Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
4.1.2020 20:17 - Log 1=0
Sirien: že je slovo zavádějící, je pro mne dostatečný důvod, abych se proti němu ozvat. Protože zavádí.

Jerson: To máš pravdu. Úplně mi to uniká. Vysvětlíš mi to?
4.1.2020 21:23 - Jerson
Odklonim se od filmů a seriálů, aby to bylo evidentní.
Jsou třeba veganští aktivisté, kteří aktivně agitují a přesvědčují lidi, aby najedli živočišné produkty. Nevím zda jsou aktivisté, kteří někoho po přesvědčují, aby nejedl zeleninu a jedl maso, ale to je jedno. Pokud by byli, tak by to byli také aktivisté.
A pak je hromada lidí, kteří neagitují ani pro jedno - ale když čtou agitaci veganských aktivistů, tak jim jejich existence vyloženě vadí, a dohadují se s těmito vegan aktivisty. A takoví jsou anti-aktivisté. Kdyby žádní vegan aktivisté neexistovali, budou tito lidé pasivní, nebudou ani anti-aktivisté, a už vůbec ne aktivisté.
Už to chápeš?

A dál bych se chtěl věnovat raději seriálu Expanse.
6.1.2020 16:42 - sirien
Takže. Expanse. Proč ne.

s04.

SPOLIER-FREE:

Hodně podobná s01 - rozjíždí se několik zdánlivě nesouvisejících linek co se až postupně začnou nějak sbližovat. Za mě asi ok, všechny ty linky byly relativně zajímavý, i když každá něčim jinym:

Nosná linka Holdena&spol na Ilusu (nemám rád Beltery, ale srsly, "Nová Země" je nejen zoufale nenápaditý, ale s těma dalšíma víc jak 1000 planetama taky fakt retardovaný pojmenování, takže Ilus) funguje v podstatě jako hlavní příběh série a za mě je fakt dobrá - byť některé pasáže mi přišly trošku nedotažený (např. nějakej trošku větší úvod do toho jak tam vedle sebe ne/fungovali Belteři a Pozemšťani před příletem Roci by nebylo od věci, podobně Miller a Red Eye sou... na to jak málo tam toho o nich je to je servírované moc napřímo než aby to působilo tajemně, takže to působí trochu chudě. Ztracená příležitost pohrát si pocestě s nějakejma abstraktnějšíma scénama a záběrama.

Pozemská linka je v podstatě celá jen charakterizace Avasaraly. A vcelku dobrá. Bobbyina linka je naopak celá o charakterizaci Marsu. A přišla mi popravdě trošičku chudá a vůbec by mi nevadilo, kdyby tam z té Marťanské společnosti a jejích změn ukázali nějak víc, byť třeba míň intenzivně.

Belterská linka je očividně jen příprava zápletky do další série - což je super, působí to přirozenějc když to je vtisknuté už tady.


Každopádně oproti původní s01 mi přišlo že tady trochu chybí tempo a větší sázky. Problémy na Ilusu v podstatě zůstávaly izolované na Ilusu, na Zemi zas o nic moc velkýho nešlo, na Marsu to bylo o komorních příbězích a Belterská linka někam vygradovala až na úplném konci. S absencí něčeho tajemného na pozadí (jako byla protomolekula a Maova korporace v s01 a s02) tomu prostě něco nějak chybělo.

Za mě pořád solidní a neni tam nic moc iritujícího (ehm... viz níže spoilery), ale prostě tomu chybí to něco navíc, co sem tam v předchozích sériích cítil.

Za mě... takovejch 70-75%.



MINOR SPOILERS - Postavy

Posádka Rocinante mě už začíná poněkud nudit a místy až iritovat.

Holden je otravnej idealista s nevyléčenym protivnym spasitelskym syndromem a v s04 navíc i dost pokrytec, když tam vůči některým aplikuje idealistická měřítka naprosto bez kompromisů a má k tomu kecy o civilizaci a tak - ale u jiných si sám hraje na soudce a porotu a věnuje jim kompletní milost dle vlastního úsudku, jen protože o to škemrá jeho milenka. Boo-hoo.

Když je řeč o jeho milence - Naomi mi po těch všech různejch kotrmelcích z s02 a s03 přijde trochu vyždímaná a o ničem. (...to be continued...)

Amos je jedinej zajímavej a naštěstí dostává i nějakej prostor.

Alex má potenciál, ale je zadupávanej do pozadí příběhu a vlastně se kolem něj nic neděje (trošku nefér i vzhledem k tomu jak se jeho herec zasloužil o přežití seriálu... no nic).

...objevení se Naomina syna a to zrovna uprostřed nového aktuálního dění pro mě bylo fakt hnusný WTF a laciný drama, který mi fakt zkazilo dojem - zejména protože tam už živě cítim ty blížící se emotivně dojemný scény, který budu mít chuť otráveně proklikávat.

Plus smrt mojí oblíbené postavy mému dojmu z konce série taky moc nepomohla :/
6.1.2020 16:59 - LokiB
Log 1=0 píše:
To máš pravdu. Úplně mi to uniká. Vysvětlíš mi to?


Co je na tom nejasného?
Anti-komunisté jsou proti komunistmu, anti-imperialisté proti imperialismu ... ergo kladívko anti-aktivisté jsou proti aktivismu. Lidé, kterým vadí princip "aktivismu" jako takový.

nepřu se, že když si budeš hledat definici ve slovníku, tak tam najdeš, že aktivista je každý, kdo dělá jakoukoli aktivitu ve veřejném prostoru. budiž. Obecně mám za to, že se to tak dnes nepoužívá, proto jsem i anti-aktivismus použil adekvátně.

Z toho důvodu mám i za to, že to slovo ani jeho použití není zavádějící, protože kdo chtěl, ten ho pochopil :)
6.1.2020 17:18 - Gurney
LokiB píše:
Anti-komunisté jsou proti komunistmu, anti-imperialisté proti imperialismu ... ergo kladívko anti-aktivisté jsou proti aktivismu. Lidé, kterým vadí princip "aktivismu" jako takový.

Takže tím vlastně myslíš "tradicionalista" :)
6.1.2020 17:27 - sirien
Gurney: no, ve skutečnosti jako ne, ale popravdě mi celá tahle diskusní linie už začíná připadat že patří do Rozličnýho na RPG Fóru než sem.
8.1.2020 08:31 - Jerson
Expanse s04 shlédnuta

Menší spoilery
Některé věci jsem nechápal na začátku, jiné i v průběhu série. Třeba to že Mars zastavil terraformaci a rozebírá vojenské lodě mi přišlo jako dost unáhlený krok, než jsem pochopil, že průzkumem světů přístupných díky Sféře se )nejspíš) zjistily tisíce planet,na kterých už lidé můžou přežít. Sice mi i pak moc nedává smysl rozebírání tolika vojenských lodí, ale možná je náročné je udržovat.

Na druhou stranu se mi líbilo, jak vystihli, že veškerá hrdost a jednota Marťanů je jen slabá vrstva na povrchu společnosti, a když se změní podmínky, jsou Marťané úplně stejní jako jakýkoliv jiní lidé.

Na Nové Zemi (pitomý název, ale zase pochopitelný - první takto osídlená planeta. I když u Belterů bych čekal jiný název) jsem zase nepobral, proč vůbec chtěli ničit tu základnu - to byla jen pro výpravu pozemšťanů, nikoliv pro jejich potřeby? A na základně se vůbec nevěnují těžení, ani to nevypadalo, že by tam měli nějaké zařízení pro těžbu.

Millera jsem nechápal skoro celou dobu a musím se znovu podívat na třetí i čtvrtou sérii, abych pochopil, kdy mohl jednat sám za sebe a kdy ho jen z nějakého důvodu využívala Protomolekula, nebo její tvůrci, nebo proč ho vlastně chtěli dostat zrovna na tu planetu. To jsem vůbec nepobral, snad až na to, že když se zjevil bez klobouku, tak už měl nějakou vlastní vůli (takže předtím ji asi neměl).

Avasarala mi přišla jako bezskrupolózní politik, což mi moc nesedělo k jejímu chování ve 3. sérii, ale když jsem si zase pustil S01E01, tak mi došlo, že je vlastně pořád stejná a její chování je pochopitelné.

Co mi přijde divné je chování dětí - zejména ten kluk, který přišel o rodiče působí spíše jako nějaká loutka. Ale zase je to dítě Belterů někde na cizí planetě a bez rodičů, kdo ví, jak by se takové dítě mělo chovat. Nicméně Amos vedle něj vypadá lidsky, za to palec nahoru.

Holden na mě působí jako o něco menší idealista než v předchozí sérii (strašně tomu nepomáhá, že kamarád a šéf mojí manželky vypadá přesně jako on), pořád působí vedle ostatních poněkud ploše, ale už jsem si zvykl. Nicméně smrt hromady lidí okolo sebe v úkrytu bere taky celkem klidně.

Šéf pozemské ochranky mi neseděl od prvního pohledu, vzpomínal jsem, kde se objevil - a viděl jsem ho prakticky ve stejné roli jako šerifa - lovce lidí v The Man In The High Castle. Tam hraje prakicky stejného magora, jen je zabit po dvou dílech, tady dostal větší prostor a ještě to přežil (fakt se s ním Holden tahal přes takové úzké rampy, i když bylo oba zranění?) Ale asi ještě dostane prostor v další sérii.

U Naomi si pořád nemůžu zvyknout na to, že je jí dost na to, aby měla dospělého syna. Působí na mě tak na 30 let (teď jsem kouknul, a mám dobrý odhad, herečce je momentálně 31 let).

Belterskou linku jsem taky úplně nepochopil, myslel jsem, že ten Marco měl být napřed zajat, pak propuštěn, pak zemřel na lodi při výsadku Pozemšťanů, když loď vybuchla? A nebo tam nebyl? Každopádně na mě působí jako ideální kandidát na nějakou nepříjemnou smrt, tak doufám, že v další sérii z něj neudělají nějakého dobráka, který by měl přežít.

A taky mě štvalo, jak dopadl ten popálený maník (teď nevím jak se jmenuje). I když zase jeho konec byl stylový a doufám, že jeho poslední čin přijde jako zásadní traverza do Marcova plánu v to nejméně vhodnou chvíli, a ne že jen vyšumí.

Celkově mi tahle série přišla o něco slabší než předchozí tři, ale pořád o stupeň hodně dobrá.
8.1.2020 12:50 - sirien
Jerson: em... ne? Teraformaci neukončili? Viz i to, že (minor spoiler) se ten kluk na konci dostane do teraformačního vzdělávacího programu? To co se tam rozporuje je, že zjevně nemalá část marťanů přestala v teraformaci věřit a ztratili onen zápal. Což vcelku chápu, protože celá mentalita toho národa stála na vizi vytvoření druhé Země a druhého obyvatelného domova pro lidskou rasu - když máš najednou takovejch na dosah stovky... tak to je jako brutální rána těm nejhlubším základům celé filozofie, pocitu smyslu a účelu a celému systému (politickému, ekonomickému...) toho národa a naprosté zpochybnění jeho historie.

To co tam rozebíraj sou z většiny vojenský základny popř. lodě. Což, popravdě, sem úplně nepochopil já proč dělaj, protože ta sitauce v soustavě má k vyřešení fakt daleko.

Jinak to že tam je přes tisíc lidmi obývatelných světů bylo řečené na konci s03 když Holden dostal od Millera tu vizi v centru Brány.

Jerson píše:
I když u Belterů bych čekal jiný název

Ano. Belteři jí říkají Ilus. Což, viz výše, je IMO mnohem lepší méno.

Jerson píše:
to byla jen pro výpravu pozemšťanů, nikoliv pro jejich potřeby?

Ano. Byl to přistávací pad určenej pro raketoplán té pozemské lodi.

Jerson píše:
nebo proč ho vlastně chtěli dostat zrovna na tu planetu

nechtěli.

Protomolekula měla za úkol:
- doletět do Sluneční soustavy (checked)
- hacknout místní primitivní život a rozrůst se (...checked, sort of...)
- vystavět bránu (checked)
- a reportovat se své mateřské civilizaci (FAILED, error 404, civilization not found)

Reakcí protomolekuly bylo pokračovat v bodě 4 - tedy vytvořila pátrací systém, ale protože pro takový účel nebyla vytvořená, tak improvizovala - poruce měla kompletního detektiva, jehož myšlení použila jako template vyhledávacího programu. Účel: najít tvůrce, kterým by se mohla reportovat.

Program - Miller - pomocí Holdena otevřel brány (zrušil karanténu), ale tvůrci stále nikde. Tudíž se rozhodl že se potřebuje vydat na druhou stranu. Kde (kterou planetou) začne mu bylo vcelku ukradený - Ilus byl stejně dobrej jako jakejkoliv jinej svět a Holden měl důvod tam letět, tak se prostě svezl s nim zrovna na Ilus.

Teprve na Ilusu objevil, že tam je něco dalšího, podařilo se mu hacknout zpátky protomolekulu atd. (Do té doby ho protomolekula resetovala - resp. smazala a znovuvytvořila - pokaždé, když se začal vymykat jejímu původnímu naprogramování - tj. i předtím nějakou svobodnou vůli měl, ale kdykoliv s ní překročil určitou hranici tak ho protomolekula resetla; několikrát se stane že někde Holdenovi nějak pomůže, zdánlivě málo, ve skutečnosti hodně, a při jejich dalším rozhovoru si to najednou nepamatuje - to je tuším ve třetí knížce, tj. s03 seriálu)

Jerson píše:
smrt hromady lidí okolo sebe v úkrytu bere taky celkem klidně

Hej - ten týpek přežil zničení vlastní lodi (se svojí milenkou na palubě, přičemž za to mohl on sám), následně bitvu a zničení bitevní lodi co ho zachránila (X lidí který mu zastřelili před očima), pak přežil totální masakr na Erosu kde se mu lidi rozpouštěli před očima (a kde sám chytil smrtelnou dávku radiace), prošel zdevastovanej Ganimeid, pak si dal férovku s protomolekulárnim monstrem, pak navštívil tu Maovu základnu...

...a to všechno zvládnul duševně rozdejchat a nezešílet. Jak ho jako postavu nemám rád, tak myslim, že zrovna to že už má určitej stoickej nadhled nad okolo umírajícíma lidma se mu dá přiznat že dává smysl.

Jerson píše:
Působí na mě tak na 30 let

Welcome in the future. Prodlouženej život etc.

Ve skutečnosti je tohle trochu... tady Tě prostě scénáristi žádaj o přehlédnutí věci, protože pokud se nepletu tak mezi Abbadon's Gate (3. kniha, = děj s03) a Cibola Burn (4. kniha, = děj s04) je asi 10 nebo 20 let prodleva.

V seriálu to stáhli dohromady a zachovali nějaké postavy okolo, protože tuším že Avasarala už má být v dalších knížkách v důchodu a má věci komentovat jen z kolečkovýho křesla, ale srsly, já radši přehlídnu Naomi než abych měl Expanse bez Avasaraly v mocenský pozici, protože Avasarala je prostě cool a hustá :D

Jerson píše:
pak zemřel na lodi při výsadku Pozemšťanů, když loď vybuchla?

tam vůbec nebyl - celý to video od něj byla past a odvedení pozornosti, protože věděl že ho tam někdo zahlídne a vrhne se za nim (aspoň tak sem to celou dobu chápal já).


Jerson píše:
Celkově mi tahle série přišla o něco slabší než předchozí tři, ale pořád o stupeň hodně dobrá.

Cibula's burn která je předlohou s04 je taky vyhlášená jako nejslabší knížka série. Dokonce do s04 přidali Bobbyinu linku, která v Cibula's burn neni a která je z nějaký novely.

(Jinak teda mě to trochu děsí, protože třetí knížka - Abbadon's gate - mi přišla dost slabá a otravná, takže jestli je Cibula's burn ještě horší... ale zase to může bejt mym vkusem, mě v Abbadon's gate hrozně lezla krkem hlavní linka a ta Maova dcera která tam má ohromnýho prostoru a mě přišla děsně o ničem; ale asi sem nebyl sám, protože v seriálu jí totálně sesekali a s03 naplnili ještě kusem děje z Caliban's war (2. knížka) a dali mnohem větší důraz na Belterskou linku kolem Behemonta a celýho dění kolem Prstence.)
8.1.2020 13:03 - sirien
ADD: co tam v s04 fakt vadilo mě a co si ksakru mohli odpustit bylo to super-trapný medicínský drama - jak na Ilusu tak na Rocinante. Za to by nějakej scénárista zasloužil přes tlamu.


Ilus: tejden zkoumáme, proč je Holden imunní vůči parazitovi co likviduje úplně všechny okolo. A TEJDEN SE NIKOHO NENAPADNE ZEPTAT NA HOLDENOVU ANAMNÉZU!? Jakože kurva WTF? "Hej, Holdene, nebereš náhodou nějaký léky nebo tak něco?" by byla asi tak první otázka, co by mě napadla a to moje lékařský vzdělání končí u poskytování první pomoci. Plus jakože mu tam několikrát odebere a skenuje krev a vůbec si nevšimne toho, že jí má plnou a) rakoviny a b) proti-rakovinnejch léků, kterejma musí bejt zdopovanej až do konce života? Kdybych na to nekoukal v posteli, tak bych mlátil hlavou o stůl. Jako diváka mě tohle rozuzlení fakt nasralo, protože sem automaticky předpokládal, že tohle checkli a vyloučili "mimo záběr" a že to bude mít nějaké mnohem zajímavější řešení.

Rocinante: Takže.
1) Bojová fregata uzpůsobená na high-g manévry nemá automatické sledování základních životních funkcí posádky a nevšimne si, že někdo na palubě ztratil vědomí a krvácí? Vážně? Jako neni to nemožný, ale přijde mi to trochu... nepravděpodobný. U pozemský fregaty, ok, ale u Marťanský s jejich důrazem na high-tech a co největší kvalitu na úkor kvantity? Čekal bych, že naopak bude prošpikovaná senzorama který veliteli během akce ihned oznáměj, že někde ztrácí aktivní posádku. A který tudíž automaticky varujou Alexe, že jeho návštěvnice umírá ve svý kajutě. (A ne, fakt nemusej bejt dotykový - tep, krvácení a vědomí ta loď zvládne poznat čistě pohybovejma senzorama a IR kamerama).

2) co to bylo za bullshit s tim manuálnim zastavovánim vnitřního krvácení na tý ošetřovně? Rocinante má mít plně automatizovanej med-bay co zvládne provádět autonomní operace bojovejch zranění (nejen těch, teda) včetně průstřelů, řeznejch ran, amputací atd. X-krát tam ukázali, že jediný co Rocinante potřebuje aby někoho udržela naživu nebo vyléčila je, aby ho někdo posadil do toho křesla v med-bay a že si med-bay už všechno ostatní udělá sama (v knížce je dokonce i funny moment kdy med-bay oznámí, že Holden a Miller sou po svém ozáření na odpis a že je takticky nevhodné aby plýtvali místem na ošetřovně a tuším že Alex musí provést override a říct Rocinante že je má oba udržet naživu a zachránit i přestože to odporuje její bojově nastavené cost/benefit analýze obsazeného místa v med-bay a vyplýtvaných léků...)

To bylo jako fakt hodně laciný a trapný drama.
8.1.2020 13:52 - Jerson
sirien píše:
Teraformaci neukončili? Viz i to, že (minor spoiler) se ten kluk na konci dostane do teraformačního vzdělávacího programu?

To jsem právě nepochopil, protože předtím říkají, že odstavují terraformační věže. Takže jsem nabyl dojmu, že ten kluk se připravuje na budoucí terraformaci jiných planet přístupných díky Sféře.

sirien píše:
Jinak to že tam je přes tisíc lidmi obývatelných světů bylo řečené na konci s03 když Holden dostal od Millera tu vizi v centru Brány.

To jsem slyšel, ale v té chvíli na těch světech ještě nebyly ani žádné sondy, tak mi není jasné, jak snadno je lidé dokážou obývat. Obývat se přeci dá i planeta typu Pandora z Avatara, kde lidem stačí plynové masky, ale stejně by nějakou tu terrafromaci snesla.

Díky za to vysvětlení k Millerovi, hádám, že z knížek je to pochopitelné lépe než jen ze seriálu. Takhle to už dává smysl. Ale co byla ta rudá sféra a proč Milerovi bránili ... stvořitelé těch konstrukcí, aby jim celou planetu vypnul, v tom ještě moc jasno nemám. I když pokud to byla snaha o zachování stavu, tak asi jo.

Ještě mě napadá, stavby, které ne planetě vydrží funkční miliardu let se vymykají mému chápání - leda by byla geologicky úplně mrtvá a chráněná před velkými meteority, ale pak nevím, jak moc by geologicky mrtvá planeta byla vhodná pro život nechráněných lidí. Ale jako ... může být. Může být civilizace starší než než naše planeta, čas na to byl.

sirien píše:
...a to všechno zvládnul duševně rozdejchat a nezešílet. Jak ho jako postavu nemám rád, tak myslim, že zrovna to že už má určitej stoickej nadhled nad okolo umírajícíma lidma se mu dá přiznat že dává smysl.

Ale jo, já neříkám, že by měl nějak vyšilovat. Spíše se divím na opačnou stranu, že je pořád takový idealista, a zdráhá se zastřelit nebo jen nechat zemřít člověka, který ho chtěl zabít - jako že dost riskuje, aby ho dostal před spravedlnost. Ale může být, skuteční lidé dělali i divnější věci.

sirien píše:
Welcome in the future. Prodlouženej život etc.

Ve skutečnosti je tohle trochu... tady Tě prostě scénáristi žádaj o přehlédnutí věci, protože pokud se nepletu tak mezi Abbadon's Gate (3. kniha, = děj s03) a Cibola Burn (4. kniha, = děj s04) je asi 10 nebo 20 let prodleva.

To jsem právě nepostřehl, zda to někde zmiňovali. Delší život by dával smysl. A prodleva 10 let mezi vytvořením sféry a přistáním na první planetě a následky by dávala větší smysl než těch 8 měsíců nebo kolik to bylo ve filmu, ale zase je to moc na to, aby ostatní věci zůstaly jen tak nezměněné. Tak či onak pokud je Naomi třeba 40, už tomu rozumím.

sirien píše:
Ilus: tejden zkoumáme, proč je Holden imunní vůči parazitovi co likviduje úplně všechny okolo. A TEJDEN SE NIKOHO NENAPADNE ZEPTAT NA HOLDENOVU ANAMNÉZU!? Jakože kurva WTF

Počkej, týden? já myslel, že v seriálu to byl asi jeden den, a že jednotlivé díly šly po prakticky po hodinách, přičemž doktorka během té doby stále víc přicházela o zrak a už taky nějaký čas nespala, takže jí to mohlo nenapadnout.

I když mi to taky přijde divné, že by si jejich analyzátory těch léků nevšimly.

sirien píše:
Bojová fregata uzpůsobená na high-g manévry nemá automatické sledování základních životních funkcí posádky a nevšimne si, že někdo na palubě ztratil vědomí a krvácí? Vážně? Jako neni to nemožný, ale přijde mi to trochu... nepravděpodobný. U pozemský fregaty, ok, ale u Marťanský s jejich důrazem na high-tech a co největší kvalitu na úkor kvantity? Čekal bych, že naopak bude prošpikovaná senzorama který veliteli během akce ihned oznáměj, že někde ztrácí aktivní posádku.

Zvlášť když to mají i dnešní auta, co? :-)
Nicméně je to prvek, díky kterému mi opravdu přijde, jako když je Expanse založená na příběhu odehrávaném v RPG, jak psal Kin, a některá přehlédnutí nebo záměrné ignorování reality světa GMmem v něm zůstaly.
Tedy on to psal takto
kin píše:
Věděli jste že tady tak oblíben seriál Expanse byl původně psán jako rpg setting/kampaň? :)
https://www.polygon.com/2018/8/7/17660410/the-expanse-tabletop-rpg-kickstarter-green-ronin

nicméně mě to jako RPG přijde. A musím říct, že bych si ho rád zahrál, celkem jedno v jaké roli.

sirien píše:
co to bylo za bullshit s tim manuálnim zastavovánim vnitřního krvácení na tý ošetřovně?

Tady jsem měl dojem, že si ta doktorka (byla to doktorka, ne?) zranění otevřela, takže to úplně automaticky nešlo. A holt uvažování scénáristů za začátku 21. o realitě 23. století. Podle mě jim chybí biologická 3D tiskárna, která v reálném 23. století bude běžnou věcí a která by řešila prakticky všechno, ale to by asi nemohla vzniknout většina dramatických situací (nebo by musela být pořád rozbitá).
8.1.2020 14:17 - sirien
Jerson píše:
říkají, že odstavují terraformační věže

Zastaralé teraformační věže, ne? (Asi bych se musel podívat znovu - a čet sem jen první 3 knížky, takže předlohu s04 - ani knižní ani novelu s Bobbie - neznám, ale z nějakýho důvodu si to pamatuju takhle, takže to tam asi bylo řečeno?)

Jerson píše:
Ale co byla ta rudá sféra

Očividně nějakej artefakt čehokoliv co stálo za zkázou tvůrců protomolekuly. Ze seriálu sem toho taky moc nepochopil a viz výše, tohle je už za mojí hranicí znalosti předlohy.

Pokud se tu ukážou crowen nebo Captain tak Ti asi zvládnou říct víc, ty to narozdíl ode mě už oba četli.

Jerson píše:
proč Milerovi bránili ... stvořitelé těch konstrukcí, aby jim celou planetu vypnul

Ty konstrukce byly v podstatě protomekulární (resp. stejnej typ technologie od stejnejch tvůrců), takže dává smysl že chtěly zabránit interakci s onou sférou (protože viz výše - tam kde byla byla "izolovaná" a kontakt s ní měl pro cokoliv protomolekulárního zjevně ničivé účinky, takže prostý protokol sebeobrany; ostatně Miller sám to tam řiká.

Jerson píše:
že je pořád takový idealista

Ve skutečnosti může dávat dost smysl - lidé co prochází extrémními situacemi se mnohdy upnou na něco co vnímají jako jádro své identity a drží se toho, aby jim to pomohlo se "orientovat" v okolním šílenství. U vojáků to je často patriotismus, u Holdena jeho civilizační idealismus.

Jerson píše:
Počkej, týden? já myslel, že v seriálu to byl asi jeden den

whatever, tohle je informace kterou každej idiot získá během prvních deseti minut. (A jinak myslim že tam byli asi 5 dní nebo tak něco - den trvalo, než ztratili zrak, pak tam Amos nějakou dobu ztrácel nervy, to taky nebylo úplně hodinu od hodiny ale spíš tak dva tři dny... mezitim na orbitě blbli desítky hodin se snahou o záchranu tý lodě...)

Jerson píše:
Tady jsem měl dojem, že si ta doktorka (byla to doktorka, ne?) zranění otevřela

Noa? Myslíš, že to ten AI systém co řídí med-bay zajímá? Má umírající pacientku, provede diagnózu, najde krvácení, zalátá krvácení, tečka. Jestli je krvácení z čerstvýho průstřelu nebo ze starý oživený rány mu je dost jedno.

Jerson píše:
Podle mě jim chybí biologická 3D tiskárna

funkční klonování celých orgánů (/končetin) v rychlém a efektivním módu je na začátku s01 zbrusu nová "inners" technologie (řeší se to v s01e01 hned na začátku když tam tomu týpkovy ten urvanej led rozdrtí ruku, Holden mu nabízí že by mohl z pojištění vytřískat "ten novej regenerační gel", ale týpek mu odpovídá že nechce, že chce správnou belterskou kyber-ruku aby byl správnej frajer).

A všimni si, že na Rocinante jí mají (...když sou tak zazobaný že si můžou dovolit kupovat si vlastní railguny, tak se neni co divit...) - Amosovi když tam ustřelej ty prsty tak pak má nový (...který "de otestovat").
8.1.2020 14:36 - Jerson
sirien píše:
Zastaralé teraformační věže, ne?

Až se podívám podruhé, řeknu ti.

sirien píše:
whatever, tohle je informace kterou každej idiot získá během prvních deseti minut. (A jinak myslim že tam byli asi 5 dní nebo tak něco - den trvalo, než ztratili zrak, pak tam Amos nějakou dobu ztrácel nervy, to taky nebylo úplně hodinu od hodiny ale spíš tak dva tři dny... mezitim na orbitě blbli desítky hodin se snahou o záchranu tý lodě...)

No, to asi získá, ale fakt mám dojem, že si tam celou dobu hráli o hodiny a že od spuštění prvního mechanismu na planetě do jejich vypnutí uběhnou tři dne celkem. A že Amos ztratí nervy během cca půl dne, kdy nevidí.

sirien píše:
Myslíš, že to ten AI systém co řídí med-bay zajímá? Má umírající pacientku, provede diagnózu, najde krvácení, zalátá krvácení, tečka. Jestli je krvácení z čerstvýho průstřelu nebo ze starý oživený rány mu je dost jedno.

Však ona z toho medbaye vstala, nebo ho vypnula, ne? Já to bral tak, že když je doktorka, tak zná možnosti takových automatizovaných medbayů, a taky ví, jak těžké to mají v nulové gravitaci. Vlastně myslím, že ty medbaye tam mají právě proto, jinak by jim lidé v nulové gravitaci umírali i na celkem banální krvácivá poranění, či by se jim nehojila.

sirien píše:
funkční klonování celých orgánů (/končetin) v rychlém a efektivním módu je na začátku s01 zbrusu nová "inners" technologie (řeší se to v s01e01 hned na začátku když tam tomu týpkovy ten urvanej led rozdrtí ruku, Holden mu nabízí že by mohl z pojištění vytřískat "ten novej regenerační gel", ale týpek mu odpovídá že nechce, že chce správnou belterskou kyber-ruku aby byl správnej frajer).

O tomhle vím, ale já myslel skutečnou 3D tiskárnu, která by vytvářela konstrukce z biologického materiálu podle zadání a rychleji než regenerace (byť urychlená gelem). Ale to by asi taky znamenalo, že se dají vytisknout i jiné končetiny a orgány než ty normální, a celé to prostředí by to dost komplikovalo.

Nicméně díky za vyjasnění většiny věcí.
12.1.2020 10:15 - LokiB
pro fanoušky zaklínače :)

Omlouvám se, že linkuju zrovna Sputnik, mi to vyskočilo v RSS feedu na fantasy.
Scénáristka Zaklínače vysvětlila, proč elfy hrají ve filmu černoši

Na redditu je dlouhá diskuse, kde to snad vysvětlovala původně, ale tu jsem tedy celou neprocházel
12.1.2020 11:33 - Jerson
Píše:
Hissrichová dodala, že Sapkowski ve svých knihách úmyslně nepopisoval barvu kůže hrdinů a omezoval se pouze na přídavná jména jako „bledá“ či „ošlehaná“.

Jo, to stává často, když autor implicitně předpokládá, že všichni jsou běloši, a že jeho čtenáři budou mít stejné mentální nastavení.

Kdyby místo takových vysvětlení raději nepsali nic.
12.1.2020 11:47 - Xeth
Jerson píše:
Jo, to stává často, když autor implicitně předpokládá, že všichni jsou běloši, a že jeho čtenáři budou mít stejné mentální nastavení.

To běžně ano, ale v případě, že se v jeho díle docela silně řeší rasismus, je nějaká zmínka o těchto odlišnistech v rámci rasy očekávatelná. Pokud tomu tak neni, dává to jasně prostor pro různá pojetí. Včetně toho, že se budou řešit pouze rasové celky (elfové, lidé, trpaslíci atd.) a ne drobné odchylky v jejich rámci. Čili za mne je to poměrně rozumný argument, ale chápu, že autor mohl mít k nepopsání těchto detailů různé důvody.
12.1.2020 11:51 - LokiB
Jerson píše:
Kdyby místo takových vysvětlení raději nepsali nic.


Tak prostě někdo má názor už udělaný a žádné vysvětlení ho v podstatě nezmění, pro takové to není.
Některé lidi to zajímalo, tak se ptali, proto jim odpověděli. Jestli máš pocit, že by bylo lepší říc na takovou otázku jen "next question" ... ok :)
12.1.2020 12:44 - Šaman
Upřímně - na některé otázky je opravdu lepší neodpovídat. Ono se dá nějakou vykonstruovanou teorií vysvětlit všechno. Že je Země placatá i že Jar Jar je nejvyšší sith lord.

A že černoši v Zaklínači (resp. v americkych filmech posledních let) jsou politická objednávka / nutné zlo je poměrně známé. Aby v tom světě žili černoši po boku bělochů by znamenalo buď velkou migraci (což asi nebylo - kolik Zerrikánců bojovalo za královnu Calanté?), nebo jiná pravidla pro barvu kůže. Jestliže seveřan se mohl narodit černý - proč ne modrý? Kdyby tam najednou stál v řadě modrý chlápek, taky by se na to mohla najít teorie. Ale spoustě lidí by to prostě přišlo nepatřičné.
12.1.2020 12:47 - Jerson
Mě vadí, že se tihle lidé snaží zpětně do knížky nacpat věci, které v ní nikdo neviděl a které do ní Sapkowski nenapsal. A ještě se snaží vzbudit dojem, že jejich pojetí posvětil, i když při bližším pohledu to zřejmě neudělal (Jinak by to určitě zmínila přímo).

A hlavně už předtím existoval jeden seriál a série počítačových her, které ten svět nějak ukázaly, existují tisíce artworků, a všechno ten svět ukazuje stejně - totiž že všichni lidé, elfové i trpaslíci jsou klasický model Tolkien, tedy běloši.

Takže se vůbec nedivím, že lidé kladou otázky, proč to v tomto seriálu udělali jinak. Férová odpověď by byla "protože jsme chtěli naplnit multikulturní požadavky současné doby". Ale pokud se někdo snaží vzbudit dojem, že Sapwovski vlastně ve svém světě černé rytíře a elfy přímo zamýšlel a napsal je tak, opravdu mi přijde, že se ze mě dotyčná snaží dělat debila.

Xeth píše:
To běžně ano, ale v případě, že se v jeho díle docela silně řeší rasismus, je nějaká zmínka o těchto odlišnistech v rámci rasy očekávatelná. Pokud tomu tak neni, dává to jasně prostor pro různá pojetí. Včetně toho, že se budou řešit pouze rasové celky (elfové, lidé, trpaslíci atd.) a ne drobné odchylky v jejich rámci.

Myslzs, že když Sapkowski popsal poměrně detailně postavy se svém světě tak, že si je statisíce čtenářů představovali dost podobně, a ani jednou nezmínil vůbec žádný prvek barvy kůže, který by mohl ukazovat na jinou barvu kůže (opravdu někdo někdy použil popis "větrem ošlehaná tvář" pro popis černocha?), tak to ten prostor dává? Já bych naopak řekl, že je to přesně naopak, že knížky žádný prostor pro jiné pojetí nedávají, nicméně tvůrci seriálu se klidně mohli rozhodnout celý ten svět pojmout jinak, a místo pseudostředověké fantasy Evropy vzít současné USA napasované do pseudostředověké fantasy, protože tam ten prostor je. Byl by to poněkud jiný svět, jinak pojatý, ale budiž, může taky fungovat.
12.1.2020 13:06 - Log 1=0
Jerson píše:
Mě vadí, že se tihle lidé snaží zpětně do knížky nacpat věci, které v ní nikdo neviděl a které do ní Sapkowski nenapsal. A ještě se snaží vzbudit dojem, že jejich pojetí posvětil, i když při bližším pohledu to zřejmě neudělal (Jinak by to určitě zmínila přímo).

Co jsem slyšel, že je takto "posvěcené" tak když budeš se Sapkowskim vysedávat dost dlouho, tak dostaneš jaké takés posvěcené čehokoli, a nic víc, ať už byl původní záměr jakýkoli.

Jerson píše:
A hlavně už předtím existoval jeden seriál a série počítačových her, které ten svět nějak ukázaly, existují tisíce artworků, a všechno ten svět ukazuje stejně - totiž že všichni lidé, elfové i trpaslíci jsou klasický model Tolkien, tedy běloši.

Toto má ale nulovou váhu. Adaptují původní předlohu, nedělají remake předešlé adaptace. Pokud někomu vadí, že dílo uchopuje věci jinak, než nějaká předešlá adaptace, tak je to fakt na studenou sprchu.
Jerson píše:
opravdu někdo někdy použil popis "větrem ošlehaná tvář" pro popis černocha?

Tohle konkrétně vadí čemu?
12.1.2020 13:12 - LokiB
Jerson píše:
Mě vadí, že se tihle lidé snaží zpětně do knížky nacpat věci, které v ní nikdo neviděl a které do ní Sapkowski nenapsal.


Počkej, ale oni to necpou do knížky, to je zásadní omyl. Seriál, film, hry ... to není knížka.

A u hry ti nevadilo, že tam autoři "cpali" svůj pohled na ten svět, i když pro to třeba žádná opora nebyla? A že třeba měnili to, jak vypadá Marigold ve všech dílech hry? :)

To je tak, když změna, která člověku vyhovuje, je "dobré doplnění světa", a ta, která nevyhovuje je "zpětně nacpané věci, které tam nebyly" :)

Ale ve skutečnosti jsem sem ten odkaz dával pro ty, které případně dané odpovědi zajímají a nemám potřebu dalšího kola debaty na téma "Férová odpověď by byla "protože jsme chtěli naplnit multikulturní požadavky současné doby". Klidně si s tímhle viděním žij, mně to nevadí.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079179048538208 secREMOTE_IP: 3.133.12.172