Kultura

ShadoWWW
9.1.2012 13:49
D&D Next (5E) (před vydáním)
Chystá pátá edice (zvaná Next či 5E).

Data vydání:

Dungeons & Dragons Starter Set
15. července 2014


Players's Handbook
19. srpna 2014


Monster Manual
30. září 2014


Dungeon Master's Guide
18. listopadu 2014


Tým pro 5E:
Mike Mearls, Team Lead
Greg Bilsland, Team Producer
Bruce Cordell, Designer
Robert J. Schwalb, Designer
Jeremy Crawford, Development Team Lead
Tom LaPille, Developer
Rodney Thompson, Developer
Miranda Horner, Editor

Playtest oficiálně skončil.

První playtest z 24.5.2012 ke stažení ZDE.

Druhý playtest z 14.8.2012 ke stažení ZDE.

Třetí playtest z 8.10.2012 ke stažení ZDE.

Čtvrtý playtest z 29.10.2012 ke stažení ZDE.

Pátý playtest z 13.11.2012 (s monkem/mnichem) ke stažení ZDE.

Šestý playtest ze 17.12.2012 ke stažení ZDE.

Sedmý playtest z 28.1.2013 (s barbarem) ke stažení ZDE.

Osmý playtest z 20.3.2013 (s druidem, hraničářem a paladinem) ke stažení ZDE.

Devátý playtest z 1.4.2013 ke stažení ZDE.

Desátý playtest z 7.6.2013 ke stažení ZDE.

Jedenáctý playtest z 2.8.2013 ke stažení ZDE.

Dvanáctý - POSLEDNÍ VEŘEJNÝ - playtest z 20.9.2013 ke stažení ZDE.

Překlady posledního playtestu:
Deník postavy
Deník postavy - interaktivní
Jak hrát
Tvorba postavy
Rasy
Barbar
Bard
Bojovník
Druid
Hraničář
Kněz
Kouzelník
Mnich
Paladin
Tulák
Kouzla
Minulosti a dovednosti
Odbornosti
Vybavení
Multipovolání

Příručka PJ
Bestiář
Kouzelné předměty

Jak se díváte na D&D Next (5E)?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Už teď ho hraji z playtestových materiálů!kladné body2
Hodně se o něj zajímám a mám zájem ho hrát, jak vyjde.kladné body10
Zajímám se o něj, ale nemám zájem ho hrát.kladné body9
Moc se o něj nezajímám, ale jak vyjde, tak si ho možná přečtu a zahraju.kladné body18
D&D Next mě vůbec nezajímá.kladné body7
28.6.2014 17:55 - ShadoWWW
Taky je dobré si uvědomit, že dosah kouzel a střelných zbraní je větší než v 4E, takže přijít až ke kouzelníkovi obvykle trvá o něco déle. Protože se nativně nehraje na herním plánu, kde by byly jasně vyznačeny druhy terénu a překážky, tak se dá mnohem snadněji (popisově) skrývat např. ve vysoké trávě, v obilí, za stromy, keři, za kusy skal či obrovskými balvany apod.
29.6.2014 00:00 - Gurney
Myslím že Shadowww v #1480 dost dobře vysvětluje proč porovnávání suchých čísel a statů ve skutečnosti zase tolik nevypovídá.
29.6.2014 00:05 - Quentin
My máme taky mágy prvních několik lvlů slaboučké. Vůbec nemá smysl počítat, kolik kdo má AC, Hp, útok nebo damage. Když na tebe s mágem někdo háže útok, tak už jsi prohrál.
29.6.2014 08:18 - noir
So much fun: https://www.youtube.com/watch?v=1yXAEzp6W-U
29.6.2014 09:16 - Quentin
Noir: Paradoxně většinou ti 1hp wizardi přežijou nejdýl, protože se necpou do boje :)
29.6.2014 21:28 - ShadoWWW
Bojovník na 2. úrovni (Odl 14) má průměrně 20 životů. Je jen ani ne 2% šance, že by zlobr při zásahu hodil na obou kostkách maximum a zranil by bojovníka svým těžkým kyjem (+6, 2k8 + 4) za plných 20 životů. (1/8*1/8 = 1/64 <2%)

Pokud vezmeme předpřipraveného bojovníka (Odl 15/+2, OČ 17) a že by měl na 2. úrovni právě průměrných 20 životů, pak celková pravděpodobnost, že by ho zlobr zasáhl a usmrtil jedním zásahem, je 5,7% - včetně kritického zásahu. (1/20 + (9/20 * 1/64) = 5,7%) To jsou pro bojovníka nadějné vyhlídky.
29.6.2014 22:10 - noir
Shadow: čili na kritiku vždycky...
29.6.2014 22:26 - ShadoWWW
noir: ? Nechápu?
29.6.2014 22:29 - sirien
...a přesto to přežilo nejspíš nejrozsáhlejší betatest v historii...

...může mu tu hůl někdo prosím zabavit? Chudák pejsek.
30.6.2014 09:40 - Horacio
Quentin: +1. I já mám radši žánr, kde se kouzelníci nemají co motat v dosahu nepřátelských zbraní.

Pokud je v nepřátelské sestavě někdo, kdo sesílá kouzla, hned se řeší, jak ho pacifikovat. Obdobně hráči předpokládají, že se o něco podobného pokusí i druhá strana, takže pokud to situace jen trochu dovolí, u kouzelníka je vždycky někdo, kdo ho guarduje. Ideálně je to někdo, kdo je vyšší než kouzelník, má spostu životů a štít.

BTW: začínám se ztrácet v pojmu "old school". 4e teď patří kam?
30.6.2014 09:49 - noir
Jak v 5e zabráníte hobgoblinovi, aby vám zabil mága jednou ranou? Na 180 metrů...
30.6.2014 09:52 - Alnag
Horatio píše:
BTW: začínám se ztrácet v pojmu "old school". 4e teď patří kam?


4E je "new school". Old school je, když to vypadá, jako by to vypadalo z kraje 80. let (tj. před ADnD 2e).
30.6.2014 09:53 - Quentin
Jak říká alnag. Prvních pár verzí dnd a jejich klony. Přiblížené je to krapet tady.
30.6.2014 09:57 - Alnag
Quentin: Ve skutečnosti nejspíš nejde jen o D&D (už v prvopočátcích vznikla i jiná RPG - např. Traveller), ale spíš o celkový přístup ke hře, který převládal do půlky 80. let.
30.6.2014 10:01 - Horacio
Noir: Ideálně zabiju dřív toho hobgoblina. Všemu se samozřejmě zabránit nedá, ale to je život - a žánr. Předpokládám, že ze 180 to bude s velkým postihem a tedy spíš náhodný zásah. Pokud se pohybuju někde, kde předpokládám schopné hobgobliní střelce, mám se asi pokusit takový dosah udržovat bezpečný. Pokud jsou v tom hobgoblini lepší, prohrál jsem. Asi jsem přecenil svoje schopnosti a neměl tam chodit. A nebo to byla prostě smůla.

Alnag, Quentin: 5e je taky new school?
30.6.2014 10:05 - Quentin
Noir:
Z mechanik se může zdát, že smrt postavy může přijít na každém rohu, a je to pravda. Není to náhoda, je to vyjednávání. Hráči vědí kolik mají životů, vědí kdy jdou do nebezpečí. Každý risk je jejich volba. Když postava zemře, tak za sebou hráč musí viděť řadu rozhodnutí, která k tomu vedla. Heroická smrt je pak ta, kde poslední volbu udělá hráč dobrovolně. Jak toho docílit?

1) Nech hráče dělat informované volby. Čím více o svých šancích na přežití vědí, tím více je to jejich rozhodnutí a risk, a tím méně je to šikana z tvojí strany.

2) Neznehodnocuj výsledky hodů a hráčských rozhodnutí. Když necháš hráče podplatit stráž slušnou sumou nebo ho kvůli plížení necháš hodit nebezpečný hod, tak nedávej hned za roh další dva stejné stráže.

3) Popiš nebezpečí dostatečně nebezpečně. Bestie uděluje 1k10 poškození? Dej si záležet a vybarvi, jak se její drápy, ostrější než ocelové čepele, zařezávají do dlažby při každém kroku.

4) Extrémní nebezpečí, jako jedy nebo pasti, je třeba naznačit předem. U pasti, kde při šlápnutí na falešnou dlaždici vystřelí kuše schovaná za obrazem, stačí umístit mrtvolu s šípem v hrudi nebo podezřele natržený obraz s prostorem za ním. Když postavy míří do lesa, kde se vyskytují pavouci se smrtelným jedem, ať potkají po cestě žebráka, který jim o nich povypráví. Jak se s tím potom vypořádají je na nich. Mohou holí poklepat a dlaždici odhalit z dálky. Mohou se lesu vyhnout nebo si pořídit protilátku u alchymisty.

5) Pokud to jde, tak nech postavy utéct z boje. Každé střetnutí nemusí být na život a na smrt.

6) Postavy na vyšších úrovních mají relativně hodně životů. Vyvaruj se nutkání stáhnout je každým bojem k nule, aby to bylo napínavé. Takové postavy už mají dost bohatou historii a samotná šance, že je třeba i v triviálním boji zradí kostka je pro hráče stresující víc než dost. Pokud se dostanou do potyčky se třemi gobliny, tak je nech naházet snadný boj se třemi gobliny. Není třeba všechno srovnávat s úrovní postav. A když se dostanou do boje s někým mocným, ať je to vzácná epická událost.

7) Když chceš hráče překvapit a přepadnout nečekaným bojem nebo nebezpečím, tak jim buď dej šanci se tomu vyhnout, nebo to udělej tak, aby je to příliš neohrozilo. Není nic horšího než přijít o postavu v přepadu, kterému se nedalo vyhnout.





To všechno stranou; můžeš to hrát hardcore a toho mága zastřelit na 180ft. Příště už si do kraje, kde běhají hobgoblini, netroufne bez obrněného kočáru a žoldnéřského doprovodu, což je normálně validní taktika. Jen si dej bacha, aby taková hra nebyla žánrem moc daleko od pulpového dnd.
30.6.2014 10:29 - noir
Horacio: HG trefuje mága na 6, nevím, jak funguje postih na dálku; v ADnD byl nejvyšší 6 myslím... Když použije mág polovinu svých denních magických zdrojů, tak si AC zvedne tak, že ho hobgoblin trefí s menší šancí. Pak zase ale nepředvede moc velké čoro-moro..
Quentin: Ty rady jsou super; já se jen prostě bojím, že v rukách nezkušeného GM to nefunguje. Jasně, že tak letitý GM jako ty nebo kdokoliv na tomhle fóru to asi uhraje bez problémů - jen to bude náročnější (IMHO) než u té předchozí edice. Navíc ono se asi zase tolik v 5e umírat nebude, viz. ta kelrická kouzla, co rozhazují libovolným postavám 10hp - spíš se mi zdá, že mágové a zloději budou trávit boje zvedáním se. Ale zase, je to jen můj dojem, ještě jsem hru neviděl. U 4e jsem taky děsně nadával na nutnost battlemapy, než jsem si to zahrál. A jak mě to pak chytilo... Já su jen prostě nedůvěřivej, toť vše :)
30.6.2014 10:31 - Alnag
Horatio píše:
Alnag, Quentin: 5e je taky new school?


Já bych řekl, že se pokouší o některé prvky old schoolu, protože je to teď trendy. Ale není to úplně konzistentní (asi i záměrně).
30.6.2014 10:31 - Horacio
Nejlíp se tomu asi předejde, tím, že se to před hrou dohodne. Osobně dávám před každým tažením hlasovat o pár věcech, včetně téhle. Něco ve smyslu:

a) smrt může přijít kdykoliv a z jakýchkoliv důvodů
b) smrt může přijít pouze v momentech důležitých pro tažení, při nehorázné smůle i při bezvýznamné potyčce
c) smrt může přijít pouze na konci tažení, při nehorázné smůle i při jiných momentech důležitých pro tažení

Posledně vyhrálo něco jako b), tedy předpokládám, že to hráči takto chtějí a že tomu přizpůsobí svoji hru.
30.6.2014 10:44 - Merlin
Mám jen takový dotaz, k jedné z poznámek, které tady padly. Skutečně se hraje souboj jen v popisu? Tj. bez figurek na plánu?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093525886535645 secREMOTE_IP: 3.144.17.45