Rytíř píše:
Pls, co je fomon?
Duch utonulého. Nekromanti Xarů je používali ve válkách jako vojáky. Existovaly celé eskadry bludných korábů.
Me-dea píše:
Dělo, které střílí sekané olovo, je určitě účinné proti pěchotě, jízdě a pod. Ale dělo, které střílí koule už ne.
Ehm.. ne. Proti pěchotě se používaly koule právě z potřeby dostřelu. Efektivní dostřel kartáčů byl cca 200 metrů. Dělostřelci je ládovali obvykle až těsně předtím, než útočníci dorazili k nim, protože jízda urazí těch 200 metrů dřív, než stačí znovu nabít.
Koule naproti tomu létaly až 800 i 1000 metrů a sevřené řady pěchoty byly dost vděčným terčem. Pěchota musela mít sevřené řady, aby mohla střílet salvami a čelit úderu jízdy (volně rozptýlenou pěchotu útok jízdy smetl prakticky bez odporu). Takže to bylo takové nůžky-kámen-papír a záleželo jak to vojevůdce odhadl.
Nicméně, nesmíte si představovat, že by tato střelba byla účinná v moderních měřítcích. Jen zcela výjimečně dokázala sama zničit nebo rozvrátit útok pěchoty či jízdy a obvykle ani nezpůsobila nějaké enormní ztráty.
Co se týče boje na moři, např. za severní války při střetu mezi dánsko-holandskou a švédskou flotilou došlo k tomu, že několik lodí bylo prostříleno úplně skrznaskrz a stejně se nepotopily. Potopit palbou kulí tehdejší loď bylo skoro nemožné, pokud to nekoupila prachárna nebo na lodi nevznikl požár. I za třicetileté války byla většina soubojů rozhodnuta abordáží přes nespornou vyspělost tehdejších děl.
Englund píše kuriosní historku o dánském princi Frederikovi, který byl během války Dánska s Hanzou zasažen projektilem jedné z prvních střelných zbraní. Jeho zranění bylo prý považováno za natolik bizarní, že "zemřel zuřivostí o tři roky později." Čili s účinnosti prvních střelných zbraní to nebylo valné a ještě dlouho vedle nich figurovaly luky a kuše. Změnu v námořním válečnictví neznamenala děla, ale vynález výbušného granátu, který v podstatě odsoudil dřevěné lodi do starého "železa". To je ovšem věc v zásadě pozdní a většinu pozdního středověku se válčilo s kulemi a kartáči.
To, co děla změnila zásadně, byl pozemní boj, resp. dobývání pevností. Staré hrady, skýtající s posaádkou pár mužů bezpečný úkryt loupeživým baronům, prakticky přes noc ztratily svůj význam. Staré hradby skvěle chránily před ztečí, ale vůbec před těžkými děly. Příkladem může být dobytí Smolenska Rusy během Chmelnického povstání. Vynález děl měl závažný sociální dopad, neboť hrady odbojné šlechty "mizely jako jednohubky ve chřtánu knížecích kanonů". Peníze na nová děla a zejména nové, nesmírně nákladné pevnosti, odolné proti dělostřelbě, měli pouze vládci a velká města. Šlechta nemohla na tuto pozici dosáhnout, což způsobilo zásadní sociální změny ve společnosti a vpodstatě přispělo ke vzniku absolutismu. Tudíž s děly obvykle přichází i velké změny ve světě,to je třeba si uvědomit. Ta ekonomika se prostě ošidit nedá.