Kultura

Kvalita článků vysvětlujících RPG

Jedné otázce můžete přidělit max. 10 bodů.
1. Článek o RPG na české Wikipediineutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body1.6
2. Článek na již mrtvém webu hrynahrdiny.czneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body3
3. Altarneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body3.4
4. web Mfantasyneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body4.1
5. Conan RPGneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body6.9
6. Dracidoupe.czneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body2.8
7. Hrdinové fantasy (web)neutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body1.3
8. Conlaiův blogneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body4
9. Černý rytířneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body5.4
10. d20 by Alnagneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body8.9
Fate 3e draftneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body9
John Wickneutrální postojkladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné bodykladné body3
Autorská citace #21
30.1.2012 09:07 - ShadoWWW
Pro začátečníka je nejlepší praktická ukázka. Za ty roky, co hraji RPG, jsem došel k závěru, že na začátku každé hry na hrdiny, která se snaží přilákat nové, RPG dosud nepoznamenané hráče, je minidobrodružství pro jednoho hráče na začátku knihy. Není to sice super přesná definice pro geeky, ale je to nejlepší pro lidi, kteří se s hrami na hrdiny ještě nesetkali. Stačí se podívat, jak byly u této skupiny lidí úspěšné hry DrDo (řekněme v 90. letech), D&D Red Box (ten starý) a nově třeba Pathfinder Beginner Box.
Autorská citace #22
30.1.2012 09:07 - Dukolm
Sparkle píše:
Njn ale ty osmiletý děcka si to samy neodmástrujou.

zde jsi dost mimo, od 8let hraji rpg a i vyprávím je to jen o tom jak vysvětlit princip hraní, ...
Nevím jestli cílení na družinářky je úspěch protože mají nastarosti víc dětí než jen ty co s nimi budou hrát.
Autorská citace #23
30.1.2012 09:20 - Vojtěch
Souhlas se ShadoWWWem, že ukázka je lepší než definice, ale to myslím platí asi všude.

Wild West: Náboženským tématům (a vůbec kontroverzním věcem ve spojení s menšími dětmi) bych se vyhnul zrovna tak jako úniku, ne-li víc, pokud nejsem v nábožensky založeném prostředí (kroužek, církevní škola atd.). Z toho by mohla být pěkná nedorozumění, i když myslíš, že je to nevinné. Vezmi si že s vysvětlením s "Hrou o Marii" přijde domů děcko z nevěřící nebo jinak věřící rodiny a rodiče pak z toho udělají náboženskou výchovu (protože to děcko zmotá, nebo si zmotáš nějak to vysvětlení). Při nejlepším můžeš mít docela nepříjemný rozhovor, v horším případě to někde rozmáznou, třeba na třídní schůzce a mezi známými a spousta lidí získá o RPG mínění úplně zcestné dost možná negativní.
Autorská citace #24
30.1.2012 09:25 - Nerhinn
Měla jsem šanci pojem "RPG" vysvětlovat těm samým lidem několikrát (mí rodiče se ptali, proč že to jedu za kamarády až do Prahy, a po odpovědi upadli zpět do letargie) a nejlépe se mi osvědčilo "něco mezi stolní hrou a ochotnickým divadlem, kde si svoji roli píšeš, režíruješ a hraješ". Jakékoliv vysvětlení zkratky, toho, kdo co řídí a podobně, bylo následováno odkýváním a zapomněním.

Možná je tahle definice příliš specifická, každopádně na někoho, kdo potřebuje slyšet, že se jejich dítě nevěnuje nějaké obskurní zábavě, a pokud možno, že se věnuje něčemu vznešenějšímu, platila dokonale.
Autorská citace #25
30.1.2012 09:40 - noir
Mě se maminka vždycky jen ptala, jestli u toho nebudou alkohol a drogy. Toto jí většinou stačilo...
Autorská citace #26
30.1.2012 09:58 - Blaine
Sparkle a Vojtech: Dekuju za krasny priklad na kterem jsme schopen vysvetlit RPG prakticky komukoliv! Z praktickeho hlediska teda. Ja jsem premyslel, na jakem priklade to prakticky predvest a vubec me to takhle jednoduse nenapadlo.
A ohledne definice, to rad prenecham nekomu jinemu, hlavam moudrejsim.
*zpatky k lurkovani*
Autorská citace #27
30.1.2012 11:29 - Wild West
Vojtěch:
Je mi to naprosto jasné. Moje poznámka byla podlá a doufal jsem, že Sirien vystartuje a nažene mne do arény mezi lvy a bude sranda.

Shadow/Nerhinn:
vzorná demonstrace toho, jak věci podstatně mení účel vysvětlování; vysvětluješ, aby si to s tebou někdo zahrál a vysvětluješ, aby tě někdo neotravoval.
Autorská citace #28
30.1.2012 12:26 - Jarik
Ja jsem kdysi pouzil prirovnani, ze hrani RPG her je jako sex po telefonu.
Rikas, co bys chtel udelat a zazit, a druha strana s tim interaguje,... protoze si to chcete oba uzit :)

Jediny rozdil je v tom, ze v RPG nemusi jit o sex :D
Autorská citace #29
30.1.2012 12:49 - Vojtěch
Tak jak tohle prohlašuješ před smrkáčema v družince a jejich dozorem by mohlo být zejímavé vidět ;)
Autorská citace #30
30.1.2012 13:07 - Me-dea
A kdo vlastně rozhodl o tom, že definice RPG by měla být "stravitelná" pro malé děti v družině? Já si vždy myslela, že RPG jsou tak od 12 výše (a kolikrát žasnu nad tím, co takové 12 letté dítě už zná).

Já, když jsem začínala hrát s 8 lettým bratrem jednoho mého hráče, tak jednak viděl, jak takové hraní probýhá, ještě než se přidal, a jednak ho jeho bratr prvních pár sezení dost vedl za ruku. Nějak nebyla potřeba mu vysvětlovat, co že to vlastně je víc než: "Řekni, jakou postavu bys rád hrál. Budeš říkat co tvůj ninja dělá a já ti budu říkat, podle toho co hodíš, jak to dopadlo.".

Mimochodem hraní RPG je dobrá nenásilná metoda, jak ho přimět procvičit si matiku.
Autorská citace #31
30.1.2012 13:54 - Vojtěch
Definice určitě nemusí být stravitelná, ale pokud bude, tak tím asi ušetříme práci Sparkle, protože to co řekne ona jakýmsi blíže nedefinovaným družinářkám budou ty pak mít možnost předat vysvětlení dál bez vlastní invence, která nemusí nutně dopadnout dobře. Větší srozumitelnost sníží možnost vnesení nějakého významového šumu...
Autorská citace #32
30.1.2012 14:49 - alef0
Budem party pooper, ale: skúšali ste družinárkam vysvetliť kriket? Alebo komiks? Alebo rolové hry na PC? Keď som mal 13 a trt som tušil o RPG, mi to jeden človek vysvetlil na Ravenlofte v duchu "to je hra, kde chodíš beháš ješ spíš" a pamätám si tie kostry na koloch.

Sú jednoducho oblasti, kde je náročné slovne okomentovať, o čo ide.

V prípade RPG by som na to išiel wildwestovsky cez divadlo alebo cez miniscénky pre deti, kde sa ale nehýbete, lebo divadlo videl každý a aspoň sa vie od toho odpichnúť.

Definícia je iná vec, tá by mala byť exaktnejšia.
Autorská citace #33
30.1.2012 15:50 - Colombo
Jenže klasické DnD má k divadlu hodně daleko.
Autorská citace #34
30.1.2012 16:17 - Sparkle
Do ankety byl přidán článek z Dracidoupe.cz, co tu linkoval Spize.
Autorská citace #35
30.1.2012 16:22 - sirien
noir píše:
Mě se maminka vždycky jen ptala, jestli u toho nebudou alkohol a drogy.

Mě se maminka vždycky ptala jestli se večer budu vracet domů, případně, ve všední dny, mě upozorňovala, že bez ohledu na míru alkoholu du ráno do školy... :)


Jiank různá vysvětlování a ukázková hraní jsou sice pěkná, ale problémem řešeným v této diskusi jsou spíš textová vysvětlení (články, manuály), a tam se ukázková hra dělá dost blbě (a "Jarikovo dobrodružství" považuju za pěkně blbou demonstraci problému)
Autorská citace #36
30.1.2012 16:23 - sirien
článek na dracidoupe.cz: hezké, ale autor se nemohl rozhodnout jestli píše vysvětlení, nebo pojednání nebo co vlastně, hromada zbytečného balastu, příliš dlouhé, místy nejasné, zbytečná negativní vymezení jak ve vysvětlení tak, což je horší, i k potenciálním hráčům.

Teda, zatim tu žádnej extra dobrej úlovek nemáme...
Autorská citace #37
30.1.2012 16:29 - Vojtěch
Co takhle nahodit něco pořádného ze zahraničních luhů a hájů a přeložit to, he?
Autorská citace #38
30.1.2012 18:35 - Jerson
Nerhinn píše:
něco mezi stolní hrou a ochotnickým divadlem, kde si svoji roli píšeš, režíruješ a hraješ

Tohle vysvětlení se mi líbí nejvíc a u neznalých lidí se mi podobné vysvětlení nejvíc osvědčilo. Napůl divadlo bez diváků a scénáře a napůl stolní hra.
Autorská citace #39
30.1.2012 18:50 - Colombo
Poměr je určen vybranou hrou a herní filozofií:P
Autorská citace #40
1.2.2012 16:17 - Sparkle
Další popisek, co je RPG: http://www.hrdinovefantasy.cz/

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08991003036499 secREMOTE_IP: 34.201.173.244