Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
2.1.2020 11:35 - efram
LokiB píše:
To vycházíš z nějakých statistik, nebo jen dojmologie?


Necílil jsem na konkrétní seriál/film, myslel jsem to obecně. A ano nemám na to žádnou statistiku nebo výzkum. V tomto ohledu se držím zde zavedeného konceptu.

Přijde mi jen, že tím jak cpou balance všude, že to v důsledku je kontraproduktivní.
2.1.2020 11:54 - LokiB
efram píše:
Přijde mi jen, že tím jak cpou balance všude, že to v důsledku je kontraproduktivní.


Hmm, chápu. Hele, já nevím, nemám absolutně žádné měřítko k dispozici, podle kterého bych tohle dokázal posoudit.
Můj dojem je, že stejně jako je malá skupina hlasitých aktivistů, na kterou se tu často nadává, tak je i obdobně malá skupina těch, kterým ti aktivisté nějak leží v žaludku.
Asi jako je třeba celkem malá skupina silných nacionalistů, tak je obdobně malá skupina lidí, kterým silní nacionalisté vadí. (tím neříkám, že oba postoje jsou obdobné, aby to tak někdo nevykládal, ale že početně nejsou odlišné v mnoha řádech).

A stejně tak těch, kteří někam budou za každou cenu cpát balanc, je minorita, tak je minorita těch, kterým vadí, když je někam za každou cenu cpaná balanc.
Takže bych to s tou kontraproduktivností neviděl tak žhavě. Ale uznávám, že moje dojmologie nemusí být lepší než tvoje dojmologie.
2.1.2020 12:07 - LokiB
https://www.kinobox.cz/clanek/17724-ovladnou-marvel-transgenderni-superhrdinove

Trochu bulvární nadpis, ono spíš jde o to, že by se jich tam pár dostalo, než že by bylo o ovládnutí, a ještě je to spíš LGBT než transgender. Ale je vidět, že balanceři jsou stále ještě u vesla. A dokud nepřijde taková krize, aby by jim to celé shodila na hlavu, tak se asi jen tak ze sedel vyhodit nenechají, obávám se.
2.1.2020 12:29 - Corny
LokiB píše:
Ale uznávám, že moje dojmologie nemusí být lepší než tvoje dojmologie.

Já se ti pod ten tvůj "dojem" milerád podepíšu :D
A popravdě klidně i pod to "srovnání" s jazykem, protože třeba mě osobně to klidně i připadá docela obdobně absurdní nějak víc to, zejména ve fantasy, hrotit.
2.1.2020 13:03 - efram
LokiB píše:
Hmm, chápu. Hele, já nevím, nemám absolutně žádné měřítko k dispozici, podle kterého bych tohle dokázal posoudit.


Jo mám to stejně, jde skutečně jen o pocit, že to všude cpou. Popravdě, mě ve většině případu rasově balancované zastoupení rolí prostě nevadí. Vadí mi tam, kde ze své podstaty je nesmyslem. Myslím tím historicky nebo proti kánonu autora díla.
2.1.2020 13:03 - crowen
Cez Vianoce pozrete okrem Witchera dva dalsie serialy - War of the Worlds (ten od Canal+) a V Wars.

WotW celkom fajn, az na par slabsich momentov (preco vobec nic nerobila protivzdusna obrana a letectvo ked na zem dopadali mimozemske artefakty, a preco nikto neurobil raid na najblizsie lekarne, supermarkety a policajne stanice s cielom dobre sa zasobit). Snad bude aj druha seria, strasne vela veci ostalo nevysvetlenych, ako keby to bolo len take pociatocne world building exercise, na com sa bude dalej stavat.

V Wars - upirovina, pacilo sa mi to. Aj ako vysvetlili existenciu upirov, aj ako zobrazili, ako sa ludia vyrovnavaju s ich existenciou. Bolo tam par slabsich chviliek, ale celkovo fajn serial - oddychovka.
2.1.2020 13:25 - Log 1=0
efram píše:
proti kánonu autora díla

S tímhle postojem mám obecně hrozný problém.
Každá adaptace ti udělá změny oproti předloze. Vždycky. Někdy jsou větší, někdy menší. Někdy jsou ke škodě, někdy ku prospěchu. Vždycky jsou.
Jsou díla, u kterých hraje rasa, pohlaví, gender, sexuální orientace atd. roli. Třeba i zásadní. Někdy ne. Dovedu si představit hromadu míst, kde to vadí. Jinde to je úplně jedno, a není důvod to nezměnit.
Fakt nechápu lidi, co u každého případu brečí jak želvy, že to je strašná svatokrádež (tím nemyslím tebe, kdyby to tak vyznělo).
2.1.2020 13:30 - efram
jo ja to logu vnimam stejne, jsou situace kdy je to cajk, ale nekdy je to proste krec.... aby bylo vse vyvazene a korektni
2.1.2020 22:21 - Lethrendis
Přinesu taky trošku dříví do Řáholce a podělím se o své dojmy ze Zaklínače. Právě jsme to se ženou sjeli, docela se nám to líbilo. Ale druhé Hry o trůny, jak se vyjádřila, to nejsou :)

Co se týče obsazení postav, nelíbila se mi hlavně Triss, ale třeba bude mít své pověstné vlasy ve druhé sérii znova narostlé a lepší. Geralt byl naopak výborný, až mě Cavill překvapil. Yennefer jsem si přestavoval jinak, ale akceptoval jsem to. Ciri mi přišla nesympatická, ale to jsem taky akceptoval. Že jsou do rolí obsazováni černoši mi žíly netrhá, byť je to zjevný vliv politizace umění. Nicméně ve fantasy světě se nad tím dá pokrčit rameny, horší by to bylo v něčem, kde jde o nějakou historickou věrnost, což ale není tento případ.

Potěšilo mě, že jsem v tom některé povídky poznal, na poměry adaptací se snažili. Co mi chybělo byl humor, mnohé vynikající hlášky a dialogy z předlohy bohužel nezazněly. Celkově bych to hodnotil jako nadprůměrný seriál, těším se na další série.
4.1.2020 16:10 - LokiB
sirien píše:
Tohle je totální bullshit a dokazuje to např. úspěšnost západních filmů v Číně. Oproti opakované mantře (a možná i touze) aktivistů, diváci se neztotožňují s postavami na základě barvy kůže.


Aniž bych chtěl znovu-startovat nějakej boj ... siriene, tys od tohoto dost utekl. Opravdu jde říc, že obecně jsou západní filmy úspěšné v Číně?
A je to opravdu touha aktivistů, aby tomu tak bylo jen v případě, že jsou tam postavy čínské?
Třeba zrovna, vedle diskutované Star Wars nejsou v Číně dlouhodobě úspěšné, prostě to tam nemá tradici a lidi to moc nebere. Nechci se odvažovat úvah, jestli je to i třeba kvůli nastavení lidí, kde "boj rebelů proti imperiální vládě" není něco, čemu by číňani fandili. :)

Můj pocit je, že podobně, jako mají výkřiky a touhy aktivisté, tak je mají i antiaktivisté, a že by pro ně bylo velmi těžké připustit, že na úspěch filmů v číně má vliv i (zdůrazňuju "i", ne snad hlavně) přítomnost postav, se kterými se tamní diváctvo ztotožňuje.
Nebo kde jsou nějaké relevantní podklady pro to, že je to bullshit? Snažil jsem se je hledat, ale nenašel.

EDIT: ok, to be fair, v přehledu finančně nejúpěšnějších filmů v číně jsou západní, které nemají čínské postavy
jen tedy čisté vyvrácení toho, že tam nějaký vliv je, jsem nenašel. ani čím daná je dominance "domácích" čínských filmů
4.1.2020 17:01 - sirien
LokiB píše:
Snažil jsem se je hledat, ale nenašel.

A dát do Google třeba "hollywood sales in China" si zkoušel?
4.1.2020 17:03 - LokiB
zkoušel. ale potvrzení toho, že to nehraje žádnou roli, jsem tam nenašel
4.1.2020 17:04 - Log 1=0
LokiB píše:
antiaktivisté

Technická, nic jako antiaktivisté neexistuje. Jsou aktivisté různých postojů, třeba i opačných. Můžu být aktivistou zasazujícím se za pokácení stoleté lípy nebo aktivistou zasazujícím se proti tomu kácení, ale pořád budu aktivistou.

Pokud se aktivisté, usilující o menší zastoupení rasových a sexuálních menšin brání označení za aktivisty, tak buď lžou, nebo se mýlí.
4.1.2020 17:15 - sirien
Log: Technicky je anti-aktivista někdo komu je téma samotné volné (resp. mu je volný jeho "přirozený" vývoj), ale vadí mu jeho ovlivnění aktivisty. Např někdo komu je přítomnost menšin sama o sobě jedno, ale vadí mu jejich přítomnost vzniká na základě tlaku aktivistů. Popř někdo komu vadí nějaká specifická forma aktivismu obecně bez ohledu na téma (např. faktický ideový terorismus praktikovaný v minulosti Greenpeace nebo dnes PETA). Tvrdit že aktivisté jsou všichni je buď omyl nebo účelová snaha stáhnout všechny účastníky diskuse na stejnou úroveň.

Loki: pozdějc :)
4.1.2020 17:25 - Log 1=0
Tak můžu být aktivistou i v nějaké kontraideologii (třeba antikomunističtí aktivisté jsou docela hlasití). Antiaktivista by s aktivistou buťto zneutralizoval nebo anihiloval za uvolnění velkého množství energie, ne s ním začal flejmovat.
4.1.2020 17:43 - Jerson
Když člověk stojí proti nějakému jevu (který můžou i nemusí podporovat jiní lidé) , je aktivista. Antikomunisté jdou aktivisté, protože jsou proti komunismu.
Když člověk stojí proti lidem, kteří stojí proti nějakému jevu (nebo se zasszuji pro nějaký opoziční jev), je to anti-aktivista.
4.1.2020 17:54 - Log 1=0
A proč by někdo měl být proti lidem?
Ještě možná proti nějakým aktivitám, to bych bral. A zase bych použil slovo aktivista.
Ale proti lidem? WTF?
4.1.2020 17:55 - York
Log 1=0 píše:
Antiaktivista by s aktivistou buťto zneutralizoval nebo anihiloval za uvolnění velkého množství energie, ne s ním začal flejmovat.


Zdá se, že se lidské jednání neřídí fyzikálními zákony ;-)
4.1.2020 19:18 - Jerson
Log 1=0 píše:
A proč by někdo měl být proti lidem?

To je právě věc, která ti uniká. Anti-aktivistům nevadí jevy či názory, ale lidé, kteří ty jevy a názory tlačí do ostatních. A právě proto to nejsou aktivisté, ale anti-aktivisté.
4.1.2020 19:28 - sirien
Log: Zejména (ale nejen) v neformální komunikaci platí, že libovolné slovo které lze zkonstruovat a jehož zamýšlené sdělení je pochopitelné protistraně* je validní**. Tj. celé tohle kolečko je jen spousta zbytečné snahy o zrušení nálepky, kterou někdo použil (a která je pochopitelná) jen protože se Ti tato nelíbí. Všim sem si, že je dneska hrozně moderní se vyhraňovat proti specifickým souslovím nebo jejich uživatelům, nicméně z obsahově diskusního hlediska to není korektní. Prostě někteří lidé používají termín anti-aktivista, Ty víš velmi dobře koho tím myslí (resp. to víš stejně dobře jako oni "ví" koho myslíš a nemyslíš Ty slovem "aktivista), tudíž to slovo prostě funguje a je dost bezpředmětné proti němu něco namítat (stranou "mě se nelíbí, prosím nepoužívej ho" na což může protistrana přistoupit - a nebo říct "bad luck, deal with it").

* stejně jako jiné obdobné termíny, jejichž vymezení je také občas diskutabilní nebo zmatečné.
** nenastanou-li výrazné další okolnosti, jako třeba silné emotivní konotace atp.


LokiB píše:
zkoušel. ale potvrzení toho, že to nehraje žádnou roli, jsem tam nenašel

A co čekáš, že najdeš? Pokud čekáš že někde bude gigantickej titulek "rozsáhlá peer reviewed studie jednoznačně dokazuje: čínské publikum se neztotožňuje s postavami na základě čínské etnicity herců", tak jako good luck s hledánim.

Když se místo toho podíváš na fakta, tak jako první zjistíš, že Čínský trh je už teď pomalu na úrovni US trhu a že mezinárodní výnosy filmů přesahují "domestic" (s trendem který dlouhodobě směřuje k dalšímu posílení tohoto). S tím je poměrně zjevné, kam jde obchodní důraz. (A to i s ohledem na to, že ve skutečnosti samotné výnosy nejsou 100% směrodatné, protože studia mají větší podíl na "domestic" výnosech oproti světovému trhu a v Číně to je snad ještě o něco míň než je světovej průměr.)

S tímhle ohledem pak studia dlouhodobě dávají důraz na filmy s mezinárodním cílením a zejména s ohledem na Čínu (to je mimochodem trend kterej je známej a veřejně diskutovanej už minimálně... tak tři roky na to narážim minimálně a kamarád to zmiňoval na přednášce na související téma ještě dřív). Přičemž to co studia dělají pro úspěch filmů mezinárodně a v Číně je zejména: volba témat (film o krizi třicátníků v Detroitu v Číně asi moc neosloví...), vyhnutí se politicky citlivým věcem a sem tam nějaký ten globálnější feeling (zachraňuje se svět a ne jen USA, občas se mrkneš na nějakou tu zahraniční lokaci jako je Hong Kong, Shanghai, Dilí atp. místo toho abys jen skákal po USA a sem tam do Mexika pro trochu exotiky, nějakou informaci občas dodá přítel z tajné služby nějaké vhodné země místo toho aby to byl agent z jiný americký TLA...)

Trend cílení zahraničních trhů tu je už dost dlouho, cílení Číny specificky tu je taky pár let - a přitom žádnej boom čínskejch herců ve vedoucích rolích nevidíš, ale trend spokojeně pokračuje jakoby nic i bez toho.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10686993598938 secREMOTE_IP: 18.217.67.16