Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
25.8.2020 13:42 - sirien
LokiB píše:
Ale už není moc těch, kteří to dokážou natočit do podoby seriálu, který má hodně fanoušků.

Takových je hromada. Koho moc není jsou lidi od marketingu, který dokážou libovolnej shit velkolepě prodat.

Hodnocení seriálů typu Lost má jeden hypotetickej a jeden reálnej problém.

- hypoteticky možná jsou lidi co to z kraje suprově ohodnotí, ale pak když je to dopálí už své hodnocení nezmění (ať už protože se na to vyfláknou, nebo protože to nechají jako hodnocení "toho když to ještě bylo dobrý" - to třeba vím že dělá dost lidí u Hry o trůny, celý seriál hodnotí dobře a když se jich zeptáš proč tak řeknou "hej, první 4 série fakt stály za o...") - jestli to tak je ve větší míře a v jak velké naprosto netušim.

- reálně tam dojde k tomu, že hype přitáhne děsně moc lidí kteří normálně seriály nesledují (minimálně ne seriály z daného žánru) - ti jsou pak strašně "laciné" publikum který utáhneš na vařený nudli. Což neni nic proti nim, tyhle lidi to upřímně baví - že tam jsou ohraná klišé, vykradené věci, špatně zpracované pointy je nezajímá, protože to lepší zpracování prostě neznají (a znát nebudou, protože jak daný seriál skončí, tak od věci zase utečou). Tohle mě mimochodem nehorázně jebe třeba u Westworldu, kterej je IMO objektivně lacinej a brutálně prázdně "pretentious", předhazuje náměty a pointy co byly už mnohokrát zpracované mnohem líp (byť třeba ne tak vysokoprodukčně - i když někdy i to), ale sledujou to lidi co se s něčím podobným potkaj poprvé a hrozně to žerou.

Což neřikám, že divácké hodnocení nemá hodnotu - popravdě pro mě osobně to je pomalu poslední hodnocení, co má vůbec nějakou hodnotu (má nenávist ke kvasi-intelektuálním kritikům je obecně známá...), ale říkám, že i tady je potřeba zvážit kontext toho hodnocení. (Např. všimni si že známé SF seriály a filmy co se dostanou mimo SF fanoušky mají zpravidla cca o 20% nižší hodnocení, než by si "zasloužili", protože většina diváků co je potká prostě nemá vztah k žánru - na csfd to je vidět víc než na imdb, na imdb to bývá tak 10%, ale je to konstanta kterou se vyplatí brát v úvahu když se díváš jaké má něco hodnocení. U těhle hype- věcí to je podobný případ.


LokiB píše:
zde z mnoha úst zaznívalo, že nijak nevadí, když se vše spoluvytváří za pochodu a jsou do hry jen nahozená témata, která se postupně nějak vyvrbí, ale nevadí (ba co víc, je to zajímavé), že dopředu není jasné jak a proč.

No jo, jenže to nesmíš ignorovat kontext a předmět k němuž je tvrzení vztaženo.

Např. mezi připravenou a improvizovanou detektivkou je dost rozdíl. Osobně mám za to, že improvizovaná detektivka reálně neni detektivka jako žánr (York mi v tom zarputile oponuje, nicméně nemá pravdu). To neznamená, že improvizovaná detektivka je špatná hra.

Ono je taky rozdíl v tom co máš připravené, co necháváš aby se vyvinulo a co s tím co se vyvíjí uděláš. Říct "je ok nechat to vyvinout" není (nutně, zdaleka) totéž, jako "nechat to vyznít do ničeho" nebo "nijak to dál nemoderovat" nebo "nesnažit se to pak navést do nějakého závěru" atp.


Gediman píše:
Jak to můžeš vědět, když jsi to nedokoukal?

Protože non-ending Lost je příslovečnej a v seriálovejch fandomech se z něj stal running-joke, kterej fanoušci, youtubeři i kritici občas dropnou jako jízlivé nebo ironické srovnání? A kterej měl svého času mrtě vlastních parodií?
25.8.2020 13:42 - Jerson
LokiB píše:
Jsem dalek toho říkat, že ti druzí jsou ti špatní. Ale zkuste připustit, že ti první také existují :)

Jak jsem psal - když jsem takové hráče hledal, bylo jich málo a spíše v kategorii "nevadí mi to" než "chci to tak". Takže až nějaké takové potkám, připustím, že můžou existovat.

U diváků seriálu jich nejspíše bude víc, i když zrovna nevím zda je uspokojil Lost (který na csfd.cz má vysoká hodnocení od lidí, kteří ho hodnotili v průběhu), ale to může být dané i tím, že u složitěji vystavěné záhady jsou všechna možná vysvětlení pitomá a celkový dojem by mohly jen zkazit, takže tihle diváci žádné rozřešení nechtějí. Občas argumentují i tím, že žádná záhada nemůže mít řešení, protože pak by přestala být záhadou, a vadí jim, když se někdo snaží na vysvětlení přijít.

U nich nemám problém připustit existenci. Z mé zkušenosti často odmítají připustit i reálná vysvětlení reálných záhad.
25.8.2020 13:52 - Gediman
Píše:
Protože non-ending Lost je příslovečnej


Lost měl ending výborný. Jestli hledáš non-ending, koukni na Twin Peaks (že by Lynch natočil další řadu a že by tu řadu příběhově ukončil, s tím nikdo moc nepočítá... ale mysteriózno vygenerovalo o to větší).
25.8.2020 13:57 - sirien
Gediman píše:
...Udělat nevysvětlitelné a nevysvětlené mysteriózno dokáže kdejaký blb. ...

Když je ale podané dobře, napínavě a skutečně mysteriózně, pak je to skvělý výsledek.

Jenže takové příběhy obvykle mívají těžiště v něčem jiném, než v záhadě samotné. Bohužel, udělat příběh tak, abys divákovi skutečně prodal to "něco jiného" a záhadu, která je neustále na očích, upozadil natolik, aby ho vlastně nezajímala jako těžiště příběhu, je... VELMI netriviální.

Zajímavé je, že i seriály co to zvládly často nakonec tu záhadu řešily. Typicky třeba u Stranger Things mi bylo (z kraje, dokud to samy nezačly rozvádět) úplně ukradený, co je vlastně Eleven zač a odkud má ty schopnosti co má a co za potvoru je ta potvora atd., protože mi přišlo naprosto cool že to je o těch dětech (a teenagerech a civilních dospělých) v té situaci a to by mi bohatě stačilo a nic víc by tam být nemuselo.

Twin Peaks sem neviděl (...protože nesnášim kvasi-intelektuálně přeceňovanýho art-patlala Lynche, tak sem doteď nějak nenašel odvahu), ale co sem slyšel od fanoušků, tak tam to těžiště taky není v těch záhadách samotných, ale v těch weird interakcích, které jsou jimi způsobené.

Šestý smysl záhadu řešit nepotřebuje, protože "I see dead people" je pop-kulturní trope už někdy od devatenáctého století minimálně, takže ho lidi prostě přijmou, nicméně i kdyby to nebyla ustanovená věc, tak by to tam opět fungovalo i bez toho (...proč vidí mrtvé lidi? Úplně jedno, je to jen výchozí premisa, ten příběh je o tom ve skutečnosti neni)

Některé zombie nebo obecně postapo filmy tohle splňují - odkud a jak se vzaly zombies nebo apokalypsa jim je úplně jedno. Sice to není úplně "záhada", ale ten princip tam je stejnej.


Takže ano, některá tajemství mají zůstat neodhalena. Ale taková musí být velmi dobře rozmyšlena a prezentována tak, aby to skutečně platilo - což Jar Jarovy slavné mystery boxes fakt nejsou.
25.8.2020 13:59 - Jezus
Gediman píše:
Některá tajemství musí zůstat neodhalena.


Nemusí, nicméně mohou ;-) Já v (původním) Deux Ex Ilimináty dost zlikvidoval (co si pamatuju a pokud samozřejmě nechtěli, abych si přesně to myslel :-O) a pocit mi to dalo skoro božský (i když to možná umocnil fakt, že jsem se bohem prakticky stal ;-) ).

Nicméně tvůj point beru. Trik je v tom, že odpověď "stojí za tím tajmená organizace, která chce ovládnout svět (a říká si Ilumináti)", případně "arazili jsme na její lokální odnož a překazili její plány", je samo o sobě dostatečná a uspokojující odpověď. Ty prostě už nemusíš dopátrat, že v jejím čele ve skutečnosti stojí dvě myši, ani jim to překazit, aby to mohly příští večer zkusit znovu, ale odpověď jsi dostal.

To je to samé jako třeba "stojí zatím mimozemšťani, co dělají (genetické) pokusy na lidech". To jako odpověď často (docela) stačí, rozhodně v rámci některých žánrů. Co už vědět nemusíš, je, co se tak asi mohou dozvědět průzkumem lidského zadku (a možná ani nechceš :-) )
25.8.2020 14:06 - Gediman
Píše:
Jenže takové příběhy obvykle mívají těžiště v něčem jiném, než v záhadě samotné.


Přesně tohle je ale Lost. Je o postavách, jejich vztazích, motivacích a vývoji. Dokonce samotné finále na tomhle stojí. Uznávám ale, že pokud člověk Lost neviděl a jen si o tom přečetl, to nemůže moc pochopit. Taky bych to nechápal. Musí si tak nějak s těmi postavami vybudovat vztah, nebo jak to říct. Chce to to immersion do děje, sledovat poctivě každý díl, aby sis to celé na konci vychutnal. Časová investice možná velká, ale vyplatí se. Zážitek je fenomenální. Na konci jsem ronil manly tears.

Lost má mystery boxes, ale o nich ten seriál vůbec není. Kdo si myslí opak, nemůže nikdy pochopit.

Trochu mi tak nějak vadí, že si z Lostu pamatuju pořád dost, takže nevím, jak moc si ten rewatch vychutnám :)
25.8.2020 14:12 - sirien
Gediman píše:
Přesně tohle je ale Lost. Je o postavách, jejich vztazích, motivacích a vývoji.

...které mnoho lidí považuje za shit, co sem si tak všim (zejména v druhé půlce a extra ve finále), takže job well done, Jar Jar standard.

...a navíc to je mizerně prodané, protože kdyby to skutečně bylo o tomhle, tak by na konci nebyla taková hromada diváků naprosto otrávených z toho, že nic nebylo vysvětleno.
25.8.2020 14:18 - Jezus
Jasně, proto jsou tam v prvních sériích všude narvaná ta záhadná čísla a spousta dalších věcí, protože to ve skutečnosti nemá být o tom a tohle nemá natáhnout diváckou pozornost a zvědavost. Jistě.
25.8.2020 14:18 - Gediman
Sirien: Já bych zase mohl říct, že většina lidí to považuje za kvalitní dílo a skvěle podané. Já vždycky rád dodávám, že je to jediné Jar Jarovo dílo, které nestojí za hovno (ok, nedělal na tom jen on, což je možná ten důvod).

Ale hele, když chceš dát na pár negativních recenzí, tak dej. Vadit mi to nebude :) Jen říkám, o co přicházíš. To máš jako s Voidem :D
25.8.2020 14:24 - Gurney
Gediman píše:
To máš jako s Voidem

Nejlepší recenze na Lost vůbec.
25.8.2020 14:24 - Gediman
Jezus: Zrovna čísla mají svůj vliv po celý seriál. A neřekl bych, že nějak natahují diváckou pozornost nebo zvědavost. No ale i kdyby, tak tím lépe, protože člověk mezitím pochopí, o čem to je :)

Jasně, taky jsem si prvních pár sérií myslel, že je to o záhadách. Jenže není.
25.8.2020 14:26 - Gediman
Píše:
Nejlepší recenze na Lost vůbec.


Právě že vůbec ne, vzhledem k tomu, že Void nehrál. :)
25.8.2020 14:36 - Jezus
Gediman píše:
Zrovna čísla mají svůj vliv po celý seriál.


A je alespoň u nich naznačeno, o co jde? Beru všechno, včetně vysvětlení Kabalou, ale je to v tom seriálu? Nebo kterou vztahovou linku díky tomu mám lépe pochopit? :-)
25.8.2020 14:48 - Gediman
Jezus: Vysvětlují mimo jiné důvod, proč jsou hlavními postavami zrovna tyto postavy...

Více zde: ---spoilers---
25.8.2020 16:33 - LokiB
sirien píše:
No jo, jenže to nesmíš ignorovat kontext a předmět k němuž je tvrzení vztaženo.
+
(York mi v tom zarputile oponuje, nicméně nemá pravdu)


Snažil jsem se. A zrovna třeba na Yorkovy preference jsem myslel :)

Chápu, že v diskusích je těžké odhadnout, na co se kdo odkazuje, protože tu hodně lidí říká nějak příbuzné nebo v něčem podobné, ale v něčem zas odlišné věci. a vztažení se k části z toho pak může být matoucí.

Jezus píše:
Jasně, proto jsou tam v prvních sériích všude narvaná ta záhadná čísla a spousta dalších věcí, protože to ve skutečnosti nemá být o tom a tohle nemá natáhnout diváckou pozornost a zvědavost


No a?
Já bych s vyzněním první série, ohledně bunkru a odpočítávání neměl problém, i kdyby se to nijak nevysvětlilo (jakože teda se to v S01) nevysvětlí. Za mě ok.

Když jsem to tehdy sledoval, bavily mě na tom mezilidské vztahy v zajímavém prostředí, ta story, které měla potenciál, vícero zajímavých postav, některé koukatelné.
scénář i režie zajímavé.

Ale jako jo, jestli to někoho sere a nesnáší to, beru, proč ne.
25.8.2020 17:52 - Jezus
:-) Dobrá náhoda, protože zrovna tohle jsem myslel v kontextu celé série a jako oponování Gedimanovi, že celý seriál byl hlavně o postavách a to tajemno tam bylo jen do pozadí.

Ale jo, v první serii těch záhad (co si pamatuju) nebylo tolik (a čím dál větší wtf) a příjemně okořeňovali tu linku s tím, jak se parta lidí snaží přežít na "pustém" ostrově. Však jsem říkal, že první série docela dobrá.

Že se to nakonec nevysvětlí trochu zklamaní, ale ve finále bych jim to odpustil. Prostě seriál o lidech na pustým ostrově s prvky tajemna.

Jenže pak se to prostě nabaluje, pořád se pracuje s napětím "co se v dalších dílech zase odhalí", "jaká další záhada se objeví" a dál se to rozvíjí a nikam to nevede. Tohle už je v podstatě podraz.

Pokud na to od začátku (nebo dál) koukáš jako na příběhy postav v nějakým weird prostředí, co vlastně nemusí nikdy dávat smysl, ok, můžeš si to užít. Ale takhle se ten seriál ve svým průběhu moc netvářil, vzbuzoval prostě jiný očekávání (soudě podle reákcí hafo lidí).

Já tak nějak v průběhu druhé serie pochopil, že se to asi stane (plus mě přestalo bavit sledovat, kdo s kým momentálně spí nebo chce spát), takže jsem to ukončil v dobrým. Ale z toho, co jsem pak sem tam viděl (a hlavně slyšel), jsem za včasné ukončení fakt rád :-)
25.8.2020 20:26 - Vaarsuvis
Zhlédnut Outlaw Star. Hezký odpočinkový seriál o 26 epizodách, s vydařeným world-buildingem a krásnou animací.

Žánr je space western, tedy jako Cowboy Bebop, vzniklo to i ve stejnou dobu.
28.8.2020 00:17 - Pjotr
Ty jo, ten Starbuck obrazek je dobry wtf... vubec jsem netusil ze Faceman hral v BSG
28.8.2020 00:47 - sirien
Starbuck and Starbuck in Starbucks, all named after Starbuck? Klasika :)
30.8.2020 13:52 - Naoki
Tak toto moc netrvalo a už se mi to zahnusilo
BSG S1E9 SPOILERS
jako fakt ten Gaius je tak strašně dementní charakter. Chápu že ho jedou jako kliše chytrého zbabělce, kterému jde v první řadě o vlastní přežití, v druhé o sex a ve třetí o prestiž (me me me), ale že se rozhodne že bude ignorovat výsledky vlastních testů?? A že si to nechá jen tak pro sebe?? Jako WTF je tohle za myšlení?
Prosím řekněte mi že tohle se mu brzo vymstí a dostane za to nějak do huby, protože jinak to zalomím taky poměrně brzy...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.11660885810852 secREMOTE_IP: 3.227.252.87