Kultura

Aegnor
22.4.2009 12:58
Seriály fantastiky
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.

pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.

Sci-fi - směs
  • StarGate SG-1 (str 43)
  • StarGate Atlantis (str 28)
  • StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
  • Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
  • Rick and Morty (str 79, 83)
  • Altered Carbon (str. 81, 84, 119)
  • War of the Worlds (str. 112)
Sci-fi - space
  • Firefly (str 44, 117)
  • Expanse (str 67, 70, 72-74, 76-77, 82, 96-97, 104-105, 113, 118-119, 128-129, 132-133, 144, 146)
  • Killjoys (str 69-70, 73, 78-79, 104)
  • Dark Matter (str 69-70, 73, 78)
  • Farscape (str 64, 69)
  • Babylon 5 (str 16, 19, 20, 46)
  • Crusade (str 39, 46)
  • Battlestar Galactica (str 32, 52-53, 118, 122-124, 126-127)
  • Star trek (121-122, 130, Sirienův průvodce TNG)
  • Deep Space Nine (str 16, Sirienův průvodce DS9)
  • Star trek Discovery (str 78-79)
  • Star Trek: Lower Decks (str 131)
  • The Orville (str 79, 83, 91, 142-144))
  • Lexx (str 79)
  • Picard (str 95, 118-119)
  • Mandalorian (str 104-105)
  • Foundation (str 121, 131)
Sci-fi - urban
  • Humans (/True Humans) (str 66, 77)
  • Dollhouse (str 8)
  • Krajní meze (str 46)
  • Flashforward (str 8, 11, 29)
  • Person of interest (str 41, 57-58, 62-65)
  • V (str 11)
  • Torchwood (str 16, 19, 38, 41, 43, 55-56)
  • Eureka, město divů
  • Earth-2 (str 49)
  • Sliders (str 10)
  • Warehouse 13 (str 56)
  • Tales from the Loop (str. 119)
Fantasy - hardcore
  • Herkules
  • Xena, princezna bojovnice
  • Legend of the Seeker (cca str. 1-5, 9, 39)
  • Letopisy Narnie
  • Merlin (str 10, 13)
  • Avatar the last Airbender +Korra (51, 52, 55, 59, 61)
  • Dragon Prince (str 120-123)
  • Avatar (N) (str 143)
  • Wakfu (neptejte se; stěžujte si Sethi)
  • Game of Thrones (str 40, 43, 48, 51, 85-93, 100-102, 116)
  • Jonathan Strange & Mr. Norrel (str 65-66)
  • Shannara Chronicles (str 67, 78)
  • Galavant (str. 74)
  • Witcher (N) (str 93-95, 99-117, 128, 135-140, 143)
  • Witcher (Pl) (str 99-100)
  • Carnival Row (str 98-99)
  • Disenchantment (str 83)
  • Wheel of Time (str 130-133)
  • Arcane (str 131, 134-135, 143)
  • DotA: Dragon's Blood (str 130)
  • Rings of Power (str 144-145)
  • Legends of Vox Machina (str 143, 146-147)
  • Dračák: Temné časy (str 134)
Fantasy - urban, bez upířin
  • Constantine (str 67-69)
  • Neverwhere (mimochodem seriál byl dřív, než knížka) (str 16)
  • Death Note (str 16, 42-43, 47)
  • Sanctuary (str 8, 29)
  • Supernatural (str 9, 37, 41, 50-51, 53, 67)
  • Dresden Files (str 56, 67)
  • Lost girl (str 49)
  • Librarians (str 64, 67, 119, 120)
  • Once upon a time (str 49)
  • Grimm (str 53, 64, 66-67)
  • Todd and the Book of Pure Evil (str. 74)
  • American Gods (str 77, 98)
  • Good Omens (str. 83, 93, 97)
  • His Dark Materials (str. 104)
  • Sense8 (str. 83)
Vampires & alike
  • True Blood (str. 6, 39, 42, 58) (plus samostatná diskuse, kdo ví proč...)
  • Buffy (str 8)
  • Moonlight (str 11, 50)
  • Vampire Diaries (str 11, 12, 26-31, 33, 36, 38, 40, 42-45, 48, 61, 64-65, 77)
  • Originals (str 59, 61-62, 65)
  • Teen wolf (str 43, 56)
  • Dracula (str 61)
  • souhrný výběr nějakých upířin
  • V Wars (str. 112)
  • Castlevania (str 132, 147)
  • Discovery of Witches (str 129, 143)
Weird mystery
  • X files (str 37)
  • Fringe (str 9, 22, 29, 33, 36-37, 41, 42, 49-50, 53)
  • Haven (str 50)
  • Lost room (str 16)
  • Sherlock (str 48, 60, 74-76)
  • Jekyll (str 30)
  • Event (str 39)
  • Lost (str 124-126)
Horror & weird
  • Penny Dreadful (str 58-59, 61, 67)
  • Stranger Things (str 75, 79, 81, 96, 119)
  • Black Mirror (str. 82)
  • Lovecraft Country (str 122, 128)
Komiksy a podobné:
  • Heroes
  • Misfits (str 31, 42-43)
  • Arrow (str 56, 68)
  • Gotham (str 68)
  • Clone Wars (SW anime) (str 41)
  • Daredevil (str 80, 83-84)
  • Punisher (str 80)
  • Iron Fist (str 80)
  • Jessica Jones (str 80)
  • Defenders (str 80)
  • The Boys (str. 98-99)
  • Legion (str. 118)
Pseudo-historické a dobrodružné
  • Black Sails (str. 81)
  • Vikings (str. 82)
  • Řím (str. 82)
  • Britannia (str. 82)
Další (???)
  • Walking dead (str 29, 49)
  • Dark Shadows (str 42)
  • Requiem for Phantom (anime) (str 47)
  • Requiem for Darkness (anime) (str 47)
  • Darker than Black (anime) (str 47)
  • Orphan Black (str 58)
  • Dominion (str 59-60)
  • Godless (str. 82)
  • Taboo (str. 82)
  • Mindhunter (str. 82)
  • Happy! (str. 83)
  • Blood Drive (str. 83)
  • Man in the High Castle (str. 98-99, 104)
  • Son of Zorn (str. 99)
  • Squid Game (str 132-133)
  • Final Space (str 129)
  • Shadow and Bone (str 137)
  • Legendy Polskie (str 127)
  • Snowpiercer (str 144)
Různě zmíněné: Alnagův výběr 16 seriálů, Dexter (str 13, 14, 46), Mentalista, Spooks (str 40-41, 56), Deadwood, Reaper, Bleach, Spartacus, Lost (str 23, 25, 46), Lie to me, Castle, House MD, Lucifer (67-68), Archer (69), Last ship (58, 71), Bojack Horseman (83), Adventure Time (83), Gravity Falls (83) a True Detective (85).

Pak taky Gumídci, Letohrátky (TaleSpin), Rychlá rota, Želvy ninja, Kačeří příběhy a My Little Ponny
26.12.2019 14:03 - Jerson
malkav píše:
Jestli jsem Lokiho pochopil dobře (#2187), tak poukazuje na to, že lidem nevadí změna jazyka a výšky postav oproti počátku 15. století ve střední Evropě, ale kněz v podání asiata by jim ve filmu z tohoto období vadil. A to považuji skutečně za dost hloupé srovnání. Tedy tvou reakci (#2196) úplně nechápu.

Však mě to srovnání taky nesedí - současný jazyk je nutnost, s výškou herců se toho moc neudělá a ničemu to nevadí, ale "středověký" asijský kněz je prostě divný. Stejně jako je divný černý rytíř.

Zrovna tak mi budou vadit evropané (ale i černoši) ve filmech ve stylu Sedm samurajů.

To že Američané mají často úplně debilní představy o středověku a cpou je i do odvozených fantasy jsem si už zvykl, ale to neznamená, že se s tím hodlám smířit.
26.12.2019 14:09 - York
Jerson píše:
btw. proč neobsazují i asiaty?


Protože se neozývají dostatečně hlasitě.
26.12.2019 16:28 - LokiB
Jerson píše:
Loki nenapsal jsi nic na ty tankistky - myslíš, že by se to divákům líbilo, případně rozděleně podle pohlaví?


Hele, když si někdo usmyslí, že natočí film jakoby z WW2, kde bude celá divize tankistek, tak moje hlavní výtka nebude, že to není reálné. Pakliže to bude dobře udělanej film, tak proč ně. kritérium "odpovídá to realitě" u mě není tak výrazné, jak u tebe.

Píše:
Není tam žádný asiat a žádný černoch, protože v evropských mýtech, ze kterých Tolkien vycházel, nikdo takový nebyl.


proč by to mělo být důležité?
Resp. jinak ... vezmi knížku, kterou zná dejme tomu jen naprosto zanedbatelná hrstka lidí. A pak podle toho natoč film, který bude sám o sobě skvělý, akorát že tam uděláš oproti knížce nějaké naprosto zásadní změny. Z ženské hrdinky udělej chlapa, z oddaného pomocníka zrádce.
Film bude mít úspěch. Jak potom bude relevantní kritika té zanedbatelné hrstky, že byla předloha strašně ve filmu zprasena? A to prosím by byly o dost větší změny než to, jestli je postava černá nebo zelená.

A je pak kritériem to, jestli je předloha široce známá? A tedy kolik hardcore fanoušků bude případnou změnou naštváno?

sirien píše:
A možná bys tím moh přestat trollovat, protože srovnání očividně odlišného jakoby to bylo totéž (dobová čeština a rasa herců) je už fakt příliš obvious snaha jen všechno zmást.


Můžeš zkusit moje příspěvky přeskakovat, jestli tě to irituje :)
Je to trochu těžké, když se tu slévá kritika z různých směrů - Yorka irituje aktivismus, Jersona zas nevěrnost předloze. A argumenty proti těm kritikám jsou různé. Jestli někdo bazíruje na historické věrnosti, jako Jerson, tak se ptám, proč mu nevadí jiný způsob mluvy. Což pochopitelně je irelevantní vůči kritice aktivismu.

Ale tak ty si jdeš tou lehčí cestou, argumenty moc nemáš, jen shazuješ tu druhé :)

Jerson píše:
dobový jazyk - ten se nedá použít, pokud má být film srozumitelný moderním divákům


A pakliže například k tomu, aby nemalou část moderních diváků dané dílo zaujalo, a vůbec na něj koukali, tak jim pomůže, když tam uvidí herce nějaké barvy pleti, tak to už není ok?

sirien tu psal o tom, že jsou Star Wars přijímané v číně a že tedy ztotožnění se s postavami není podle barvy pleti vůbec platné.
Podle mě je to od něj buď záměrně nebo omylem argument, který nefunguje ... protože číňani rádi koukaj na filmy, kde jsou čínani, já to považuju za fakt, a to, že koukají "i na jiné", to nevyvrací.

Stejně tak v americe bylo poměrně široké zastoupení černošských seriálů a filmů. Na které koukali sice i běloši, ale převážně byly cíleny na černošské publikum. Seriály s Willem Smithem jsou toho podle mě důkazem, třeba Fresh Prince, kdo třeba viděl někdy (běžel od roku 1990).
Podle mě tam rozhodně barva herců roli hrála. Ale tak jestli někdo myslí že ne, ok.

Píše:
To že Američané mají často úplně debilní představy o středověku a cpou je i do odvozených fantasy jsem si už zvykl, ale to neznamená, že se s tím hodlám smířit.


Což je asi tak jediné, co s tím můžeš dělat :) Zůstaneš nesmířen, oni to budou dál točit po svém.
26.12.2019 16:30 - sirien
Log 1=0 píše:
To je blbé, má talent.

Už ne.

Ono se ve fandomu říká, že se to začalo podepisovat už na závěru pentalogie (nebyl by v tom v Polsku sám - Ziemanski na to taky dojel a závěr Acháji je oproti předchozím dvěma knížkám fakt strašnej shit) a že už tehdy (cca když začal bejt fakt slavnější a mít cash z překladů atp.) začal přebírat až moc často, ale to ještě v zásadě fungoval. Co sem ho potkal nějaký roky zpátky já na FFku, tak už vypadal že netuší co mele ani za střízliva - což popravdě si nejsem jistej jestli tam vůbec aspoň chvíli byl. Někdy na sraze Ti můžu kdyžtak říct i co za "srandy" zvládnul vyrobit jen během asi dvou nebo tří dnů, ale psát se mi to nechce.

Ale jo no, škoda.
26.12.2019 16:45 - sirien
LokiB píše:
protože číňani rádi koukaj na filmy, kde jsou čínani, já to považuju za fakt

V číně bez problémů fungují filmy bez většího zastoupení číňanů. Obecně. I když aktivisti v Americe řešili že v nějakém filmu o Číně situaci zachraňuje běloch (white savior heresy!), tak v číně to bylo zjevně všem ukradený.

Obdobně mě nijak neruší sledovat číňany v jejich produkci - mnohem víc mě zajímá jestli jsou ty postavy dobře napsaný, zrežírovaný a zahraný a jestli se můžu ztotožnit s jejich osobností, hodnotami, chováním atp.

Celá otázka "zastoupení" je jen aktivistickej nonsens co podle všeho nijak nepotkává diváckou spotřebitelskou realitu. Co si o tom myslíš je vcelku jedno - fakt je ze studia tohle řeší pro skupiny co hlasitě řvou, ne pro skupiny kterým reálně prodávají.


Jerson píše:
s výškou herců se toho moc neudělá

Ale ano pokud chceš a pokud to je významné pro příběh/adaptaci. Např. v Expense se v castingu reálně snaží aspoň v nějaké míře řešit aby typ postavy herce odpovídal skupině do níž patří postava, protože předloha ty rozdíly reálně řeší - samozřejmě to nejde tak věrně jako v knížce (ale ona i knížka místy využívá dramatickou volnost - např se neřeší že lodě pozemšťanů by měly líp zvládat zrychlení a ostřejší manévry, protože pozemšťani oproti belterům sou odolnější k přetížení).

EDIT: na druhou stranu jak říkal Martin: v seriálu vidíte vedlejší postavy podle toho jakej komparz byl k dispozici tam, kde se zrovna natáčelo...
26.12.2019 16:50 - sirien
LokiB píše:
protože číňani rádi koukaj na filmy, kde jsou čínani, já to považuju za fakt

V číně bez problémů fungují filmy bez většího zastoupení číňanů. Obecně. I když aktivisti v Americe řešili že v nějakém filmu o Číně situaci zachraňuje běloch (white savior heresy!), tak v číně to bylo zjevně všem ukradený.

Obdobně mě nijak neruší sledovat číňany v jejich produkci - mnohem víc mě zajímá jestli jsou ty postavy dobře napsaný, zrežírovaný a zahraný a jestli se můžu ztotožnit s jejich osobností, hodnotami, chováním atp.

Celá otázka "zastoupení" je jen aktivistickej nonsens co podle všeho nijak nepotkává diváckou spotřebitelskou realitu. Co si o tom myslíš je vcelku jedno - fakt je ze studia tohle řeší pro skupiny co hlasitě řvou, ne pro skupiny kterým reálně prodávají.


Jerson píše:
s výškou herců se toho moc neudělá

Ale ano pokud chceš a pokud to je významné pro příběh/adaptaci. Např. v Expense se v castingu reálně snaží aspoň v nějaké míře řešit aby typ postavy herce odpovídal skupině do níž patří postava, protože předloha ty rozdíly reálně řeší - samozřejmě to nejde tak věrně jako v knížce (ale ona i knížka místy využívá dramatickou volnost - např se neřeší že lodě pozemšťanů by měly líp zvládat zrychlení a ostřejší manévry, protože pozemšťani oproti belterům sou odolnější k přetížení).

EDIT: ale zas jak říkal Martin: na pozadí v seriálu vidíš lidí co byli k dispozici jako komparz v místě, kde se zrovna natáčelo.
26.12.2019 18:48 - Nachtrose
Log 1=0 píše:
Jsi si jistý?


Mě to tak rozhodně přijde. A když už tady byli zmíněny GuP, použiju je jako příklad:



Na obrázku jsou ( co si pamatuju ) minimálne zástupkyně týmu japonska, anglie a ruska ( pravděpodobne ještě USA a německa ). Identifikuj je, prosím, podle rozdílných rysů tváří.
26.12.2019 19:03 - Log 1=0
Nachtrose píše:
Identifikuj je, prosím, podle rozdílných rysů tváří.

To nemohu, protože na téhle úrovni stylizace se takové rozdíly stírají. Což bylo to, co jsem se snažil vyjádřit už v předešlém komentáři.
26.12.2019 19:31 - Corny
Jerson píše:
(proč ne asiaty? Na světě je jich víc než černochů)

York píše:
Protože se neozývají dostatečně hlasitě.

No pánové, ozýváte se sice hezky, ale zrovna v tom Witcherovi asiati jsou...

Nachtrose píše:
Na obrázku jsou ( co si pamatuju ) minimálne zástupkyně týmu japonska, anglie a ruska ( pravděpodobne ještě USA a německa )

Mě by třeba zajímalo, které z těch rysů na tom obrázku jsou dle tebe ty typické pro "evropské" vzezření těch postav :D
26.12.2019 20:16 - Nachtrose
Corny píše:
Mě by třeba zajímalo, které z těch rysů na tom obrázku jsou dle tebe ty typické pro "evropské" vzezření těch postav :D


Jak už jsem psal dříve: barva pleti, barva ( a tvar očí ), barva vlasů...
Uznávám, že při tomto typu stylizace se další detaily poněkud smývají, ale pokud by měl někdo bez kontextu identifikovat obrázek, jsem si celkem jist, že je výrazně větší šance ho identifikovat jako foto z evropské/americké střední, než z japonské.
26.12.2019 20:56 - Corny
Pravda, protože oči přes půl obličeje, téměř neexistující nos nebo růžový vlasy jsou poměrně rozšířené mezi evropskou či americkou mládeží :)
26.12.2019 22:58 - Colombo
Ten film kde podle západní kritiky "číňany zachraňuje běloch" je The Great Wall s Mattem Damonem: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Wall_(film)

Natočený číňan primárně pro čínské publikum a čínský režisér tam dal bělocha aby se s tím lidi na západě "ztotožnili" a film pronikl i na západní trhy. Onen čínský režisér komentoval nařčení, že je to "white saviour" a "whitewashing" dost nevrle a ti kritici, ti kritici co ten film viděli řekli že žádné whitewashing nebo white saviour complex tam nebyl.
27.12.2019 10:24 - kin
Věděli jste že tady tak oblíben seriál Expanse byl původně psán jako rpg setting/kampaň? :)
https://www.polygon.com/2018/8/7/17660410/the-expanse-tabletop-rpg-kickstarter-green-ronin
A k pár dalším "rpg go mainstream" příkladům: Firefly byl podle Jessovo kampaně v Traveleru, Malazká kniha padlých byla GURPs kampaň a knihy Raimonda Feista jsou psané podle jeho kampaní z vejšky :)
1.1.2020 12:55 - sirien
Jak sem zmiňoval, že si u Witchera radši počkám na audience/fan reakce než na kritiky, tak sem nebyl mimo zjevně.
1.1.2020 13:45 - Jerson
A co že ta různá procenta znamenají?
1.1.2020 14:16 - sirien
V podstatě to je procento těch, co hodnotili 60+%, přičemž se sleduje "critic score", "top critic score" (na ten si musíš přepnout - "more info" / "top critics" - jak se definuje "top" intelektuální snob od normálního snoba netušim, ale obvykle sou hodnocením ještě víc mimo - třeba u witchera dávaj snobové 60%, top snobové ale jen 35%) a "audience score".

Tzn. 60% critic score v praxi znamená, že 3 z 5 "kritiků" tomu dali 60+% (tj. 3, 4 nebo 5 hvězdiček z 5).

Rotten tomatoes sice sleduje Audience score, ale "jen tak bokem" - obecně hodnocení která vidíš sou hodnocení "kritiků" (všech).
1.1.2020 14:59 - York
Čtvrtá série The Expanse je fajn. Trochu sem si řikal, jestli to tou brutální změnou zoomu nepodělaj, ale dopadlo to dobře.
1.1.2020 16:19 - Jerson
Siriene, já myslel, jak je to ve vztahu k tvému hodnocení - jako že Witcher podle tebe není moc dobrý, podle novinářů ano, ale normální publikum ho taky nevzalo moc dobře?
2.1.2020 07:55 - efram
LokiB píše:
Ovšem, aby to bylo historicky věrné, měly by postavy mluvit jazykem, kterému by zde málokdo rozuměl.


nezlob se, ale tohle srovnání je dost mimo. Je markantni rozdil mezi tím, že budou ve filmu mluvit archaickým jazykem, kterému dnes nikdo (většina populace) nerozumí a tím, že ve filmu vystupují "rasy", které se v ději prostě vyskytovat nemohly.

Nachtrose píše:
je výrazně větší šance ho identifikovat jako foto z evropské/americké střední, než z japonské.


To si myslím, že se teda fakt šeredně pleteš.

Jerson píše:
ale pokud by takové postavy dal do filmu či seriálu častěji, změnilo by se tím vyznění světa.


V současné době je tahle propaganda na takové úrovni, že spíš bude mít za následek opak.
2.1.2020 11:16 - LokiB
efram píše:
nezlob se, ale tohle srovnání je dost mimo


Nezlobím se :) jsi teprve asi pátý, který píše to samé. A přijde mi, že je to tím, že jste nepochopili, co jsem tím chtěl říc (a to zas bude moje chyba, že jsem to nenapsal srozumitelně).

efram píše:
V současné době je tahle propaganda na takové úrovni, že spíš bude mít za následek opak.


To vycházíš z nějakých statistik, nebo jen dojmologie?

Co jsem já četl, tak seriál je celkem úspěch. Co se sledovanosti týče a i co se reakcí diváků týče.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090843915939331 secREMOTE_IP: 18.188.218.184