Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
16.4.2010 10:26 - noir
Ty obrázky by se docela pěkně hodily na server Umirani.cz. Ale ke hře mi nesedí vůbec...
16.4.2010 16:35 - wlkeR
Mně se docela líběj, jen přemejšlim, v jakym kontextu budou zasazený. Skicovité umění pro skicovitá pravidla - proč ne? Ale bojím se opaku, že pravidla budou super konkrétní a vypilovaný, zatímco umění zůstane na této úrovni, což by se docela tlouklo.(

Co se DMů týče, tak mě z hrůzy vytáhlo až 1) studium na pedáku a 2) sledování dobrých DMů v praxi. To asi žádný pravidla spravit nedokážou a pokud ano, měly by být prodejný i jako učebnice psychologie.
Nixméně pokud by Altar dokázal zmobilizovat zasvěcené články a možná něco jako PJtube, mohlo by to být zajímací :)
16.4.2010 19:30 - Alnag
Noir píše:
Ty obrázky by se docela pěkně hodily na server Umirani.cz. Ale ke hře mi nesedí vůbec...


Obrázky nejsou vyloženě špatné, ale přijdou mi jako nevhodné pro danou cílovku. Opravdu si myslíte, že se tohle líbí průměrnému desetiletému dítěti? Které je zrovna ve fázi konkrétních operací? Try again.
16.4.2010 21:00 - sirien
Píše:
Možná jsem ješte příliš mladý a nemám tak zručné spolužáky.

otázke není jak nadané máš spolužáky jako spíš to jestli znáš ilustrace u jiných RPGček...

Píše:
"to se nedá, to by se ti nepodařilo ani v tomto světe"

teda, nevim, ale nemá to bejt u heroic fantasy žánru postavený spíš naopak?

Píše:
DrD systém který nepřeje pulčíckým barbarum, ani krollím kouzelníkum atd. Možná že to byla jen chyba PJova

nope. Je to docela tvrdě nastavená vlastnost pravidel která se v designu DrD 1.X prakticky nedá obejít. DrD je k tomu vstřícnější, ale vzhledem k tomu co píšeš by Ti tam dost možná vadily jiný věci. Jaká bude v tomhle směru DrD II netušim, nicméně moc se netěš, protože si nevzpomínám, že by někde ve "slovanské fantasy" byli nějací půlčíci... nebo trollové, elfové... možná si budeš moct zahrát vodníka :)

Píše:
možná spíš kdyby se rozdávaly expy za správná oslovení.

lol... to mi skoro zavání nějakym dílem oots
16.4.2010 22:05 - pety
Alnag:ja mam zatim z vyvoje DrD2 pocit(a tyhle ilustrace jej jeste zesiluji) ze spis nez na deti je zamereny na jejich rodice (ve smyslu podivejte tohle neni zadny emericky krvak)a nejsem si moc jisty jak moc se vysledny produkt bude libit prave tem detem.

Nevis neco o tom jak/jestli tyhle modely prodeje funguji? (treba Habsru?)

Edit:stylistikak
16.4.2010 22:20 - Alnag
Pety píše:
Nevis neco o tom jak/jestli tyhle modely prodeje funguji?


Já jen vím, že WotC se teď s D&D 4e chystá atakovat okruh bývalých hráčů (nyní v rodičovském věku) s řadou Essentials (kde třeba podoba přebalu je stejná jako starý dobrý Red Box z 80. let, vnitřek už je ovšem vyumělkovaná 4e). Ale to je spíš apel na nostalgii a předpoklad, že to budou hrát rodiče (geeci) s dětmi (kteří by jinak pařili WoWko).

Ve finále je ale konzument stejně dítě/dospívající a jakkoliv si můžete o hyperrealistických kresbičkách nebo übermenschových hrdinech myslet co chcete, to že se používají je produkt dobře informovaného kalkulu a nic jiného.

Já chápu, že DrD 2 se snaží být "jiné", ale aby pak nebylo "jiné" taky v komerčních výsledcích. ;-)
17.4.2010 08:48 - wlkeR
No sice by bylo hezký, aby DrD2 bylo shiny jako 4E, ale finance na něco takovýho by asi náctiletej gamer jen tak dohromady nedal. Je ale pravda, že ilustrace by měly taky sledovat nějakou psychologii a ne jen "ty umíš dobře kreslit, hele, nakresli nějakýho draka a tak."
Myslím, že jsem někde viděl styleguide pro kresbu shounen mangy; tam je všecko černobílý a jak se to prodává!
17.4.2010 09:12 - Quentin
Píše:
Myslím, že jsem někde viděl styleguide pro kresbu shounen mangy; tam je všecko černobílý a jak se to prodává!

+1 :)
17.4.2010 13:10 - pety
Kybl:
1)No jo jenze jde taky o to kdo si takovou styleguide kupuje a obavam se ze to nejsou teenageri
2)jestli myslis tu od Taschen tak ta neni cela cernobila
17.4.2010 14:43 - wlkeR
pety: Styleguidem myslim obecná pravidla pro kresbu. Potkal jsem jí na internetu a sepíše ti jí každej kdo tomu trošku rozumí. Vzhledem k tomu, že DrD2 míní oslovovat stejnou cílovku jako právě Shounen žánr, určitě by nebylo od věci těch pravidel využít, protože zatímco mně se třeba kresby zveřejněné na stránkách docela líbí, dovedu si docela dobře představit, že takýho puberťáka v nejmenším nechytnou.
17.4.2010 14:53 - sirien
Kýblohlav školní píše:
ale finance na něco takovýho by asi náctiletej gamer jen tak dohromady nedal.

fascinuje mě, jak si všichni myslej, že sou ty náctiletý gameři chudý. Když se dívám na ty ranně náctiletý děcka jak kolem choděj s MP4 a Koss sluchátkama od babičky, i-phonem od tatínka, mikinu maj samozřejmě minimálně Nike, doma comp za 30k a originální wowko... fakt by mě zajímalo, proč se někdo kloní k teorii že to sou nemajetný chudinky co maj sotva na zmrzlinu, nejsou schopný dát dohromady pomalu ani dvě stovky a kdyby hra obsahovala víc dX tak by to pro ně najednou bylo příliš drahý.

...jenže rodiče jim samozřejmě ani náhodou nedaj 998Kč na to, aby si koupili cosi v ani ne pevnejch deskách s neumělou črtovou kresbou a grafickym designem kterej dělal zkušenější amatér na koleni. Grafika prostě musí vypadat tak aby měl (pra)rodič dojem, že dítěti kupuje něco co za to stojí - tzn. pořádný obrázky, vychytanou grafiku, pevný desky a radši rovnou jednu knížku o 400 stranách než tři knížky po 150.
Z toho co u nás vyšlo maj v tomhle směru šanci prakticky jen Střepy snů.

(mimochodem, tuhle sem viděl Střepy snů prodávat v knihkupectví normálně mezi fantasy literaturou, hned vedle Gaimanových komixů - nevzpomínám si, že bych na takhle dobrém místě kdy zahlíd jakejkoliv sešítek DrD...)
17.4.2010 15:16 - Bouchi
sirien píše:
a kdyby hra obsahovala víc dX tak by to pro ně najednou bylo příliš drahý
To nekdo nekde tvrdil?
sirien píše:
nevzpomínám si, že bych na takhle dobrém místě kdy zahlíd jakejkoliv sešítek DrD
No vidis, ja na takovem miste videl DrD+ (a neslo o specializovane SFaF knihkupectvi).
17.4.2010 16:27 - sirien
Píše:
No vidis, ja na takovem miste videl DrD+

Core rule book/Bestiář, nebo i ty sešítky povolání? A jak velký to bylo knihkupectví?

Bouchi píše:
To nekdo nekde tvrdil?

s dovolením to budu považovat za dovolení ke zveřejnění (ono nakonec v tomhle případě prakticky o nic nejde)

Bouchi 09.02.2009 12:57 Sirienovi v PM:
vzhledem k potrebe dobre dostupnosti hernich pomucek by se mely pouzivat jen d6 kostky. A v rozumnem mnozstvi (napriklad Erric ma ve Strepech snu cca 10 kostek, takove mnozstvi bych pro DrD 2.0 nepovazoval za zrovna vhodne).

vzhledem k tomu, že kostky (zvláště šestistěnné, nicméně nejen ty) lze dneska koupit v libovolném množství prakticky kdekoliv a přinejhorším s nějakým asi 20 korunovým doplatkem za dopravu na internetu (nemluvě o tom, že minimálně 4 šestistěnky má doma pomalu každej) si jiný výklad slov "vzhledem k dobré dostupnosti" moc nedokážu představit.

A vzhledem k ceně cca 6kč za kostku (d6, ostatní se daj sehnat s klidem do dvacky jedna) což dělá 60kč za deset kostek mi to přijde trochu praštěný.
17.4.2010 16:47 - Bouchi
sirien píše:
Core rule book/Bestiář, nebo i ty sešítky povolání? A jak velký to bylo knihkupectví?
Vsechny prirucky. A byl to ostravsky Librex - Dum knihy (4 patra, dle jejich webu 3000 m2).

sirien píše:
si jiný výklad slov "vzhledem k dobré dostupnosti" moc nedokážu představit.
No vsak - "dobra dostupnost" znamena prave a jen to, ze sestistenky (na rozdil od jinych) ma jednak doma pomalu kazdej a ze kdyby ne, koupi je v kazdem hrackarstvi.
sirien píše:
přinejhorším s nějakým asi 20 korunovým doplatkem za dopravu na internetu
Nezkoumal jsem eshopy s hrackama, ale herni shopy typu Cerny rytir, Corfix, Fantasyobchod... zacinaji s postovnym okolo 45 Kc (pri platbe predem). Krom toho cilem je, aby se hrac po zakoupeni pravidel predevsim vubec nemusel pidit po tom, kde kostky sezene.

Ale porad nikde nevidim, z ceho odvozujes, ze tvrdim, ze vetsi mnozstvi dX je prilis drahe. Z toho, ze 10 kostek nepovazuju za rozumne mnozstvi? Jak to souvisi s cenou?
17.4.2010 17:45 - sirien
Bouchi píše:
Z toho, ze 10 kostek nepovazuju za rozumne mnozstvi? Jak to souvisi s cenou?

no, z toho jak mi to přišlo jednodušše
- 10d6 se Ti zdálo příliš
- 6ti stěnky může sehnat kdokoliv kdekoliv za minimální cenu
- už tak má každej aspoň 4 doma (nějaký to člověče, backgamon, různý "6 her v jednom" a podobné), vezmeme-li v úvahu že RPG hrají obvykle aspoň tři lidi tak to je v průměru 12 kostek...
- 10d6 lze s klidem přiložit ke hře, cena tím stoupne tak o... 30 korun? Když budu uvažovat nějaké jednoduché jednobarevné s odběrem od výrobce bez další marže. Určitě ne víc než o 45kč (4kč max za kostku a 5 za nějaký ten odběr, krátkodobé uskladnění, přibalení... uvažováno při nákladu 1000, tedy při odběru 10 000d6)

prostě a jednodušše - kostky lze velice snadno sehnat v krátkém čase v takřka libovolném množství, případně je přímo přiložit ke hře, tudíž jejich množství není nijak omezující pro dostupnost hry.
Jediné, co se s množstvím změní, je cena, takže jsem to pochopil tak že Ti vadí ten nárůst o, řekněme... 60 korun (ať neškudlim) na kus. Což mě přijde lehce směšný.
17.4.2010 17:50 - Dracain
Sirien píše:
kamarádi v dobách střední si podobný črty matlali do sešitů mikrotužkou, odlomenym kouskem mikrotuhy a gumou když se nudili a už fakt neměli co dělat, obvykle jim to přes celou A4 nezabralo ani jednu češtinu...


- A to něčemu vadí???
17.4.2010 18:00 - wlkeR
Sirien: Zatímco takoví existují, rozhodně nemyslím, že by jich bylo dost.
17.4.2010 18:15 - Bouchi
sirien píše:
kostky lze velice snadno sehnat v krátkém čase v takřka libovolném množství
Presto davam prednost takovemu poctu, ktery se shanet nemusi v podstate vubec (tj. co ma pravdepodobne clovek doma).
sirien píše:
případně je přímo přiložit ke hře
Ani omylem, leda ke krabicove variante. Knizka ve folii s pribalenyma kostkama se straslive spatne skladuje, prepravuje apod. Maji vuci tomu znacne vyhrady vsichni, kdo to skladovat/prepravovat musi. Prakticky overeno uz davno. Klidne se zeptej Hace, co si o takovem napadu mysli.
17.4.2010 18:22 - Hrngz
Tukan rika ze by vsechno dokazal lip (jako vzdycky), ale skutek utek (jako vzdycky). Noir si dal stezuje ze to neni dost jako wowko.

3/10.
17.4.2010 19:39 - noir
Hrngz: Noir opět říká a opakuje to znovu, tentokrát už naposledy jen pro ty nejtupější: "Noir nikdy WOWko nehrál, ba dokonce ho ani nikdy neviděl." Noir jen píše, že nechápe, čím by zrovna tyhle obrázky mohly někoho, kdo hledá RPG hru, zaujmout.

Ale pořád hodnotím jen ty dva (respektive tři), co jsme mohli vidět. Třeba ty ostatní budou jiné (neříkám, že lepší-jen jiné). Abych to nějak smysluplně doložil - mě ani nepřijde, že by byly nějak špatně nakreslené, spíš se mi zdají děsivě statické a ne-příběhové. V dálce letí dva draci a tři týpci je bez jakéhokoliv výrazu pozorují. Jeden má vytasený meč, přitom ale nic jiného nedělá. Proč tam jsou, bojí se draka, chystá se drak útočit? Nebo oni? Kde je nějaká dynamika té kresby, kde je pohyb? Kde jsou emoce, nedejbože akce?


A ten druhý? Vlastně to stejné, jen bez draka. Někdo někde stojí, nic nedělá a bez výrazu civí na cosi... Jo, meč je venku, hurá.

Když si představím, k jaké hře tohle bude, tak mi v hlavě kvete obraz něčeho děsivě zbytečně užvaněného, vleklého, bez akce a bez rychlosti. Prostě něčeho pro důchodce (Umirani.cz je náš cíl!), ne pro teenagera, který se chce bavit, nebo aspoň něco prožívat. Jenže tohle není ani televize, tohle na mě působí ještě mnohem pasivnějším dojmem. Sice nejsem cílovka, ale působí to na mě asi tak atraktivně a moderně, jako rozhlasová hra ze 70. let s Lálou Peškem v roli mluvícího kamene...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11407089233398 secREMOTE_IP: 44.197.114.92