Kultura

Argonantus
12.2.2011 21:05
Autorská citace #21
13.2.2011 23:39 - sirien
Colombo: Nemám tušení co se učí na gymplu, pro čas, který studijní plán 8mi letého gymplu věnuje literatuře, jsem měl mnohem hodnotnější využití než poslouchat ty naprosto neužitečné nesmysly co tam učitelka plácala... vzhledem k tomu že za 8 let to dělá dohromady nějakejch... asi tak 500 hodin, což je cca 30 dní (i se spánkem a tak) a s přihlédnutím k faktu, že veškeré tam vyučované informace lze získat třemi kliknutími na internetu a nebo se je lze v případě potřeby naučit za zhruba dva dny intenzivního učení... no, prostě žiji se spokojeným vědomím, že můj skutečný život je o jeden měsíc delší než životy všech nudnejch šprtů.

chrochta: Vidíš, tuhle část "historie" jsem vždy považoval za absolutně nezajímavou a nehodnou mé pozornosti. Alegorie k současnému světu jsou zde nulové, poučení z ní tedy neplyne, kauzalita vztahů je vůči dnešku i jiným, podstatnějším částem historie prakticky nezajímavá, kulturně mě to nefascinuje a historicky to považuji přinejlepším za velmi mlhavé...
Autorská citace #22
14.2.2011 07:30 - chrochta
to Sirien: Styď se, neznat základní kmenové mýty, to si říkáš Čech...? :)
Autorská citace #23
14.2.2011 11:45 - sirien
chrochta: Uklidní Tě, když řeknu, že ne?
Autorská citace #24
14.2.2011 12:00 - Argonantus
To Sirien - TurboArgoWiki:
Kosmas, děkan pražského kostela, zemřel někdy 1125, a popsal české dějiny jakožto skoro první autor (před ním byly legendy o sv. Václavu). Staré pověsti české pocházejí z drtivé většiny od něho; zbytek si domysleli renesanční a pozdější tlachalové (Hájek z Libočan, Jirásek a tak). On sám popisuje pověsti poměrně opatrně, s tím, že jde o "bájná vyprávění starců".
Následuje o trochu méně bájné, leč stále vratké vyprávění od sv. Václava někam k Břetislavovi, na což je často Kosmas monopolní pramen, a potom nejpodrobnější doba, kdy Kosmas osobně žil a viděl to (asi tak od krále Vratislava k tomu 1125).
Čtení je docela zábavné, plné různých historek z antiky a veselých citátů, abychom viděli, že autor je vzdělaný. Celkem to má ve vydání nakl. Svoboda asi 250 stran velkými písmenky, takže to rozhodně není moc ukecané, když to drtí asi 300 let dějin. Originál Kosmy neexistuje, dochovaly se přepisy, nejstarší z 12. století (v Codexu Gigas), druhý shořel při bombardování Drážďan. Gamemasterům s místním středověkým settingem vřele doporučuji k přečtení.
K úvahám v tomto článku jsou podstatnější tzv. Pokračovatelé Kosmovi, další knížka z nakl. Svoboda podobných rozměrů, která popisuje dějiny 1125-1310, daleko nepřehledněji a lakoničtěji. Argonantova oblíbená knížka, co má pod polštářem.
Autorská citace #25
14.2.2011 12:04 - Colombo
Argo: nemáš Kosma v PDF?
V posledním (nebo předposlendím?) History bylo něco o šesti bájných českých (Přemyslovských?) knížatech. Nevíš o tom něco?
Omlouvám se, že ti pleveluju Tolkiena českou a moravskou historií.
Autorská citace #26
14.2.2011 21:40 - Ebon Hand
Zajímavé myšlenky.
Osobně jsem větším milovním Silmarilionu (tedy některých jeho částí), než PP. Ale ani tak jsem nikdy nepochyboval, že od začátku Aragorn i Elrond jsou megaherou, už jen díky postavení v rodokmenech..:-) Takže jejich schopnosti v boji mě nijak nepřekvapili.
O to více jsem byl překvapene, že Tom Bombadil, kterého jsem vnímal jako jakéhosi zašitého boha, už nikdy nebyl zmíněn.
Tolkiena skutečně vnímám jako kronikáře vlastního eposu a plně mi to vyhovuje.
Mimochodem Kosma mi přišel vždy proti Jiráskovi velmi strohý. Takže pokud je Kosma ukecaný, nevím, co říci o Jiráskovi.
Autorská citace #27
14.2.2011 22:20 - Argonantus
Staré pověsti české jsou při tom podle mne Jiráskova nejlepší kniha - a relativně nejméně ukecaná. Nemá 1000 stran... ale Kosmas je určitě lepší. A některé pověsti tam nenajdete vůbec - třeba Horymíra. Ten je úplně vymyšlený od A do Z.
Autorská citace #28
15.2.2011 09:29 - noir
Argo:

1) Ke Kosmovi: Když si vezmu banální příběh Libuše a Přemysla, kde podá rovnoud vě vysvětlení, zaujme odstup, odcituje tam antické autory a udělá si z ní ještě legraci, je to ukecaná hodně. Docela mi to připomělo Glorfindelovo okecávání po příjezdu Froda do Roklinky: asi na stránce textu (co si vybavuju) vypráví, co dělal minulý týden, jak sledoval jezdce a kudy jel. To sice je středověké, ale úplně odjinud, než naznačuješ. Podívej se na Tristana a Isoldu od Gottfried von Strassburg (mj. asi nejchytřejší "román" středověku), pokud teda vyšel česky. Právě tohle je jasná inspirace, sice ne jazykem, ale třeba vypravěčským postupem, prací s časem a dokonce i motivy - třeba navazováním na starší příběhy.
Autorská citace #29
15.2.2011 09:32 - noir
Kosmas je IMHO úžasná knížka, skvěle a vtipně napsaná. Ukazuje, jak sečtělí lidé bývali a jak uměli pracovat s historií i jazykem.

Argo: Bojovně nesouhlasím s tím, co v prvním příspěvku konkrétně vytýkám.

S Jiráskem bych nesrovnával, to byl grafoman :)
Autorská citace #30
15.2.2011 11:50 - Ebon Hand
Noir: jenže Jirásek je asi náš nejznámější "kronikář", takže srovnání se nabízí. Nemůžeš říct, s ním nesrovnávat, protože je grafoman. To už je účelová manipulace! :-) Prostě skutečně ukecaný je Jirásek. Kosma se občas někde rozvášní, jinde zase dělá úplnýho suchara a pak to jsou takový poznámky k číslům do statistický tabulky.
Autorská citace #31
15.2.2011 12:08 - noir
Ebon: Ono je těžké srovnávat člověka, který napal jednu knihu a byl kronikář, s člověkem, který kronikář nebyl a napsal knih 50...

Ukaž mi, kde je Kosmas statisticky stručný!
Autorská citace #32
15.2.2011 17:28 - Argonantus
Roku od narození Páně 1031 - o svátku svatých apoštolů Petra a Pavla byl Šebíř vysvěcen na biskupa od arcibiskupa mohučského. Téhož roku se narodil Břetislavovi syn Spytihněv.
Roku od narození Páně 1037 - zemřel kníže Boleslav, jejž Měšek oslepil.

Je to dost stručné? Takových roků je plno zejména v první knize, do Břetislava. Ale i později se najdou:
Roku od narození Páně 1044 - v Čechách byl takový hlad, že třetina lidu zahynula.
Roku od narození Páně 1095 - na severní straně na nebi bylo vidět po mnoho nocí červenou záři.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064955949783325 secREMOTE_IP: 54.165.248.212