Kultura

sirien
10.3.2013 00:52
Kdyby náhodou někdo přehlédl, tak vyšla Příručka Vypravěčství od Ondřeje Netíka (sotva ke mě doputovalo info, takže jsem rozhodně nečetl, takže se ani neptejte - nevím víc než vy. Zatím. Až vědět budu, tak se ozvu... kdybyste někdo věděl víc, podělte se)

http://issuu.com/mytago/docs/prirucka-vypravecstvi


UPOZORNĚNÍ: Diskuse byla k článku připojena zpětně; prvních 38 postů bylo "volných", tj. sepsaných ještě před samotnou recenzí!
Autorská citace #21
25.3.2013 11:39 - Alnag
Argument "na trhu není nic podobného" je vždycky ošidný a neměl by sloužit jako zástěrka případně chybějící kvality. (Což nevím, zda je tento případ, jen konstatuji obecně.)
Autorská citace #22
25.3.2013 12:04 - sirien
Ondřej Grob Netik píše:
Ač mne také zajímá recenze, nevím jak se dá hodnotit soubor nápadů pro vyprávění.

Názorně předvedu hned jak se k tomu dostanu, neboj :)

Píše:
Na trhu není nic podobného.

Robin D. Laws (Hamlet hitpoints aj.). Dungeon master guide DnD 4e. WoD sourcebooks. ...
Autorská citace #23
25.3.2013 16:50 - Gurney
sirien píše:
Mě baví jak všichni čekáte, až někdo jiný zainvestuje a ještě si najde čas na to, aby vám napsal recenzi :D

Nediv se, výkřiků o Správném Příběhu & Roleplayingu je plno, ale pokud máš i jiné preference, obvykle toho mnoho nevyřeší. Sám si sice nedovedu představit, jak do jedný knížky narvat rady k tak odlišnámým žánrům jako je divadlo a rpg (pokud se tedy za "rpg" nepočítají jen silně k dramatu posunuté herní styly), ale jestli se to povedlo, tleskám a kupuju.
sirien píše:
...WoD sourcebooks...

Hamlet's HP jsem nečetl, DMG 4 beru, ale u WOD sourcebooků těch rad k vyprávění zas tak moc není a když, je to případ výše uvedeného - super kdybys chtěl napsat povídku, ale koncepty jako hráčská svoboda jsou pro ně téměř neznámý pojem (co vím, tak snad jen VtR: City of Damned nabízejí volnější přístup ke hře).
Autorská citace #24
25.3.2013 17:55 - sirien
WoD sourcebooky nejsou ani tak o struktuře příběhu nebo o přístupech ke hře, jako spíš o věcech jako je stylizace, atmosféra, personalizace příběhu, dramatičnost, "small-scale" epičnost, emotivní a citová zbarvení atp.
Tvorba příběhu není jen o jeho osnově nebo o principech společné tvorby.
Autorská citace #25
25.3.2013 19:48 - Ondřej Grob Netík
Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil a nebyl jsem pochopen. Nemyslím si že znám všechny vypravěčské příručky na světě a určitě se s nimi nehodlám srovnávat. (Ale v některých jsem se inspiroval) Mluvil jsem čistě o českém trhu. Pořídit si zahraniční příručku přeci jen vyjde povětšinou o něco dráž a ne každý zvládá v angličtině specifický slovník týkající se vypravěčství.

Každopádně výtku ohledně svého webu beru, a hodlám napravit v nejbližších dnech. Ano, ještě jsem tam neumístil odkazované dokumenty, dolaďuji je. Ale brzo tam budou :)

:D Každopádně nechci rušit velmi plodnou a zajímavou debatu o zahraničních příručkách a cítím se poctěn srovnáváním mého díla se světovou produkcí.
Autorská citace #26
25.3.2013 19:50 - Ondřej Grob Netík
Sirien píše:
Názorně předvedu hned jak se k tomu dostanu, neboj :)

Těším se
Autorská citace #27
26.3.2013 14:19 - Gurney
sirien píše:
WoD sourcebooky nejsou ani tak o struktuře příběhu nebo o přístupech ke hře, jako spíš o věcech jako je stylizace, atmosféra, personalizace příběhu, dramatičnost, "small-scale" epičnost, emotivní a citová zbarvení atp.

To je právě ono, když píšeš alternativy k něčemu pojmenovanému "příručka vypravěčství" a to vypravěčství je zjevně myšleno ve vztahu k rpg, čekal bych že to bude tak nějak... kompletnější? Když čteš čistě ty WoD sourcebooky tak ti to celé plave dost na vodě a konkrétní postupy jak tu hru vytvořit a rozjet tam docela dost chybí. * A když se pak koukáš na scénáře, co od WW k WoDu vyšly (myslím že jim sami říkaj "scenarios" a docela to sedí, protože jsou fakt použitelnější jako základ k filmovýmu scénáři než pro hraní), tak ti přijde nejen že některý věci jejich příručky prostě neobsahují, ale taky na to, že je neobsahují prostě proto, že je možná ani moc neřešili. Srovnej třeba s tím DnD DMG, který ti sice zdaleka nedá tolik o atmosféře a tak, ale zato tam máš zkompletováno všechno pro rozjezd hry.

Jinak co se týká stylizace, atmosféry a tak, tak v tom jsou WoD věci výborné, jen jsem měl ten flasback, kdy jsem poprvé koukal do WoD (i handbooků k jiným rpg) a můj dojem byl "ok, cool story bro, what now?".

* Dojem získaný spíš ze čtení nWoD, hlavně VtR, HtV a generic handbooků, rád se nechám navést na nějaké, u kterých to třeba není pravda..
Autorská citace #28
15.10.2013 11:37 - Arcillion
Mam Zainvestovat a vytvořit vám recenzi? Jako, co se týká DnD DM guidu a PF DM Guidu, tak ty sou téměř bezkonkurenční, ale zaobírají se hlavně svým světem a systémem. Kdežto tato prezentovaná kniha mi příjde o něco více odvážnější a rozsáhlejší, co se záběru témat týče. Navíc je česky... A já nevidím důvod nepodpořit českou komunitu. Hele. Pokud budete mít zájem, knihu si pořídím, nebo pro účely recenze vypůjčím a recenzi pošlu.
Autorská citace #29
15.10.2013 14:35 - Hunter
Určitě by mě recenze zajímala, zatím čekám, než se mi otevře ta sranda issuu - už je to přes deset minut a to sedím na optice :-) Ale veskrze asi půjde o náš firemní super antihack a antiuserfriendly bezpečnostní systém :-)
Anyway, osobně jsem byl taky uchvácen komplexním a pro mě příjemně novým pohledem na vypravěčství od GM příruček (PF a DnD 4e) - takže mám v hlavě samozřejmě představu se kterou chci porovnávat. A taky co "potřebuju" (ve skrze práce s předpoklady hráčů a způsoby naplnění představ)...
20 minut pryč, típám pokus o náhled a nemám chuť to zkoušet ani doma...
Autorská citace #30
17.10.2013 17:06 - alefo
ano
Autorská citace #31
17.10.2013 20:55 - Dukolm
Příručku mám doma a byla pro mě hodně velké zklamání čekal jsem od toho něco víc.

Více méně mi to nic nového nedalo a z pohledu RPG bych to asi užil kdyby se mi to dostalo do rukou před 6-7 lety, z nových trendů v RPG tam toho moc není.

Dále mi i struktura krátkých kapitol knížky zrovna nesedí, přijde mi to takové moc roztrhané místo aby to tvořilo nějaký celek.
Autorská citace #32
30.9.2014 14:15 - Yashamaru
sirien píše:
Názorně předvedu hned jak se k tomu dostanu, neboj :)

Jsem slepej nebo tohle vysumelo do ztracena? :)
Autorská citace #33
30.9.2014 14:21 - sirien
Pořád rozepsané, pojal sem to špatně, potřebuju předělat.
Autorská citace #34
30.9.2014 14:22 - Dukolm
Yashamaru píše:
Jsem slepej nebo tohle vysumelo do ztracena? :)


Spíše to ještě nedodělal nebo nedošel do stavu kdy to publikuje, ale tu knížku už má půjčenou u poměrně dlouho :-D
Autorská citace #35
30.9.2014 14:27 - sirien
Kousavosti a jízlivosti, na to Tě užije, co? :p
Autorská citace #36
30.9.2014 14:35 - Yashamaru
V poradku :)

Jen abych to vysvetlil, neni to tak, ze na to netrpelive cekam. Na me to vyskocilo jako random topic po refreshi. Procetl jsem si to ze zvedavosti, jestli to dostalo strasnou sodu, jakou tu domaci tvorba obvykle dostava :D

Berte prosim s nadsazkou, vim, ze tu bylo par veci prijato vesmes kladne (CCP) nebo alespon vlazne (SS).
Autorská citace #37
30.9.2014 14:36 - Yashamaru
CPH*
Autorská citace #38
30.9.2014 15:30 - sirien
Příběhy Impéria si tu taky nestojej zrovna špatně, abysme byli fér... Rozcestí taky ne...
Autorská citace #39
30.9.2014 18:11 - sirien
Tady tu recenzi máte

Uznávám, trochu pozdě, ale tak když ste si o ní pingli až teď :p
Autorská citace #40
30.9.2014 20:06 - Gurney
Prorokuju ti že za "odborný" pohled budeš brzy stižen RR-džihádem :)

Jinak přiznám se že jsem na Netíkově přednášce byl (aniž bych tušil o koho jde) a moc užitečné mi to nepřišlo. Až časem mi došlo že to není proto, že by byla špatná, ale prostě proto že byla zaměřená na úplně něco jiného než o co jsem se snažil já. S trochou nadsázky by se dalo říct že co dělá Netík (už dvacet let, jak nezapomíná upozornit) má s tím o co dělám já (a docela velká část GMů, které znám) společné akorát že se u toho sedí u stolu a konverzuje, hází kostkama a říká se tomu RPG - prostě nikoli jiná liga, ale jinej sport. A ta recenze mi to spíš potvrzuje.

Btw nevzal bys tu knížku na Dálavu? Rád bych se na ni podíval.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090778112411499 secREMOTE_IP: 3.81.79.135