Kultura

chrochta
20.1.2010 11:45
Jednou z rozhodujících vojenských sil západní a jižní Evropy konce raného středověku byli Normané, potomci skandinávských mořeplavců sužujících o století dříve Evropu od Irska po Rus. Vybojovali vítězně řadu bitev (a prohráli jen hrstku), z nichž některé vstoupily do legend, z jejich řad pocházeli suverénní vládci Evropy i Asie i snad největší středověký křesťanský válečník, legendární Richard Lví srdce. A jejich následovníky byli neméně proslulí angličtí rytíři stoleté války.
Autorská citace #1
20.1.2010 11:45 - schleitr
Zajímavý článek.Divím se že se taktika "sesednout před bitvou" víc nepoužívala častěji.Jasně viděli jak je účiná a stejně se proti sobě rozjížděli.
Dál mě dost zaujala účinost lukostřelby.Považoval jsem ji za záležitost o něco novější(longbow) nebo naopak o něco starší(nomádské reflexní luky).

K tématu bych ještě doporučil "Meč a kříž" od Jiřího Kovaříka.Tam je Vilém Bastard a Bohemund z Tarentu rozebrán dost podorobně.
Autorská citace #2
20.1.2010 14:54 - Goran
Se sesedáváním je to tak, že záleží na terénu. Někde (nahoře na svahu, les, obecně náročnější terén) je blbost zůstat na koni, jinde naopak (typicky otevřená rovina). Doplňkovou roli tady hraje i počasí.
S luky to asi bude obdobně, někde a někdy jsou proti jízdě výborné a jindy (třeba dlouhé vlhko a navlhlé tětivy) jsou střelci naprosto k ničemu.
Autorská citace #3
24.8.2010 13:35 - Argonantus
Normanocentrických výkladů dějin jsem četl několik; vše podstatné se odehrálo údajně skrze Normany. je to malinko přehnané, jako všechny podobné nápady (existují dějiny anglocentrické, frankocentrické atd.)

Co je třeba uznat jako národní normanskou zvláštnost je veliká schopnost v oboru válečného vylodění, této velesložité válečné disciplíně. Zřejmě je za tím tradice Vikingů; faktem je, že Normané vděčí za úspěšné vylodění za zisk Normandie, Sicílie, Anglie (viz Chrochta), ale také se úspěšně vylodili i Richard Lví Srdce v Akkonu nebo v Portugalsku. Zvláštní shodou dějin se i moderní Normandie pojí s jedním velmi slavným vyloděním (a zase úspěšným).

Normanům bych také uznal docela zajímavý přínos do výstavby katedrál.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12517213821411 secREMOTE_IP: 3.238.118.80