Kultura

crowen
27.3.2012 22:18
Historicke opevnenia
Neviete niekto, kde by sa dal najst vseobecny prehlad typov opevneni od ranneho do neskoreho stredoveku s terminologiou, prikladmi a obrazkami? Kniha, web, whatever.
Autorská citace #1
28.3.2012 07:30 - Slávek
Games Medial total War II ? :-) Je asi nejsnažnější a nejzábavnější . Opravdu tihle autoři šli dle historie ale jinak se ti optám kluků ze skupiny. Dělají i Rannou dobu takže budou vědět ( já jsem blblej Gotičák:-) )
Autorská citace #2
28.3.2012 09:38 - pipux
Základní přehledové publikace:
Bochenek, R.: Od palisád k podzemním pevnostem. Naše Vojsko, 1972.
Syrový, B. a kol.: Architektura svědectví dob. SNTL, 1977.

Na co to potřebuješ?
Autorská citace #3
28.3.2012 11:05 - chrochta
"Pevnosti a opevnění v čechách, na Moravě a ve Slezsku", vydalo nakladatelství Libri. Sice to má trochu větší záběr, ale vyšlo to roku 2010, takže by tam mohly být odkazy na novější literaturu.

Pro pravěk a raný středověk je malér, že tu je jen pár všeobecně profláknutých obrázků. Pokud by nevadilo rekonstruovat ze slovních popisů, popis stavební techniky helénistických opevnění je v knize o Dácích (ono jich u nás moc není). Na internetu určitě bude něco o Keltech ("murus gallicus" je proslulá) - zkus hledat heslo "Heuneburg". A pokud už budeš na Wikipedii, hledej heslo "nuraghi", "tower house" (v Anglii tak označují jeden typ tvrzí) a "Vilém Dobyvatel" (stavěl v Anglii hrady, aby si zajistil vládu - mohly by být odkazy). Zajímavá by byla řecko-římská architektura, ale tady najdeš spíš informace o chrámech než opevněních. Nicméně vyšly v češtině "Tábory legionářů". Pár obrázků mohou nabídnout "Bojové techniky středověkého světa" (stavby typu motte-and-bailey, odkaz na pár snad zajímavých hradů) a "Proměna českých zemí ve středověku" (mj. odkaz na jeden opevněný kostel a několik šlechtických sídel z 13. století a starších).

Zkus se podívat na www.libri.cz, nabízejí knihy o hradech, zámcích, tvrzích, zvonicích, městských branách, městských věžích, hradištích, Keltech, Germánech, Římanech, pro české země i v mnohem menší míře Slovensko. Plánky hradů, zámků, tvrzí a dalšíích lz dost často najít na www.hrady.cz, a když prolezeš pár stránek známěnjších hradů a zámků, narazíš na internetový slovníček používaných výrazů (barbakán, sedilie atd.).
Autorská citace #4
28.3.2012 17:31 - Slávek
Táákže tady máš co mě kluci z ranné poslali :

http://stredovek.com/ tohle je celkem dobrej web a potom tahle knížka http://www.librilatini.cz/latina/eshop/4-1-Stredovek/0/5/93-Pevnosti-a-opevneni-v-Cechach-na-Morave-a-Slezsku


http://www.arub.cz/publikace/spisy-archeologickeho-ustavu-av-cr-brno/vyvoj-opevnovaci-techniky-na-morave-a-v-ceskem-sle

http://www.toulkypocechach.com/typologie_hradu.php

Hodně štěstí
Autorská citace #5
29.3.2012 10:25 - Wild West
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=88&t=3278

bez obrázků. Ale o pevnostech je tam dost.
Autorská citace #6
29.3.2012 10:54 - crowen
Vdaka za vsetky prispevky!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12636208534241 secREMOTE_IP: 3.89.204.127