Kultura

sirien
10.3.2013 00:52
Kdyby náhodou někdo přehlédl, tak vyšla Příručka Vypravěčství od Ondřeje Netíka (sotva ke mě doputovalo info, takže jsem rozhodně nečetl, takže se ani neptejte - nevím víc než vy. Zatím. Až vědět budu, tak se ozvu... kdybyste někdo věděl víc, podělte se)

http://issuu.com/mytago/docs/prirucka-vypravecstvi


UPOZORNĚNÍ: Diskuse byla k článku připojena zpětně; prvních 38 postů bylo "volných", tj. sepsaných ještě před samotnou recenzí!
Autorská citace #1
11.3.2013 08:47 - Grob Ondřej Netík
Nejlépe ji může charakterizovat autor :)

Do této příručky vypravěčství jsem shrnul své skoro dvacetileté zkušenosti s Rpg vyprávěním, tvorbou příběhu pro Larp i tvorbou pro beletrii. Její hlavní osou je tvorba příběhu. Při její tvorbě jsem vycházel i z praktické znalosti mnoha desítek pravidel a konzultací s dalšími vypravěči. Přitom jsem všechny informace znovu a znovu filtroval a rozmýšlel, abych se zbavil balastu (nesmyslných mýtů a zátěží pro vypravěče) a dostal se na jádro, univerzální jádro pro tvorbu příběhů.

Jsou tam ale i kapitoly věnované tvorbě postav a Vypravěčství jako prezentaci příběhu.

Ve výsledku jsem tomu věnoval více hodin a času, než je reálná návratnost, ale co by člověk neudělal pro svůj koníček :)
Autorská citace #2
11.3.2013 12:06 - alef0
* bude dostupne aj pdf?
* mozno tam najst aj techniky z jeepformy, pripadne improvizovaneho divadla? [napr. v kontexte priruciek ako Play Unsafe / Hrajte bez zabran]
* tesim sa, ze je to uz na sklade
Autorská citace #3
14.3.2013 11:04 - Ondřej Grob Netík
V pdf zatím není a nevím zda bude

*Každopádně obsahuje i herecké techniky pro vypravěče
*Obsahuje základ Hrajte bez zábran (ale je primárně určena pro vypravěče, v tomto způsoby hry vypravěč v podstatě není)
*A je na skladě :)
Autorská citace #4
14.3.2013 12:45 - fox666111
Na skladě? Kde?
Autorská citace #5
14.3.2013 14:43 - alef0
Autorská citace #6
19.3.2013 18:24 - Dalcor
hmm... asi vím za co utratím nějaký ten peníz, ale nejdříve si počkám na recenzi...
Autorská citace #7
19.3.2013 21:05 - Temná kápě
Líbí se mi ten diagram na straně 3 (bez ironie;)

btw. V ukázce na straně 10 obrázek toho krysáka překrývá text...
Snad to neni finální verze, která šla do tisku? Nebo "podraz" od Skavena? :D

Drobných překryvů je tam víc a kompozice/layout/typografie místy docela hapruje.
Ale celkově snad dobrej počin. Jsem zvědavej na recenzi (pokud bude).
Autorská citace #8
20.3.2013 00:20 - sirien
Mě baví jak všichni čekáte, až někdo jiný zainvestuje a ještě si najde čas na to, aby vám napsal recenzi :D
Autorská citace #9
20.3.2013 05:56 - Temná kápě
Nečekám nic. Ale něco mi říká, že něco takovýho může adekvátně zrecenzovat jedině zkušenej vypravěč, kterej dokáže posoudit co je ok, co je bullshit, příp. kolik tam toho chybí ;)
Autorská citace #10
20.3.2013 07:22 - Dalcor
no jo... čekám na nějakého dobrovolníka - přecijenom DMs guidů už jsem přečetl dost... Tak by mě zajímalo jestli má smysl investovat do dalšího ;-D.
Autorská citace #11
20.3.2013 10:10 - sirien
Že bych jako třeba zainvestoval 300 a nějakejch osm hodin do přečtení a napsání recenze?
Autorská citace #12
20.3.2013 10:35 - Dukolm
Tak k výtce na straně 10 v ukázce v knížce to není a hádal bych že je to spíše problém issuu.com a převodu obrázku do flash verze. Jinak celkově layout je trošku rušivý ale ne zase tak moc záleží fakt na jednotlivé stránce.

Jinak zatím jsem někde v 1/3 knížky.
Autorská citace #13
20.3.2013 18:42 - sirien
Á, Dukolm se otevřeně přiznal, tím máme vyřešeného recenzujícího dobrovolníka... :)
Autorská citace #14
20.3.2013 18:51 - MichalK
Když jsem koukal do té ukázky, zkuste:

grob.jezevcovo.cz

a je to asi obsahově dost podobné, jen ucelenější.
Já jsem nadšenější z toho, že po 20 letech hraní mám poprvé skupinu, se kterou takové věci vůbec můžu zkoušet. :)
Autorská citace #15
24.3.2013 13:50 - Ondřej Grob Netik
PŘEKRÝVÁNÍ TEXTU je problém POUZE online UKAZKY, která neumí všechny funkce PDF, v knize nic takového jako zakrývání textu není!

Co mám na stránkách grob.jezevcovo.cz jsou staré věci, které se týkají WOD a ne vyprávění. Tak že je to ucelenější z hlediska WOD, protože příručka vypravěčství se WOD netýká, ale především vypravěčství. :) A pro po, mnohé věci jsem studoval a rozmýšlel o nich až pro příručku, některé věci prostě nikde jinde nenajdete, hodnotil jsem je z pozice 20 letých zkušeností s vyprávěním, psaní a tvorby příběhu. :D
Ale budu rád když navštívíte mé weby:

grob.jezevcovo.cz
www.vypravec.mysteria.cz
Autorská citace #16
25.3.2013 07:16 - Me-dea
Nesnáším, když někdo zvýrazňuje náhodné slova vě větě tím, že je napíše pomocí caps locku, a vlastně celkově když někdo používá caps lock. Vždy si případám, jakoby na mě někdo kříčel. Jak to tak vidím, tak slova je, problém a online nejsou v té části věty důležitá, protože jsou psána malými písmeny. Bez prvních dvou ale ta věta nedává moc smysl. Omlouvám se za rant.
Autorská citace #17
25.3.2013 09:37 - Ondřej Grob Netik
Ač mne také zajímá recenze, nevím jak se dá hodnotit soubor nápadů pro vyprávění. Vychází z mé literární a vypravěčské tvorby. Příběhy píšo od sedmi, vyprávím dvacet let. Mé příběhy vyhrávaly Spár zlatého draka, mí hráči byli vždy nadšeni, jak intenzivní a osobní může být rpg. Přesto jsem v příručce mnohé své postupy posunul o další krok dál. Na trhu není nic podobného.

Tady je soupis toho, co v ní naleznete:

Plakátová plocha - seznámení s rpg a larp hrami (Pro začátečníky)
-Jak působí příběhy na lidskou mysl
-Co je RPG a co LARP
-Druhy LARPU a jeho organizace
-Druhy RPG a jeho možnosti
-Pravidla pro bezpečnou hru
-Vliv kostýmů
-Jak probíhá taková hra s ukázkou
-Jak dlouho trvá
-Jak vyprávět malým dětem

Foaé - Jak vytvořit co nejefektivněji své místo - svět, prostředí pro příběh
-Co je Fikční svět
-Kde jsou hranice lidské fantazie
-Žánr příběhu
-Seznamuje co je a nač je Osobní příběhový prostor
-Jak vytvořit Osobní příběhový prostor
-Jak jej definovat podrobněji
-Co musí být zřejmé hráčům před hrou
-Jak velký má být Osobní příběhový prostor
-Jak jej obydlet
-Jak jej zmapovat
-Jak v něm nastavit konflikty (potenciál děje)

Obsazení - Jak se tvoří herní postavy
-Proč lidé hrají hry, co chtějí od nich
-Jaká je vhodná postava z pohledu hráčů
-Jaká postava je vhodná z pohledu příběhu
-Jak seznámit hráče se světem
-Jak se dělá koncept postavy
-Jak ji doladit
-Jak ji snadno nakreslit
-Jak vyčíst z postavy nápady pro příběh

Scénář - Jak vytvořit příběh
-Co je Fabule a Syžet
-Jak pracovat s Osnovou aby sloužila vypravěči
-Kde brát nápady
-Různé dějové linie (vychází ze seznamu zápletek, ale v rozšířené a přesnější podobě)
-Jak Motivovat postavy pro vstupu do příběhu
-Jak rozpracovat nápad na příběh do interaktivní formy
-Jak se tvoří zápletka
-Shrnutí postupů pro interaktivní osnovu
-Jak udělat příběh osobnější pro postavu
-Jak tvořit AKČNÍ příběh
-Jak se dělá HOROR
-Jak zamilovaná ROMANCE
-Jak DETEKTIVKA
-Jak POHÁDKA
-Příběhové triky
-Jak mít příběh dlouhý
-Co je nutné připravit a co improvizovat
-Jak vytvořit zastřešující myšlenku pro příběh

Nápověda - další prvky pro přípravu příběhu
-Jak udělat příběh intenzivnější
-Jak připoutat k příběhu hráče
-Jak tvořit emoční zabarvení
-Jak prezentovat mocné věci
-Jak působit podprahově
-Jak tvořit několik dějových linií
-Jak je možno užívat několik časových linií
-Jak vytvořit nestvůru (popis i snadný nákres)
-Jak snadno udělat mapu budovy
-Jak vytvořit tajný kult do příběhu
-Jak tvořit artefakty, lektvary a pod.
-Jak dát kouzlům mystický rozměr
-Jak vytvořit různé rekvizity
-Jak tvořit logické hádanky
-Jak tvořit cizí jazyk
-Jak tvořit intriky
-Jak se chovají stroje (fyzikální zákonitosti) a jak tvořit stroje
-Co jsou přírodní vzory a jak je používat

Na jevišti - vyprávění
-Pár zásad a nápadů pro vyprávění
-Jak využívat hráčů při vyprávění
-Jak dobře a snado popisovat scénu
-Jak naučit hráče hrát postavu divadelně
-Herecké techniky pro vypravěče
-Jak být efektivní v tvorbě
-Co dělat když vám postavy jdou jinam
-Jak nechat hráčům svobodu rozhodování
-Jak řešit konflikt mezi hráčskými postavami
-Co udělá v příběhu smrt postavy
-Jak zlepšit dojem herním prostředím
-Jak motivačně odměňovat hráče
-Jak vést příběh o několika vypravěčích

Za kulisami - o RPG systémech
-K čemu slouží pravidla a seznámení se 4 českými
-Jak se vyznat v pravidlech
-IMAGINARIUM JUNIOR (zdarma RPG pravidla pro hru pro menší děti)

Zadní vchod - pár dodatků navíc
-Jak předávat neherní informace - inovované a zjednodušené prstové znaky
-Jak rychle vytvořit jména (Kniha obsahuje keltská jména, na předsádce anglická jména, vzadu africká jména... česká máte v kalendáři :) )
-Jeden jednoduchý jazyk pro inspiraci
-Sumárum - když máte jen pár minut na vytvoření příběhu, rychlý pomocník
-Prázdná karta pro svět a příběh
Autorská citace #18
25.3.2013 09:56 - Jarik
Na knize mne zamrzelo par drobnosti.
a) korektorska prace - spousta vet je nedokoncena, pravopisne chyby tak velke, ze si jich vsimnu i ja (carky mezi vetami, pravopisne chyby, nedokoncena slova)
b) odkazy na web - odkaz na stranky, z nichz si mam mit moznost neco stahnout (napriklad schema vztahu), a ono to tam neni. A pokud ano, tak nelogicky ukryto

Naopak mi kniha prijde vhodna pro zacinajici vypravece ci hrace larpu. Aby si udelali drobny exkurz do problematiky tvorby ci prozivani pribehu. Do zakladu dramaticke tvorby a herectvi.

Pro ty, kteri dane problematice venuji hodiny a hodiny, bude kniha pripadat prilis povrchni a v urcitych ohledech mozna i zastarala. Ale pochopil jsem, ze autor vse pise nikoliv z vedeckeho pohledu, ale z pohledu sveho. Z pohledu svych zkusenosti, ktere ziskal, a ktere se mu osvedcily. Kdyby ne, asi by byl nucen na vec nahlednout jinak.

Presto bych chtel autorovi podekovat za uceleny komplex a pripadne namety na zamysleni ci diskusi v sirsi verejnosti hracu i nehracu RPG/larp.
Autorská citace #19
25.3.2013 10:38 - Nerhinn
Počkám si až na recenzi, vizuální stránka mě zatím absolutně odrazuje. A jestli jsou tam gramatické chyby (které pro mě dělají knihy prakticky nečitelné), kterých si všiml Jarik, pak by to musela být fakt bomba.
Autorská citace #20
25.3.2013 10:48 - Me-dea
Ondřej Grob Netik píše:
Na trhu není nic podobného.


To je velmi odvážné tvrzení. I já jakožto více/méně laička vím hned o několik příručkách, i když většinou anglických.

Add: Nemluvě o tom, že kvalitnější RPG (d&d, pathfinder) mají velmi obsáhlé příručky pro GM (co mám po ruce, tak GameMastery Guide pro Pathfinder např. 320 stran), kde je vše od archetypů hráčů a jak je zaujmout, tvorbu a hraní npc, vedení hry až po vytváření herního světa.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070497989654541 secREMOTE_IP: 3.238.198.167