Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
23.12.2019 02:47 - sirien
crowen: huh. To by asi byla dost složitá choreografie. Bojim se že v tomhle si musíš vybrat - cute herečku nebo schopnou šermířku... (EDIT: jestli teď tohle někdy najdou některý moje šermířský kamarádky, tak si asi procvičim parýrování... /EDIT)


Nicméně, dokoukáno. V principu se shoduju s crowenem, asi - 60-70%, cca... na csfd sem tomu dal 4* za to, že to mohlo dopadnout o dost hůř a vlastně to neni špatný. Tj. relativně se mi to líbilo, nadšenej nejsem.

Jinak e05 sice pospojovala většinu linek, ale byla vypravěčsky hrozně zmatená (skákala do stran, v čase...) a e06... jako fakt hezká bitva mágů, ale jinak ta emotivnost působila děsně křečovitě, protože když mi seriál svym stylem vyprávění nedá možnost se s těma postavama sblížit, tak mě fakt netrápí, když umíraj nebo se jim dějou ubližky.


Obecně mi přijde, že si pod sebou autoři uřízli větev tim že to zkoušeli vyprávět jako namátkový povídky. Tim, že na začátku začli všechny tři příběhový linky v prostředku bez jakýhokoliv vysvětlení a pak ve všech třech namátkou skákali sem a tam to působí jako hroznej neucelenej bordel. Míhaj se tam postavy, se kterejma člověk nemá možnost se nějak seznámit - Yennefeřina minulost je odvyprávěná ve zdánlivym detailu, ale pak se tam jen tak ad hoc skipne 30 let a její osobnost se celá posune a odůvodní se to jedinou větou. V jedný povídce se Yenn a Geralt potkaj, v dalšim díle se spolu už bavěj (a chovaj se k sobě) jakoby spolu měli už pár let románek (což samozřejmě v předloze maj, ale seriál nám to nějak totálně zapomněl ukázat, takže je fakticky sledujeme na druhym rande jak se bavěj o svym pokračujícim vztahu - makes perfect sense).

Casting je ze slabšího - Geralt ve skutečnosti asi dobrý, Yenn nejspíš taky (až na to, že to mezi nima nejiskří tak moc, jak by autoři rádi), trubadůr - podle vkusu, mě se asi spíš líbil, ale... Triss je katastrofa, Ciri je nudná šeď.

Předlohy se to v principu drží (byť sem si všim že kdekdo mrmlá, že to je dost ořezané popřípadě vyprávěné se slušnou volností, ale pro mě jako čtenáři, ale ne úplně fanouškovi to přijde ok; uznávám, že můžu kdeco přehlížet z nepozornosti nebo špatné paměti), ale všim sem si, že to místy nenápadně skáče pryč. Třeba co pamatuju ta Nilfgaardská čarodějka nepatřila k Akademii - a naopak se později přidala k Sesterstvu; to dost mění tu postavu (resp. vytváří to úplně novou) a trochu se třesu co to udělá s tou příběhovou linkou. Na ten posun zdůvodnění ohledně sterilizace sem si už stěžoval vejš. Podobnejch detailů tam bylo asi povícero a pokud si jich nějací větší sapkofanoušci všimli a dopálilo je to, tak je asi vcelku chápu.


Obecně... moje ochota zkusit s02 je asi větší než u Carnival row (kterej měl mnohem lepší průběh, ale dost mě znechutil závěr), ale jako že bych se na to nějak nemoh dočkat říct nemůžu. Asi sem ochotnej to doporučit ke zkouknutí, ale pokud to neuvidíte, tak vlastně o moc nepřijdete.


Víc asi nemá smysl psát, detaily sem už z většiny zmínil dřív.
23.12.2019 13:46 - Xeth
Mně se Witcher docela líbí. Není to pro mne kdo ví jaký hit, ale jsem spokojený. Jediné, co mi zatím tak nějak vadí (ve smyslu je škoda, že to neudělali lépe) je takové to klasické nesmrtící útočení potvor na Geralta. Ať je to kikimora na začátku, kde ho drží pod vodou a bodá po něm bez nějakého zjevného efektu nebo třeba pak jeho otloukání strigou o stěny, pohazování okolo a tlučení Geralta pro efekt, zatímco při svém vstupu na scénu zaútočí bez jakéhokoliv držení se zpátky.

Různá tempa vyprávění mi vyhovují, naopak jsem rád, že se nejede podle nějaké šablony, kdy v každém dílě by mělo být X boje (tak a tak dlouho), Y humoru a Z příběhu.

Zatím jsem ještě neviděl celou sérii, ale pokud bude podobně pokračovat, tak budu celkově spokojený.
23.12.2019 16:21 - malkav
23.12.2019 16:35 - pilchowski
něco jsem tu psal, ale nechám to radši bejt... nicméně mezinárodní tisk mi může bejt u prdele, za mně to má (byť těsně) ty 4*, jistě velkou měrou i z čtenářský nostalgie (už to číst nejspíš nikdy nebudu), ale jak už tady psali mnozí jiní, není to takovej průser, jak se čekalo
23.12.2019 20:30 - sirien
23.12.2019 21:00 - malkav
sirien: díky za vytažení toho staršího příspěvku, je na tom vidět, jak se můžou lišit reakce na Zaklínače ... podle mě se do hodnocení může promítat znalost knížek/her
23.12.2019 21:47 - sirien
malkav: typickej problém dnešní doby. Lidi mají dojmem že se musí vyjádřit ke všemu a kritici se nechávají strhnout aby byli "relevantní". Skoncíš pak s tím že Spáčilka píše recenze na MCU. To by možná ještě šlo kdyby se názory Spáčilek držely stranou pro publikum se stejným vkusem (resp. možná spíš žánrovým zájmem) a nemotalo se to dohromady s názory cílového publika a žánrově odpovídajících kritiků (Fuka...), jenže z takových mnoha Spáčilek pak někdo dělá agregovaná hodnocení (popř články o "reakcích zahraničních webů), která pak nedávají vůbec smysl a skoncíš s tím, že recenze na další sérii Doctor Who píší z většiny lidi co Doktora ani nic podobnýho nikdy nesledovali a ani je to žánrově nezajímá a hodnotí to podle svých kritérií, který sou ale fanouškům úplně ukradený (Star Wars totéž, Stát trek totéž... V podstatě cokoliv co je zrovna vidět, ať to je cokoliv, protože to letí tak k tomu musí něco napsat). Někdy to má velmi zábavné obraty, které tu absurditu ukazují dvojnásob plus ukazují že většina kritiků píše názory totálně náhodně a jen se snaží jít s davem (viz např srovnání Orville s01 a s02 na RT, to je hodně LOL když Orville znáš a můžeš to porovnat v kontextu skutečného rozdílu těch sérií). Výhoda je, že se tím poslední roky už začali všichni tak diskreditovat, že má jejich názoru už v podstatě nikomu nezáleží (viz ten Orville - po s01 bez ohledu na kritiky Seth vysmátej a Fox dal s02 s navýšenym rozpočtem, protože v kontrastu s hodnocením "kritiků" to bylo obecně přijaté jako velkej úspěch).
24.12.2019 12:32 - Xeth
Tak mám dokoukáno a za mne to je slušných 7/10. Ještě mne tam zamrzely ty dryády. Nějak jsem neměl úplně představu tak moc lidských amazonek.

Pokud jde o zmiňované černochy, tak mi jejich přítomnost nijak zvlášť nevadila. Pokud to není v předloze definováno, tak se neomezuji na demografii ras podle reálného světa. Proč by nemohli být někteří lidé tmavší nebo černí? Proč by jich měla být nějaká menšina? Proč by to měl někdo v tom světě řešit (pokud to nestojí za jasné popsání)?
V případě světa Zaklínače je jasné, že má slovanské kořeny. Nicméně se to tam hemží všemi možnými fantastickými rasami, tak nevidím důvod proč by měl být černoch problém. Není to slovanská Evropa. Samozřejmě, pokud se v předloze o černoších nějak píše a tady to nesedí, tak je to špatně, ale já si to nevybavuji (ale je to už drahně let, co jsem ho četl).


P.S.: Jinak pro jistotu dodávám, že nepatřím mezi lidi, kteří nutně musejí všude nacpat všechny rasy, pohlaví a kdesi cosi. Jen mi to nevadí, pokud to tam je a s ničím se to vyloženě nebije.
24.12.2019 14:01 - sirien
Xeth: tak to dílo není jen o tom co je psáno, ale i o nějakém kulturním kontextu z něhož vychází - což je plus mínus nějaký středověk v Evropském zasazení. Osobně mě tam černoši taky nerušili, ale ten styl "dáme je tam jakoby nic protože to je úplně normální" trochu jo.

Což ale když nad tím tak přemýšlím není ani tak o těch černoších jako spíš o tom že jak sem psal mi tam hrozně chybí nějakej širší kontext a představení toho světa jako celku a na těch "random černoších" to je prostě hrozně vidět - ono obdobně random tam sou elfové a dryády (konvergence je zmíněná dvakrát letmo v druhý půlce série, pořádně tam není ani vysvětlené kdo sou/byli zaklínači, proč a jak vznikli a proč už jich zbývá jen hrstka a vlastně to nikomu už moc nevadí...), ale elfové a dryády nemlátěj kontrastně do očí mezi rytíři středověkého královského dvora.
24.12.2019 14:49 - York
Xeth píše:
Pokud to není v předloze definováno, tak se neomezuji na demografii ras podle reálného světa. Proč by nemohli být někteří lidé tmavší nebo černí? Proč by jich měla být nějaká menšina? Proč by to měl někdo v tom světě řešit (pokud to nestojí za jasné popsání)?


Jako jasně, nemusí to mít kulturní konotace, který bys čekal, ale biologii tak jednoduše neokecáš. Když v baráku žije žije černej chlap s čenou ženskou a jedno z jejich dětí je bílý, tak to prostě něco znamená. To, že jsou rasy spojený s nějakou geografickou oblastí, taky není náhoda. Jejich promíšení je podmíněný významnou mobilitou obyvatelstva, pro kterou musí bejt nějakej zásadní důvod a ten historicky prakticky vždyky vedl ke značnýmu pnutí ve společnosti (a vlastně to tak je i dnodnes a ti filmaři to ostatně dělaj právě proto, že to ještě ani daleka zdaleka není ustálenej stav, a lidi stále mají potřebu řešit).

Je to prostě velká červená vlajka která cíleně upozorňuje na něco, co očividně s obsahem seriálu nemá vůbec nic společnýho. A nepříliš překvapivě to působí jako jakákoliv jiná velká červená vlajka tohohle druhu.

edit: Zerikánky byly super, btw.
24.12.2019 15:01 - Jerson
Rasismus, nebo obecněji xenofobie vždycky byla zásadním formujícím prvkem lidské společnosti. To že někdo vypadá odlišně a strach či nenávist k odlišným lidem, či dokonce odlišným tvorům funguje nějakých pět tisíc let. To že se v USA posledních 50 let snaží o opak je sice chvályhodné, ale spíše to jen zdůrazňuje rozdíl mezi reálným a fantasy světem.
24.12.2019 15:06 - LokiB
York píše:
Když v baráku žije žije černej chlap s čenou ženskou a jedno z jejich dětí je bílý, tak to prostě něco znamená


Si neřekl, co přesně to znamená :)
Teda podle mě to říká pouze to, že v některé linii předků jednoho z rodičů byl aspoň jeden běloch. Což, není zas tak moc, ve společnosti, kde se budou lidé černí i bílý mísit třeba i po stovky let.

Ono v Zaklínačovi toho není řečeno mnoho. Jako rozhodně měl ten svět i svůj "Orient". Taková Zerikánie. Bylo toho víc? Mapa nic moc, náznaky spíše jemné, popravdě je otázka, jestli údaje z povídek a románu jsou vždy sladěné (nejsou). Atd.

Já to beru tak, že když Zaklínače točili Poláci, tak tam žádní černoši nebyli a bylo to ok. Když ho točej američani, tak tam jsou celkem běžní, a je to taky ok. Kdyby Zaklínače točili číňani, tak ... :)

Extrémem jsou pak protesty různých rasových extremistů, když někde postavu černocha z předlohy nebude hrát černoch nebo indián atd. Nebo že homosexuála nehraje homosexuál atd. Však to nejsou dokumenty :)
My to tu většinově vnímáme pořád ještě dost jinak, než za oceánem, ale nic bych z toho nedělal.

Jerson píše:
To že někdo vypadá odlišně a strach či nenávist k odlišným lidem, či dokonce odlišným tvorům funguje nějakých pět tisíc let.


nevím, jestli je Amerika nejlepší příklad. Zajeď si do Kanady, nebo do Londýna ... tam černochy africké, karibské, pakistánce, indy, asiaty nikdo neřeší. Akorát to tak necpou do filmů.
24.12.2019 15:09 - Log 1=0
Popravdě, já nevím, jak přechod na jiný svět obývaný podivnými bytostmi, z nichž s některé si chtějí s lidmi povídat, jiné je sežrat, další oboje a některé ani jedno, ovlivní vnímání rasy, jejich rozložení společenské a geografické. Ale jsem si dost jistý, že ostatní to neví taky, takže respektuji právo tvůrců udělat si to, jak chtějí. I když jsou jejich důvody evidentně meta. Howgh.
24.12.2019 15:09 - sirien
No ono ne tak navíc teď napadá, že u Zaklínače to má ještě ten rozměr, že xenofobie, rasismus, pogromy a genocidy jsou živým tématem toho světa. Tvářit se, že barva kůže u lidí nehraje roli, protože se řeší elfové, je idealismus dost v rozporu se syrovostí předlohy - tak jak to je napsaný by v tom světě nikdo neměl problém segregovat černochy stejně jak elfy. Tvářit se že to je jinak bez dalšího vysvětlení je tak trochu zpronevěra předloze.
24.12.2019 15:13 - sirien
Loki: ono to je IMO spíš tak že protože v těch místech rasy nikdo neřeší tak je nikam moc nervou (i když, popravdě, taková BBC se už nějakou dobu taky dost "veze") - ta potřeba to řešit a pořád někam cpát je spíš ukázka nevyspělosti v daném směru.
24.12.2019 15:29 - York
Jako morální stránku věci hodnotit nechci, celkem chápu, proč to dělaj. Nic to ale nemění na tom, že to je jeden z nejvíc rušivejch prvků a kdyby si ho dokázali odpustit*, hodně by to tomu seriálu prospělo.

* Což nutně neznamená vyhnout se černochům úplně, ale aspoň nedávat tam černýho kudrnatýho elfa, černou vrchní "dryádu" mezi samejma bílejma a takový věci. Kdyby byly třeba všechny dryády černošky, neměl bych proti tomu vůbec nic. Černoch mezi mágy byl taky v pohodě. Někde to prostě smysl dává a někde ne.
24.12.2019 21:10 - LokiB
sirien píše:
Tvářit se, že barva kůže u lidí nehraje roli, protože se řeší elfové, je idealismus dost v rozporu se syrovostí předlohy - tak jak to je napsaný by v tom světě nikdo neměl problém segregovat černochy stejně jak elfy. Tvářit se že to je jinak bez dalšího vysvětlení je tak trochu zpronevěra předloze


To hodně záleží na tom, jak dlouho případně integrace lidí všech barev kůže probíhá. Jestli je to věc již vícero stovek let, tak se nad tím opravdu nikdo nemusí pozastavit a ten rozdíl mezi "nelidé" a "lidé odlišné barvy" bude větší, než kdyby černoši a běloši začali žít po boku před pár desítkami let.
Tak jako my tu dnes vnímáme lidi zrzavé, blond, tmavovlasé, jako něco, co už nerozlišujeme ... ale před dvěma tisíci let to mohlo být taky jiné, když byl mezi lidmi ryšavec :)
Ale ano, máš pravdu v tom, že v předloze nic takového není, takže v tomto to věrné nezůstává.
24.12.2019 21:31 - Xeth
sirien píše:
Xeth: tak to dílo není jen o tom co je psáno, ale i o nějakém kulturním kontextu z něhož vychází - což je plus mínus nějaký středověk v Evropském zasazení.

Jasně, ale podku se o rasách nějak detailněji autor nerozepisuje. Pak ten kontext může velmi dobře fungovat i s jinou abrvou kůže. Konec konců ten rasismus je zde veden spíš proti nelidským rasám, což ty lidské může naopak spojovat.
To je konec konců jedna z hlavních krás knih, že si člověk může domýšlet vše, co autor do detailů nepopsal.

York: Ono pnutí závisí na prostředí (a společnosti), na historii a na době mezi událostmi, které vedly jeho vzniku, a současností. Ne všude musejí nutně být tak radikální historické vztahy jako bylo otroctví v USA, někde něco podobného ani nemuselo proběhnout, nebo od daného bodu zlomu uběhly více než stovky let. Vezmi si jaký je rozdíl ve vnímání černochů při zrušení otroctví tehdy a nyní (tuplem při porovnání severu a jihu USA) - a to je to jen něco málo přes 150 let (připomínám, že už jsme měli i černošského přezidenta). Jaké to asi bude za 300 nebo za 500 let?

sirien píše:
No ono ne tak navíc teď napadá, že u Zaklínače to má ještě ten rozměr, že xenofobie, rasismus, pogromy a genocidy jsou živým tématem toho světa. Tvářit se, že barva kůže u lidí nehraje roli, protože se řeší elfové, je idealismus dost v rozporu se syrovostí předlohy - tak jak to je napsaný by v tom světě nikdo neměl problém segregovat černochy stejně jak elfy.

Právě, že to tam docela silně je a je to pokud vím vesměs ve smyslu lidé vs nelidé. To je právě to, pokud má společnost nějaké silnější téma, na ta slabší často snadno zapomíná. I když pominu to, co jsem psal výše k Yorkově příspěvku, nevidím problém tom, že by se lidé sjednotili v nesnášenlivosti vůči nelidem. Nicméně to je odbíhání od předlohy a domýšlení si věcí ve stylu "co kdyby." Tam nemá absolutní pravdu nikdo.
Pro mne jako čtenáře, resp. diváka, je důležité to, co je dané a z čeho mohu vycházet. Každý ať si pak domýšlí tu svou pravdu podle svého cítění.


K tomu by mne osobně obecně zajímalo, čistě mimo debatu o korektnosti, proč je takový problém černý elf? To elfové nemohou být černí (vynechme drowy, prosím)?

EDIT: LokiB +1
24.12.2019 21:44 - York
Xeth píše:
proč je takový problém černý elf?


Problém to není, jen to vysílá úplně jinej signál, než jak elfy pojal Sapek.
24.12.2019 21:56 - LokiB
York píše:
Problém to není, jen to vysílá úplně jinej signál, než jak elfy pojal Sapek.


Abychom se nepohybovali ve vágnosti - jaký signál podle tebe vysílí původní Sapkowského elf a jaký signál vysílá černý elf? Popravdě totiž v rovině konkrétních pojmů tomu, co píšeš, nerozumím :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081593990325928 secREMOTE_IP: 54.208.238.160