Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
15.4.2019 12:57 - Kropy
York: Pokud to takhle bereš, ale v tom případě neexistuje práce jednotlivce. Když koukneš na poděkování u prakticky každé knihy, tak najdeš poděkování za nějakou takovouto pomocnou práci, já týmovou práci chápu trošičku jinak, tak aby vyjádřila ten rozdíl mezi odbornou radou v určité oblasti a vyložené partnerství, kde ač je druhý člen týmu odborník na určitou oblast, pořád může zasahovat do příběhu i mimo ní.
15.4.2019 14:09 - LokiB
sirien píše:
To je fakt Loki trademark relativizace tohle.


A teď mi, siriene, poraď, jak mám napsat (abys to nebral jako relativizaci), když si myslím, že o produkování seriálu víte oproti skutečným producentům kulový a jen melete nesmysly.
Jako vážně ... není to míněno osobně a není to míněno na vše. Prostě některé vaše poznámky mi přijdou, že jsou od laiků, kteří o filmovém byznysu (a je to byznys v první řadě) fakt vědí málo, ale jako u trénování fotbalu, jak je zvykem, mají pocit, že to přeci ti ostatní dělají špatně a že je jasné, co by se mělo OPRAVDU dělat.

Dej mi nějaké typy, jak to tu můžu v případech, kdy to tak vidím, napsat, abys na to nemohl odvětit, že jen relativizuju, nebo že jsem k vám neuctivá.

Dík :)
15.4.2019 14:19 - LokiB
sirien píše:
Což je mimochodem důvod proč jí nesnášej skoro všichni kdo četli knížky, bez ohledu na to, co si o knížkách sami myslej. Což, abych byl fér, není jen mizerným výkonem Emilie Clark, ale i (hlavně?) tim jak nekonečně tu postavu zpznili scénáristi a jak to pak ještě dorazili režiséři.


Vidíš, a já nejsem takovej, abych po tobě, jak to děláš, chtěl citace, protože těm hodnocením "skoro všichni" atd.
Čili já relativizuju, ty házíš zobecněnejma hausnumerama, který sis tak trochu vycucal z prstu. Ale to ti říc nesmím, protože by to byla relativizace.
Čím musím podložit svoje tvrzení, aby to byl dovolený způsob diskuse proti tvému názoru?

Já jsem četl knížky až do půlky třetí dvojknihy, tam mě to přestalo bavit. Seriál jsem neviděl vůbec (až na vybrané scény).
A zrovna postava, kteoru hraje Clarcková, nebyla mezi těmi, které mě iritovali nejvíc. A to ani v těch scénách, co jsem ze seriálu viděl.
Ale ok, já jsem zaujatej, protože celej hype kolem seriálu považuju za magořinu, podobně jako u Harry Pottera.
15.4.2019 14:32 - sirien
S: ty choreografie tam sou dost špatný
L: nene, nejsou, obyčejnému divákovi se to líbí
S: obyčejnej divák je mizernej standard kvality
L: ve skutečnosti sem chtěl říct, že o tom nic nevíte

...jistěžes chtěl. Nemám nejmenší pochybnosti. Vůbec to nezní jakobys plácnul blbost a teď to zkoušel zakecat. (A ten implicitní náznak že buď a) o tom Ty něco víš nebo b) Tvé tvrzení že "to je vpohodě" nepotřebuje abys o tom něco věděl je vcelku zábavná třešnička).

Možná kdybys o tom něco sám věděl - jakože zjevně nevíš - tak by sis všimnul, že např. všichni kdo dělají nějaká fight review jsou ke GoT silně kritičtí. A to jak lidi co dělají čistě HEMA, tak lidi co dělají bojové choreografie profi (pro film), polo-profi (např. v divadle) nebo i amatérsky (např. v šermířsky-divadelních skupinách).

Viz např. Mat Easton a zbytek téhle YT HEMA party. Ale můžu Tě odkázat i třeba na nějaké české profesionály, např. Robert Waschka (ten ve skutečnosti nad GoT prská zhnusenim ještě víc než ti předtim).


Takže jako pokud chceš vyjádřit že si myslíš že o něčem něco nevíme, tak to můžeš napsat úplně normálně - ale asi se hodí to případně napsat hned a ne až zpětně v druhé instanci jako kouřovou clonu nad vlastním nesmyslným výrokem a navíc se to třeba hodí napsat tam kde to platí a kde se třeba náš názor rozchází s názorem těch profesionálů co o tom něco vědí - místo toho abysme se s nimi shodovali.

Ale prosím - já sem výše jmenoval dva profíky co mají ten názor stejný (nebo ještě kritičtější) než já - a v záloze mám případně pár dalších. Jsem si jistý, že své tvrzení o tom že o věci nic nevíme zvládneš taky doložit nějakými profíky co tvrdí opak? Jmenovitě? Ne?
15.4.2019 15:18 - LokiB
torchu mě tohle unavuje. Když už mě cituješ, tak mě cituj pořádně, protože jinak je to zavádějící a mě vystavuješ do situace, že bych měl obhajovat něco, co jsem neřkel:

Řekl jsem:
Píše:
Proč? Že to udělali tak, aby se to líbilo běžnému divákovi, který o fantasy bojích nemá moc potuchy?


A na tom trvám - myslím si, že to udělali tak, aby se to podle jejich názoru líbilo běžnému divákovi. NIKOLI, že se to ve sktuečnosti LÍBÍ běžnému divákovi.
Tak hloupej, abys tenhle rozdíl nechápal, podle mě nejsi. Takže si jen upravuješ moje výroky, jak se ti hodí.

Jestli selhali v tom, že se to stejně nelíbí normálnímu divákovi, nemám relevantní informace (a podle mě ty taky ne, jen kalíš vodu). Mě v těch scénách, které jsem viděl, neuráželi. Co jsem mluvil s dětma svých kamarádů, které na to koukali (věková kategorie 10 - 16 let), tak tomuhle malému vzorku diváků to taky nevadilo.

A opravdu si myslím, že o produkování seriálů nevíš skoro nic. Takže tvoje rozporování mého názoru, že choreografie soubojů je taková, jakou chtěli a nepovažují to za velký fail, které podkládáš názory lidí z branže HEMA a dalších jsou podle mě irelevantní.
Jsou to profíci na boj, nikoli na produkování seriálů. A tedy jejich názor nemá s obsahem toho, co jsem psal, nic společného. Opakuji, že netvrdím, že ty souboje mají dobrou choreografii z hlediska prefíků, ale z hlediska producentů seriálů.
Třeba to už teď pochopíš.
15.4.2019 15:23 - LokiB
Ještě poznámka: připomínáš mi kolegy v práci, kteří jsou Apple haters a každou chvíli zaníceně vyprávějí o tom, jak to Apple dělá špatně, jak je MacBook a jeho OS nepoužitelný, jak je iPhone naprd a nedá se v tom pracovat a vůbec celá Apple komunita, že jsou jen tupé ovce.
Na můj argument, že ale Apple vydělává více než naše firma, i když tedy podle všeho dělá sračky, které jsou nepoužitelné a nikdo by je správně nechtěl chtít a navíc se odmítají poučit a začít dělat věci správně ... reagují většinou tak jako ty.

Pochopitelně je snadné říkat, jak ostatní špatně dělají to, co sami neumíme, a ještě na tom vydělávají velmi slušné peníze.
15.4.2019 15:53 - sirien
LokiB píše:
Jsou to profíci na boj, nikoli na produkování seriálů.

Takže - uvedu 4 skupiny lidí co se s Tebou neshodují - vyzobneš si z toho 1 kterou si schopný nějak zpochybnit, zbylé 3 (které si původně zmínil sám, tj. profíky přímo se zabívající filmem / divadlem atd.) ignoruješ.

Uvedu 2 jmenovité experty v oboru, raději je ignoruješ úplně, že bys odkázal na nějakej svůj zdroj co by podpořil Tvoje tvrzení - nikde nic.

Napsal sem že ty scény sou udělané špatně a stojim si za tim - ty choreografie v GoT prostě z většiny nemaj moc dobrou úroveň. Napsal sem, že to je dost smutné v porovnání s kvalitou zbylé produkce, protože slušnější choreografie by je už tolik nestály, a za tim si stojim taky. Že to je celkově poměrně jedno, protože GoT je dramatickej seriál a ne akční seriál a že to běžnému divákovi stačí s tim nemá moc co dělat.

Smutné je, jak hrozně to pro Tebe začíná být typické. Někdo něco řekne, hned se vrhneš do opozice, když pak někdo vypíchne že je ta opozice trošku nanic, tak to začneš zakecávat, ale že bys uvedl nějaké zdroje na podporu svých tvrzení, to ne - zato nějakým přirovnáním za roh o kriticích Applu věnuješ celý další post, protože víc písmenek a víc obvinění udělá větší a větší kouřovou clonu. Chápu, že Tě to unavuje, takovýho zbytečnýho psaní by unavilo kdekoho.
15.4.2019 15:58 - York
LokiB píše:
Opakuji, že netvrdím, že ty souboje mají dobrou choreografii z hlediska prefíků, ale z hlediska producentů seriálů.


Řekl bych, že většina diváků pozná, jestli to člověk, kterej mává mečem, aspoň trochu umí. Herci to samozřejmě v drtivý většině neuměj, ale od toho tam maj choreografy, aby je vždycky tu jednu konkrétní scénu naučili (nebo to zahráli místo nich).

Každopádně když tam je ve výsledku Brienne, která má bejt schopná porazit nejlepší šermíře široko daleko, a máchá s mečem jak s kládou, tak to prostě nevypadá moc přesvědčivě.


PS: BTW poslední dobou se tu pomalu víc textu týká toho, kdo jak diskutuje, místo tématu. Neřekl bych, že to je ku prospěchu debaty.


Kropy píše:
Pokud to takhle bereš, ale v tom případě neexistuje práce jednotlivce.


To jsem snad i říkal, jestli si dobře vzpomínám. Každopádně máš pravdu, že jsem se do toho trochu zamotal. Když jsem psal, že týmová práce tvůrců seriálu může bejt ku prospěchu oproti tomu, kdyby to psal Martin sám, tak jsem tím mínil spíš rozdíl v organizaci práce v týmu než to, že by Martin s nikým nespolupracoval.

Někdo to samozřejmě musí kreativně vést, ale i tak mi přijde lepší, když se přímo do tvorby zapojuje víc lidí. Rozhodně mám tuhle zkušenost s věcma, na kterých dělám. Ale je fakt, že já rozhodně nejsem geniální autor, takže v tomhle asi nemám tu správnou perspektivu :-)
15.4.2019 16:04 - sirien
A to je zrovna Brienne v GoT ve skutečnosti ještě z těch lepších :)
15.4.2019 16:11 - ShadoWWW
Nakonec jsem si skutečně přivstal a díval se už v pět ráno. První díl nové série se mi moc líbil.
15.4.2019 17:11 - shari
sirien píše:
Myslíš na ty co četli knížky (+ pár těch co maj soudnost s postavama) a pak na seriálový fanynky? Plus na ten zbytek co znaj jen seriál a ta postava jim je ukradená protože je ta její linka ze zámoří nebere? Jo no. :)

A pak jsou tady ti, kdo ji nesnášeli už v knížkách a její seriálovou linku se snaží pokud možno ignorovat, takže nějaké herecké výkony jsou jim ukradené. :)
15.4.2019 17:24 - Šaman
Když si odskočím ze seriálů do filmů, tak je krásně vidět rozdíl mezi průměrným akčním hercem a např. Keanu Reevesem. V Matrixu (tom jediném samozřejmě:) by asi prošla i slabši choreografie, protože ten film má více rovin a většina byla velmi nadprůměrná. Ale jim se povedlo natočit to tak, že jen akční složka by tomu filmu vynesla vysoká hodnocení.

Teď točí Johny Wicky a tam je to už na akci (a hláškách) založené. Kdyby to nebylo perfektně natočené gun-fu, bylo by to o ničem.

---
Seriál Hra o trůny má velkolepou výpravu, kulisy, mnohovrstvé dějové linie a atmosféru. To je dost na to, aby to byl aktuálně nejsledovanější seriál všech dob. Ale to neznamená, že tam jsou nějak super natočené bojové scény. Když si vezmu, co je za výstřižky na YT z Matrixu a z Johna Wicka, tak jsou to vesměs všechno boje (nebo nějaká atmosferická scéna, že tohle není někdo, ale TEN John Wick).
Když si vezmu vystřižky z GoT, tak jsou to veměs dramatické, šokující a CGI scény. Draci, Dany vycházející z města se zástupy armády, souboje armád v panoramatickém pohledu, soud s Malíčkem… šermířské souboje tam jsou až na nějakém třetím až čtvrtém místě a samostatně zas tak epické nejsou. A úspěch seriálu to moc nepodrývá.

Ostatně tvrzení, že Apple prodává předražené produkty, kde větší část ceny je značka může být pravdivé stejně, jako tvrzení, že Apple je komerčně nejúspěšnější výrobce ve svém segmentu. Každé tvrzení mluví o něčem jiném. A ne, komerční úspěch a technická kvalita produktu spolu nemusí korelovat.
15.4.2019 17:36 - sirien
Jinak na tohle téma mi přijde smutný i to co psal York. Jedna věc je, že maj povšechně špatný choreografie - druhá věc je, že je na těch hercích (některejch, teda) strašně vidět, že ten meč neuměj pořádně ani držet.

To je něco co pochopim a odpustim u béčkovýho filmu nebo b/c-čkovýho seriálu. Dokonce bych jim to odpustil i v GoT někdy v první sérii, když ještě netušili jak moc se to chytne atp.

Ale v momentě kdy bylo jasné, že GoT je mega úspěch, produkční rozpočty šly nahoru a bylo zjevné, že mnohé herce čeká X dalších sérií... jako čekal bych že minimálně ti co hrají bojově zdatné postavy které navíc mají bojové scény* dostanou nějaké aspoň základní zaškolení. Neřikám že maj projít plnym HEMA kurzem, ale čekal bych že je někdo naučí minimálně jak tu zbraň držet, jak s ní stát a jak s ní provádět základní pohyby tak aby to působilo správně a přirozeně (to je základ se kterym je pak slušnej choreograf už schopnej vytvořit dobře vypadající scénu i když herec neni žádnej kaskadér). Bohužel při pohledu na mnohé herce z GoT mám naopak dojem, že za těch 8 sérií natáčení je nic takového nepotkalo ani z vlaku.


* To není nutně totéž, mimochodem - např. Grey Worm nebo Baristan Salmy sou technicky vzato výborný bojovníci, ale v seriálu (a ani knížce) ve skutečnosti nikde nijak moc nebojujou; naopak např. Tyrion je mizernej válečník, ale v seriálu (a knížkách) bojuje hned několikrát. Mám teď namysli postavy typu Brienne, Hound, Jamie, John, Bronn...
23.4.2019 00:52 - York
Asi jsem autory seriálu přechválil. Druhej díl a pořád se nic neděje. Tak snad příště.
23.4.2019 09:07 - LokiB
York: četl jsem na to smíšení recenze a diskuse. Část diváků je naštvaná, že je to protahované, konverzační a málo krve. Další to obhajují, že přeci až se začne bojovat, tak už na řeči nebude čas, takže je dobře, že teď si postavy ještě nějaké to slovo vymění. Většina už od příštího dílu čeká jatka :)
23.4.2019 09:35 - Shako
York píše:
Asi jsem autory seriálu přechválil. Druhej díl a pořád se nic neděje


Myslím, že to byl čistý díl pro milovníky série - protože poznat, u každého setkání, kdo má s kým jaký vztah, proč a jak se ten vztah mění/změnil byla fakt výzva.
23.4.2019 09:48 - sirien
Loki: přestaň číst Spáčilku, neni to zdravý ;)
23.4.2019 10:05 - LokiB
sirien: ano, diskuse u Spáčilové byla jedna z nich (je nezdravá jen Spáčilová, nebo i diskuse u jejích článků? :)). kromě toho jsem četl i více "fanouškovské" ;) případně některé přímo "fanatické", co linkovali závislí kolegové z práce
23.4.2019 10:19 - sirien
Diskuse u jejích článků bývá naopak ozdravná :D

Po dočtení její recenze* ale Tvůj post působil jako deja vu. Popř jako tldr přepis :)

Osobně mě trochu míjí co že to ty "zklamaný fanoušci" celý ty roky sledovali a mám trochu pochybnost jak moc je ten křik na internetu reprezentativní vůči divácké populaci.

* (Já vim, ona za to nemůže - chtěla by recenzovat psychologické thrillery, sociální dramata a jiné věci z oblasti seriózní kinematografie a místo toho je dneska nucená pořád psát o nějakých fantasmagóriích z komiksů nebo s drakama.)
23.4.2019 10:22 - York
Shako: Neříkám, že tenhle aspekt vyprávění byl celej špatně, ale vytrhnout ze všeho, co seriál tvoří, jednu věc, a udělat o ní dva díly v řadě?

Nejde jen o krev a boj, ale o to, aby se vůbec něco stalo, aby se věci někam posunuly.


Minor spoiler: Ani konfrontace mezi Daenerys a Jonem se nevyřešila. Mělo k ní dojít už v prvním díle (čekali jsme na ni celou minulou sezónu), došlo k ní až ve druhém a vyznělo to do ztracena.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10493087768555 secREMOTE_IP: 52.55.55.239