale kdekdo může potvrdit, že když tenhle příběh vyprávím naživo, tak se nikdy nesnažím tvářit jako andílek co za nic nemohl a že všechno jen ti druzí, naopak).

Alnag píše:
nulová žádost o podporu (např. alespoň vyvěšení informace co se děje na D20) nebo ostentativní "čtení tady a reagování tam" říkají hodně.

Pár měsíců zpátky jsem MOD týmu RPG F poslal návrh na určitou dohodu v docela jasné formulaci ohledně přehazování sporů ze strany na stranu a to hned skrze dva různé moderátory a vyjádřil jsem jasnou dobrou vůli v tom že bych s nimi na tomhle rád spolupracoval k oboustrannému prospěchu. Tiše jsem doufal, že by to mohl být nějaký první vstřícný krok k vzájemnému sblížení.

Přes dvě nebo tři urgence jsem dodnes nedostal absolutně žádnou odpověď, jen dvakrát mi přišla nějaká vyhýbavá zpráva že se na to někdy mrknou.


Sosáček píše:
Nevím, jestli s tím "RPGF není o RPG"

RPG diskuse na RPG F jsou už relativně o ničem a hlavně jich tam je hodně málo. Pamatuju doby kdy jich paralelně běželo X krát tolik prakticky permanentně.
Nejživější sekce je Faskalův Rozličný pokec (mimochodem sekce kterou jsem svého času ještě jako moderátor opakovaně navrhoval zcela zrušit s tím, že pokud se tak nestane, tak to bude pro RPG F dlouhodobě významný hřebíček do rakve. Očividně jsem se sice zmýlil co do rozsahu problému, ale jeho existenci a podstatu jsem tehdy odhadl docela dobře...)

Sosáček píše:
"týpci z RPGF čekají, že bude jejich výtvory každý nekriticky přijímat" trochu nepřeháníš

RPG F se stalo OFICIÁLNÍM fórem Altaru. Několik významných tváří Fóra se stalo autory nové vlajkové lodi Altaru a to včetně jeho moderátorů - tzn. moderátoři RPG F se podílejí na komerčním produktu firmy, která na RPG F sídlí. A mají podporu dalších adminů.

Jako valná většina z nich tuhle schizofrenii zvládá (např. jmenovitě Ecthelioni mi nepřijdou že by nějak něco protěžovali...), ale musíš uznat, že skutečně ne všichni.
A ten způsob, kterým bylo DrD2 na RPG F přijato (ty nekritické recenze založené na pouhém přečtení, např... ta vyjádření i ne-autorů a ne-testerů v diskusích kdy prakticky obviňovali hráče co si na něco stěžovali že jsou pitomci že něco nepochopili...) má k objektivitě taky hodně daleko.

Colombo píše:
v momentě, kdy už někdo fanouškovsky překládá produkt, tak v něm má celkem hodně (minimálně citové) investice a tedy tak samo nemůžeš to co říká o daném produktu považovat za 100% pravdu.

Ne. Jako někdo kdo toho zrovna tenhle rok přeložil docela hodně Tě ujišťuju, že to funguje jinak: nikdo mě za to neplatí, je to fanouškovská aktivita - NEJDŘÍV jsem získal pozitivní vztah k Fate a teprve na jeho základě jsem se rozhodl, že mi stojí za to ho přeložit. Ta kauzalita tam je opačná. Co o Fate píšu bych psal i bez toho abych ho překládal - kdybych necítil potřebu to tak psát, nebudu mít ani potřebu Fate přeložit.

Wild West píše:
Alnag i Markus se sice liší v milionech detailů, ale v tomhle mají oba podobný pohled; jejich net má být o rpg

Omyl. Markus v tomhle konkrétním tématu asi 3x obrátil - sem tam byl proti non-RPG diskusím... o pár měsíců byl naopak hrozně pro non-RPG diskuse... pak zase proti... nevěděl co chce, chvíli se bál že to ubíjí RPG diskuse, o chvíli později jásal že to přitáhne nové lidi a buduje to komunitu... nějaký konzistentní postoj od něj nikdy neexistoval a nakonec na věc úplně rezignoval a hodil to na Faskala.
Autorská citace #19
12.5.2014 10:39 - Bouchi
sirien píše:
RPG F se stalo OFICIÁLNÍM fórem Altaru.

Jen upřesnění - RPGF se stalo platformou pro oficiální diskuse k altařím hrám. (Prostě proto, že diskusní platforma byla potřeba a než vymýšlet vlastní kolo mi přišlo přínosnější zkusit využít nějakou již existující - navíc jak píše York, části potenciálních přispěvatelů tím ubude nutnost zakládat si další účet na dalším fóru. No a vzhledem k požadovaným funkcím bylo RPGF poměrně logickou volbou.)
V praxi to znamená, že mám v příslušných sekcích moderátorská práva. Nic víc - ve zbytku RPGF mám stejná práva jako běžný uživatel a na chod RPGF má Altar nulový vliv.

(To jen aby někdo nenabyl mylného dojmu, že je RPGF provozováno Altarem.)
Autorská citace #20
12.5.2014 10:42 - York
Za sebe musím říct, že mi širší záběr RPG fóra vcelku vyhovuje. Chybí mi pouze možnost odfiltrovat některé sekce/diskuse z výpisu nových příspěvků, ale to je spíš technická záležitost než koncepční.

Ve skutečnosti bych dokonce uvítal ještě širší záběr - například mi velice chybí diskuse o grafice, představování tvorby začínajících grafiků a podobně. Trošku sem spadají Pipuxovy pokusy, občas se diskutuje o subjektivních dojmech z profesionální grafiky k nějakému produktu (třeba teď k Nextu), ale chybí tomu trochu větší hloubka.

Ad kvalita a kvantita diskusí o RPG - tohle jsme nakousli i tady, imho to není jen problém RPG fóra. Drtivou většinu článků na kostce ostatně tvoří překlady - což je sice fajn, ale popravdě bych mnohem víc uvítal link a nějaký vlastní názor, než samotný překlad. Možná by byla zajímavá nějaká statistika, kolik zdejších čtenářů neumí anglicky a ty překlady jsou pro ně tudíž skutečně zásadní.

Jak píše Pepa, vcelku souhlasím s tím, že na RPG fóru se toho děje výrazně víc, a to jak po stránce RPG tak neRPG tématiky. Obdobně se tam najde mnohem víc lidí ochotných se konstruktivně vyjádřit k autorské tvorbě, drtivou většinu přínosných podnětů dostávám právě tam.

Sjednocení přispěvatelů a čtenářů pod jeden server bych sice uvítal, ale současné uspořádání má taky svoje výhody - obrušuje ostré hrany a podporuje soutěživost. Poslední dobou navíc přibývá projektů, kde celkem dobře funguje spolupráce - například Rozcestí a překlady Fate.

edit: Popravdě i kdyby RPGF bylo provozováno Altarem, neměl bych s tím žádný problém, pokud by moderátoři nepřekračovali své pravomoce - což ale platí u jakýchkoliv moderátorů na libovolném diskusním serveru.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088792085647583 secREMOTE_IP: 3.229.124.236