Kultura

chrochta
16.9.2009 21:57
Hospodářská složka RPG světů má tvořit „pozadí“ hry, protože lidé si chtějí zadobrodruhovat, zahrdinčit případně zazloduchovat, a ne studovat ekonomickou předpověď na další tři měsíce. Ale i tak by se práce neměla odbývat. Například třeba kovy. Co se těží? Jistě, jsou tu kovy mincovní: zlato, stříbro, měď, platina. Dál? Železo a často rtuť. A ještě něco? Ale ovšem, řada různých vzácných a magických kovů jako mitril, dračí stříbro, lintir, pravoocel, garen, orichalk…. A pak už nic. Na další obyčejné, na naší dobré matičce Zemi se vyskytující kovy se tak nějak zapomnělo.
Autorská citace #1
16.9.2009 21:57 - Goran
Pěkný článek, díky!

Co se týče cínu, slyšel jsem o jeho možném rýžování - předpokládá se v pravěku mj. pro česká ložiska v Krušných Horách nebo Sedmihoří v západních Čechách.
Autorská citace #2
16.9.2009 23:02 -
Autorská citace #3
16.9.2009 23:32 - bigbythewise
Pěkná diplomka z geologie..
Autorská citace #4
17.9.2009 07:24 - Jerson
Skvělá práce - měl bych jen dvě poznámky:

Píše:
Využití mědi je obecně známo ..., na nádobí (výborně vede teplo – jídlo se rychleji uvaří a déle zůstává teplé

Tady je podle mě chyba - čím lépe předmět vede teplo, tím rychleji se v něm jídlo vaří, ale tím rychleji v něm také chladne.

Druhá věc se týká blesku - sice je rozšířený mýtus o velké síle blesků, ale většina z nich i přes obrovské napětí a proudy trvá tak krátce, že jejich výkon se počítá na jednotky Watthodin, takže jako zdroj energie jsou k ničemu - nehledě na to, že se dost špatně skladují. Nádoba s citronovou šťávou s měděnými a zinkovými elektrodami by zřejmě odvedla lepší práci.
Autorská citace #5
17.9.2009 10:37 - Lotrando
Velmi příjemný článek se zajímavými odbočkami k hraní rpg. Hned mě napadlo několik zápletek. Díky.
Autorská citace #6
17.9.2009 11:35 - Colombo
Krása.
Ono měď má taky bakteriocidní účinky. Stejně tak jako stříbro (sloučenina stříbra se používala a stále myslím používá k léčení očí u novorozeňat).
Myslím, že jsem někde i četl, že podobným stylem bylo odvozen i údajný léčivý efekt u zlata, které, jakožto nejcenější z kovů, mělo být lékem na všechno.
Autorská citace #7
17.9.2009 11:39 - Lotrando
jako přirozené "antibiotikum" se používá roztok obsahující stříbro. jsou to stopová množství kovu, v podstatě na principu homeopatie a zvlášť účinné je to proti rezistentním infekcím.

my jsme to dávali koním proti chronickému kašli způsobenému bakteriální infekcí a ten účinek byl trošku malej zázrak. stejně tak se to dá použít k vyhojení ran apod.

sehnat se to dá dovozem z Velké Británie, u nás je to nějaký komplikovaný a nikdo to tu nemíchá. teda aspoň pokud vím.
Autorská citace #8
17.9.2009 11:50 - Colombo
Lotrando: léčivý efekt stříbra nemá s homeopatií žádnou souvislost. Homeopatika jsou naředěná tak, že tam pravděpodobně není ani jedna molekula účinné látky, ale efekt stříbra je celkem pěkně zdokumentovaný.
Autorská citace #9
17.9.2009 11:56 - Chrochta
Měď nějaké léčivé účinky klidně mít může, ale taky na ní vzniká prudce jedovatá měděnka :) To ostatně byl důvod, proč Římani nakonec přešli k olověnému potrubí :) Stříbro taky nešťastně reaguje, je vzácné a používá se na jiné věci. Ovšem součástí - drahých, a možná i účinných? - léků samozřejmě být může.
Autorská citace #10
17.9.2009 12:07 - Lotrando
colombo: vyrábí se to podobně
Autorská citace #11
17.9.2009 13:00 - Ebon Hand
Hezký článek. Jen se připojím k Jersonovi, v měděném nádobí se výborně vaří a jídlo rychle chladne, proto se často přendavalo do litinových a keramických nádob. Druhá výhoda je, že nebarví jídlo. Třeba cukráři se bez měděných kotlíků neobejdou, pokud chtějí připravit sněhově bílé krémy.
Nádobí podle velikosti měšce: stříbro, měď, cín.
Zinkové ani pozinkované nádobí nebylo oblíbené, protože zanechává "kovovou" pachuť. To je i důvod proč hodně lidí nejí ústřice, vadí jim kovová pachuť způsobená velkým obsahem zinku.
Autorská citace #12
17.9.2009 13:10 - Jerson
Chrochta píše:
Měď nějaké léčivé účinky klidně mít může, ale taky na ní vzniká prudce jedovatá měděnka :) To ostatně byl důvod, proč Římani nakonec přešli k olověnému potrubí :)

Které bylo jistě mnohem lepší volbou, protože otrava olovem je lepší než otrava mědí :-)

Btw. olověné trubky jsem jednou ve fantasy použil, a postavy od té chvíle odmítaly pít v tom městě vodu z vodovodů, právě kvůli otravě olovem. To že jsem ji ani nechtěl řešit a navíc týden takového pití vody člověku nic neudělá si nenechali vymluvit.
Autorská citace #13
17.9.2009 13:58 - DenGrasse
Já na ně v Ornilii nezapomínám, ale řeším je spíš v souvislosti s ekonomikou světa než s konkrétním hraním, protože pro postavy to zas takový význam nemá. Teda pokud se zrovna děj neodehrává v dolech :-)
Autorská citace #14
18.9.2009 14:03 - Blaine
Diky! Tohle vytezim.
Autorská citace #15
19.9.2009 00:32 - thief
Díky. Takových užitečných článků je velmi málo a přitom jsou jediným důvodem, proč tady ještě okouním. :-) Takže prosím o pokračování.
Autorská citace #16
19.9.2009 14:35 - sirien
Jerson píše:
Btw. olověné trubky jsem jednou ve fantasy použil, a postavy od té chvíle odmítaly pít v tom městě vodu z vodovodů, právě kvůli otravě olovem. To že jsem ji ani nechtěl řešit a navíc týden takového pití vody člověku nic neudělá si nenechali vymluvit.

Hlavně že o tom ty postavy hodně věděly, co? :)
Autorská citace #17
21.9.2009 09:26 - Jerson
No jasně, otrava olovem byl větší strašák než otrava magií. Prostě některé věci se lidem vryjou strašně hluboko pod kůži a pak je přenášejí do hry. O těch kovech to platí obzvlášť.

Btw. jedna věc - při každé příležitosti je třeba lidem vtloukat do hlavy, že zlato je třikrát těžší než železo a o polovinu těžší než olovo. U Prachetta (v Pyramidách) i svého táty, který je strojař jsem se setkal s tím, že olovo je považováno za těžší (přesněji hustší). Btw. Verne na tom nebyl o nic lépe, truhlu plnou zlatých prutů unesli u něj čtyři muži, což je naprostý nesmysl.
Zlato je prostě strašně těžké v porovnání s běžnými věcmi, se kterými se člověk potká. (Uran je ještě těžší, ale to postavy tak často nepotká, na rozdíl od "pytlů plných zlata".
Autorská citace #18
21.9.2009 11:39 - Blaine
Neverim, ze "pytle se zlatem" jsou plne minci z cisteho zlata. Ale mas pravdu, ze bohatstvi je treba ve fantasy prevadet do tzv. koncentrovane formy od urciteho mnozstvi.
Autorská citace #19
21.9.2009 11:51 - Jerson
To je jedno, i kdyby to byl pytel měděných mincí, tak by ho nikdo neunesl. A druhá věc - "zlaťáky" v RPG, které obsahují 10% zlata jsou z historického hlediska nesmysl, stejně jako "stříbrňáky" obsahující 10% stříbra. Měna se sice znehodnocovala, ale k takhle znehodnocené měně by nikdo neměl důvěru.

Btw. víte proč se kousalo do zlatých mincí? Tuším že důvod měl být ten, že mince ze zlata začala v zubech povolovat, zatímco příliš mnoho příměsí způsobovalo velkou tvrdost, na kterou zuby nestačily, ale nemám to nikde potvrzené.
Autorská citace #20
21.9.2009 12:05 - Blaine
Nevim kde jsi nasel onech 10%, ale rekneme ze poklad sestavajici se treba z deseti tisic zlatych minci je velmi neprenosny. Proto jsem stoupenec "koncentrace" bohatstvi. Drahe kameny, koruny s drahokamy, magicke artefakty, ktere funguji jako mena. Nebo jenom "hloupa" mincovna, ktera dela mince o hodnote deseti jednotek mistni meny. Samozrejme i dvou a peti. A klidne i dvaceti treba i vice.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078519821166992 secREMOTE_IP: 3.15.221.67