Kultura

Colombo
6.7.2009 15:09
Krátký článek o jménem starých Mayů a úvod do série.
Autorská citace #1
6.7.2009 15:09 - Alnag
Poslyš Colombo a znáš D&D svět Maztica (část Forgotten Realms?)

Jinak článek nesporně zajímavý, těším se na pokračování. Dlouhou dobu jsem žil v domnění, že toho o Mayích víme strašně málo, právě proto, že se nic moc nedochovalo, ale tohle vypadá zajímavě... některá jména mne pobavila.
Autorská citace #2
6.7.2009 15:18 - Lotrando
Mě zaujala zmínka o více kmenech.

Někde na RPGF jsem svého času zahlédl zmínku o hraní v indiánské americe, tuším že šlo hlavně o kanadské indiány
Autorská citace #3
6.7.2009 19:16 - Colombo
Právě co se týče kmenového uspořádání, tak tam je shoda s americkými indiány. Ony ostatně ty etnika přicestovali a tlačili se do mezoameriky. I Aztékové byli jedním z oněch etnik. Jen se v oněch podmínkách vyskytovali podmínky pro zemědělství a s tím spjaté usazení a přeměna z občasného uctívání (nutnost občasné přízně) na trvalou přízeň (jen si vzpomeňte: Zemědělci se bojí - Moc sucho!, zemědělci se bojí - Moc mokro!, zemědělci se bojí - Vítr nám to všecko pobije!, zemědělci se bojí - Svítí moc slunce!...., proto uctívali bohy zemědělství furt), vyčlenění speciálních kněží a budování památek. Všechno to pak směřovalo k oněmu poloměstskému životu.

Alnag: neznám, ale připomíná mi to slovo měkozrnou kukuřici (maize), což bude ostatně téma příštího článku:)
(jste šťastní, že nespamuju a dělám články?:))


Co jse si přečetl o Maztice na wikipedii, tak to vypadá, že více-méně jen zkomolili jména:D
Autorská citace #4
6.7.2009 23:12 - Chrochta
Vynikajícím zdrojem informací o Mayích, potažmo celé Mezoamerice, je Encyklopedie bohů a mýtů předkolumbovské Ameriky. Nejméně jednu knihu o mayských městech sepsal Miloslav Stingl, a užitečná taky bude Záhady zmizelé civilizace od Valerije Guljajeva. K dalším titulům pomůže pražská Měststká knihovna (www.mlp.cz) respektive Národní knihovna (www.nkp.cz) - deskriptory si jistě najdete sami.
Autorská citace #5
6.7.2009 23:32 - Alnag
Colombo píše:
(jste šťastní, že nespamuju a dělám články?:))


Nevím jak ostatní, ale já rozhodně. Jednak je to téma, o kterém moc nevím a rád se dozvím něco nového. Pak každý nový článek je fajn, pomáhá to tomuhle projektu dál žít a jistě si to najede svoje čtenáře. A tak :)

Takže rozhodně díky a netrpělivě budu vyhlížet další díl.
Autorská citace #6
6.7.2009 23:54 - Colombo
tak Miloslav Stinhl je celkem frajer, co jsem četl jednu z jeho dřívějších publikací a pak, co jsem se dočetl později přímo o něm.

Ta encyklopedie je celkem chudá (na počet stran), tak nevím, četl jsi to? Je to dostatečně podrobné?

Nevím, jak s tou záhadou zmizelé civilizace. Zní mi to jako název do bulváru, než jako seriózní vědecká publikace.

Fririch Katz: Staré Americké civilizace

a hlavně Prescott: Dobytí mexica, to je podle mého pro každého, kdo chce něco o mezoamerice, základ. Už jen proto, že to je zpracováno téměř výhradně z dokladů od Cortézovy skupiny, takže můžeme vidět mezoameriku pěkně evropskýma očima.
Autorská citace #7
7.7.2009 11:11 - Chrochta
Četl. V češtině neexistuje nic povolanějšího ohledně náboženství Mezoameriky. Je tam hromada bohů, jmen mayských a mexických a náboženských reálií (papír, posvátná zvířata, pyramidy, kalendář, písmo...).

Guljajev je jedna z nejlepších - a nutno říci, že ve svém podstatě i jediných - populárně vědeckých prací o Mayích v češtině. Sice není nikterak systematická, ale zato tam je třeba povídání o posledním mayském státě (dobyt až na konci 17. století) nebo třeba mořeplavbě. Naneštěstí chybí seznam použité literatury.

A k Aztékům doporučuji přečíst ještě útlou knížečku aztékové od Marie Křížové (četl jsem - vynikající) a Aztékové od George Vaillanta (nečetl jsem - prostě nestíhám).
Autorská citace #8
7.7.2009 11:32 - Colombo
Mi se tu válí "An illustrated disctionary of the gods and symbols of ancient Mexico and the Maya", ale to plánuju přečíst jako poslední z tří knížek, které jsem si půjčilv knihovně.

Zas moc populárně vědecké nechci, buď tam není napsáno nic nového, nebo se tam moc pitvají nejrůznější nevědecké teorie o číňanech, mimozemšťanech a atlantiďanech (třeba Popol Vuh se svým "přišli z ostrova přes moře" k tomu vyloženě vybízí). Jen mě štve, že všechno to je děsně staré (krom těch šíleností), nového nic moc nevychází, snad jen ta velká obrázková Mayové, kde jsou ale opravdu jen obrázky a lehký výklad k nim.
Autorská citace #9
7.7.2009 12:46 - hRob
Znám sice Mezoameriku jen tak zběžně, ale zkusím se přidat a přispět pár podněty. S literaturou v češtině je, jak už bylo zmíněno, problém a asi by bylo nejlepší ji až na pár střípků přeskočit a pustit se rovnou do aktuální diskuze v cizích jazycích. I když vždy člověk musí číst mezi řádky, viz třeba v duchu Arga nově přeložená stará kniha Aztécká filosofie od León-Portilly, která představuje dost svéráznou interpretaci v duchu neovédantské interpretace indické kultury (ano, autor je Mexičan ^_^). Jinak ale co jsem teď četl a přišlo mi docela dobré je Slnko jaguára od Milana Kováča.
Co bych ale opravdu doporučil, je třeba blog Zuzany Kostićové s novinkami na poli bádání o Mezoamerice a s odkazy na seriózní vědecké webové stránky. Z nich bych vypíchl třeba FAMSI, kde se jde doklikat až k barevně naskenovaným kodexům!!!
Autorská citace #10
7.7.2009 14:04 - Chrochta
Ano, Guljajev některé zvlášť zcestné teorie komentuje. Jen tak na okraj a mimochodem. A nového přináší docela dost, pár citátů lze najít i tady u lodí.

A Encyklopedii vydali v Libri - to snad samo o sobě může být považováno za známku kvality.
Autorská citace #11
14.7.2009 14:53 - Argonantus
Určitě díky; Mezoamerika je další věc, o které vůbec nic nevím...
Autorská citace #12
30.7.2009 13:35 - DenGrasse
Jen okrajová poznámka k tomu aspektu zákazu sňatků mezi příbuznými. To je velmi zajímavé, neboť primitivní národy tímhle obvykle netrpěly. Mezoamerické národy však vykazují mnoho kulturních zvyklostí blízkých Evropě (španělští kronikáři vzpomínají, že například aztécké zápisky o pozemcích byly natolik přesné, že se používaly jako podklad u soudů ještě 50 let po dobytí) včetně morálních aspektů (snad s výjimkou lidských obětí u aztéků, což je ale pozdnědobý kult implantovaný pod vnějšími vlivy). Podle jakési studie, kterou jsem kdysi četl, není samo křížení příbuzenských linií žádným základem degenerace potomstva. Dokládali to na linii havajských králů,kteří po desítky generací pojímali za manželku svou nejstarší sestru a žádná degenerace v jejich rodu nebyla zjištěna (nemluvě o tom, že podle jiného výzkumu pochází všechny indoevropské národy pouze ze sedmi ženských linií :-) ). Křížení přesto negativní efekt má, je to ten co známe od Habsburků - rozvinutí dědičných chorob. Pokud jsou v rodě dědičné choroby, křížením linie se u potomstva jejich projevy zmnožují a zhoršují. Nicméně, pokud nejsou, žádné nebezpečí degenerace tam nehrozí (jsou to několik let staré informace, možná dnes výzkum pokročil dál). přesto jsem chtěl poznamenat že mi není jasné, kde se tento předsudek u Mayů vyskytl a jaké má kořeny.
Autorská citace #13
30.7.2009 21:43 - Chrochta
Zákazy příbuzenských sňatků nemusí být jen kvůli biologii. Stejně často - ne-li častěji - jde o politiku: blízce příbuzenské sňatky umožňují majetek koncentrovat nebo udržet koncentrovaný. A to velmi často stojí za zákazem blízce příbuzenských sňatků (a to i mezi bratranci a sestřenicemi) u sociálně silně stratifikovaných společností U VŠECH VRSTEV VYJMA VLÁDNOUCÍ RODINY, a neexistencí téhož u minimálně rozvrstvených soolečností.

Ale na druhou stranu, blízké příbuzenské šlechtění skutečně není zdravé - takoví chovatelé vysoce přešlechtěných pleme psů (a prý i koní: třeba takoví arabové byli silně degenerovaní, ale poušť a Arabové prováděli vcelku drsnou selekci) či lékaři u uzavřených endogamnch společenství o tom vědí svoje. A historici tvrdí, že za drastickým vymíráním (Rožmberkové, Švamberkové, páni z Hradce...) staré české a moravské šlechty v 16. a 17. století mohla silná "příbuzenská plemenitba" (všechno to byli strýci a bratranci).

Ale tohle je téma na komplexní nastudování
Autorská citace #14
3.8.2009 12:42 - DenGrasse
JJ, je to tak. S těmi důvody vymírání by se dalo dlouze polemizovat, ono mi přijde že se na to ti odborníci, nemaje v ruce nic konkrétního, rádi vymlouvají. Ale to už jsme OT.

U Mayů bych ovšem tipl, že se nejednalo o zmíněný proces hromadění majetku. nevím jak Mayové, ale třeba Aztékové měli majetek komunitní (psal jsem o tom seminárku z teorie ekonomiky :-) ). Spíš to měli jako opravdu zakořeněný zvyk, který musel vyplynout z nějakých sociálních a kulturních, možná náboženských vazeb. ostatně Aztékové měli velmi zajímavé ustanovení ohledně nastolení nového vládce, kterým nesměl být syn předchozího, ale buď bratr nebo syn bratra nebo bratranec. teprve po něm mohl nastoupit syn předešlého vládce. Našlo by se v Mezoamerice víc příkladů, myslím..
Autorská citace #15
3.8.2009 13:02 - Colombo
Ten "komunitní majetek" je vlastně pozůstatek kmenového systému (jeden za všechny, všichni za jednoho), který se udržel možná i proto, že se stal jedním ze struktur správy obyvatelstva (soudy...), ačkoliv si nejsem taky moc jistý, jak to fungovalo, jestli se tu nejedná o přecenění některých detailů kronikáři, podle kterých byli tamnější civilizace jen obyvatelé pralesa a hledali u nich co nejvíc detailů přírodních kultur, zatímco ignorovali fakta. Ono totiž stylem kmene byly spravovány čtvrtě města. Nehledě na slušnou migraci zkušených řemeslníků, existenci záslužných titulů atp.

Co se týče křížení obyvatelstva, jasně doklady o Haiťanech, ale pro průkaznost by to chtělo mnohem více důkazů lépe sledovaných, protože o negativních jevech příbuzenského křížení víme svoje jak z našich přesných historických pramenů (co jsem četl, tak šlechtici si kvůli tomuhle dělali poměrně přesné genealogické stromy), tak i z poznatků moderní genetiky (stačí bohatě Mendelova genetika).

Prostě a jednoduše, dochází ke kumulaci dědičných chyb. Představte si, že někde zmtuje alela, ať už je dominantní nebo recesivní, daná populace bratrů a sester se už ji nezbaví (nehledě na vliv na imunitní systém). U ostatních zvířat je to většinou něco jiného. Tam je potomků více a jsou mnohem silnější tlaky na tyto tvory. Přesto je právě těsná příbuznost jedním z hlavních problémů vracení ohrožených zvířat do divočiny a také mnoha zdravotních problému různých plemen psů. Proto spolu jednotlivá Zoo z často velice vzdálených lokalit čile obchodují a vyměňují si samce, proto je do nejrůznějších překřížených populací často přidán nějaký jiný, běžně rozšířený, poddruh. A také proto byl vyšlechtěn Československý vlčák.
Autorská citace #16
3.8.2009 14:38 - Lotrando
Colombo píše:
A také proto byl vyšlechtěn Československý vlčák.


Ten se ale moc nepovedl.

Bratři a sestry jsou zcela určitě problém, pokud jde o společné potomky. Bratranci a sestřenice, to už je jiná, tam se křížení leckdy i vyplatí.
Autorská citace #17
3.8.2009 15:07 - Colombo
Proč by se moc nepovedl?
Autorská citace #18
3.8.2009 15:17 - Lotrando
Špatná ovladatelnost? Je to víc vlk než pes. Možná to bylo dobrý pro pohraniční stráž, ale jako psa k baráku si umím představit vhodnější plemena. Ne že by se mi nelíbil, exteriérově pěkný zvíře. Jen lidi, co si ho pořídili z něj nakonec byli zklamaní (asi tak tři případy co znám).
Autorská citace #19
3.8.2009 15:28 - Colombo
Špatná ovladatelnost, to ano, ale pořád je to víc pes než vlk. Na ovladatelnost je obtížnější, klasický rozmazlovací "výcvik" se tu prostě nedá použít, jako u ostatních psů, a na cvičák a cvičit toho psa se holt musí. Ale ten pes není určen jako nějaký mazlíček pod postel (podobných zhovadilostí máme ostatně hromadu), tak proč neúspěch?

Šlo vlastně o pokus, jaké účinky bude mít určité procento vlčí krve na klasického vlčáka, německého ovčáka. Krom horšího výcviku, má pes jen pozitiva. Je na tom fyzicky lépe, lepší čich, sluch, zrak a křivka denní aktivity. Tak proč by se moc neměl povést?
Současný československý vlčák vychází z 6 % vlčí krve.

Co jsem četl diskuzi chovatelů, tak má posílené hiearchární (doufám, źe to píšu správně) a teritoriální chování.

Spousta lidí je zklamaná, protože jsou naprosté lamy a neví co chtějí, nehledě na to, že jsou zlblí a pořídí si třeba tygra do bytu (extrémní případ).
Ještě pořád si valná většina lidí vybírá proto, že se jim zdá pěkný a nezvažují svoje a jeho možnosti.
Autorská citace #20
3.8.2009 15:38 - Lotrando
Colombo: jj, asi tak. Na prvního psa to není dobrej kandidát. Věrnost a teritoriálnost jsem u nich pozoroval. Jak říkám, služební pes pro hraniční stráž super, do obýváku naprd :).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10530018806458 secREMOTE_IP: 44.200.145.114