Kultura

Alnag
15.6.2009 09:03
Technická diskuse...

problémy, bugy, přání, stížnosti atp.

informace o webu
Pravidla (OT, moderování, chování atp.)

Přehled ročníkových článkových "auditů"

V případě problému s něčím prosím rovnou pište i přístroj, OS a prohlížeč (např. PC, Win 8, Chrome 39 nebo Samsung Galaxy S2, Android KitKat 4.1, Opera)
17.6.2009 12:30 - andtom
Jo je to bomba. Škoda, že zatím nevyrábí monitory široké metr a vysoké deset centimetrů, ale snad to přijde.
17.6.2009 12:59 - Max
andtom: na webu je dostatek velkých serverů které mají pevnou velikost. Doba extra extra širokoúhlých, nebo monitorové místnosti, kde uprostřed bude křeslo a všude kolem tebe obraz asi přijde. Nebude to zítra a řekl bych, že to nebude ani do roka. Zatím spousta lidí je zvyklá na papír. Mě osobně se stále čte lépe určitý blok textu, nežli třířádková nudle dlouhá skoro půl metru.

Po stranách, které mi zabírají stejný prostor jako samotný web nic nelepím. Necítím potřebu mít za jakoukoliv cenu zaplněnu celou plochu.

Pokud přesto trváš na tom, že to jde a nestálo by to ani o mnoho víc práce, můžeš zkusit vzít současný styl a přepsat ho na plovoucí. Skutečně napevno omezených věcí je pouze několik a tam jsem ochoten, v případě že bys do toho šel, je přesunout do stylů.
17.6.2009 13:25 - Hrngz
Spis jde o to, ze vetsi uhlopricka se lip prodava, a obdelniky maji v pomeru ku plose vetsi uhlopricky.
17.6.2009 13:27 - yokuzava
Musim pochvalit tu vlastnost, ze kdyz mam nejakou vec neprectenou tak je videt kolik poslednich postu jsem necetl od posledni navstevy a ne jako drive ze se pocitalo vsecko za den a jen podle puntiku slo poznat ze jsem to necetl vsecko. Taky se mi libi ze po kliknuti na neprectenou diskuzi jsem posunut na prvni neprecteny post. :) Me snad nakonec nezbyde nic jineho nez jenom chvalit! Dobra prace panove a damy, autori a ladici! :)
17.6.2009 14:42 - andtom
Max: Mé dva předchozí příspěvky byly veskrze ironické. Sám rád používám 4:3, protože mnohem víc brouzdám netem než koukám na nějaký film. Rovněž pro hexové strategie, které hraji, je nudle nevhodná. Nemluvé o psaní textu nebo prohlížení .pdf. Můj osobní názor: k čertu se širokoúhlým displejem, u filmů oželím nevyužité vdodorovné pruhy, mnohem víc by mě iritovala všechna ostatní činnost zprzněná širokoúhlým monitorem.

Tvořit webovou stránku neumím a ani se o to pokoušet nebudu. Mám-li jako uživatel napsat úplně vážně, tak mě prostě mrzí volný prostor po stranách (že nedojde k roztažení stránky) a také se mi opticky zdá, že je tady i po vertikále plýtváno místem (rámečky, oddělovací proužky). Možná to tak bylo i předtím a teď těma barvičkama mi to jen víc bije do očí. Ve výsledku mám jako uživatel pocit, že zbytečně scrolluji sem a tam, že by to mohlo být jinak.
17.6.2009 14:59 - Alnag
Andtom: Skutečně je to tak, že větší šířka není na text vhodná. Proto se pak sází do víc sloupců (viz noviny), protože by se to jinak nepříjemně četlo. U webu se do víc sloupců sází velmi špatně... Ale tak já mám na boku svého PCčka sidebar (při práci je to užitečné a při sledování filmu ho můžu schovat). Všestranně výhodné. (Plýtvání místem je tedy relativní.)
17.6.2009 15:02 - sirien
Ve skutečnosti je prostor po stranách monitoru velice užitečný, já si svůj širokoúhlej monitor nemůžu vynachválit - po pravý straně nechávám běžet IMka, nalevo mám hozený nějaký upomínkový kalendáře a tak, a přitom webovej prohlížeč uprostřed pořád drží pohodovou velikost.

EDIT: Což nic nemění na tom že blokovej text se bude vždycky číst líp než tři giganticky dlouhé řádky
17.6.2009 15:38 - Alek
Já uvažoval nad tím, že styl udělám horizontálně flexibilní (a možná se tak v budoucnu stane), ale jak už tu řekli lidi přede mnou, stejně už se nyní pohybujem na hranici maximální šířky textového řádku. Takže co bychom do té získané plochy dali? Když něco rozumného navrhnete, třeba mě přesvědčíte. :-)

Jinak analytické nástroje sice hlásí, že širokoúhlý monitor má už spousta lidí, ale upřímně, kdo má prohlížeč zobrazený přes celou plochu? Spousta lidí tam má sidebary, IMka, já třeba zas panely (taby, záložky, či jak se tomu kde nadává) prohlížece.
17.6.2009 15:44 - sirien
No, tak od doby nahození nového skinu si při čtení diskuse nebo článku které mě zaujmou natolik že je fakt čtu a ne jen pročítám nahazuju plné zobrazení (F11). Ten novej design v tom narozdíl od starého vypadá fakt dobře.
17.6.2009 16:24 - Lotrando
příznivce rozmeru 4:3 zdravím a přeji hodně úspěchů při případném nákupu nového zařízení :). třeba sehnat notebook s příslušný displayem je prakticky nemožný, dělá to snad už jen Lenovo.
17.6.2009 17:11 - sirien
No jistě - zaprvé širokoúhlej displej je lepší jak na práci s více věcmi naráz, tak pro průběžné fungování IMek, různých toolbarů a tak, nebo třeba pro filmy...
...zadruhé, širokoúhlý display = širší laptop = příjemnější klávesnice. U širokouhlých 17tek se vejde vpohodě i numerická část.
17.6.2009 17:52 - Colombo
já mám numerickou klávesnici i na patnáctce.
17.6.2009 18:00 - sirien
Některý laptopy to tak maj. Ale ta 17tka prostě JE šiřší a když je navíc širokoúhlá tak je ještě širší a vejde se Ti tam klávesnice která je líp ergonomicky uzpůsobená. Já mám 15 šir. bez num, vedle mě teď sedí JAcob kterej má 17tku s kompletní comp. klávesnicí, ale trochu ztěsnanou, jinak ale normální. Viděl sem už ale i laptopy se 17 šir. který měly uzpůsobenou klávesnici s mezerama a ještě funkčníma klávesma po okrajích.

Jako - ono se dá psát i na klávesnici netbooku, co si budem povídat. Ale neni to zrovna ono.
17.6.2009 18:31 - Alek
A na čem myslíte, že vznik tenhle styl Kostky? Na 14 noťasu. Ale čísla mě štvala, každou hodnotu jsem rozmejšlel, než jsem si přehmát :-)
17.6.2009 20:25 - andtom
Pojmu to jako lama, já se za to nestydím. Vezmu do ruky cólštok a měřím na svém 1280x1024 (4:3) zleva doprava v této diskusi cca následující:
40 mm kytiček v bordové (prázdný prostor)
8 šedý proužek (prázdný prostor)
30 mm prostor, kde jsou ikonky (ikonka nebo prázdný prostor)
140 mm text (WOW!)
80 mm šedý proužek, kde je tabulka (kromě jejího výskytu úplně nahoře pod ní prázdný prostor)
40 mm kytiček v bordové (prázdný prostor)

Tak nevím. Rozumím dobře míněným radám, že je můj problém, když si proužky s kytičkama nezruším a neumístím si tam blikátka, hodinky, fotku tchýně nebo cokoliv jiného, co s d20 nesouvisí. Prostě nejdu s dobou a nechápu, že se mám na netovou stránku dívat jako průzorem přilby rytíře, přes kterou je omezené zorné pole (slušně řečeno). OK, ale i když ty okraje zruším, pořád zůstává dost prázdna.
Byť jsem odkojen např. mageo.cz, kde se řádky roztahují a nikdo se z toho nevyvrátil, neříkám, že musí dojít k natažení textu. Může tam být něco jiného (pokud to není závažný technický problém). Na mě to zatím působí trochu pustým dojmem, moc nastavované, moc prázdného místa.
17.6.2009 20:57 - Lotrando
andtom: ne všichni mají 1280, proto je stránka rozvržena tak, aby se vešla na 1024. kdo má větší monitor má v tuhle chvíli smůlu, protože styl není plovoucí - neumí se roztáhnout. Nic víc v tom nehledej. Sirien jen dávalpříklady, co všechno se dá na širokém monitoru umístit kolem. Já mám taky okno na full, takže to neocením :). Zase se mi tam vejde obsah pdf souboru, aniž bych musel zoomovat.
17.6.2009 22:21 - LZJ
Tak jsem po odmlce přihlásil na Kostku a nejen, že už je nový web - ale i rovnou diskuze o formátu.
Celkově se k novému webu vyjadřovat moc nemůžu, ani jsem ho neproklikal. Ale dvou věcí jsem si všiml.
1) Nadpisy Novinky a Záložky se mi nějak prolínají (Z je přes y). Je to určitě Operou, ale snad by to šlo ošetřit.
2) Ty opravdu široké okraje. Mě to přijde teda až moc úzké. Trocha variability by neškodila. Kdyby aspoň mohly být diskuze na celý ten šedý pruh a Novinky/Záložky úplně vpravo. Nebo ty tři náhledy článků úplně vlevo místo dole. Případně možnost si přednastavit větší písmo a obrázky, abych tu šířku displeje využil se stávajícím rozložením. Tak to bych považoval za příjemné a za cestu k variabilitě a přizpůsobitelnosti vzhledu. Jinak to pěkný je, vzhled chválím. Mám rád tmavý text na světlém podkladu. Jen mám a asi nějakou dobu budu mít širokoúhlý NB, i když osobně by se mi líbil monitor na výšku pro čtení textů.
3)A při nastavování pořadí příspěvků jsem zaregistroval nastavení počtu příspěvků na stránku. To se mi líbí.
17.6.2009 22:53 - Alek
Předně, stran šířky tahle nová verze se nijak neodklání od původní verze, naopak text tu dostává více prostoru. A to si na staré Kostce nikdo nestěžoval. Takže není problém spíše v tom červeném pozadí?

andtom píše:
Rozumím dobře míněným radám, že je můj problém, když si proužky s kytičkama nezruším a neumístím si tam blikátka, hodinky, fotku tchýně nebo cokoliv jiného, co s d20 nesouvisí.

Nemyslím, že to bylo míněno jako rady. My jsme se jen snažili naznačit, že se nedá web koncipovat šířku 1200 a více (mluvím o fixním, nenatahovacím webu). Protože ačkoli analýza říká, že takové rozlišení používá většina lidí, analýza ti neřekne, jestli ti lidé tu plnou šířku skutečně věnují prohlížeči.
Jediným řešením je natahovací layout do šířky, ale co my tu můžem natáhnout? Možná ten novinkový panel, ale neumím si představit, že bude ještě víc natahován ten hlavní sloupec. Už teď jsme na hraně doporučené šířky textového řádku (kolem 80 znaků). To chceš, andtome, vážně třeba 200 mm široké texty? Toho bych se opravdu nerad dožil a ode mě se toho nedočkáš. Sorry.
Pokud říkáš, dejte tam něco jiného... já fakt nevím co. Možná až budou mít všichrni širokoúhlé monitory, může tam být zas nějaké menu, ale v současnosti asi ne.

Navíc, když to udělám natahovací, a protáhne se textový řádek na třeba 200 mm, zaručuji ti, že se vzápětí ozve spousta lidí, co na to bude nadávat. A když ne, tak si budou záměrně zužovat okno prohlížeče, aby se to dalo číst.

Ostatně všimni si, že těch natahovacích webů je pomálu. Viz třeba české zpravodajské servery, jsou fixní, protože jsou zaměřené hlavně na texty a u těch prostě není nějaké natahování žádoucí.

andtom píše:
Na mě to zatím působí trochu pustým dojmem, moc nastavované, moc prázdného místa.

Uznávám, že tohle je asi opsaný trend. Na mě prázdné místo už dávno nepůsobí dojmem, že to musím hned něčím zaplnit. Naopak, prázdné místo, široké okraje atd. působí seriózně, komfortně, profesionálně.

L.Z.J. píše:
1) Nadpisy Novinky a Záložky se mi nějak prolínají (Z je přes y). Je to určitě Operou, ale snad by to šlo ošetřit.

No nepovidej... Můžeš to upřesnit, hlavně třeba verzi Opery, operačního systému, případně screenshot. Protože styl byl otestován na většině prohlížečů (FF, IE7+8, Chrome, Safari i Opeře, jedině v IE5+6 se nezobrazuje ideálně).

Ajaj, jsem nějakej dlouhej. No a te´d si představte že by se ten text táhnul přes celou stránku. :-)
17.6.2009 23:10 - sirien
Píše:
1) Nadpisy Novinky a Záložky se mi nějak prolínají (Z je přes y). Je to určitě Operou, ale snad by to šlo ošetřit.

Mám Operu a nic.

Alek, ad šířka textů: Mňo, neřikám že jsem obhájce nějak extra dlouhejch textů, nicméně...
...když jsem poprvé začal chodit na Kostku, byl sem z PHP BB zvyklej na širší texty a tady mi to přišlo trochu stísněný. Teď koukám na PHP BB a příspěvky tam maj asi tak o... 5 nebo 6 cm víc. A je to už trochu moc. Ale myslim, že ještě tak 2 nebo 3 cm by šly. Možná by to chtělo jen pokusně zkusit nějakej grafickej návrh a podívat se jak to vypadá?

jedna podstatná věc aby nezanikla - je super že mě diskuse hned neházej na jíný projekty, ale to občas způsobuje ztrátu kontextu. Chtělo by to nějak vyznačit že i když zůstávám na hlavnim webu, tak si prohlížim projektovou diskusi
17.6.2009 23:41 - Alek
Tak jestli vás vytrhne nějakých 5-10 znaků navíc, to by asi šlo vcelku bezbolestně udělat, uvidíme. Ale přes 80 znaků na řádek nejdu, to mi webdesignérská etiketa zakazuje :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089270114898682 secREMOTE_IP: 54.163.221.133